Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

RaspberryPi2-Müzik ve Film için

Drall

Öne çıkan mesajlar

İyi günler. uzuuun uzun araştırmalarım sonucunda (yaklaşık toplamda 1 saat 20 dk falan) eve media center olarak raspberry pi toplamaya karar verdim. evde bi full hd led tv, bi de eski bi amfi ve hoparlörleri var. amfi sadece analog girişli, optik girişi yok. ben de dedim ki raspi alsam, hem uydunetin uyku yok paketiyle geceleri flac ve 1080p film akıtsam, hem de bi dac alıp hem güzel kalitede müzik dinlesem hem film izlesem dedim. spotify+soundcloud da takılırım bi de mis. raspi2 tamam attım sepete, bananapro ve diğer popcorn hour gibi şeylerden vazcaydım. şimdi dac arıyorum. birinci seçenek hifiberry dac+
bunun standartıyla prosu arasındaki farkı tam anlamadım. işime yarayacak bi fark mıdır? bağlantının gold plated olması harici bi takım özellikleri de var sanırım pronun, benim amfinin girişi gold plated değil ama. çok önemi olur mu o yüzden aktarımda? bir de diğer özellikleri ney onları da anlamadım, biri hızlandırılmış ses mühendisliği kursu verebilir mi bana bu konuda sfdg
bir diğeri de iq audio. bunun hifiberryden farkı nedir hiç bilmiyorum ama hifiberry'nin adı daha çok hoşuma gitti... bi de ebay'deki noname 20-25 dolarlıklar var. onlar nasıldır işte onları hiç bilmiyorum.

bi hafıza kartına volumio yükleyip diğerine kodi yükliyim dedim film izleyeceğimde kodiye geçerim, müzik dinleyeceğimde volumio'ya (bu arada ikisi hakkında da hiçbir fikrim yok, 1 saat 20dklık araştırmam içinde müzik için volumio film için kodi kullanıldığını gördüm. tek fikrim bu, ne olduklarından ve onlarla neler yapabildiğimden bile tam emin değilim)

var mı hiç bu tarz bi işe girişmiş olan, bu raspi dac'larından herhangi birini denemiş olan? ha gelip 4bin liralık usb dac'lar önermeniz anlamsız olur, nitekim bütçem 250 lira falan. ekstra bi nöbet ayarlayabildim henüz, bi tanesi daha çıkar elbet dedim ve 250 bütçe biçtim multimedya işine. daha da beş kuruş çıkmıcak bunu da hallettikten sonra

belki bi de bi ara kalite rca kablo alırım. bi de akım korumalı sekizli üçlü priz...
Sosyal ağlarda paylaş

o remux'lerden hiç indirmedim şu ana kadar, ne oluyo o full hd mi uhd falan mı? tv fullhd olduğu için fullhd'den ötesini indirmemin ve oynatmamın bi anlamı yok çünkü. ama riplenmemiş fullhd o filmler oluyosa ve tv onu oynatmaya uyumluysa bi onu da araştırayım oynatabiliyo mu diye

şimdi baktım da 1080p oluyomuş o da. herhalde riplenmiş haliymiş demek ki şu ana kadar izlediğim 1080pler sfdghj

bi salt galataya gittiğimde indiriyim bakalım bi tane remux, ya da kardeşime itüden indirtiyim de deniyim tvde farkı oluyo mu 8-10 gblık 1080plerle
Sosyal ağlarda paylaş

Ses için 25-45 dolar arasında bi dac alıcam pi'ye monte edilebilen. O ses kartının kalitesi nasıldır acaba onu da çok merak ediyorum. Raspinin fiyatını ikiye katlayacak kadar iyi midir acaba, ya da mba 2014ün ses kartından iyi midir? Bana iyidir gibi geliyo, ama belki de kötüdür kimbilir sdgf

Bu arada geceleri torrentbox olarak kullandığımda yanarak ya da eriyerek can vermez dimi raspi? En temizi ben bi raspi alıp önce onboard sesiyle bi kullanayım, bakalım 1080p remux'a kadar oynatabiliyor mu, bi de kendi onboard ses kalitesi nasıl. Ona göre hifiberry ya da diğerlerinden birini de söyliyim. En kötü aldığım fiyata satarım herhalde ebayden alırsam
Sosyal ağlarda paylaş

bilale anlatırmış gibi çok yalın ve basit açıklamalar lazım.

