Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bişey sorucam

horacegoesskiing

Öne çıkan mesajlar

xunn said:

Bilmiyorum abi, Fransız olmasına rağmen hemde. Handicap falan dinlememiş.

fransız dil zaten, kafa olarakta degil hatta bi arap kaypaklıgı var hep, parti muhabbetlerini geçersek insan hakları olaylarından seviyoruz.
ama böle bi düşünce tarzıyla 40ını geçemezsin işte, sabah poaca simit yerken kan kusarsın pat diye
Sosyal ağlarda paylaş

ya eskiden ne güzel böyle süper adamlara bakıp "ohoo daha kaç yaşındaymış hala ihtimal var" diyip bi kaytarıyodun da işte zamanla o kapılar birer birer kapanıyor insan mutsuz oluyo lan. ben bugün bu adam kadar iyi ergen olabilir miyim? olamam. :(

en güzeli politikacılıkla ilgilenen biri olmak heralde. ölene kadar hep bi ihtimal var rahadolabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Daesu said:

xunn said:

Bilmiyorum abi, Fransız olmasına rağmen hemde. Handicap falan dinlememiş.

fransız dil zaten, kafa olarakta degil hatta bi arap kaypaklıgı var hep, parti muhabbetlerini geçersek insan hakları olaylarından seviyoruz.
ama böle bi düşünce tarzıyla 40ını geçemezsin işte, sabah poaca simit yerken kan kusarsın pat diye

Ben bu konuda hep contemporarylerine bakıyorum usta. Yaşından ziyade kendi zaman aralıgına bakarsak ileri bir eleman. Ha ergenler üzerine üşüştü diye kenara bırakacaksak o bambaşka bir durum. Öyle büyük fanı da değilim de, önemli şahıs.

Her zaman Le Guin makalesi okumayı tercih ederim yani.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
horacegoesskiing said:

Albert Camus nasıl bu kadar süper?

albert camus ya tamamen yabancıyım. hiç bi kitabını okumamakla birlikte bildiğim herhangi bir aforizması bile yok. hani niçe de okumadım kafka da ama sağda solda gördüğüm aforizmalarından az çok çıkarım yapabiliyorum nedir ne değildir nasıldır bu insanlar için.

nasıl bu kadar süper sorusunun cevabı hepsi için aynı bence. cevap yanlızlık. yanlız olmak süper bişey değil ama bazı süper sonuçları var. şu örneği mikro boyutta algıla. iki bayan arkadaş, kanka bunlar. biri balık etli ve şişmanmıyım ben diye sorun ediyor. kankası tabiki hiç ölçmeden tartmadan yok canıım gayet zayıfsın diyor. derken kendide inanıyor arkadaşınıda inandırıyor. şişmanlamaya devam edecek arkadaşı. yanlız bi insan olsaydı, aynaya bakar ve şişmanlamaya başladığını görür ve önlem alırdı. kendi kendisini kandıramayan zihin, bu işi bir başkası yapsın diye yanlızlıktan kurtulmak ister. sadeleştirip süsleyip daha aforizmik hale getirelim.

arkadaş gerçeği gölgelemek için tutulmuş kiralık katil gibidir

mesela.. tek tek her birinin buna benzer bir aforizması vardır eminim.

bu örneği makro boyuta taşırsak, insan doğası, hayat, evren... birbirleriyle etkileşim halinde olan insanların ortak yargılarından çok daha nesnel ve çarpıcı olacaktır tek başına insanın yargısı. düşünsel açıdan süperlik burdan geliyor büyük ölçüde.

şekil olarak, yani anlatım biçimlerinin süperliği ise başka bir konu. aynı sebepten ortaya çıkıp doğadaki en süper estetik faktörü zıtlık ile son bulan bir süreç anlatımlarındaki süperlik. sonra onada değinirim isterseniz neden bu kadar süper anlatımları diye.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...