Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Crossfit vs Fitness

samaella

Öne çıkan mesajlar

• 5 ay sonra ...
KenshinHimura said:

abi crossfit gibi yalan bişeye gitmeyin 2 ay sonra rotator cuffları elinize verip yolluyolar yapmayın etmeyin

Şunu araştırıyorum internette de başladım crossfite bırakayım mı ? Daha yeni başladım, 2 ay yapacağım heralde. Korktum lan.

Fitnessta çok sıkılıyorum, ağırlık altına yatarak yapmak çok yavaş geliyor sıkılıyorum. İlerde imkanım olunca ve biraz güçlendikten sonra fitness/crossfit veya başka birşey + bir dövüş sporu eklemeyi düşüyorum kickbox veya muay thai gibi. Şimdilik bunu bulabildim antalya da bi kaç ayım var burda başlayayım takılırım falan dedim. İnternetten video falan da izleyeyim diyorum hareketleri salondaki hocalarda çok iyi bilmiyor gibi. Yani çok süperde ilgilenmiyorlar zaten. Var mı iyi crossfit çi baya anlatsın öğretsin işi mantığıyla doğrusuyla ?
Sosyal ağlarda paylaş

günümüzün hype'ı olarak beyaz yakalı köleleri box'lara çekip ayda 500TL ödetme amacı taşıyor türkiye'de. crossfit hocalığı yapabilecek yetenekte olanların sayısı bir elin parmaklarını geçmez sadece istanbul'da. 'pt'ler para burada diye buraya geçiyorlar. bu nedenle sakatlanma olasılığın çok yüksek, videodan izleyip hareketleri de yapmaman lazım. dövüş sporu + fitness daha mantıklı derim ben.
Sosyal ağlarda paylaş

yav arkadaş abartmayın. 85 yaşında ironman yapan, 100 yaşında maraton koşan var. insan vücudu her koşula adapte oluyor merak etmeyin. yeterki sıkı çalışın kaytarmayın, kademe kademe ilerleyin, iyi dinlenin, güzel uyuyun, sağlıklı beslenin herşeyin altından kalkarsınız. crossfit'e neymiş.
Sosyal ağlarda paylaş

KenshinHimura said:

abi crossfit gibi yalan bişeye gitmeyin 2 ay sonra rotator cuffları elinize verip yolluyolar yapmayın etmeyin

2 sene crossfit yaptım. Hep kendimi %90 zorladım ama bi, gün %100 zorladım. Barbarada 90. pull upta falan sağ omuz bi sıkıntı çıkardı, neyse bitirdim. Baktım sıkıntı devam ediyor. Çıkacak gibi olmuştu, acıyor şimdi de.Sonra uzun bi ara vereyim dedim tatil falan ayarladım kendime 15günlük.. En ufak sıkıntıda zaten o bölgeye ara vereceksin.. Başka çaresi yok.

Ama ara verdiğim dönemde rüzgar sörfü yapıyordum. Patik giymediğim bi gün, arkadaşın board'ına geçeyim dedim, board değiştirdik, arkadaşın board'u da 120lt'lik falan bişi, ve üzeri ful kaygan, rüzgar da çok iyi, resmen uçuyorum. Enerjim azalınca, bi kaç düştüm suya, kalktım devam ettim falan ama tabi bu sırada baya yorulmuşum, omzumda güçsüz, ters bir rüzgar+ ters bi hareket oldu,cuppps, ben sudayım. sağ kolumla hamle yapıp suyun üstüne çıkacam. çıkamıyorum, sağ kolum çalışmıyor (çıkmış ag!).. neyse çıktım bi şekilde suyun üstüne board'a tutunurken falan, sağ kolum yerine girdi.. arkadaştan yardım istedim, yavaş yavaş kıyıya yüzdüm tek kolla. crossfit hikayem son buldu. Artık bu omuzla çok zor!

burda crossfit'in suçu yok, extreme spor gibi düşüneceksin, geçen sene kayak yaparkende incitmiştim aynı omzumu. Su topu oynayanların %60'ı omzu çıkarır zaten. Yani crossfit'e sallamaya gerek yok, ama %100 secure değil tabiki.. ama vücut için en eğlenceli ve en efektif salon sporu. En EĞLENCELİ ! Bırakan adamları anlamıyorum, o zaman başlama abi! gözüktüğü gibi çünkü. Git bi gün izle, antremandan sonra vücudundan o buhar çıkacak. Eğer mal gibi yemek yiyip gittiysen, kusacaksın. bazıları HARD CORE sever.

