Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Klasik traş bıçağı (Double-edged razors)

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• 5 ay sonra ...

Usturayla ağzımı yüzümü kesmekten yoruldum, wilkinsonun plastik makinesinden de tiksindim artık. Son sayfaları okuyunca da milyon farklı makine önerisi gördüm. Var mı şimdi şu makineyi al dediğiniz bişey. Kafam atınca haftalarca sinekkaydı geziyorum, bazen de aylarca sakal uzatıyorum. Hani uzun sakaldan çıkışta her türlü bi makasla girip sonra jilete geçiyorum da, şöyle bir iki haftallığı rahatça alabilecek + gündelik tıraşta rahatça cildi süpürecek bir makine arayışındayım. bi de jiletlerim de wilkinson sword ama üç sene evvel trde almıştım, bence feyk o jiletler. çok fena kesiyo her yanımı, ama sakalı çok iyi kesemiyo. Sakalım hızlı uzamaz, uzadığında da yumuşak olur ama ilk kestiğimde bi hafta zımpara gibi çenem. O sıkıntı, velhasıl günlük tıraş olup bebek gibi gezmem gerekiyo ki öpüşebileyim.

Almanya'dan alınacak ürünler bu arada. 

Sosyal ağlarda paylaş

Almanyadan hepsini alırsın ya. De89 edwin jagger vardı o iyiydi başlangıç için ben onu kullanıyorum da bu arada şunu farkettim ki bu olay biraz zevk meselesi. Yaptığım araştırmalar ve deneyler sonucu kullandığın tıraş kreminin kullandığın jiletten daha çok fark yarattığını gördüm. Eğer buna merakın yoksa gilette fusion falan gayet hızlı ve temiz bir tıraş veriyor. Suratın hassassa hatta bazı durumlarda daha smooth ve tahrişsiz bir tıraş bile sağlayabiliyor. Bu benim yaptığım araştırmalar ve deneylerle edindiğim sonuç. Bazıları before shave kremlerinin işe yaradığını söylemiş, bende yaramıyor mesela. 

Akhlaur tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Usturayla tıraş olurken büyük keyif alıyorum, ama her gün olmayınca el alışkanlığı gidiyor işte. Sonra ağız yüz yara bere. Tıraş kreminden kastın arko sabun mu? yoksa after shave mi? Gilette fusion falan sıkıyo beni. Onun yerine sinek kaydı kestiğini iddia eden bi tıraş makinesi alırım, zbım zbım vızzzt sesleri eşliğinde tıraş olurum. Sahi, elektrikli makineler güzel kesiyor mu?

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Drall dedi ki:

Usturayla tıraş olurken büyük keyif alıyorum, ama her gün olmayınca el alışkanlığı gidiyor işte. Sonra ağız yüz yara bere. Tıraş kreminden kastın arko sabun mu? yoksa after shave mi? Gilette fusion falan sıkıyo beni. Onun yerine sinek kaydı kestiğini iddia eden bi tıraş makinesi alırım, zbım zbım vızzzt sesleri eşliğinde tıraş olurum. Sahi, elektrikli makineler güzel kesiyor mu?

Arko sabun. Yani arko çok iyi değil tabi ama sabunu yani. Eğer sakalın gürse tıraş makineleri sinek kaydı yapmaz. Bazıları sinek kaydı oluyor falan diyor da ya sakalları azdır ya da gerçekten sinek kaydı tıraşı kastetmiyorlardır. 

