Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kıtalararası yüzme yarışması ve ben ve fitness

KillJoy

Öne çıkan mesajlar

24 temmuz 2016 da yapılacaktır,
4 ocak 18 mar arası para yatırmaca
sonrasında ise ilk kez katılacaklar(ben) için test yapılıyor.
yaklaşık 16dkda 800mt yüzmek alt sınırı oluşturuyormuş. bunu geçenlerde de belli kategori kişi sayısına göre alınıyormuş. yani ne kadar iyi yüzersem o kadar iyi.

ilk amacım bu yarışa katılabilmek, tabi bunun dışında askerlik+biraz aranın ardından fitness'a geri döndüm.

amacım ne kadar yarışma da olsa, fit olma açısından yüzmekten ya da koşmaktan fitness ın daha iyi olduğu kanaatindeyim -kendi tecrübem dahilinde-

[hr]

1- şimdi sizden istediğim, yüzme konusunda tecrübesi olan, fitness ile nasıl desteklenebilir, ilk aşamayı geçebilmek için nasıl yüzme çalışması izlemeliyim vs. vs.

2- ve en önemli kriterlerden biri de vakit. fitness hareketlerini azaltıp, hızlandırıp ama yine de iki günde bütün vucudu çalıştırmış olmak istiyorum?

programım şu şekilde:
ör:
ptesi, salı = 45dkfitness+15dkyüzme
cuma = 30dkyüzme

şu an 15dkda 600mt yüzebiliyorum.
ilk amacım 15dk da 800mt yüzebilmek.
daha sonra 18dk-24dk-30dk da ne kadar yüzebileceğime bakacağım.
yüzme süresi arttıkça fitness'ın da kısalması gerekmekte tabi. nasıl olacak o iş.

[hr]

fiziksel özellikler:
27yaş
174boy
72 kilo
%15yağ 2-3 ayda %11lere düşürürüm

eksiler:
windsurf yaparkene 2 sene önce sağ omzum çıktı, güçlendirmem gerekli.
eklem gevşekliği hastalığı: bütün eklemlerim daha esnek,güçlendirmek için fitness şart
belim ağrıyor nedensiz bu aralar..
haftada 3-4gün (12-20bira)
haftada 3-4 paket sigara
p.s:sigara ve birayı 3 e düşürebilirim max. dahasını zorlamayınız, bunlar dışında sağlıklı beslenirim.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Kuzenim (64 doğumlu) 3 senedir katılıyor bu yarışa. İlk sene hariç hiçbirine hazırlanmadı. Hazırlanırken de yurtdışından sırtbandı gibi birşey getirtti ve havuzun kenarına kendini gerdirip sabitleyip 1-2 saat falan olduğu yerde yüzerek çalıştı sadece. Çok iddialıkatılmayacaksan abartacak birşey yok sonlarda yanlış akıntıya kapılıp finishi kaçırmak dışında.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
30 dakika yüzmeyle o kondisyonu sağlayamazsın.

Yüzme Antrenmanında

1. Gün ;
Daha çok teknik çalış, bacak kordineleri ve kol kordineleri ile vücudunu uzun antrenman metrajına hazırla..
Toplam antrenman mesafesi teknik çalışmada örnek program ;

Hazır bir program yapıştırıcam..

Antrenman programı ;

15 dakika Kültür fizik (Önerilen 30dakika)

2 x 25m Serbest Teknik Yüzme
2 x 25m.Sırtüstü Teknik Yüzme
--------------------------------------------------------------------
4 x 25m. Serbest Teknik Ayak Koordine (Ayak tahtalı)
2 x 25m. Serbest Teknik Kol Koordine (Ayak tahtalı)
4 x 25m. Sırüstü Teknik Ayak Koordine
2 x 25m. Sırüstü Teknik Kol Koordine
3 x 25m. Serbest Teknik Yüzme
3 x 25m. Sırtüstü Teknik Yüzme

Total Antrenman : 550 metre

2. Gün ;
Kondisyon ağırlıklı çalış eğer yeni başlayacaksan
ilk hafta en az 600 - 800 Metre arası teknik yüzme yapman lazım. Buda kafadan 40 dakika eder.
Örneğin ;

Dinlenme aralıkları en fazla 40 saniye

2 tane 100 metre Isınma
4 Tane 75 metre Serbest Teknik Yüzme
4 Tane 100 metre Serbest Teknik Yüzme
1 Tane 100 metre Yumuşak yavaş yüzme Soğuma..

