Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İş Konusu

Zealotone

Öne çıkan mesajlar

Merhaba arkadaşlar, biraz bir şeyler anlatacağım ve sonrasında kararsız kaldığım bir konuda fikir isteyeceğim sizden.

Ben mühendisim ve uzun bir süredir iş arıyordum. bir yerden sonra kafayı yeme noktasına gelmiştim. hani gelmez gelmez de gelince bir arada gelir ya aradığınız şeyler, o tarz bir durum oldu. arada derede kaldım. şu anda 2 firmayla görüşüyorum, ve tercihim bütün hayatımı etkileyecek :)

Bunlardan biri Balıkesir'de Best, diğeri İzmir'de İzmir Demir Çelik. Best Balıkesirin en büyük fabrikası belki de, Türkiye'de de transformatör üretiminde öncü bir firma. İzmir Demir Çelik'se, pek bir şey söylemeye gerek yok :) oldukça büyük bir firma. Sırasıyla işleri anlatıp bitireyim.

1.
Best'de test mühendisi olarak çalışacam. Yani işin son kısmı, laboratuvarda trafoların teknik testleri ve sunumu. Çalışma ortamı nispeten temiz, üretim departmanı gibi toz duman değil yani. Biraz da firmanın müşteriye karşı yüzü gibiyiz.

Buraya tamamen kendi başarımım olarak girdim. Yani başvuru süreci, sonrasında ingilizce ve teknik mülakatlar vs. hepsini geçtim. En son genel müdür işe alım imzamı attı, şu anda personel işleri iş sözleşmemi hazırlıyor olması lazım. Ben daha bir şeye imza atmadım kendimi bağlayan. Sözleşme hazırlanınca çağıracaklar imzayı atıp işbaşı.

Tabi bu firmada çalışmam için Balıkesir'de ikamet etmem gerekiyor. BU hem iyi hem değil gibi. İzmir'de yaşadım uzun süre, gerçi Balıkesir'de büyük şehir ama yapabilir miyim diye soru işareti var aklımda. Pozitif olan kısmı ise Annem burada memur, ve temiz ev güzel yemekler :D

Ayrıca bu firmada müdürleriyle diyaloglarımızda kendileri de söyledi, hepsi 70+, 5-10 sene içerisinde ayrılacaklar. Departman içinde yükselme imkanım var, yani önüm açık. Firmanın maaş dışında sosyal yardımları da oldukça fazla, ikramiye olsun ayni yardımlar olsun.

2.
İzmir Demir Çelik ise daha gidip konuşmadım ama mühendis ihtiyacı olacakmış, ve sağolsun bir tanıdığımız yüksek bir mevkide. Aracılık edecek. Tabi gidince mülakatlar olur vs. bilemiyorum şu anda. Bu durum biraz da canımı sıkıyor tabi. Gerçi sonuçta mühendisim hak ettiğim pozisyon ama aracısız olsa daha iyiydi :) Buranın sosyal imkanları hakkında çok bilgi sahibi değilim.

Bu fabrikada çalışma ortamım çelikhane olacak, yani oldukça ağır bir ortam ve şartlar. Doğrusu çalışma standartları olarak Best daha önde.

Ve İzmir'de şu anda kalacak yerim yok, gerçi bir yer ayarlanır ve maaş aldıktan sonrası zaten rahatlar. Firmanın büyüklüğü cezbediyor, önüm ne kadar açık olur yükselmek için bilemiyorum burada.
Sosyal ağlarda paylaş

balikesir.. artilari..nezih ortam ne oldugu hakkinda fikrin olmasi is yukselme imkanlar vs..konum stratejik atlar bursaya istanbula izmire gidersin aksiyon yasama yonunde sikintin olmaz..donuste de ev yemekleri seni bekler..anne yani artisi var..annen belli zaman sonra yaninda ister evladini..iyi gun var kotu gun var..

izmir fazla saymaya gerek yok da artilari? sayanora var mesela..ama is aliagada sanirim..yine kabaca focada kalacaksin izmire pek ugramazsin..sirket buyuk ama ..kan ve gozyasi vaadediyor sana..

balikesirin kizlari da fena degil..muyendis gelmis diye ziplarlar ustune..gor bak o 70 liklerin kizlari olsun torunlari olsun bir yerden sana cogacil bir kismet cikabilir..

