Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diyafram yırtığı olan sokak kedisi. [Hernia Diaphragmatica (Diyafragma Fıtığı)]

doubtful

Öne çıkan mesajlar

Aynı sorunu yaşayabilecek arkadaşlar için biraz ayrıntılı yazacağım.

Sokakta diyafram yırtığı olan bir kediye denk geldik. Daha doğrusu önce ne olduğunu bilmediğimiz bir sorundu bizim için, sonra veterinere götürünce anladık problemin tam ne olduğunu. Anladığım kadarıyla sokak kedilerinde yaygınmış bu durum, ana sebep trafik kazaları, yüksek bir yerden düşme veya insan görünümlü hayvanların güçlü darbeleri (yerde yatan kedinin üzerine basmak veya ayaktaki kediye şut çeker gibi abanarak vurmak) olabiliyormuş.

Diyafram yırtığında alınan darbenin yarattığı tahribata ek olarak iç organlar karın boşluğunda bulundukları yerden hareket edip göğüs kafesine doğru kayıyor ve diğer organlara baskı yaparak ayrıca problemlere sebep oluyor. Dışarıdan bakıldığında karın boşluğunun aşırı sönük durması, kedinin duruşu ve oturuşundaki şekil bozukluğu, zor alınan nefes ve nefes sırasında aşırı kalkıp inen göğüs kafesi bu sorunun ilk ve en büyük göstergeleriymiş. İleri vakalarda kedide yemek yiyememe ve su içememe problemleri de görülebiliyormuş.

Sorunun ameliyattan başka bir tedavi yöntemi yok ne yazık ki, yırtığın (dolayısı ile darbenin) büyüklüğü ameliyatın başarı şansını direkt etkiliyor ancak genel başarı oranı yüksekmiş. Biz ilk götürdüğümüz veterinerin de yönlendirmesi ile Avcılar'daki veterinerlik fakültesinde yaptırdık operasyonu. Pazartesi götürdüğümüz kedi için perşembe günü sabaha ameliyat saati verdiler ve 600 TL ücret talep ettiler. Kediye gece yarısından itibaren bir şey yedirmeden hastaneye götürmeniz gerekiyor.

Bizim ameliyat başarılı geçti çok şükür, operasyon sırasında karın bölgesini açtıktan sonra bağırsakları dışarı çıkartıyor, iç organları yerine aldıktan sonra diyaframı dikiyor; bağırsakları tekrar yerleştirdikten sonra dikiş atarak işlemi sonlandırıyorlarmış. Eşimin dediğine göre net te operasyonun videoları da varmış hatta izlemiş de ama ben bakmadım.

İşlemi veterinerlik fakültesinde yapmanın en riskli tarafı operasyon sonrası bakım hizmeti vermemeleri, diyafram yırtığı operasyonlarında ameliyat sonrası bakım önemliymiş. Bizim evde sürekli yanında ilgili, sevgiyle yaklaşan birisi olduğundan problem yaşamadık (şimdilik) ama sürekli kollayacak birisi yoksa ameliyat sonrasını (iyi, ilgili bir) veterinerde geçirmesi daha mantıklı.

Operasyondan sonra ilk gün bir şey yememesi gerekiyor, sadece su içmesine izin var; bizde olmadı ama bazı durumlarda sadece su içse bile veya yemeğe başladığında kusmalar olabiliyormuş. Böyle durumlar olabilir diye ayağındaki damar yolunu çıkarmadılar 2 gün, sonra yeme ve içmesinde sorun olmayınca çıkarıldı. Yemek için özel bir mama verilmesi gerekiyor ve yaptırılması gereken enjeksiyonu da var. Fakültede enjeksiyonu sabah akşam yarım doz olarak yazmışlar ama biz veterinerin de tavsiyesi ile günde 1 defa 1 doz olarak devam ediyoruz.

Şimdilik kedinin sağlık durumu iyiye gidiyor. Gelişmeler olursa tekrar yazarım, vakit bulabilirsem albüm için foto da eklerim.
Sosyal ağlarda paylaş

idilik said:

sokaktaki kedinin böyle bir sorunu olduğunu nasıl anladınız?

Normalde bizim oralarda takılan bir kedi zaten, inanılmaz sakin ve insan dostu bir kişiliği var. Kedileri çok seven ve bir o kadar da korkan küçük kızım sadece bu kediye yaklaşabildiği için tüm bunlar gerçekleşebildi.
Konuyu ben anlattığımdan biraz yanlış izlenim bırakmış ve eşimin hakkını yemiş olmayayım, tüm olayın baş kahramanı eşim; ben yardımcı roldeyim :)
İsmini boncuk koyduk bu arada, eğer yaşarsa (durumu daha da iyi, kefeni yırttı gibi) ailemizin en küçük üyesi olarak aramıza katılacak.
Sosyal ağlarda paylaş

ah canım benim! çok tatlı bir şeye benziyor. 1 yaşında falan mı? çok ağır bir ameliyat değil mi geçirdiği? şimdilik şanslı kediymiş; size yakın olması, durumunu fark etmeniz, böyle bir ameliyatı yapacak veteriner bulabilmeniz... umarım şansı devamlı olur, en kısa zamanda düzelip ailenize katılır.
Sosyal ağlarda paylaş

doubtful said:

Aynı sorunu yaşayabilecek arkadaşlar için biraz ayrıntılı yazacağım.

Sokakta diyafram yırtığı olan bir kediye denk geldik. Daha doğrusu önce ne olduğunu bilmediğimiz bir sorundu bizim için, sonra veterinere götürünce anladık problemin tam ne olduğunu. Anladığım kadarıyla sokak kedilerinde yaygınmış bu durum, ana sebep trafik kazaları, yüksek bir yerden düşme veya insan görünümlü hayvanların güçlü darbeleri (yerde yatan kedinin üzerine basmak veya ayaktaki kediye şut çeker gibi abanarak vurmak) olabiliyormuş.

