Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

SpaceX Thread

razzRaziel

Öne çıkan mesajlar

1 saat önce, Sotto dedi ki:

Neler yaptigi neler sundugu onemli bana. Steve Jobs da pisligin tekiydi muhtemelen ne yapalim yani. Kalkip da birine zarar mi vermis.

mesela jobs gibi adamlar yuzunden su anda musk gibi adamlarin tasaklarini okkalama ihtiyaci hissediyorsunuz.

tiran, asiri agresif, son derece kontrolcu (aslinda bok herifin teki olan) insanlarin sadece kar amacli pislikler oldugunu unutup bunlarin "secilmis kisiler" oldugu atliyor insanlar.

benim ne dedigim cok onemli degil, keza gercek ortada. jobs gibi musk da pisligin teki. kendi fikrine aykiri en kucuk sey soylendiginde kirilgan egosu incinen, "ama pedofili!!" diye bagirmaya baslayan, "coronavirus panigi aptalca!" diyen, “Based on current trends, probably close to zero new cases in US too by end of April” yazan birisi. Calisanlarina kotu davranan ve onlari asiri zorlayan standard bir patron. turkiye'deki kayserili patrondan cok bir farki yok davranis bicimi olarak.

bu gibi insanlar yeni bir sey cikartmak icin degil, kendi ceplerini henuz regule edilmemis alanlarda daha guzel doldurmak icin kasarlarken cogu insanin hakkini gasp ediyorlar haliyle. ve bu durum insanlar tarafindan guzelce kaniksaniyor. (milletin agzina siciyorlar ama uzaya gidiliyor!! bence iyi!) ya lutfen siradan akp'li kafasi olan caliyor ama calisiyor kalibresinde bir sey ile gelmeyin. 

cogu fanboyu ise bu adamlari azizler, yeni teknolojik peygamberler gibi gorup ayaklarina kapaniyor.

dasaaa tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Benim düşüncem de buna benzer yazmaya üşendim uzun uzun.

Adamın yeni yaptığı bir şey yok zaten hali hazırda yapılan şeyleri spaceX markasıyla yapıyor, uzay üstüne daha önce kaç kez kapsül gönderildi? bu neyin tatavası.

Ha birde daha piyasaya sürülmemiş kamyonet için 20 milyon $ toplamış bile, güzel araba satıyor onda başarılı bak.

Neyse zaman gösterecek ak mı kara mı.

Sosyal ağlarda paylaş

Belli seyleri birbirinden ayirmak lazim dasaaa, o yuzden dediklerine katilmiyorum. Bu tarz adamlarin kolay olmadiklari, egoist olduklari hatta belki kotu insanlar olduklari konusunda tartisabiliriz, hakli da olabilirsin. Fakat konumuz o degil. 

Musk'un Corona hakkinda dedikleri beni zerre ilgilendirmiyor. Musk'un tweet'leri beni zerre ilgilendirmiyor. Ben adamin insanliga kattigi seylere bakiyorum. Bunlari yaparken de birilerine isteyerek zarar veriyor mu? Hayir. 

Keza Jobs'un pisligin teki oldugu konusunda hic suphem yok. Bu neyi degistirir? Tim Cook belki dunyanin en naif en duzgun insani ama ne yapalim? iPhone Jobs'dan cikiyor, Apple Jobs'dan cikiyor, Tim Cook'dan cikmiyor iste. Bunlari yaparken bu insanlara da sanki yargi onunde daha fazla imtiyaz veriyoruz gibi mi algilaniyor. Yani Musk gidip yarin obur gun birini oldurse yargilanmayacak mi? Elbette hayir.

Ama bu adamlarin ozel hayatlarinda ne olduklari, yatakta ne gibi fetisleri oldugu, kafalarinda ne gibi aykiri dusunceler oldugu beni zerre ilgilendirmiyor. Dedigim gibi ben bu insanlarla ne arkadasim, ne de herhangi bir bagim var. Haliyle ben adamin yaptiklarina bakarim. Bunlari yaparken kar gutme amaci olmasindaki sakinca nedir? Bugun dunyada finans ve hukuk alaninda tonla para kazan adam dunyaya ne katmis da o paralari kaldirirken Steve Jobs Elon Musk'un kazanmasi bana dokunsun?