crossfit yapabilir miyim diye merak ediyorsan, önce bi dragonfire'ın yaptığı gibi sağlam bi hiit programı dene evde, tabata, insanity max30 falan, indir yap bakalım. Aynı mantık ama işin içinde çok daha fazla kas kuvveti gerekeni gibi düşün. Ki zaten programlar hep yayınlanır. Anlamadığın bişi varsa sor

http://crossfit34.com/gunun-antrenmani/
Sosyal ağlarda paylaş

smartgun said:

yav arkadaş abartmayın. 85 yaşında ironman yapan, 100 yaşında maraton koşan var. insan vücudu her koşula adapte oluyor merak etmeyin. yeterki sıkı çalışın kaytarmayın, kademe kademe ilerleyin, iyi dinlenin, güzel uyuyun, sağlıklı beslenin herşeyin altından kalkarsınız. crossfit'e neymiş.

onları yapan insanlar gençliklerinden beri sporun içinde olan kişiler. hayatında yaptığı spor mesai sonrası 3x10'luk programlar arkası 30dk cardio olan kişilere olimpik lift felan yaptırmanın sonucu direkt sakatlık.

gerçekten bu yolda ilerlemek ve zaman ayırmak isteyenler için elbette tüm sporlar güzel ancak amacı sadece fit görünmek olan kişiler için çok yüksek çıta bir uğraş olduğunu düşünüyorum. güzel bir dövüş sporu da hem eğlenceli olacaktır hem de fit görünmeyi sağlayacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

KillJoy said:

KenshinHimura said:

2 sene crossfit yaptım. Hep kendimi %90 zorladım ama bi, gün %100 zorladım. Barbarada 90. pull upta falan sağ omuz bi sıkıntı çıkardı, neyse bitirdim. Baktım sıkıntı devam ediyor. Çıkacak gibi olmuştu, acıyor şimdi de.Sonra uzun bi ara vereyim dedim tatil falan ayarladım kendime 15günlük.. En ufak sıkıntıda zaten o bölgeye ara vereceksin.. Başka çaresi yok.

Ama ara verdiğim dönemde rüzgar sörfü yapıyordum. Patik giymediğim bi gün, arkadaşın board'ına geçeyim dedim, board değiştirdik, arkadaşın board'u da 120lt'lik falan bişi, ve üzeri ful kaygan, rüzgar da çok iyi, resmen uçuyorum. Enerjim azalınca, bi kaç düştüm suya, kalktım devam ettim falan ama tabi bu sırada baya yorulmuşum, omzumda güçsüz, ters bir rüzgar+ ters bi hareket oldu,cuppps, ben sudayım. sağ kolumla hamle yapıp suyun üstüne çıkacam. çıkamıyorum, sağ kolum çalışmıyor (çıkmış ag!).. neyse çıktım bi şekilde suyun üstüne board'a tutunurken falan, sağ kolum yerine girdi.. arkadaştan yardım istedim, yavaş yavaş kıyıya yüzdüm tek kolla. crossfit hikayem son buldu. Artık bu omuzla çok zor!

burda crossfit'in suçu yok, extreme spor gibi düşüneceksin, geçen sene kayak yaparkende incitmiştim aynı omzumu. Su topu oynayanların %60'ı omzu çıkarır zaten. Yani crossfit'e sallamaya gerek yok, ama %100 secure değil tabiki.. ama vücut için en eğlenceli ve en efektif salon sporu. En EĞLENCELİ ! Bırakan adamları anlamıyorum, o zaman başlama abi! gözüktüğü gibi çünkü. Git bi gün izle, antremandan sonra vücudundan o buhar çıkacak. Eğer mal gibi yemek yiyip gittiysen, kusacaksın. bazıları HARD CORE sever.

crossfit yapabilir miyim diye merak ediyorsan, önce bi dragonfire'ın yaptığı gibi sağlam bi hiit programı dene evde, tabata, insanity max30 falan, indir yap bakalım. Aynı mantık ama işin içinde çok daha fazla kas kuvveti gerekeni gibi düşün. Ki zaten programlar hep yayınlanır. Anlamadığın bişi varsa sor

http://crossfit34.com/gunun-antrenmani/

Ben zaten evde p90x p90x3 falan takılıyordum. Şimdi boşluğum var bi kaç ay crossfiti buldum antalya da yazıldım. Zaten kendimi o şekilde zorlamayı daha çok seviyorum, hareketli olmayı falan.