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Akhlaur dedi ki:

Yaptığım araştırmalar ve deneyler sonucu kullandığın tıraş kreminin kullandığın jiletten daha çok fark yarattığını gördüm. 

deneme yapmissindir abi ne arastirmasi : ))))

ayni de89 bende de var:

daha once daha agresif aci icim "shimming" yapmistim (+1 jiletin keskin taraflarini makasla kesip onu da takiyorsun)

dedigin dogru, ben duz 'mavi gilette jel' veya 'arko krem' (dis macunu gibi) kullaniyorum.

jilet de 1 tane 8 senedir: RAPIRA RUS

//

direkt kopuk en kotu gercekten, ne olursa olsun kendin kopurtmen veya cilde yedirmen lazim

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Ehli Beyt yediniz afiyet olsun.  Bende şu var.  https://www.trendyol.com/sakal-baba/tiras-kasesi-seramik-p-175603922?boutiqueId=610179&merchantId=168969&storefrontId=1&countryCode=TR&language=tr&gads=true&tyutm_source=google&tyutm_medium=cpc&tyutm_campaign=x:fmcg_y:fmcg_z:kisisel-bakim_t:pla_performance_max&gclid=EAIaIQobChMI8e6d99j1-AIVUYxoCR1DvQkgEAQYCiABEgKKE_D_BwE

porselen olarak ve ucuz olarak alternatif göremediğim için bunu aldım , iş görüyor. Metal kaseden sonra gerçekten lvl atlattı (Beklemiyordum). Dibi tırtıklı filan  ama plastik vs ile fark ediyor mu bilmiyorum. Diğer tavsiyelerimde ciddiyim.  Traş sabunu olarak alternatif  cella organic öneririm. 

Sosyal ağlarda paylaş

Yatirim yapacaksam ustura ve deri kayisa mi yatirim yapsam diyorum. Dün yine gaza gelip usturayla tiras oldum, mindfullness calismasi gibiydi. odagimin kactigi her an bir kesik :,)

vintage ustura alsam, mutfak bicaklarini biledigim tasta bileyip deri kayista yumusatabilir miyim (ney strop'un türkcesi acep)

derken reddit imdada yetisti, hadi bugün de böyle kaybolsun...

Drall tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Sosyal ağlarda paylaş

Birileri bi zamanlar erkek adam usturayla tıraş olur yazmıştı buralarda. Solingen dovo-inox buldum ikinci el, yanında porsuk kılı fırçayla. İkisi de neredeyse kullanılmamış, 20€ya aldım. Baya heyecanlıyım, şu ana kadar sadece jiletli ustura kullanmıştım, bu acayip güzel duruyor. Lakin daha girişemedim tıraşa, çünkü evvela şu deri kayıştan bulmak gerek imiş. Sorum burada:

Deri kayışın iki tipini gördüm, bi tanesi bi metal çubuğa yapıştırılmış gibi, diğeri de çizgifilmlerdeki berber tipi, duvara asılan. Bu kısmın incelikleri nelerdir, hangisini almalıdır? Youtube'da saatlerimi buna ayırmadan önce buraya bi sorayım bilen vardır kesin.

Sosyal ağlarda paylaş

strop mevzusunda onemli olan kisim deri, 

o deriyi bir serit seklinde kullanmasi bazen `zor` olabiliyor, hani asacak sabitleyecek fln bi yer gerekiyor, o yuzden cubuga yapistirilmis modelleri var, cekmeceden cikarip direk kullanmaya hazir, bi yere takmaya gerek yok 

dogrusu deri almaya bile gerek yok, eski kemerle strop yapabilirsiniz eger dogal deri ise. 

ama soleyim cokta etkisi olmaz, bide, azi yarar cogu zarar birsey strop etmek, cok fazla strop ederseniz keskin ucu cok smooth hale getirirsiniz, oysa mekanik olarak kolay kesmesi icin mikro duzeyde cikintili olmali keskin ucun

trastan once bicagin 2 ucunuda 1-2 ser kere gecirin yeter

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, DoGMeaT dedi ki:

strop mevzusunda onemli olan kisim deri, 

o deriyi bir serit seklinde kullanmasi bazen `zor` olabiliyor, hani asacak sabitleyecek fln bi yer gerekiyor, o yuzden cubuga yapistirilmis modelleri var, cekmeceden cikarip direk kullanmaya hazir, bi yere takmaya gerek yok 

dogrusu deri almaya bile gerek yok, eski kemerle strop yapabilirsiniz eger dogal deri ise. 