balikesir diyorum..memur hayati iyidir..
Sosyal ağlarda paylaş

balıkesire gir çalış
öyle tüm hayatımı etkileyecek bi durum da yok
hayatın beyaz yakalı olarak türkiyede boktan bi şekilde geçecek orası belli hangi şehir olursa olsun
çalışma koşulu olarak da toz toprak yok üretim departmanı vs falan bunlar hiç önemli değil
para kazanmak için işe gidip geleceksin işte. sosyal imkanlarını da kendin yaratacaksın, iş yerinin verdiği olanaklarda arada bi yemek yersin baska ne bekliyorsun ki.
olmadı 1 sene calisip baska yere geçersin, ne hayatın baslangici ne de sonu öyle uzun uzuna düşünecek şeyler değil burası türkiye
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

balikesir.. artilari..nezih ortam ne oldugu hakkinda fikrin olmasi is yukselme imkanlar vs..konum stratejik atlar bursaya istanbula izmire gidersin aksiyon yasama yonunde sikintin olmaz..donuste de ev yemekleri seni bekler..anne yani artisi var..annen belli zaman sonra yaninda ister evladini..iyi gun var kotu gun var..

izmir fazla saymaya gerek yok da artilari? sayanora var mesela..ama is aliagada sanirim..yine kabaca focada kalacaksin izmire pek ugramazsin..sirket buyuk ama ..kan ve gozyasi vaadediyor sana..

balikesirin kizlari da fena degil..muyendis gelmis diye ziplarlar ustune..gor bak o 70 liklerin kizlari olsun torunlari olsun bir yerden sana cogacil bir kismet cikabilir..

balikesir diyorum..memur hayati iyidir..

balıkesirin kadınları ekseriyetle ortalama olarak güzeldir fakat kezosu boldur..
Sosyal ağlarda paylaş

balıkesir'e 1-2 kez birkaç günlüğüne gittim. kardemir'de (İDÇ'nin yanı) 1.5 sene çalıştım. Net Balıkesir diyorum.

zaten sadece adı izmir. mesai giriş çıkış saatlerinde karşıyaka'ya girmen en az 1 saat 15 dakika.

daha da önemlisi bütün demir çelik fabrikaları küçük bir alanda toplandığı için havası çok pis. 8-10 yıl orada çalıştıktan sonra akciğer ile ilgili bir sıkıntı yaşama ihtimalin çok fazla.
Sosyal ağlarda paylaş

izmir'de best firmasında çalışıyorum, millet best best diye senin gideceğin firma yerine bizi arıyordu falan, biz orası değiliz demekten gına gelmişti bizim sekreteri lol.

balıkesir ve civarlarında yaşayan insanlar daha sorunsuz rahat bir hayat geçiriyorlar.

fabrikada yapacağın tek muhabbet ne marka araba alacağın, oradan kaç sene sonra ev sahibi olabileceğin falan, böyle böyle yaşlanır gidersin orada. (baya bulundum o tarz ortamlarda ve bana sıkıcı geliyor nedense ustabaşından tut,mühendisine kadar muhabbetleri)

ha hoş diceksin büyük şehirlerde yaşayanlar daha mı farklı muhabbet ediyor diye ondan da emin değilim.

orada çalışan mühendisler falan değişik hobiler ediniyordu, haftasonları bayır dağ yürüyüşleri falan.

izmir balıkesire göre kısmen dinamik bir şehir (istanbula kıyasla da tam tersi).
imkanlar daha fazla, kent yaşamından çok şehir yaşamında yaşarsın.(çanakkale'li olduğumdan söylüyorum, balıkesir falan hep biliriz oraları)

+ olarak deniz kordon, biralamaca var.

izmirde tamam kalacak yerin falan yok ama gidip apaçi gibi menemen, aliağa taraflarında yaşaman gerekecek kısmen veya izmir demir çeliğin petkim gibi kendine özel imkanları var mı bilmiyorum tabi.

veya izban + servis tarzı bişeyle gidersin işe. trafik sabahları ve akşam iş çıkışları iş yerinle karşıyaka arasında baya bok evet.

stabil kısmen sıkıcı ama rahat tempoda yaşamak istiyorsan balıkesir,

dinamik,yorucu, alternatifi bol bir şehir istiyorsan, aliağa, menemen dışında bir yerde yaşadığını düşünürsek izmir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...