Videolardan izleyeyim dediğim de salonda hoca hareketi bi kere ezbere cümlelerle anlatıyor sonra takılıyor. Dün 4 hareket 4 set yaptım bi kere bile arada gelip şuraya dikkat et falan demedi. Belki yanlış yaptım hareketi bilmiyorum bugün biraz omzum ağrıyor mesela. En azından internetten bi yerden de bakayım diyorum, mesela cattle bell diye bir şey varmış onu yaparken göğüs dik karşıya bak dedi. Buna önüne bak yere diyen de var.
Sosyal ağlarda paylaş

bütün squatvari hareketlerde karşıya bakılır. kettlebell swing buna dahil. kettle belli tam baş üstüne kadar kaldır 90derece kaldırma.
biri amerikan stili yapacaksın, tam tepeye kaldırmak daha iyi, sürekliliği daha kolay oluyor.

core bölgeni sürekli sıktığın bi hareket, git hocaya hocam doğru mu yapıyorum, bakar mısınız diye sen sor. Biraz atılgan ol, hocadan hocaya değişiyor o olay, bazıları hiç uğraşmak istemior nooblarla.

kettlebell swing hakkında:

1- aşağıdaki resimde no rep diyor ya: el hareketi için(kettlebell in eğimli durması) aslında başlangıçta tam olarak olması gereken o, hızlı yaparken, no rep demesine aldırma, o hareketi alıyorsa ellerin üst noktada, en azından doğru yoldasın demektir:
http://crossfitbreakingboundaries.com/wp-content/uploads/2014/02/Kettle-Bell-Swing-Technique-in-Crossfit-at-Breaking-Boundaries-Roswell-georgia.png?cf1398

vidyolar

https://www.youtube.com/watch?v=d94xX-AQZ0A https://www.youtube.com/watch?v=E6GoQYuZZT4

Sosyal ağlarda paylaş

ne bok yerseniz yiyin abi banane niye beni ikna etmeye çalışıyosun asdffasd en eğlenceli ve en yararlı da değil imo

alakasız not: bu crossfitden öncede bi wing chun furyası vardı seminerlere 100er 200er dolar bayıyodu millet shifu tavuklu ramen hazretleri geldi sertifika vericek diye şimdi de bu çıktı işte ptler salonlar vs. dönüşümlü olarak çıkıyo böyle şeyler
Sosyal ağlarda paylaş

Hocayı sıkıştırıyorum da eşşek ki adam her harekette illa ben çağırayım diye bekliyor sanki. Ben yine bazı hareketleri biliyorum yeni başlayan bi arkadaş var spora, yanında ben olmasam baya yarım yamalak yapacak her şeyi.

Açıklamalar için teşekkürler, video süper oldu. Youtube da bakmaya başlayabileceğim bir noktam oldu ayrıca.
Sosyal ağlarda paylaş

abi spordaki hocalar fetonun abileri gibi ya, 22 yaşında çocuk besyo bitirmiş hocayım diye dolanıyor hayatında herhangi bir sporun lisansını almamış daha. PT işinin ciddi bir şekilde denetlenmesi lazım ya şuan bildiğin kim kimi koparıyor belli değil. adamlar dolmuşa adam toplamaya çalışan değnekçiler gibi salondan müşteri toplamaya çalışıyor.

Cidden bu işe yıllarını vermiş olanlar da gidip oyuncularla, popçularla topçularla çalışıyor zaten aşırı paralara
Sosyal ağlarda paylaş

KenshinHimura said:

ne bok yerseniz yiyin abi banane niye beni ikna etmeye çalışıyosun asdffasd en eğlenceli ve en yararlı da değil imo

alakasız not: bu crossfitden öncede bi wing chun furyası vardı seminerlere 100er 200er dolar bayıyodu millet shifu tavuklu ramen hazretleri geldi sertifika vericek diye şimdi de bu çıktı işte ptler salonlar vs. dönüşümlü olarak çıkıyo böyle şeyler

wing chunla herkesi dövebilceğini iddaa edenelr var hala mkdsflkhdgfdgdf
Sosyal ağlarda paylaş

Akhlaur said:

KenshinHimura said:

Abi ben soruyorum işte omzumu elime almayayım diye. Kızma ya o kadar. Omzumuzun bozulmaması için neye dikkat etmeliyiz o zaman ?

kanka spor geçmişi olmadan yaparsan bağlarını çok tehlikeye atıyosun bu işte yüksek intervalde abuk subuk hareketlerle daha düzgün form oturmamış bir şekilde haldır huldur şeyler yaptırıyolar ilk başta sıkıntı çıkmıyo ama kas kütlenin gelişimi ile bağlarının gelişimi aynı hızda olmadığı için malesef kaldırabileceğin ağırlık arttıkça ağırlığı kaldırıyosun fakat bağların dengeyi koruyamıyo omuz olmasa dirsek ,dirsek olmasa diz , diz olmasa bilek, biyerden patlatıyosun elbet

crossfit yapmak istiyorum illaki diyosan benim kendimce önerim en azından öncesinde bi 6 ay salon ağırlığı yanında yüzme, pilates(yoga) , tırmanış yap ki vücüdun kendini abuk subuk pozisyonlarda taşımayı öğrensin
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

abi spordaki hocalar fetonun abileri gibi ya, 22 yaşında çocuk besyo bitirmiş hocayım diye dolanıyor hayatında herhangi bir sporun lisansını almamış daha. PT işinin ciddi bir şekilde denetlenmesi lazım ya şuan bildiğin kim kimi koparıyor belli değil. adamlar dolmuşa adam toplamaya çalışan değnekçiler gibi salondan müşteri toplamaya çalışıyor.