-bu cihazları birleştirmek için elektrik elektronik işlerinden anlamak gerekiyor mu, lehim felan gerektiriyor mu, yoksa pc parçaları birleştirir gibi kolaylıkla yapabiliyor muyuz?

-dış kasası nasıl oluyor, nasıl yapçaz onu? yoksa çıplak direk devreleri gözükecek biçimde mi kullanıcaz?

-müzik dinlemek için nasıl kullanılıyor, içine winamp felan mı atıyoruz o çalıştırıyor yoksa biz mi kodluyoruz?

-ses kalitesi elimizdeki üst model cep telefonlarına kıyasla nasıldır? cep telefonundan ayrı böyle bi müzik çalar taşımaya değer mi?
Sosyal ağlarda paylaş

mp3 çalar olarak kullanamazsın, adaptöre bağlaman gerekiyo pille çalışmıyo. ben müzik için evde ses sistemine ve tvye bağlayarak kullanmayı planlıyorum, bi nevi küçük htpc yani. içine linux kuruyosun (istersen win10 bile kurabilirsin), bildiğin bilgisayar bu. hafıza kartına işletim sistemi atıp takıyosun, al sana bilgisayar. usb'den hdd bağlarsın bi de, ben bi de üstüne takılabilen dac ve ona uygun kutu alıp rca üzerinden ses sistemine, hdmi üzerinden de tvye bağlayıp takılmayı planlıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

raspi2'yi alıyorum. o geldiğinde hifiberry'yi sipariş edicem eğer 1080pyi sorunsuz oynatabilirse. şimdi asıl cahil sorum: bu hifiberry dac+'ın bi standart'ı var, bi pro'su var. prosu fark olarak "The DAC+ Pro comes with integrated dual-domain ultra-low-jitter clocks and gold-plated RCA connectors" diyo. gold plated rca'yı anlarım da integrated dual domain ultra low jitter clocks neye yarıyo? ne farkı var standarttan? bi gold plated için 10 dolar fazladan vermem sanırım çünkü amfideki rca girişi gold plated değil bi kere. ama bu jitter clock vs zımbırtıları neye yarıyo neyden söz ediyo o esnada hiç bilmiyorum, o değer diyosanız süper bişey (tabi onun ne olduğunu da anlatırsanız sdfg) 30 lira daha koyup pro alayım

ya da bu dac'ı hiç alma, beşbinlira ver usb über dac al diyosanız da saygı duyarım.

bu arada dac+ light var bi de hifiberrynin, eğer o da gayet güzelse diğerleri yalandolan işlerse (ki hiç sanmıyorum) seve seve bi 30 lira daha düşüp onu alabilirim sdfg

bi de hifiberry dac+ pro fiyatına iqaudio dac var, o mu daha iyidir hifiberry mi. ikisini karşılaştıranı geç ikisini de tanıtan reviewlar bile bulamadım bu arada, ikisi de birbirinden dandik ürünler değildir umarım :(
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...
openelec'ten genel anlamda memnunum ama insan bi bilgisayar arayüzü de istemiyo değil. torrent işi canımı sıktı openelecte, uğraşmadım ben de. her açıldığında indirmeye başladı, kapatmaya uğraşmak falan hep dert geldi. torrent işleri için raspbian ya da ubuntu mate yükliyim diyorum. 16 gblık class 10 hafıza kartına hem openelec hem ubuntu mate kursam yavaşlama olur mu? ikisini ayrı hafıza kartına mı kurayım? class 4 hafıza kartına raspbian yükledim, yavaşlığı kanser etti.

bi de onlinediziizle tadında sitelere girip bişeyler açınca raspbian mı daha az kasar ubuntu mate mi acaba? openelec arada üzüyo, bulamıyo, altyazı bulamıyo falan bişeyler oluyo. uğraşası gelmiyo insanın sdf
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
  • 11 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...