ama soleyim cokta etkisi olmaz, bide, azi yarar cogu zarar birsey strop etmek, cok fazla strop ederseniz keskin ucu cok smooth hale getirirsiniz, oysa mekanik olarak kolay kesmesi icin mikro duzeyde cikintili olmali keskin ucun

trastan once bicagin 2 ucunuda 1-2 ser kere gecirin yeter

Sağolasın. Baktığım bikaç videoda 60-70 kere stropluyolardı, sonra bi tanesi less is more dedi, beş on kere yapsanız yeter dedi ona ikna oldumdu. 1-2ye daha da iknayım

Asacak yer meselesi sorun hakikaten, bi onu düşüneyim. Bulamazsam elle tutulandan alayım. Bi dükkan bulsam da deriyi koklayarak, dokunarak falan alabilsem keşke. Et ete değecek sonuçta

edit: bi tarafı kenevir olsun, yok efendime söyleyim ipek olsun falan olsun ki onla önce bıçağı strop etmeye hazırla, sonra deriye sürt falan diyolar. onun hakkında ne diyosun? Yalan dolan mı, sadece derili mi alıyim yoksa 5-10 gayme fazla verip arkası kenevirli buldum onu mu alayım?

Drall tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bu işin sonu yok valla, kanguru derisi deve derisi fanatikleri var ama bana delilik gibi gelyo

İlla nerd olmak istiyorsan kuyumcu cilasi(yahut 1microm diamond spray) yahut polisaj cila fln almak gerek onlar deri yahut kumaş vsden daha etkili , bu iş için yapılmış ürünler var yani, bu ürünleri herhangi deriye sürüp yedirdiginde en ideal masati elde ediyorsun, derinin niteligi cok onemli değil 

Ama bunlar ful nerdlik seviyesi ve baya diminishing returns, bence kasmaya hic gerek yok, ben eski kemer taraftariyim, ama kullanmadan önce iyice temizle, üzerinde kir pas kalmasın

Ben bıçak bileyleme konusunda çeşitli komünitelerin forumların grupların takipçisiyim. O ortamlarda bile jilet bileyleyen insanları daha ayrı bir saygı duyuluyor. Daha fazla skil gerektiren, uzmanlığın sonu olmayan işler

Kendine hobi ariyorsan kovala yani, yok işim görülsün diyorsan herhangi bir deri gayet gayet yeter. 

DoGMeaT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 13.07.2022 at 11:54, Masticore dedi ki:

Ben de şunu alsam mı diye düşünüyorum. Yıllarca şunu kullandım sonra bakkaldan PermaSharp'a geçtim

wilkinson-sword-razor-blades-100-pcs-bla

Acaba traş keyfini artırır, kolaylaştırır mı bu 7-0-clock Wilkinson sword ile pek bir fark hissetmedim çünkü.

Sosyal ağlarda paylaş

@DoGMeaT çok teşekkürler, vallah kafamı rahatlattın. yok o işin fetişizmine giremicem, ucuz güzel yorumlu bi deri sipariş ettim, eski deri kemerim yok olsa onu kullanırdım. Bakalım şimdi kendimi ufacık bile kesmeden düzenli tıraş olabilmeye başladığımda (bi de param olduğunda) işi fetişizm haline getiririm belki. Hatta eski usturaları alıp restore etmek falan da tatlı olur. Şu senin bıçağı restore edişini kayıtla nolursun, ilham olsun bit pazarlarından eski bıçak/ustura falan toparlarım restore ederim belkim ben de elim yatarsa ?

@sostizm trdeyken derby, wilkinsondan mantıklı bence

yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı

Sosyal ağlarda paylaş

• 8 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...