Kaldi ki Musk icin bu gecerli bile degil. Adam, tum mal varligini batmasi cok muhtemel olan iki cok uc dalda sirketlere gomuyor. Yardim aliyor almiyor elbette alacak, bugun para olmadan donebilecek is var mi. Adam uzaya roket yolluyor, bi zahmet birileri kayirsin, birileri yardim etsin. Ayni parayi X kisisine versek bunlari basarabilecek mi konu o.

Musk'in calisanlarina kotu davrandigi onlara karsi demanding oldugu da kotu birsey degil. Adam kendi icin degil, insanlik icin o roketi yolluyoruz diyor, ben 100 saat calisiyorsam siz de calisin yoksa kapi orada diyor. Ne var ki bunda? Adamin tesla da yatip kalktigi gunlerin haddi hesabi yok. Boyle insanlari eger siradan patronlarla karsilastiyorsan yanlis dusunuyorsun derim.

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam pislik olsun ama başarılı olsun karakteri seni ilgilendirmez diyorsun anladık.

Biz de diyoruz ki hem pislik hem başarısız ? gerçi ben pislik demiyorum ya neyse

Geldiği konum 20 milyonluk araba satması hali hazırda olan şeyleri tekrar yapması falan başarı tabi de adamlar yeni bir şey mi icat etmiş ne cıgır açmış niye bu kadar abartılıyor.

Tam amerikan vari şeyler..

Sosyal ağlarda paylaş

"Adam kendi icin degil, insanlik icin o roketi yolluyoruz diyor, ben 100 saat calisiyorsam siz de calisin yoksa kapi orada diyor. Ne var ki bunda? Adamin tesla da yatip kalktigi gunlerin haddi hesabi yok."

zenginlerin cok calısıyorum kafası tamamen modern bir aldatma. calısanları büyük ihtimal cocuklarının okul gösterisine gidemezken;  haftasonu özel jetinle özel adada kızlarla partilerken iyi. soranlara çok calısıyorum dersin nerden bilecekler

Flassh tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Ikisi farkli seyler. Adam teorik fizikci degil ki. Kaldi ki roketi yollayip tekrar indirebilen - redeployable roketler ile cigir acmis bir durumda su an Musk - isin maliyet kismi anlaminda hele. Hafife alinacak bir durum degil onu soyluyorum. Buyuk seylerin illa Newton'la yarismasi gerekmiyor, dunya zaten daha farkli ilerliyor artik. 

Sosyal ağlarda paylaş

Adam dünyayı zorla değiştiriyor siz ne konuşuyorsunuz sdf. Bir kaç niche model hariç kimsenin elektrikli araçları siklemediği dönemde Tesla'yı çıkarttı, şimdi tüm markalar elektriğe geçiyor. Kimsenin uzayla ilgili büyük hayalleri olmadığı bir dönemde, hem de yeniden kullanılabilir roketlerle uzaya adam yolladı, hani o kadar sallanmıyordu ki uzay son dönemde çok uzun yıllardır ABD astronotları falan Rus araçlarıyla gönderiliyordu uzay istasyonuna.

Adamın bana kalırsa iki çok önemli vasfı var: büyük bir hayalperest ve daha önemlisi hayallerini gerçekleştirmek için her şeyi yapıyor. Şu adamın 1/100'ü kadar motivasyonu olan bir kaç kişi daha olsa keşke. Adamı bu arada bilim insanlarıyla ya da devlet adamlarıyla falan karşılaştırmak bana kalırsa yanlış. Rockefeller ve türevi sermaye sahipleriyle karşılaştırmak lazım.

deadwoll tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konuyla ilgili bana en mantıklı gelen laf şu oldu..

4 dakika önce, deadwoll dedi ki:

Adamı bu arada bilim insanlarıyla ya da devlet adamlarıyla falan karşılaştırmak bana kalırsa yanlış. Rockefeller ve türevi sermaye sahipleriyle karşılaştırmak lazım.

Benim düşüncem de böyle bir şeyler işte, konu nerelere geldi tartışırken...

Sosyal ağlarda paylaş

Katiliyorum fakat tam olarak dogru degil o onerme. Musk, Spacex in chief engineeri. Sadece kurucusu veya sermaye saglayani degil chief engineer ayni zamanda.

Adam roket scientist kadar roketi biliyor. Farkli kilan o zaten. Adam sadece isin business tarafiyla ilgilenmiyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

41 dakika önce, Sturgian dedi ki:

Geldiği konum 20 milyonluk araba satması hali hazırda olan şeyleri tekrar yapması falan başarı tabi de adamlar yeni bir şey mi icat etmiş ne cıgır açmış niye bu kadar abartılıyor.

