Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Klasik traş bıçağı (Double-edged razors)

GERGE

Öne çıkan mesajlar

@paramecium %1 kovalarken jilet gibi neredeyse işin 3 de 1 lik öneme sahip kısmına biraz daha kafa yormak lazım diye düşünüyorum. 

Ben 1-2 sene önce razorus, extra shaving ve sanırım ataman ticaretten gördüğüm her jiletten 2-3 5lik paket alip yarisini da babama verdim (kendisi sanıyorum 40+ senedir istisnasız her gün sinekkaydi traş olanlardan) 

Bizim test sürecimizde notladıklarımıza göre kategorilerimiz şöyleydi (ki hala deneyemediklerimiz var, çok sevdiklerimizden ucuzken bulup 100 luk paket aldiklarim var)

Bir daha eve sokmam: Shark, merkur, wilkinson, Lord classic, BIC, astor, Chroma

Bulunsun ama kullanmayayım: derby, zaza, permasharp

Olsa da olur olmasa da olur: Gilette Platinum, Gilette Silver Blue (ikisi de performansina gore cok pahaliydi), derby premium

Fiyat / performans : Astra Platinum, Astra Stainless Steel ( astra yeşil benim, astra mavi çevremde verdiğim arkadaşlarımın favorisi bu kategoride), Voskhod

Çok güzel: Gilette 7 O clock yeşil, Gilette 7 O clock sarı, Gilette Nacet (7 oclock dan ucuz ama bence daha iyi alternatif) Personna, Polsilver iridium, feather (sanki biraz tahriş ediyor gibi geliyor kategorideki diğerlerine göre ama yeri burası o kesin)

Açıkcası 6 lira altına nacet bulduğumda aldığım 6-7 kutu , bir de 36 liraya 100 luk astra yeşil aldığımdan beridir çok fazla deney de yapmıyorum. 

Ama henüz denemediyseniz en azından 1 er kutu f/p de yazdıklarımı, uygun fiyata bulursanuz da cok guzel kategorisindekilere bi şans verin derim. 

Sosyal ağlarda paylaş

Bu iş biraz garip  .  Permasharp çok kötü dersin , bir seri geliyor efsane iyi cıkıyor.  Seneler önce permasharp cok iyiymiş mesela ondan sonra çok kötü oldu dediler şimdi  üzerinde gillette logosu olan permasharp'lar iyi ve kaliteli. Ha ben aldım 1 sene önce belki yine bozulmuştur.  İyisini buldun mu yapıştıracaksın siparişi.  Herkes feather gibi kalitede istikrarlı degil yani.  

Herkesin  cildi farklı  7 o'clock sarılar mesela benim yüzü çok kesti. Aşırı keskin alışmısım konforlu bıçağa. Bir de  bıçağı birden fazla kullanınca farklılaşıyor bu açıdan  perpa swedish'in üzerine tanımam 5-6 traş aynı konfor devam.

En önemli şey  bence jilet ve traş sabunu .  traş makinesi 3. planda benim için. 

Masticore tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

3 dakika önce, Masticore dedi ki:

Bu iş biraz garip  .  Permasharp çok kötü dersin , bir seri geliyor efsane iyi cıkıyor.  Seneler önce permasharp cok iyiymiş mesela ondan sonra çok kötü oldu dediler şimdi  üzerinde gillette logosu olan permasharp'lar iyi ve kaliteli. Ha ben aldım 1 sene önce belki yine bozulmuştur.  İyisini buldun mu yapıştıracaksın siparişi.  Herkes feather gibi kalitede istikrarlı degil yani.  

Herkesin  cildi farklı  7 o'clock sarılar mesela benim yüzü çok kesti. Aşırı keskin alışmısım konforlu bıçağa. Bir de  bıçağı birden fazla kullanınca farklılaşıyor bu açıdan  perpa swedish'in üzerine tanımam 5-6 traş aynı konfor devam.

En önemli şey  bence jilet ve traş sabunu .  traş makinesi 3. planda benim için. 

Şuna kesinlikle katılıyorum, 3-4 farklı batchden kutu baskı renkleri bile farklı permasharp var elimde. Bi kutu çıkıyor dünyanın en konforlusu veya en keskini, bir başka kutu ise kağıt makasından hafif biraz daha keskin. Öyle olunca açıkcası satınalma listemden çıkarttım, gaza gelip de 100 lük kutu alıp kötü çıktığını düşünemiyorum çünkü. İstikrarsızlık güven kırıyor.

Cilt, sakal tipi, yoğunluğu elbette etkili, örneğin sert ve kalın telli sakala sahip biriyle yumuşak ince telli yoğun sakala sahip birinin tamamen zıt özelliklerde bıçak beğenmesi işten bile değil. 

Ama açıkcası ben sadece ilk 5-6 perde traş için konuşuyorum, o da 2-3 perde 1 traş desek, 24 saati de asla geçirmediğimi düşünürsek asla 3. traşı görmüyor herhangi bir bıçağım. Ertesi sabah traşı bile riskli geliyor bana ama cimrilik tutuyor daha 2 perde traş oldum 1 traş daha götürsün öyle atayım diyorum. 

Sabun kısmına da katılıyorum, bir de öncesinde yüzü yağlamak sabunun işini yapmasını kolaylaştırıyor gibi geliyor bana. Müthiş bir rahatlık. Ama üşenmek başka mesela tabii. ?

