Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kurtuluş Savaşı'ndan Görüntüler ve Atatürk

Xenus

Öne çıkan mesajlar

https://www.youtube.com/watch?v=xWtkGHBl-Tw

00:18-00:40- 7'den 70'e Cepheye mühimmat hazırlayan halkımız.

00:40-00:56- Atlı birliklerimiz

00:56-01:04- Kurtuluşun vefakar Kahramanları Annelerimiz

01:04-01:30- Savaş Görüntüleri

01:30-02:08- Kıtlık Ve yokluk içerisindeki Halkımız(iskele de Yunan bayrağı aslılı)

02:08-02:21- Teşkilatlanan Halk direnişe geçiyor

02:21-03:07- Sanırım İzmir'i ateşe vererek teknelerle kaçan Yunan'lı pezevenkler

03:07-03:34- Baş Komutan silah arkadaşları ve Eşi Latife Hanım ile

03:34-03:50- Vahdettin değil mi o?

03:50-04:13- Şanlı Ordumuz

04:13-04:38- Baş Komutan ,İsmet Paşa,Fevzi Paşa ve Diğer Komutanlar

04:38-05:38- Görüntüler

05:38-05:52- Atam konuşmaya hazırlanıyor(kameraya dikkat)

05:56-06:04- Bir gün yine cephedeyiz.Nasıl vuruyorum ama,öyle böyle değil.

06:06:06:14- Asaletin yeter

06:16:06:25- Devrimler"">
"00:00-00:18- Mustafa Kemal Atatürk ve Efelerimiz.

00:18-00:40- 7'den 70'e Cepheye mühimmat hazırlayan halkımız.

00:40-00:56- Atlı birliklerimiz

00:56-01:04- Kurtuluşun vefakar Kahramanları Annelerimiz

01:04-01:30- Savaş Görüntüleri

01:30-02:08- Kıtlık Ve yokluk içerisindeki Halkımız(iskele de Yunan bayrağı aslılı)

02:08-02:21- Teşkilatlanan Halk direnişe geçiyor

02:21-03:07- Sanırım İzmir'i ateşe vererek teknelerle kaçan Yunan'lı pezevenkler

03:07-03:34- Baş Komutan silah arkadaşları ve Eşi Latife Hanım ile

03:34-03:50- Vahdettin değil mi o?

03:50-04:13- Şanlı Ordumuz

04:13-04:38- Baş Komutan ,İsmet Paşa,Fevzi Paşa ve Diğer Komutanlar

04:38-05:38- Görüntüler

05:38-05:52- Atam konuşmaya hazırlanıyor(kameraya dikkat)

05:56-06:04- Bir gün yine cephedeyiz.Nasıl vuruyorum ama,öyle böyle değil.

06:06:06:14- Asaletin yeter

06:16:06:25- Devrimler" said:

ne güzel görüntüler. izlerken duygulandım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 1 ay sonra ...
Büyük ihtimalle gerçektir. Balkan savaşlarından sonra komple alman askeri modeline geçmeye çalışıyor osmanlı. alman ordusundan komutanlar eğitime geliyor, alman eğitim kitapları çevriliyor vs.

Yoğun ve ciddi bir yenilenme geçiriyor osmanlı ordusu, ordunun her tarafında da en kötü alman danışmanlar oluyordu.

Çanakkale'de mesela asıl stratejiyi alman limon van sanders oluşturuyor ama ingilizler bunun beklediği yerde çıkartma yapmıyor falan filan.

Almanların modeli ve etkisiyle yenilenen ordudan cıkıyor bu İttihat ve Terakki'de zaten esas olarak. Bu yenilenmeyi de yanlıs hatırlamıyorsam bizzat osmanlı padişahı abdülhamit istiyor.

Kuttul Ammare'nin başında da ilk başta bir alman var hatta, güncel bir konu. Sonra hastalanıyor muydu ölüyor muydu neydi yerine bir türk geçmek zorunda kalıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Daemir said:

Kuttul Ammare'nin başında da ilk başta bir alman var hatta, güncel bir konu. Sonra hastalanıyor muydu ölüyor muydu neydi yerine bir türk geçmek zorunda kalıyor.

2 ay kala Halil paşa atanıyor ve herkes Halil paşayı kahraman biliyor. Birde mezarıma rakı dökün demese ne güzel olacaktı belirli kesim için ama neyse
Sosyal ağlarda paylaş

benjani said:

fenn said:

Şu gerçek mi ?

İttihatçilerin işi bu

gercek abi, o doneme ait alman arşivlerinden de teyit edebilirsiniz

hatta ve hatta, osmanlının ekonomik / siyasi olarak ne kadar bozuk oldugunu, bizimle muttefik olmadan once anadolu da inceleme yapan alman bilim adamlarının hazırladıgı raporlar var

anadolu daki en "gelismis" tarım aracı karasaban, ilk caga ait bir araç, o sırada almanya dizel motoru kullanıyor, salgın hastalık raporlarına bakmanı da oneririm, verem, sıtma vs.
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

hatta ve hatta, osmanlının ekonomik / siyasi olarak ne kadar bozuk oldugunu, bizimle muttefik olmadan once anadolu da inceleme yapan alman bilim adamlarının hazırladıgı raporlar var

anadolu daki en "gelismis" tarım aracı karasaban, ilk caga ait bir araç, o sırada almanya dizel motoru kullanıyor, salgın hastalık raporlarına bakmanı da oneririm, verem, sıtma vs.

