Jump to content
progamer

God of War 4

Öne çıkan mesajlar

§ 12 Eyl 2021, 17:21

bence tekrar bi oku yazdığımı. adamı aklamıyorum veya bir pozisyona koymuyorum. seni de aynı şekilde. ikinizi birbirinizle referans alarak karşılaştırıyorum. yani adam sjw değil veya sen ırkçısın değil sonuç. onun swj olma ihtimali senin ırkçı olma ihtimalinden daha düşük diyorum yukarıdaki tepkine bakılırsa (ki onun da neden olduğunu yukarıda açıkladım). anlatabiliyorum değil mi?

ki adamın argümanı da gayet doğru çünkü, oyunda mavi cüce varken kimse sorgulamadı, şimdi esmer tenli bi karakter çıkınca hemen etiketleniyor, oo böyle mitoloji mi olur vs.

senin argümanın da doğru, bu ürünler ana hedef olarak amerika'ya üretiliyor ve orada bu konu hala problem, müşterilerin de önemli bir kısmı siyahi. bunu oyun sadece çin'de satılsaydı belki çekik gözlü karakter ekleyeceklerdi. olabilir. bizde de yerel tüm içerikler ırkçı aynı gözle bakıldığında. hani kaç tane türk yapımı medyada siyahi karakter var. ya da bunun adı ırkçılık mı, yoksa bir hedefe odaklanmış içerikler mi? vs vs yani dipsiz kuyu girince içinden çıkamıyosun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Eyl 2021, 05:25

Yüz yıldır anlatılan hikayedeki beyaz karakterin siyahi yapılması zaten sorun edilen, yaratılan bir karakter değil bu, onu mu anlamadın acaba.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Eyl 2021, 05:32
13 saat önce, neutrino dedi ki:

Iyi zeus da zenci olsun madem? 

bu olur ve olacak da bu arada. çok da şaşırılacak bir şey olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Eyl 2021, 07:38
14 saat önce, neutrino dedi ki:

Cidden zencinin konulma sebebini masum buluyorsaniz diyecek bir seyim yok. 

Nedir burada söz konusu olan suç, ben de onu merak ettim.

Şahsen "color blind casting" denen zencilerin beyaz rolünde oynamasına karşıyım, ama mitolojiden bir tanrının zenci yapılmasından rahatsız olmam. Mitoloji toplumsal kültürün bir parçası, sahibi, yazarı yok. Toplumsal kültür değiştikçe içindeki karakterlerin ve öykülerin yorumu da değişebilir. Benim mitoloji anlayşıma daha uygun bu. Dondurup müzeye kaldırılan bir şey değil de sürekli kendini yenileyen ve geçmişle köprü kuran, dil benzeri bir öğe.

Bu konularda İsa'nın ten rengi üzerine bayağı yazı var. Filistinli Yahudiyi beyaz tenli, düz saçlı olarak tasvir etmek ne kadar normalse aslında zenci olarak tasvir etmek de o kadar normal. İkisi de normal, ikisi de toplumsal kültürün uzantısı. Tasvir gerçeğin kopyası değil hiçbir zaman, toplumsal kültürden beslenen belirli bir zamanın ve dönemin estetik anlayışını yansıtan bir imaj. Sen bunu ezeli gerçek gibi sunarsan asıl o yanlış.

Neticede oyun ve filmlerde karakterlerde etnik köken ve cinsel eğilim çeşitlendirmesi değişen toplumsal kültürün ve ticari tercihlerin bir sonucu. Oyun ve filmler kültürü değiştiremez, tam tersine egemen kültürün yansıması bunlar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Eyl 2021, 09:56

orta ve kuzey avrupa da hristiyanlığı yaymak için doğal olarak onlar gibi bir "isa" sunmaları gerekiyordu, o yüzden isa beyaz oldu, hata silahlı ve zırhlı savaşçı bile oldu

bu bakımdan, pazar kaygıları yüzünden, hikayeye çokça teşne olacak bir karakteri renkli yaptık deseler aslında sorun çözülecek

bu arada devlerin soyundan gelen birinin afrikalı olarak betimlenmesi, diğer mitolojik karakterlerden daha akla yakın bir hareket olmuş, ve zaten iskandinavlar bu milteri yazarken "afrikalıların" farkında olsalardı büyük bir ihtimal devleri "afrikalı" olarak bile tasvir ederlerdi zira

"devler" dediğimiz şey mitolojide, "mitleri anlatanların güçlenerek yendikleri, ve kendilerinden önceki olanlardan ne kadar güçlü ve yüce oldukları anlatmak için kullandıkları" varlıklar olarak karşımıza çıkıyorlar genelde.

bu bakımdan aslında beyazlarında değil siyahların itiraz etmesi gerekiyor başta bu konuya.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Sep 2021, 10:11
4 saat önce, dreagloth dedi ki:

Yüz yıldır anlatılan hikayedeki beyaz karakterin siyahi yapılması zaten sorun edilen, yaratılan bir karakter değil bu, onu mu anlamadın acaba.

yüz yıldır anlatılıyor da bunu bu adamlar anlatiyor. assassin's creed'de de aynı karakteri mavi yapmışlar mesela. orda da benzer şekilde sorun edilmiş mi?

454784265.jpg

razzRaziel tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Sep 2021, 14:42

abi bu mitler oyunlardan önce de vardı ya, onu diyorum

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Sep 2021, 14:42

benim de sorun ettiğim bir şey değil btw

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Sep 2021, 14:50

şirine mi o

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 06 Jul 2022, 13:50

ps5 için tek nedenim. çıkınca 1 haftalık kiralarım heralde artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 06 Jul 2022, 14:24

artık her şeyi pc ye de çıkarıyor sony. 1-2 sene ekstra bekleyip öyle oynarım ben artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 06 Jul 2022, 16:45

ps kiralama var mı ya halen, ps5 verirken kimlik ikametgah bordro falan istiyoalrdır herhaldeh asd

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Sep 2022, 22:33

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 13 Sep 2022, 23:42

biraz daha büyüyeymiş ya şu bebe, yine sinir edecek oynarken.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 14 Sep 2022, 06:26
On 06.07.2022 at 18:45, Silphatos dedi ki:

ps kiralama var mı ya halen, ps5 verirken kimlik ikametgah bordro falan istiyoalrdır herhaldeh asd

4'e de cikacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Kayıt olun ve aramıza katılın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

• Yeni Oluştur...