Sosyal ağlarda paylaş

@Masticore

Shun ve kai nin şef bıçakları var, memnunum ama DE razor hayal kırıklığı. Bi merkür neyse o , 0 performans, pahalı marka. Koleksiyon yapmıyorsan pas geçsen üzülmezsin. 

Traş öncesine gelince, ben sabun olarak normalde taylor of old bond street sandalwood kullanıyorum krem formunda, onun için yağ olarak yine toobs'un chamomile oil ini alayım demiştim ama hem kokusunu sevmedim hem pahalı geldi. 

Hanımın kore kozmetiği bilgisine danıştım o da üstümde heimish all clean balm denedi. Normalde temizleyici/besleyici/nemlendirici bi balm görevi görüyor, hem yağlı bir hissi yoktu hem kokusu yoktu hem de beklediğim etkiyi gösterdi. O yüzden memnunum açıkcası. 1-2 tane sakal yağı daha kullanmıştım ama adlarını hatırlamıyorum. Performans olarak kore kozmetiği önde o konuda ama.

Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Ben duş sonrası tıraş olmayı tercih ettiğim için mutlaka yağ kullanıyorum. Ama özel bir yağ ile kasmak yerine hindistan cevizi yağı kullanıyorum. Yağı sürdükten sonra zaten jileti tak, köpüğü hazırla diyene kadar yüzümde kalıyor. Sonra hafif durulayıp köpük ile girişiyorum. Tıraş kremim ve losyonum Proraso okaliptus&mentol.

Şu sıralar tıraş kremini köpürtüp krema kıvamına getirme süreci biraz bayıyor beni. Ufak bir çırpıcı bile düşünüyorum!

Rus jiletler için sahte olayı fazla deniliyordu bir ara, ürküttüler. Polsilver Iridium mesela çok şahaneydi, sahte söylentileri yüzünden bir daha almadım. Bir de onların stok durumlarının gelgitli olması da tuz biber ekti üstüne.

Peki soru: Hangi Feather; Stainless Steel olan mı yoksa Platinum kaplı olan mı?

Edit: Shun ve Kai dedi, forumdan atılsın!

Saygılar.

paramecium tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Hindistan cevizi yağı iyi fikir ya ?  Proraso'dan hiç memnun kalmadım ben.   Cella ve tabac'tan memnunum  ama hiç biri bir   mitchell's wool fat değil (şu an bulamıyorum zaten stok yok) . İçinde ne varsa işte traş öncesi yağa fln. gerek kalmıyor. Heralde hayvansal yağ var. 

@KHaRoN 

Hiç bulaşmıyım o zaman.  ^^

Masticore tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Olurda denk gelirseniz bir ara Mdc sabun alın, fiyatı çok pahalı (50euro) ve bağımlılık yapıcı. Bu sabunu kullandıktan sonra başka hiçbir sabunu vs görmek istemeyeceksiniz, mükemmel koku, üstüne çok iyi kopurme, kayganlastirma ve tıraş sonrası yumuşaklık. Bir kutu sabun ile günlük tıraş olursanız enaz 8 ay rahat tıraş olabiliyorsunuz. 

Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
13 saat önce, Masticore dedi ki:

@Masticore Elimde cok fazla sabun oldu, bitene kadar bisey almamaliyim sanirim ama jilet fiyatlari inanilmaz duruyor. Nacet ve 7 O'clock lar  bedava. siteyi fava attim ?

@GERGE & @paramecium

Ben bi ara baya toparlamistim cesit cesit, su an iclerinde en sevdigim saniyorum Taylor Of Old Bond Street - Sandalwood (krem/sabun farki neredeyse yok, ikincisinden itibaren buyuk kase krem aldim) Insanlar avocado ve sedir agacini da cok seviyorlar. Kesinlikle bi denenmesi gerekenlerden diye dusunuyorum. 

Ikinci favorim Body Shop Maca Root Tras Kremi, ayrica bunun ayni sete ait maca root & aloe vera after-shave water-gel i var, inanilmaz bi ferahlik. Okaliptus sevenler buna bayilir diye tahmin ediyorum. Markaya karsi onyargiliydim acikcasi, fakat yabanci forumlarda inanilmaz ovuldugunu gordum bi indirimde de soyledim gitti. En ikna edici tarafi iceriginin baya temiz olusu. Merak edenlere > http://www.cosdna.com/eng/cosmetic_1802358377.html 

Ucuncu favorim de fiyat&perf sampiyonu, Arko sensitive tras kremi (eflatun olan, lavantali) bi is gezisinde mecbur kalip tanistim, kopurmesi, kokusu, rahatligi vs fiyatiyla hic alakasi yok. Her daim cekmecede artik. 

Cildim baya allerjik bu tarz kozmetiklere karsi o yuzden cosdna den icerik kontrolu yapmadan hic birseye kolay kolay cesaret edemiyorum, yazdiklarim sinifi pekiyi ile gecenler. 

Sosyal ağlarda paylaş

On 14.06.2020 at 08:54, Masticore dedi ki:

Burasi muehle turkiye nin sahiplerininmis. Dayanamadim ben de cella bio ve 100 luk nacet soyledim. Guzel fiyatlar vermeye devam ederler umarim.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...