Gel de "100 senelik film bitti" diyen hıyarlara anlat bunları.
Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle said:

"nutella yerim" said:

Gel de "100 senelik film bitti" diyen hıyarlara anlat bunları.

tam da bu konuda Celal Şengör ün güzel bir konusması var, herkesin dinlemesini tavsiye ederim

[video]https://www.youtube.com/watch?v=LIbhnJYjg-Q?feature=oembed" width="459">

Sosyal ağlarda paylaş

Bari siz yapmayın şu bağnazlığı. Resimde ne diyor? Ordu komutanı. Ordu komutanı kimdir. Genelkurmay/harbiye/vs, verdiği emir tüm orduyu bağlar.

Von Sanders ne? X. orduda görev almış, komutanlık yapmış bir mareşal. 1. Ordu Komutanı olmuş vs.

Ordu komutanı, ve 1. Ordu komutanı arasında nasıl bir fark biliyor musunuz. O zaman kara hava komutanlıkları neden var?

Bahsedilen olay şu. Alman Askerî Misyonu. Çok çok merak eden olursa sayfanın kaynağından tam listeye bakabilir. Ama bunu "bunlar işte hep aptaldılar" "batı islama düşman görse öldürür" "bilmem ne zihniyeti" gibi bütünleyici ve yaygaracı yapacaksanız. yapmayın.

kelime oyunlarıyla, cümle devirmelerle küçümsediğiniz kesimin aynısına dönüşüyorsunuz. İtham edilen şey gerçekte olanın üç beş misli. Böyle üslup olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

sen yanlış anlamışsın.

kimse genelkurmay başkanlığı(harbiye nazırlığı) gidip de almanlara verildi demedi ki?

kaldı ki almanlar sayesinde yapılan askeri misyon son derece yararlı olmuştur diye düşünüyorum. osmanlı nın gerçekten böyle bir modernizasyona, disiplinli askeri ordu modeline geçmesine ihtiyacı vardı. Zira askeri eğitim ve taktiksel açıdan rezalet durumdaydı.

Almanlardan alınan disiplin ve askeri altyapı şu andaki TSK'nın da altyapısıdır, iyidir. Ama bu askeri altyapı Osmanlı'dan atalarımızdan değil bizzat Prusya'dan gelmektedir, haberin ola.

insanların kızdığı nokta da bu. osmanlı hanedanı denilip göklere çıkarılan padişahlığın son döneminde düzgün giden hiçbir şey yoktur, her şey rezalettir. osmanlı kendi ordusunu caydırıcı olacak kadar eğitimez duruma getirmiş. yetersizce 'büyük' güçlerin birinden danışman almış bunun için.

örnek olarak dünyada bunu şu an kim yapıyor biliyor musun? ırak'ta dolu abd askeri danışmanı var. suriye de rusya nın askeri danışmanları kol geziyor.

olay T.C. yi insanların kurtuluş değil esaretmiş gibi göstermeye çalışması. Osmanlı'nın son hali ise hiç görkemli değil, aksine şu anki ırak tan farkı yoktu. Ama öyle düşünmeden konusuyor bazı hıyarlar sanki osmanlı t.c den iyiymiş de ona dönelim diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Belki ben yanlış anladım. Liste ve yabancı isimlerini bakın hep içimize girdiler şimdi yoklar sığlığında buldum. Tanzimler düzenlemeler güzel şeylerdi sonuçta bunlara hiç değinilmeden yapılan her şeyi kötülemek gibi geldi bana o yüzden örselendim(evet).

Çünkü salt kötü olan şey olmadığı gibi salt iyi de yok. Dediğin gibi yoksa yönetimsel olarak şüphesiz zamana yayılmış ve yerleşmiş tırtlık su götürmez Osmanlı'da. Ama bu yaptıkları ya da yapılan her şeyin tartışmasız yanlış olduğunu göstermiyor.

Şu konuda nickimin de bajazet olması ne talihsizlik ya. Osmanlı savunuyorum gibi görünmüştür. Vivaldi operasından gelmeydi oysa.
Sosyal ağlarda paylaş

Daemir said:

sen yanlış anlamışsın.

kimse genelkurmay başkanlığı(harbiye nazırlığı) gidip de almanlara verildi demedi ki?

kaldı ki almanlar sayesinde yapılan askeri misyon son derece yararlı olmuştur diye düşünüyorum. osmanlı nın gerçekten böyle bir modernizasyona, disiplinli askeri ordu modeline geçmesine ihtiyacı vardı. Zira askeri eğitim ve taktiksel açıdan rezalet durumdaydı.