4. haftadan sonra yaşın itibariyle
1200 metre / 1400 metre antrenmanlara başlaman lazım..

Ya da atlıcan gelicen Caddeye bizle çalışacaksın.

Not yeni başladığın için yüklenme yaparsan " Sürantre " olursun.

Ağrı sızı çıkık, bel, sırt vs.. geçer merak etme hiç bişey kalmaz..

2005/2015 Galatasaray
Altyapı - Yetişkin Sorumlusu...
Sosyal ağlarda paylaş

Fitnessda bacak ağırlıklı çalış..

%100 Esnetme yap yoksa yüzemezsin..

Kas kütlesinin artması, dezavantajdır. Suda kaymanı engeller. Yağ oranını öle çok çok düşürme..

Suyun kaldırma kuvveti kası kaldırmaz, yağı kaldıracağı için..
vs vs vs..
Sosyal ağlarda paylaş

hoba supersin.. su an bi haftadir ara verdim, gecen hafta kayarken onceden cikan omzumu incittim. haftaya da hafif girecegim.

su an icin direk yuzmeye odaklanmak istemiyorum, spor sonrasi yuzme gibi. son 2ay kala belki surekli yuzerim. simdi ozellikle omuzu guclendirmem gerekli. 90kg backsquat yapan ben 40kglara dusmusum sakatlık +askerlik biraz da saldim. en azindan yine guclensem biraz sonra yuzmeye tam odaklansam daha iyi olabilir diye dusunuyorum. haftada ortalama 2400 yuzuyorum iste. 15+15+30dk
Sosyal ağlarda paylaş

Bu ne saçma bir şeymiş yahu, insanları katılsın diye teşvik edeceklerine yok 100 lira katılım, barajı geç, geçemezsen paran yanar.

Katılma planları yapan arkadaş kendi durumu hakkında veri vermemiş ama öyle fitness ağırlıklı falanla olmaz bu iş, haftada 4 gün 1,5-2 saat yüzeceksin. Zaten ismetto da 30 dakikayla olmaz demiş, sonra 30 dakika sürecek program vermiş onu da anlamadım.

edit: vermemiş demişim de ufak yazarak vermiş aslında.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu sene ben de ilk kez katılmayı düşünüyorum ancak birkaç problem mevcut.

* 25-29 yaş arası erkek klasmanı büyük sıkıntı zira en iyi yüzücüler bu klasmanda katılıyorlar ve süreleri aşağı çekiyorlar sürekli. Süre değil kişi sayısına göre alım yapıldığı için bu yaşta erkeklerde sıkıntı büyük.

* Bizim havuzda eski bir yüzücü var, her yıl katılıyormuş. Geçen yıl lodos nedeniyle büyük sıkıntı oldu, çoğu insan tekrar seçmeye girecek bu sene dedi. Dereceler iyice inecek yani.

* Neredeyse tüm profesyonel yüzücüler her sene bu yarışmaya katılıyor. Böyle bir yarışmanın daha çok "halka" hitap etmesi gerekiyor bence. Bir sene katılanların diğer sene katılamaması gibi bir şart gelmeli, en azından lisanslı yüzücüler için.

* Giriş ücreti saçma derecede pahalı. En azından amatör katılımcılar için giriş ücreti olmamalı ya da kapora kafasında alınıp katılamayanlara iade edilmeli.

* Sigara maalesef çok etkili oluyor, benim için de büyük sorun. Yüzme bu konuda koşudan / maratondan çok farklı zira sigara nefes alma zamanını yükseltip aralıklarını artırıyor, bu da önemli hız kaybına neden oluyor orta - uzun mesafede.

