Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İş bulmadan işten çıkmak

circirbocugu

Öne çıkan mesajlar

ben ailenin yanında yaşadığın kısmı atlamışım. giderin baya azdır. bas gitsin istifayı o zaman. mutsuzsan değmez hocam. benim aile başka şehirde. iş ararken görüşmeler için de sürekli git gel yapmam gerekecek onların yanına yerleşsem. yine kendi evimde kalsam nasıl geçinecem korkusu olacak. ben bu yüzden de istifa edemiyorum mesela biraz da. iş dediğin şey çok önemli. gününün büyük kısmı işte geçiyor(uyuduğun zamanı çıkarıyorum) işte mutsuzsan hayatta da mutsuz olursun.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim de şöyle bir durumum var. 2-3 ay risk alıp belirli sorumlulukları üstlenip fazla mesai yapıp haftasonu falan zorlarsam kendimi bir projeyi çıkarıp bu konu üzerinden prim yapma ihtimalim var. Ama hiç böyle birşey yapasım gelmiyo tüm inandığım şeylere ters bir davranış olacak, yapmayı düşünmemin tek sebebi bi kere deneyip eğer ki düşündüğüm primi yapamazsam, ilerde "kardeş ben vakti zamanında kastım kendimi ama hiçbişey görmedim o yüzden bi daha asla" muhabbeti yapmak. Çünkü bunu denemezsem muhtemelen sıradan bir çalışan olacağım.

http://4.bp.blogspot.com/-hNP3H6CCYrM/UNU4u9nyblI/AAAAAAAAGSU/-9f5B8s74LU/s1600/polyp_cartoon_Rat_Race.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

monoscope said:

Benim de şöyle bir durumum var. 2-3 ay risk alıp belirli sorumlulukları üstlenip fazla mesai yapıp haftasonu falan zorlarsam kendimi bir projeyi çıkarıp bu konu üzerinden prim yapma ihtimalim var. Ama hiç böyle birşey yapasım gelmiyo tüm inandığım şeylere ters bir davranış olacak, yapmayı düşünmemin tek sebebi bi kere deneyip eğer ki düşündüğüm primi yapamazsam, ilerde "kardeş ben vakti zamanında kastım kendimi ama hiçbişey görmedim o yüzden bi daha asla" muhabbeti yapmak. Çünkü bunu denemezsem muhtemelen sıradan bir çalışan olacağım.

http://4.bp.blogspot.com/-hNP3H6CCYrM/UNU4u9nyblI/AAAAAAAAGSU/-9f5B8s74LU/s1600/polyp_cartoon_Rat_Race.jpg

aaa ben.
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle belirtmeliyim ki diğer 3 sayfayı okumadım, ablam da senin gibi avukat mesleğe senin gibi hukuk bürolarında başladı sonra kurumsal hayata türkiyenin büyük holdinglerinden birinde başladı şu anda da başka bir büyük holdingde çalışıyor (onun uzmanlık konusu şirket birleşmeleri ve satışlarına dair sözleşmeler ve uluslararası hukuk);

-maaşın düşükse müdür olursan eğer o maaş üstünden bir düzletme/artırım olacak öncelikle bunu bil

-maaşını artırmak istiyorsan başladığın şirkette 2 yıldan fazla kalma

-tek başına olmanın avantajını kullan, kendini geliştirecek bir şeylere giriş (online kurslar gibi)

-daha 2-3 aydır iş arıyorsun bu sürede mülakata çağırılmaman çok normal ki iş aramaya başladığında staj harici daha 9 aylık bir iş deneyimin varmış, iş aramaya devam et keza bir mülakat davetinin ne zaman geleceği belli olmaz bu sürede rutin işlerine devam et

-kurumsal firmalar senin durumunda olan ve yeni sayılabilecek avukatlara utanmasalr asgari ücret verecekler, şimdi ne kadar aldığını iblmiyorum ama şimdi iş değiştirirsen çok büyük bir artışla iş değiştiremeyebilirsin, kurumsal firmalar deneyimli avukat almaya daha istekliler o yüzden yapmakta olduğu işe devam et gelecekte şirkette başka hukuki konular çıkarsa onlara müdahil ol

