Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kanada'ya taşınma çalışmaları ve yardım

eregorn

Öne çıkan mesajlar

Hemen yargılanmışım hemen sorgulanmışım. Bi durun la :D
Öncelikle gidemeyip 21P Bilişim ve Reklam adında bir iş kurdum. İkinci olarak, sorulmadan anlatmamamın sebebi, güncelde kirlilik olmasın (düşünceliyim) Ha illa iskender ısmarlayacam diyorsanız, yerim. Acımam...

Kanadaya başvuru:
Kız arkadaşım yüksek lisan yapacak. Ben "Open work permit(iş bulmadan gidiyorsun, gidip iş buluyorsun)" yapacam.
İkimizin uzun zamandır ilişki içinde olduğunu kanıtlayabilirsek (aynı evde yaşama - faturalar - fotoğraflar vs), iki ayrı başvuru yapmamıza gerek kalmıyordu. Bizde öyle yaptık. Yedi yıllık ilişkiyi dosyaya koyduk. Kız arkadaşım yüksek lisansa kabul aldı. Kanada konsolosluğunun sitesine girip, kız arkadaşımın adına hesap açtık. Kız arkadaşım ile ilgili bilgileri doldururken, "başka biri seninle gelecek mi" sorusuna "evet. bu adam" diye cevap verdik. O aşamadan sonra benim ile ilgili dosyalar açıldı. Onları doldurduk. Banka hesap dökümlerimizi gösterdik. Kız arkadaşım iş yerinden "okusun, geri gelip burada çalışmaya devam edecek" şeklinde yazı aldı. Her şey tamamlandı. Dosyaların çıktısı alındı ve imzalandı. Tekrar sisteme yüklendi. İmzalanan dosyalar konsolosluğa posta ile gönderildi. Bir hafta geçmeden cevap geldi.
Kız arkadaşım için verilen hayırın gerekçesi: yüksek lisansın bölümü ile yaptığı işin bir alakası olmaması (Kendisi avukat. Şirketlerin hukuksal sözleşmelerini hazırlıyor. Seçtiği bölüm ise işletme. Gerekçesi, hazırladığı sözleşmeler üzerinde daha çok bilgili olmak)
Bana verilen hayırın gerekçi: paran yok.

Hatalar: Kız arkadaşım seçtiği bölümü neden seçtiğini ve ne işine yarayacağını anlatan bir yazı yazmalıydı
Open work permit yerine work permite başvurmalıydım (aralarında ki fark, work permit için gitmeden iş bulmak gerekiyor. İş bulunduktan, iş verenin "bu adam şu kadar süre burada çalışacak" şeklinde yazı yazıyor konsolosluğa. Open da ise, gidip bulabiliyorsun işi.)
Biraz daha zaman ve para ayrılabilirdi.

Aklıma gelenler bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Gangren said:

Arkadaşlar, geride kalan sayfaları okumadım, belki aranızda bilen vardır.

Anneannem ve dedem Kanada vatandaşı. Dedemin kardeşi ve yeğenleri Kanada vatandaşı. Bana ve aileme artısı olur mu?

Hala hayatta olan akraba varsa (vatandaş olan) sponsor gibi bir işlem yapabiliyorlar. "Ben bu adama kefilim. Bişi olursa bende o iş" gibi bir kağıt alabiliyorsun onlardan. Ayrıca vatandaşlığa başvururken onları yazaarsan + puan oluyor senin için
Sosyal ağlarda paylaş

eregorn said:

Hemen yargılanmışım hemen sorgulanmışım. Bi durun la :D
Öncelikle gidemeyip 21P Bilişim ve Reklam adında bir iş kurdum. İkinci olarak, sorulmadan anlatmamamın sebebi, güncelde kirlilik olmasın (düşünceliyim) Ha illa iskender ısmarlayacam diyorsanız, yerim. Acımam...