Tam amerikan vari şeyler

biraz araştırırsan bu yazdığın fikrin tamamen değişecektir

Sosyal ağlarda paylaş

8 saat önce, dasaaa dedi ki:

mesela jobs gibi adamlar yuzunden su anda musk gibi adamlarin tasaklarini okkalama ihtiyaci hissediyorsunuz.

tiran, asiri agresif, son derece kontrolcu (aslinda bok herifin teki olan) insanlarin sadece kar amacli pislikler oldugunu unutup bunlarin "secilmis kisiler" oldugu atliyor insanlar.

benim ne dedigim cok onemli degil, keza gercek ortada. jobs gibi musk da pisligin teki. kendi fikrine aykiri en kucuk sey soylendiginde kirilgan egosu incinen, "ama pedofili!!" diye bagirmaya baslayan, "coronavirus panigi aptalca!" diyen, “Based on current trends, probably close to zero new cases in US too by end of April” yazan birisi. Calisanlarina kotu davranan ve onlari asiri zorlayan standard bir patron. turkiye'deki kayserili patrondan cok bir farki yok davranis bicimi olarak.

bu gibi insanlar yeni bir sey cikartmak icin degil, kendi ceplerini henuz regule edilmemis alanlarda daha guzel doldurmak icin kasarlarken cogu insanin hakkini gasp ediyorlar haliyle. ve bu durum insanlar tarafindan guzelce kaniksaniyor. (milletin agzina siciyorlar ama uzaya gidiliyor!! bence iyi!) ya lutfen siradan akp'li kafasi olan caliyor ama calisiyor kalibresinde bir sey ile gelmeyin. 

cogu fanboyu ise bu adamlari azizler, yeni teknolojik peygamberler gibi gorup ayaklarina kapaniyor.

afsdfds inanılmaz abi, hakikaten inanılmaz. birincisi ayaklarına kapanan varsa kendi tercihidir bir şey diyemem ama genel gördüğüm insanlar adamın yaptıklarına saygı duyuyorlar sadece.

ikincisi anlattıklarına bakarsak yanında çalışmışsın herhalde, kayserili patron diyorsun, hadi doğrudur, birebir aynıdır diyelim ama en azından adam komple insanlığı etkileyecek şeyler yapıyor, yani tanıdığım patron yok çok bunu yapabilen.

üçüncüsü, kendi cebini doldurmaya çalışmasını kötü bir şey olarak göstermek artık ergenlikte kalmalı ya. dünyadaki herkes (tesla kadar dahi ve deli değilsen) aynı şeye uğraşıyor sen dahil. hayır ne istiyorsun onu da anlamam mümkün değil, para kazanmadan zaten üstüne bir şey koyamayacak adam, bedava asansör mü çıksın sana marsa napsın, ne istersin mesela? 

uzay senin için bir şey ifade etmiyor olabilir, senin vizyonun inan zerre umrumda değil de yani bit artık gözünü seveyim bit. 

Sosyal ağlarda paylaş

abi adam industrialist, Frick/Carnegie ikilisinin farkli zamanda yasayani. yaslaninca philanthropy e adadim kendini falan da der ise tam olur.

"uzay/vizyon vs biz" hikaye olan kismi. benim ya da senin fanboylugun ile sonuclanacak durumlar degil.

ancak adam got herifin teki.

bu durumlarin (got heriflerin ilah kabul edilmesi) genel kabulu evet insanlarin hayatlarini etkiliyor. jobs sonrasi asiri kabartilan "secilmis kisi" egolarinin insanlari etkilemesi gibi. (ornekleri ekstremlerden vermek dogru olmasa dahi anlasilmasi icin en kolay yontem bu; bkz. disi steve jobs lol) mesele para kazanmak ya da kazanmamak degil, mesele eski industrialist tavirlarin yeni donemde global olarak kabul gormeye baslamasi. ustune bir de fanboylugun getirdigi zirh verilmesi. boktan kayserili patron figuru eski industrialist kafasinin tr'de canlanmasi idi. simdi amerika'da yeniden hayat buluyor. elon gibi adamlar sayesinde gumbur gumbur yeniden yayilacak sekilde geliyor. ben elime aldigim urune bakarim kanka, gerisi umrumda degil diyen tuketim cilgini dusunce uzucu elbette.

https://electrek.co/2020/05/12/tesla-super-fandom-becomes-toxic-negative-electric-revolution-op-ed/

su gibi durumlar az yasanmiyor. daha da yasanacak.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...