-eğer tanıdık vasıtasıyla kurumsal bir firmaya geçme şansın varsa hemen kullan, ne kadar erken kurumsal hayata girersen o kadar erken yürürsün, mesleğinin ilerleyen yıllarında daha ufak bir firmaya müdür olarak geçme şansın hem artar hem de daha öne gelir

aklıma gelenler bunalr umarım yardımcı olaiblmişimdir
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

circirbocugu said:

ginaly said:

ailenle yaşadığını göz önüne alırsak,
durduğun kabahat.

evet ama sonrası meçhul, örneğin 6 ay çalışmadan mülakata gittiğimi düşünelim. Hem maaşı az vermek isteyecekler hem de sorunluymuşum gibi bakacaklar.

sorunlu gibi bakan varsa zaten almasın zira orada da mutlu olamazsın.
2014'te işten çok sıkılmıştım, eeh dedim ayrıldım, 3 ay evde oturdum, sonra buldum başka iş. bu süreçte sorunlu gibi yaklaşan da oldu tabi, ama o kafadaki yer zaten uygun bir yer olmazdı benim için. aramaya inandım.
mevcut işinde devam etmenin sıkıntısı comfort zone'a düşmen olur. eğer işsiz olursan daha rahat iş bakarsın hem de iş aramayı ciddiyetle yaparsın.

abi ben buna katılmıyoum, comfort zone u kafanda bitiremezsen işsizken de aynı kafayla ilerlersin, bir kere comfort zone dan çıkmayı kafasına koyan kişi her türlü çıkar, hani ben biraz da yöneticilerime atar yaparak çıkmıştım eheh
Sosyal ağlarda paylaş

ben de topiği hiç okumadım
ama avukatmış arkadaş abim babam avukat benim ofisleri var. o yüzden random bişeyler yazıcam.

avukatlık kendi işini kurmanın diğerlerine oranla daha kolay olduğu işlerden. serbest olarak yapabiliyorsun. yani çok kolaydır iş kurmak demiyorum öyle anlaşılmasın. mesela işletme mezunu adam iş kuramaz kolay kolay, ne bileyim endüstri mühendisi kuramaz. fabrika mı açıcak. ama benim gibi mimar, inşaat mühendisi, avukatlar için çok iş yapan butik bi yerde deneyimlenip, müşterilerle birebir temasta olup çevre yapıp ufak bir büro açıp sonrasında herşey iyi giderse tutturmak gibi bir imkan var ki mecburiyet halini alıyor bu yola girince ofis açmak.

o yüzden bu tarz iş sahipleri neden buna yönelmiyor anlamıyorum
büyük konuşmak gibi olmasın ama kurumsalda ömrümü geçiremem lan ben.
3 yıldır ufak bir ofiste çalışıyorum benden başka bir patron var. tek çalışanım. hayatımda bi kere burada konuştugunuz problemleri yaşamadım. evet o problemleri yaşayanlardan az kazanıyor olabilirim ama işte kendi işimi yapacağım geleceğe giderken yaşanacak bir geçiş dönemi bu sonuçta.

yok çalışanlarla ilişkiler, ayak kaydırmalar. müdürler. beyaz yakalar. İK? İK ne olm. hayatımda ik diye birşeyle alakam olmadı bi kere.

yani sonuçta bu bir tercih meselesidir ya da zorunluluk. sonuçta çoğu meslek en iyi imkanları kurumsalda buluyor. onlar tabi ki kurumsalda çalışacaklar.

ama işte dediğim gibi kendi işini kurabilme imkanı olan avukat, makine mühendisi, mimar bu tarz imkanı olanların neden kendilerini kurumsal firmalarda üzdüklerini, başkalarına para kazandırdıklarını anlamıyorum. insanın kendi işini yapması gibisi var mıdır.