Kanadaya başvuru:
Kız arkadaşım yüksek lisan yapacak. Ben "Open work permit(iş bulmadan gidiyorsun, gidip iş buluyorsun)" yapacam.
İkimizin uzun zamandır ilişki içinde olduğunu kanıtlayabilirsek (aynı evde yaşama - faturalar - fotoğraflar vs), iki ayrı başvuru yapmamıza gerek kalmıyordu. Bizde öyle yaptık. Yedi yıllık ilişkiyi dosyaya koyduk. Kız arkadaşım yüksek lisansa kabul aldı. Kanada konsolosluğunun sitesine girip, kız arkadaşımın adına hesap açtık. Kız arkadaşım ile ilgili bilgileri doldururken, "başka biri seninle gelecek mi" sorusuna "evet. bu adam" diye cevap verdik. O aşamadan sonra benim ile ilgili dosyalar açıldı. Onları doldurduk. Banka hesap dökümlerimizi gösterdik. Kız arkadaşım iş yerinden "okusun, geri gelip burada çalışmaya devam edecek" şeklinde yazı aldı. Her şey tamamlandı. Dosyaların çıktısı alındı ve imzalandı. Tekrar sisteme yüklendi. İmzalanan dosyalar konsolosluğa posta ile gönderildi. Bir hafta geçmeden cevap geldi.
Kız arkadaşım için verilen hayırın gerekçesi: yüksek lisansın bölümü ile yaptığı işin bir alakası olmaması (Kendisi avukat. Şirketlerin hukuksal sözleşmelerini hazırlıyor. Seçtiği bölüm ise işletme. Gerekçesi, hazırladığı sözleşmeler üzerinde daha çok bilgili olmak)
Bana verilen hayırın gerekçi: paran yok.

Hatalar: Kız arkadaşım seçtiği bölümü neden seçtiğini ve ne işine yarayacağını anlatan bir yazı yazmalıydı
Open work permit yerine work permite başvurmalıydım (aralarında ki fark, work permit için gitmeden iş bulmak gerekiyor. İş bulunduktan, iş verenin "bu adam şu kadar süre burada çalışacak" şeklinde yazı yazıyor konsolosluğa. Open da ise, gidip bulabiliyorsun işi.)

Aklıma gelenler bunlar.

Baya da ugrasmissiniz olmamasina uzuldum ya
onden kiz arkadasini yollayip sonrasinda ben de partneriyim olmuyor boyle ayri gayri diyip sen yurusen sana is izni verirlerdi.
Kiz arkadasinin orada okudugu sure boyunca is iznin oluyor. Ne kadar study permit o kadar work permit gibi dusun.
Hepsi aradan ciksin istemissiniz ama yok iste kili kirk yariyorlar. Keske sinsi sinsi ilerleseymissiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Common Law Partner mevzusuna ok verip, diğerlerine takılmaları hakikaten çok talihsizlik olmuş.

Yazı çok önemli. Bütün işlem bürokratik paperwork, o yazı senin kendini ifade edebildiğin tek yol. Hem kız arkadaşın, hem senin için ayrı ayrı açıklamanız faydalı olurdu kesinlikle geliş nedeninizi.

Work permit mevzusu şöyle; kız arkadaşına Study Permit verdikleri anda, sen de Open Work Permit'e hak kazanıyorsun aynı süre için. Vermeme hakları var her zaman ama Open Work Permit'e başvurman yanlış değil. Gitmeden iş bulmak imkansız, zaten onu yaptığın anda muhtemelen Express Entry'ye hak kazanacak kadar puan toplamış oluyorsun.

Banka en kaçış yolu olmayanı. Kalacağınız süreye göre, yıllık kişi başına 15-20k CAD görmek istiyorlar bankada. Çift olarak bir 30k CAD civarı isterler diye tahmin ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

cift/aile ile giderken biraz daha kastiriyorlar maalesef, tek basina kriteri saglayabilecekken beraber degerlendirip tiriskadan bahanelerle reddettikleri oldu benim cevremden de, kotu olmus.

ote yandan tek basina gitmeyi planliyor, ulkede is bulabilme durumunu vs arastirip tamam gidecegim diye kafaya koymussaniz ve askerlik sorunu gibi acil bir durumunuz yoksa nitelikli isci programiyla kalici oturumunuzu alin temiz temiz gidin derim abi.

forumdaki cogu insanin ortalama ustu ingilizcesi ve is deneyimi var. geriye kalan en somut dert maddi durumu kanitlayabilmek.