Almanlardan alınan disiplin ve askeri altyapı şu andaki TSK'nın da altyapısıdır, iyidir. Ama bu askeri altyapı Osmanlı'dan atalarımızdan değil bizzat Prusya'dan gelmektedir, haberin ola.

askeri danışman almayı yerinecek bir durum olarak görmüyorum, en sonda açıklamaya çalışacağım.

burada bir ekleme yapmak istiyorum, mustafa kemal zabit kumandan ile hasbihal de (gerçi benim askerde okuduğum başka bir basımdı, şimdi benimde elimde olan iş bankası basımı kitabı tekrar okumadım, farklı olabilir) ordunun durumu için balkan savaşları öncesi yapılan tatbikatlardan örnekler veriyor, misal, komutana yazılı emir geliyor, adamın okuma yazması olmadığı için, emir okuyamıyor falan... ve balkan savaşlarını bu ordu ve komutanlar yapıyor.

ama burada bir noktaya daha değinmek lazım, orduyu ve yönetimi bu hale getiren kafa, o zamanlar hakim olan ümmetçilik kafası, zira ondan önce yapılan reformalar ile askerin savaşma kabiliyeti ortalama üzerine çıkabilmişti.

diğer taraftan, ben biraz daha çıtayı yükselteyim, osmanlı da işlerin doğru yapılmaması, 2. mehmetin son yıllarında başlar, cem sultan ve yavuz ile tırmanışa geçer, genç osman ile taçlanır, ondan sonra öyle bir hal alır ki, kimse temizleyemez. misal yeniçeri ocağının kaldırılması aslında büyük ve zor bir meseledir.

ayrıca son olarak, askeri danışman almanın kötü bir şey olmadığını düşünüyorum. erdemli insan yapamadıklarının farkında olan ve başarılı olanın peşinden giden kimsedir. hal böyle iken kendi yetersizliklerinin farkında olan ve napolyon savaşlarından beri rüşdünü ispatlamış bir ekolden yardım ve danışmanlık almak kötü bir şey değildir.

bu tür şeyler ha deyince olacak şeyler değildir, ve savaş gibi hayati bir konuda deneme yanılma yapmaya kalkarsan, desteksiz fantaziler peşinde koşarsan, yukarıda değindiğim gibi çetelerden devşirme ordulara imparatorluğun en gelişmiş bölgesini hediye edersin.

kaldı ki, modern sistemin atası, din savaşları sırasında hollanda ve sonra isveç sistemlerinden gelişiyor, ve bütün avrupa bu sisteme geçiyor, prusya sistemi le tavana vuruyor ve birçok savaşta, üstünlüğünü ispatlıyor.

iş böyle olunca "ben yeni bir şey icat edeyim" diye ortaya çıkmak pek akıl karı değil gibi duruyor.

bir örnek, babürşah hindistan seferinde, osmanlıdan bir topçu subayı getiriyor, ve onun sistemi ile büyük zaferler elde ediyor, adam methiyeler düzüyor.

başka bir örnek, geçen john rabe yi seyrettim, orada almanlar tarafında eğitilen shangaydaki elit birliklerin alman komutan başlarında olmasına rağmen japonların modern ordusuna karşı dişli direnç gösterdiğini, ama nazi-japon anlaşması ile bunun ortadan kalktığını söylüyor.

yazarım biter diye girdim ama zaman yetmedi üstünden geçemiyorum, hatalar için af ola
Sosyal ağlarda paylaş

abi bulabıldıgım kadarıyla o donem anadoludaki tek tren yolu hatları sunlar

Osmanlı devletinin son yıllarında toplam demiryolu ağı 8,619 km’yi bulmuştu. Demiryolu hatları şunlardı.
Rumeli Demiryolları 2383 km normal hat
Anadolu-Bağdat Demiryolları 2424 km normal hat
İzmir -Kasaba ve uzantısı 695 km normal hat
İzmir -Aydın ve şubeleri 610 km normal hat
Sam-Hama ve uzantısı 498 km dar ve normal hat
Yafa-Kudüs 86 km normal hat
Bursa-Mudanya 42 km dar hat
Ankara-Yahşihan 80 km dar hat

kaynak

otomobil yolu olmadıgını hatırlatmaya gerek yok sanırım

cumhuriyet sonrası 1940 lara kadar olan gelismeler

link

saglık konusunda ise, yıllardır hem balkan savasları, hem doguda kürt-rus-ermeni ayaklanmaları, on yıllardır savaştan yorgun ve hasta dusmus bir millet dusun, savasın oldugu yerde aclık ve hastalıgın her zaman oldugunu soylemek yanlıs olmaz sanırım

bugun suriyedeki ic savas 10. senesine girmedi, osmanlının yıkılma donemı 1 asırdan fazla sürdü, dedigim gibi halkın saglıgı uzerındekı yıkımı dusunmek gerek

bırakın 1920 oncesini, 1980 lerde 90'larda bile anadolunun doktor girmemis ilceleri, koyleri vs vardı, resmi yayın organlarının yanında filmlere, edebiyat eserlerine konu olmus, anadolunu insanının saglık problemleri / doktor yoklugu uzerıne ıslenmıs onca eser vardır

mesela

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...