yani ben de bu işleri yalamış yutmuş biri değilim. büro tescili almak üzereyim 1-2 haftaya çıkacak, yani işi kurdum dışardan gerektiğinde imza atmak için ama daha ofise geçmedim bir iki sene daha burada çalışmaya devam etmeyi düşünüyorum yeterince çevre yapmak için. belki de patlatırım ofisi açınca sonra şantiye mimarı olurum ölene kadar ama sonuçta böyle bir imkanım vardı ve denedim.

eminim ki ofisi tutturabilirsem, ne kadar sorumluluk gerektiren stresli birşey de olsa kendi işini yapmak, kurumsalda çalışıp yüzde beş buçuk zam bekleyen, İK falan diyen adamdan daha mutlu olurum gibi geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Avukatlığın en güzeli tarafı serbest çalışabilme olanağı. Şahsen asla ne şirket ne kurumsal saçmalık (türkiyede kurumsal firma gülerim ancak) ne devlet bünyesinde çalışma bana göre değil ve asla tercih etmem.

İsterse geliri 4-5 kat fazla olsun, kendi yağımda ve kendi çabamla kavrulmayı tercih ederim. Deneyim kazanmak için bir dönem böyle yerler tercih edilebilir ama sonrasında uzamak en mantıklısı.

Tabi benim kişisel tercihim bu.
Sosyal ağlarda paylaş

RamsesII said:

GEd said:

türkiyede koç grubu dısında çalışılmaya müsait ikinci firma var mı?

Haftasonu falan çalışmak neymiş ...

Tüpraşta çalışanlara sor bakalım çalışmaya müsait mi değil mi :)

Her yerin + ve - si oluyor. EN güzeli artıları fazla olanı yakalamak...

Ne varmış Tüpraş'ta ? Benim arkadaş gayet memnundu.
Sosyal ağlarda paylaş

büro açmayı bende çok isterim ama tek başımayım, nereden iş alırım hiç fikrim yok. Ayrıca ayda 2 bin TL hiçbir şey yapmasam bile gidecek. o masrafın altından kalkamayıp, tekrar iş arama safhasına girersem ailemi de üzmüş olurum.

bazı insanlar çok özgüvenlidir; tek bile hemen bürosunu açar. ama ben öyle biri değilim ne yazık ki. ailemde, akrabalarımda da avukat yok.

kısacası cesaret almam için bir ortak bulmam lazım. belki günün birinde olur. abim de zamanında farklı bir sektörde böyle yapmıştı. 4 ortak değiştirdi ve şimdi tek çalışıp, çok iyi para kazanıyor. İlk ortaklarını hiç özlemiyor ama onlar olmasa başlayamazdım diyor.

Ben Haziran ayına kadar devam edeceğim. O arada ya da sonrasında biraz daha serbest hareket edebileceğim bir yer bulmaya çalışacağım. Benim tek avantajım dediğim gibi LLM yapmış olmam ve iyi derecede hukuki ingilizce seviyem. Zaten şu an çalıştığım yerde patronumla neredeyse her konuda fikir ayrılığına düşmeme ve tepkimi net olarak göstermeme rağmen işten çıkarılmamamın tek sebebi de bu durum olsa gerek. Hazırlayıp, yazdığım ve sonrasında yurtdışı firmalara gönderdiğim 7-8 sayfalık dilekçeleri dışarıdan firmalara yaptırsa hem zaman hem de epey para kaybedecek. Ben ise normal bir rakama genellikle yurtdışı, zaman zaman yurtiçi şirketin pek çok sorununu çözmekle uğraşıyorum.

neyse allah kerim, hayırlısı. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum için teşekkürler.