Cidden bu işe yıllarını vermiş olanlar da gidip oyuncularla, popçularla topçularla çalışıyor zaten aşırı paralara

sunu yasiyorum ben de
bi taraftan formum daha duzgun degil, biton hatam var(dir) ama eleman geliyor 22 yasinda guven de vermiyor, yasindan degil davranislarindan. Direk broscience geliyorlar zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

ahah yeni besyo mezununa kettlebell swing sormak. baştan kendin keşfet daha iyi sdfsdf.

bu arada janjanlı salon çalışanları size elbette yardım etmeyecekler zira hocam pt'lik yapsana bana denilip para kazanmayı bekliyorlar sizden. sallamaz sizi egzersizinizi duruşunuzu vs. boşuna sormayın yani he he der geçer. ancak tanıdık bildik olacak felan.

KenshinHimura said:

kanka spor geçmişi olmadan yaparsan bağlarını çok tehlikeye atıyosun bu işte yüksek intervalde abuk subuk hareketlerle daha düzgün form oturmamış bir şekilde haldır huldur şeyler yaptırıyolar ilk başta sıkıntı çıkmıyo ama kas kütlenin gelişimi ile bağlarının gelişimi aynı hızda olmadığı için malesef kaldırabileceğin ağırlık arttıkça ağırlığı kaldırıyosun fakat bağların dengeyi koruyamıyo omuz olmasa dirsek ,dirsek olmasa diz , diz olmasa bilek, biyerden patlatıyosun elbet

crossfit yapmak istiyorum illaki diyosan benim kendimce önerim en azından öncesinde bi 6 ay salon ağırlığı yanında yüzme, pilates(yoga) , tırmanış yap ki vücüdun kendini abuk subuk pozisyonlarda taşımayı öğrensin

bunlara katılmakla birlikte olimpik liftleri, kipping'leri, muscle-up'ları, box jumpları vs. en azından 2-3 yıl vücut geliştirme dahil aktif yüksek nabız sporları yapmayanlar bulaşmamalı. olay sadece hareketi doğru yapmayı öğrenmek de değil, hangi ağırlığı kullanacağın, hareketi nerede bırakacağın, atlayıp zıplarken nasıl basacağın vs. bunlar video ile öğrenilecek şeyler değil. bu hareketler de crossfit'in omuz, sırt ve bacak kısmının temelini oluşturuyor zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

abi crossfit'e yeni başladığında zaten 1 ay boyunca günlük wod'lara girmemen gerekli, belli başlı 1 aylık izlemen gereken program var bu sürede olympic lifting(truster, power snatch dahil),toes to bar, keeping pull up gibi crossfit wod'larında karşılaşacağın hareketleri öğrenmen, yapabilmen gerekli.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
Hacu banim anladigim Fitness "being Fit"'den geliyor. Fit olmak denebilir mesela. Saglikli, zinde olmak. Su anda moda ve karli bir pazar. Satis yapmak amacli firmalar, insanlar cesit cesit seyler cikariyor, pazarliyor. Belli bir spor yada sporun dali degil.
Body Building mesela daha spesifik "vucut gelistirmek". Amac belli, vucut kaslarini gelistirmek. Saglikli olmak falan arka planda. Alinan ilaclar ve yapilan egzersizler saglik sorunlari bile yaratabiliyor. Ulasilan sonuc da cok saglikli bir insan ornegi olmuyor. Kosamayan, yuzemeyen, alinan ilaclar yuzunden zarar gormus vucutlar.
Tabi Body building yapan sagliksizdir gibi bir genelleme yapmiyorum. Kendim yillardir yapiyorum bu sporu ama benim ne yaptigimi sorsan, ciddi vucut gelistirme sporuyla ugrasanlar, -ne oldugu belirsiz diye tanimlarlar. Onlarin odaklandigi nokta dogru santimetrik buyume saglamak. Benim ki saglikli, fit olmak, kilo vermek ve kas gelistirmek.
Crossfit'de iste bu fitness olayini spor olarak tanimlama amacli olusturulmus bir program. Body Pump var mesela benzer, combat fitness vb. bir milyon cesit program var.
Sosyal ağlarda paylaş

Programli duzenli yapmdigim icin Oncesini saymiyorum, 5 yildir duzenli gidiyorum spor salununa. Ben de yeni baslayip rekor uzerine rekor kiran, her seyi bilen, kiskanilan tiplere bayiliyorum.
Ozellikle protein aldigini ogrenince o "hileci seni bakislari" ve yorumlari yok mu off off.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...