Diyafram yırtığında alınan darbenin yarattığı tahribata ek olarak iç organlar karın boşluğunda bulundukları yerden hareket edip göğüs kafesine doğru kayıyor ve diğer organlara baskı yaparak ayrıca problemlere sebep oluyor. Dışarıdan bakıldığında karın boşluğunun aşırı sönük durması, kedinin duruşu ve oturuşundaki şekil bozukluğu, zor alınan nefes ve nefes sırasında aşırı kalkıp inen göğüs kafesi bu sorunun ilk ve en büyük göstergeleriymiş. İleri vakalarda kedide yemek yiyememe ve su içememe problemleri de görülebiliyormuş.

Sorunun ameliyattan başka bir tedavi yöntemi yok ne yazık ki, yırtığın (dolayısı ile darbenin) büyüklüğü ameliyatın başarı şansını direkt etkiliyor ancak genel başarı oranı yüksekmiş. Biz ilk götürdüğümüz veterinerin de yönlendirmesi ile Avcılar'daki veterinerlik fakültesinde yaptırdık operasyonu. Pazartesi götürdüğümüz kedi için perşembe günü sabaha ameliyat saati verdiler ve 600 TL ücret talep ettiler. Kediye gece yarısından itibaren bir şey yedirmeden hastaneye götürmeniz gerekiyor.

Bizim ameliyat başarılı geçti çok şükür, operasyon sırasında karın bölgesini açtıktan sonra bağırsakları dışarı çıkartıyor, iç organları yerine aldıktan sonra diyaframı dikiyor; bağırsakları tekrar yerleştirdikten sonra dikiş atarak işlemi sonlandırıyorlarmış. Eşimin dediğine göre net te operasyonun videoları da varmış hatta izlemiş de ama ben bakmadım.

İşlemi veterinerlik fakültesinde yapmanın en riskli tarafı operasyon sonrası bakım hizmeti vermemeleri, diyafram yırtığı operasyonlarında ameliyat sonrası bakım önemliymiş. Bizim evde sürekli yanında ilgili, sevgiyle yaklaşan birisi olduğundan problem yaşamadık (şimdilik) ama sürekli kollayacak birisi yoksa ameliyat sonrasını (iyi, ilgili bir) veterinerde geçirmesi daha mantıklı.

Operasyondan sonra ilk gün bir şey yememesi gerekiyor, sadece su içmesine izin var; bizde olmadı ama bazı durumlarda sadece su içse bile veya yemeğe başladığında kusmalar olabiliyormuş. Böyle durumlar olabilir diye ayağındaki damar yolunu çıkarmadılar 2 gün, sonra yeme ve içmesinde sorun olmayınca çıkarıldı. Yemek için özel bir mama verilmesi gerekiyor ve yaptırılması gereken enjeksiyonu da var. Fakültede enjeksiyonu sabah akşam yarım doz olarak yazmışlar ama biz veterinerin de tavsiyesi ile günde 1 defa 1 doz olarak devam ediyoruz.

Şimdilik kedinin sağlık durumu iyiye gidiyor. Gelişmeler olursa tekrar yazarım, vakit bulabilirsem albüm için foto da eklerim.

duyarlılığından dolayı seni tebrik ediyorum.
istanbul üniversitesi profesörlerinden birisine ait olan özel zeytinburnu hayvan hastanesi de her türlü ameliyatı ve ameliyat sonrası bakımı veriyor.
ilgili arkadaşları bilgilendireyim.
Sosyal ağlarda paylaş

yakında iyileşir, canınıza can olur. bu zor günler bile tatlı hatırlanır. fotoğraflardan anladığım kadarıyla 1 yaşında bile değil daha. inşallah sizinle beraber uzun bir hayatı olur. darısı sokaktaki diğer muhtaç kedilerin başına.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 3 yıl sonra ...

Ben 13 yaşında bir öğrenci ve hayvanseverim. Sokak hayvanları için projeler yapıyorum, YouTube'da Tuana Ekin Şahin yazarak haberlerimi bulabilirsiniz.Şu anda bizim elimizde böyle bir kedi var, bayram arası olduğu için maddi durumumuz da sıkıntılı. Bayram olduğu için doktor da bulamıyoruz. Acaba İstanbul'da bildiğiniz senet karşılığı bu ameliyatı yapacak birileri var mı? Can dostumuzun durumu acil, lütfen olabildiğince erkeb cevap verin ?

Sosyal ağlarda paylaş

• 7 ay sonra ...
  • Genel Yönetici

Ablamın kedisi Bünyamin’i bugün bu nedenle kaybettik ?

Varlığına o kadar alışmışız ki şuan yerden sessizce yanıma zıplayıp sev beni sev beni diye dolaşacakmış gibi geliyor...

Paylaşılan bilgiler için teşekkürler. Diyafram yırtığı dışarıdan darbe şeklinde travma dışında doğuştanda gelişebiliyormuş. Bizim durumumuzda tümör sebebiyle yırtılmıştı. Diğer organları akciğere baskı yaptığı için nefes alamamaya başladı. Sabah hemen ameliyata alındı, 2 saat süren operasyon başarılı geçti.

Ameliyat sonrası solunum cihazına bağlı 72 saat göz altında kalacaktı. Aritmi oluştuğu için ne yazık ki kurtaramamışlar. Söz dinleyen trip atmayan farklı bir kediydin be Bünyamin, hiç üzmedin bizi. Ne ısırır ne tırmalar tam bir beyefendiydi. Bıraktığın sayısız hatıralarınla birlikte seni hep çok özleyeceğiz dostum ?

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...