Tanıdık olmadan bu işe girdim ama artık tanıdıkla vasıtasıyla da iş arıyorum. Örneğin geçenlerde babamın bir arkadaşı, serbest saatlerdeçalışabileceğim, İngilizce iş yapmaya devam edeceğim, hatta yurtdışı faaliyetlerini de yürütebileceğim bir yer olduğundan bahsetmiş. Oradan haber bekliyorum şimdi. Artık ne derece doğru bilmiyorum ama aramaya inanmaya devam ediyorum. :)

BabacumMostors said:

öncelikle belirtmeliyim ki diğer 3 sayfayı okumadım, ablam da senin gibi avukat mesleğe senin gibi hukuk bürolarında başladı sonra kurumsal hayata türkiyenin büyük holdinglerinden birinde başladı şu anda da başka bir büyük holdingde çalışıyor (onun uzmanlık konusu şirket birleşmeleri ve satışlarına dair sözleşmeler ve uluslararası hukuk);

-maaşın düşükse müdür olursan eğer o maaş üstünden bir düzletme/artırım olacak öncelikle bunu bil

-maaşını artırmak istiyorsan başladığın şirkette 2 yıldan fazla kalma

-tek başına olmanın avantajını kullan, kendini geliştirecek bir şeylere giriş (online kurslar gibi)

-daha 2-3 aydır iş arıyorsun bu sürede mülakata çağırılmaman çok normal ki iş aramaya başladığında staj harici daha 9 aylık bir iş deneyimin varmış, iş aramaya devam et keza bir mülakat davetinin ne zaman geleceği belli olmaz bu sürede rutin işlerine devam et

-kurumsal firmalar senin durumunda olan ve yeni sayılabilecek avukatlara utanmasalr asgari ücret verecekler, şimdi ne kadar aldığını iblmiyorum ama şimdi iş değiştirirsen çok büyük bir artışla iş değiştiremeyebilirsin, kurumsal firmalar deneyimli avukat almaya daha istekliler o yüzden yapmakta olduğu işe devam et gelecekte şirkette başka hukuki konular çıkarsa onlara müdahil ol

-eğer tanıdık vasıtasıyla kurumsal bir firmaya geçme şansın varsa hemen kullan, ne kadar erken kurumsal hayata girersen o kadar erken yürürsün, mesleğinin ilerleyen yıllarında daha ufak bir firmaya müdür olarak geçme şansın hem artar hem de daha öne gelir

aklıma gelenler bunalr umarım yardımcı olaiblmişimdir
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

o büro işi için mesela küçük ve bol iş alan bir ofiste çalışıp deneyim çevre edinmek gerek işte.

Aslında bazı gözlemlerim var. Başkasının emri altında büroda çalışmaktan ziyade aktif olarak konferanslara, derneklere katılanlar, şirketlerden bir şekilde iş almaya çalışanlar büyüyorlar.

ama yine de iyi bir büroda tecrübe edinip, kendi yerimi açsam önemli bir yol katetmiş olurum.
Sosyal ağlarda paylaş

Dava tecrüben yok icra tecrüben yok, sözleşme tecrüben yok, iyi kötü bir şirkette vakit geçirmişsin ama faydalanamamışsın. Bunları düşününce işini tut.

Piyasa kötü junior lığın kalmamış ama senior da değilsin ya sen maaşı beğenmiyeceksin ya da maaş veren seni beğenmeyecek. Öte yandan büro açmak çok kolay döndürmek artık imkansıza yakın, böyle her ay sana iş paslayacak amcan enişten anan baban yoksa, vakit kaybettiğinle kalırsın.

Bir de piyasayı iyi okumak gerekir. Yabancı tandanslı bir bürodan şirkete geçmek kolaydır ama bir şirketten böyle bürolara geçiş çok nadirdir. İkisinin işleyişi ve gereklileri birbirinden çok farlıdır dolayısıyla bürolar ancak birlikte iş yaptıkları katma değer katacağına emin oldukları insanları nadir de olsa şirketlerden transfer etme yoluna giderler.

İşsizken iş aramak çok büyük bir eksi olduğu gibi yeni düzen senin iş araman değil head hunterların seni bulması üzerine kurulu onlar için de bir firma tarafından her ay maaş almaya layık görülmek önemli bir kriter.

çok karışık oldu kısaca kır kıçını otur CV ni geliştirip insanlarla tanışmanın yollarını ara.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...