* Başlığı açan arkadaşa istinaden, haftada 1 saatlik yüzme çalışmasıyla 2-3 ayda dakikada 40 metreden 65 metreye çıkman imkansız. Tekniğin nasıl bilmiyorum ama haftada 45dk - 1 saatlik 3 antrenman daha ideal olur bence. Hafif olman avantaj, ben senden hem boy hem kilo olarak +10'um, bir süre tempolu yüzünce havuza çakılıyorum gibi hissediyorum.

@ismetto, program yazabilirsen ben de biraz bilgi vermek isterim++
Sosyal ağlarda paylaş

haha o sahneyi unutmuşum. o hizmetli efsane karakterdi.

ya normalde bende amatör hız adamıyım. 25mt 14.5sn yede yüzmüşlüğüm var bi kaç sene evvel ama mesafe uzadıkça inanılmaz yavaşlıyorum. daha ocaktayız dolayısıyla kafam rahat da bakalım. son iki ay kala muhtemelen haftada 2,5-3 saat yüzerek çalışacağım şimdilik öncelikli amacım, vücudu diri tutup fitleşme. birde bu sakatlık girdi araya iyice saldım.
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle bu işi yapacaksan :
- Kararlı,
- Planlı,
- Sigara, alkolsüz,
- Islanmayı seveceksin, savaşma seviş benimle mantığı
- Haftada en az 3 gün antrenman için işini gücünü ayarlayacaksın,
- En az " 6 Ay " öncesinden hazırlıklara başlayacaksın.

Yüzmek bireysel spordur. Sıkıcıdır bir o kadarda eğlencelidir. Kondisyon sağlandığında veya yeterli kapasiteye gelindiğinde eğlenceli olmaya başlar. Şair demişti " Herkes fitnes, yoga veya plates yapar ama herkes yüzemez " taşak bi yana

Öncelikle 100 metre derecelerini öğren bunu geliştirmeye çalış zaten zamanla hedeflerin yükselir.
Antrenmanın 15 dakikasını kısımsal olarak kas kuvvetini arttırmak için ayır. Herkes kendini bilir. Eksiklerine yoğunlaş, kol tekniği, bacak kuvvetini arttır. Ana sette dereceli setler yap mesela 6 tane 100 metre gibi.. Her yüz metrede dinlenmeni nabzına göre ayarla.. Az setlerle patlayıcı kuvvetini arttır mesela 8 tane 50 metre gibi kuvvetli olacak dikkat etmen gereken "NABIZ" dır. Suda kayma kordineleri yap az kolla yüz.. Arkadaşlarım bu iş biraz ayrıntılı ancak bu kadar yazabilirim. Yolunuz açık, dizleriniz dayanıklı olsun. :)

YüzmeFit sosyal ağı takip edin az destek lazım.. Yapan yok türkiyede yeni yeni amatörce başlıyorum işte.. sevgiler saygılar..
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada tekrar hatırlatmakta fayda var.
kayıtlar başlamıştır:
http://bogazici.olimpiyatkomitesi.org.tr adresinden internet üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında yapılır.
[hr]

abi şimdi şu anki en iyi derecem
650mt 15dkda yüzüyorum.

ilk olarak 800mt kaç dk yüzcem diye bakacağım.
hatta en iyi derecelerimi yazarım buraya.
fitness'ı bırakamam şu an için. omzumu gerçekten güçlendirmem gerekli, sakatlığın etkisini yoketmem için.

ayrıca ekstra dönüş çalışıyorum, o konuda da kendimi geliştirmem gerekli.
hah birde 600 mt yüzerken 200x3 yapıyorum aralarda 20sn dinleniyorum.

bu yarışmada az dinlenme yapmam gerek onun yerine şöyle bi sistem izlesem nasıl olur? Ya da hiç mi dinlenmemem gerekli

150mt serbest
50mt kurbağa
100mt serbest
50mt sırtüstü
50mt kurbağalama

10sn dinlenmece

150mt serbest
50mt kurbağa
100mt serbest
50mt sırtüstü
50mt kurbağalama

bu arada omzumdan dolayı, sırtüstü yüzerken- ahtapotlama(kendi bulduğum stil:P) aslında can kurtaranların sırt üstü adam kurtarma tekniğine benzer stille yüzüyorum- ayaklarda kurbağlama
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...