ders calismaktan yoruldum, redditte vakit harcamaktansa ozet geceyim dedim, faydali olur belki ilgilenenlere :)

anahtar kelimeler
express entry, federal skilled worker, national occupational classification (noc)

hukumetin sitesi, google ile beraber kurcalayin iste takildiginiz yerlerde
cic.gc.ca

noc altinda yer alan 0/a/b turunden bir meslege denk dusuyor olmaniz gerek

puan bazli on kabulu 1-3 haftada almanizi %95 garantileyecek kriterler :
ielts 7.5+
kanada disi 3 veya daha fazla sene is tecrubesi
master
31 yas altindaysaniz ideal, sitesine girip bakin puanlar ne kadar oynuyor

hukumetin sitesinde kac puan alacaginizi kestiren tool var, crs ranking tool diye arayin.

ozel durum olarak, b2+ seviyede fransizcaniz da var ise 6-7 aydir ekstra boost vermeye baslamislardi ielts 5.0 civari bir ingilizceyi de tutturdugunuz takdirde.

is bulmus olmaniz gerekmiyor bunlari tutturuyorsaniz. egitim seviyeniz master yerine lisans vs ise de sansiniz yuksek ama garanti degil. dil + egitim + tecrube birbirlerini boostluyor zira, kendi baslarina verdikleri puanin otesinde.

onden is ayarlarsaniz onceden dehset bir boost geliyordu eskiden ama artik beyaz yaka isleri icin dusuk bir miktar puan geliyor yine. LMIA denen bir surec var, is bulmam lazim derseniz buradan yurursunuz.

"rounds of invitations" diye arayabilirsiniz donem donem baraji kac puandan kapamislar, kac kisiye davet gondermisler diye.

ek olarak nitelikli isci programi icin ikinci bir puanlama geyigi daha var, crs denen sistemi gectikten sonra baktiklari ( https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/express-entry/become-candidate/eligibility/federal-skilled-workers/six-selection-factors-federal-skilled-workers.html )

ilk bahsettigim kriterler tutuyorsa burada da kafaniz rahat olabilir, buyuk ihtimalle 67'nin ustunde cikacak.

diplomalarinizi onaylatmaniz gerekiyor anlasmali bir kurum araciligi ile, "world education services" uzerinden halletmistim ben. 5 sene gecerli, ilk bunu aradan cikartin basvuruya baslamadan once.

ielts icin de referans istiyorlar miydi hatirlayamadim, ielts sonucunu aldiktan hemen sonra basvurun derim adamlara yalan soylememis olmak adina.

bundan once yurtdisinda 6 aydan fazla takildiysaniz o ulkeden adli sicil kaydi istemeyi simdiden baslatin bir de, isteyecekler.

son olarak 12500+ cad civari bir para (proof of funds diye aratin, donem donem guncelleniyor) ile ulkeye gireceginizi beyan etmeniz lazim yine en basta, daha sonra belgelemeniz gerekecek.

--

on kabulden sonra geriye kalan en buyuk meseleler :
ulkeye getireceginiz para icin borc almadiginizi, son 6 ayda yeterli miktari tuttturabildiginizi/duzenli olarak biriktirip adamlar size vize cikardiginda sorun yasamayacaginizi kanitlayabileceginiz banka dokumleri

mevcut/gecmis isyerlerinden belge talep etmeniz gerekecek calistiginizi kanitlamak icin, is yeri ile araniz limoni ise belki sorun cikarabilir burasi

doktor kontrolu falan filan derken genel olarak belge toparlama tercume ettirme hamalligi var

belgeler tamamlandiktan sonra bir aksilik cikmazsa ortalama 6 ayda vize cikiyor, benim 5. ayda geldi

kanada'ya vardiktan sonra oturum kartiniz da fotografiniza laf etmezlerse iki ay icinde kanada'da vereceginiz adrese geliyor. es dost arkadasin adresini verip geri ulkesine donen, sonra kargolatanlar da var, ama teknik olarak illegal :D

karti almadan ulkeden cikarsaniz geri girmek icin gecici belge cikarmaniz gerekiyor.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...