Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İşte yerli otomobil

Xaero

Öne çıkan mesajlar

• 4 ay sonra ...

Burada temel sorun, hangi pazara satacaksın? Türkiye'de 500 bin civarında geçen yıl otomobil satışları. İç pazar kesmez. Uluslararası rekabete girmen için arge ve pazar gerek.

https://www.ft.com/content/f04e1fda-eb6d-11e9-a240-3b065ef5fc55

Şurada Dyson'ın 100 milyonlarca dolar harcadıktan sonra neden elektrikli araba projesini rafa kaldırdığını kısaca anlatıyor. Bizim proje için de en iyi ihtimal budur. 

Sosyal ağlarda paylaş

Yok, ben ısrar edeceğim, en önemli sorun satacak insan bulmak. Tesla'yla Volkswagen'la rekabet edeceksin ve bu firmalar milyarlarca dolar şimdiden harcadı bu işe. Araba yapacaksın, marka oluşturacaksın ve bu markaları yeneceksin ki bu iş kar edebilsin. Bu sürede de, cepten, yani devlet hazinesinden yiyeceksin. 

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
  • 6 ay sonra ...

sektör hakkındaki bilgisi gerçekten sıfırın altında olmayan ve sahip olduğunu sandığı bilgilerin çoğu yalan yanlış olmayan bazı uzman arkadaşlar bu projeyi savunuyordu.  2021 ilk çeyrekte de ticari satışlara başlanacağı söyleniyordu. 2021 bitti hala ortada tek şey bina inşaatı ?

iyi eğleniyordur o arkadaşlar şimdi.

Sosyal ağlarda paylaş

Bence araba üretilebilir, araba üretmek ne kadar zor ki, elektirkli olması bir şey değiştirmiyor, belki daha kolay bile olabilir, daha az parçası var, gerekirse kritik parçaları alır takarsın. Burada mesele kar etmesi, bu proje ne kadar ilerlerse o kadar büyük kazık olacak. Türkiye pazarı (yıllık 1 milyondan az) tamamen elektrikli olup tamamı da bu arabayı alsa yine kurtarmaz. Dünya pazarında rekabet etmen gerek. Eğer bu yapılabilir bir şey olsaydı her ülke bir araba markası yaratıp bütçesine katkı yapardı. 

Savunma sanayisi mantığı işliyor burada, ülkenin insan kaynaklarını ve semayesini tüketiyorsun, vatandaşın birikimleri azalırken kamu güçleniyor. Hadi savunma sanayisinin kendi içinde bir mantığı var, kısmen zaruri, burada bir zorunluluk yok, safi zarar.

Bunun benzeri kamu işbirlikli araba üretim projeleri 80'lerde çok vardı. Şimdi kalmadı, İran'da belki hala olabilir. Peugeot'ları başka bir adla üretiyorlardı orada.

Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşım burada çalışıyor. Mühendis kadrosu gerçekten çok iyi, büyük firmalardan çektiler insanları. Liyakat ortamı var tabii yönetim kadrosu da öyle gözüküyor. Vizyoner bir ekip var gibi ancak tabii ülke gerçekleri de var. Saçma bir iş yapılıyor, amaç prestij ise ok maksat arge olsun takılsınlar işte. Saçma sapan yüzlerce yere, projeye para akıtılıyor hiç olmazsa arge yaparlar. Araba üretemezler scooter üretirler o da bir adım olur ? 

fabrikanın bandı bile kurulmadı henüz. Robotlar yok, pil için en son zorlu fabrika kuruyordu o da yalan sanırım. Bursa'da yapılacaktı ne oldu belli değil. Çin'de üretilecek bataryalar.

Yani aracın %80'i ithal... Nasıl yerli oluyor? Ford Transit yerli işte... En büyük ihracat kalemimiz. Aracın %58'i ithal. 
Fabrikayı döndürebilmen için yılda en az 40bin adet araba satman gerekiyor 300k araba satılıyor TR'de yıllık. %10'dan fazla pazar payını nasıl alacaksın? Yurtdışında Katar'dan başka alıcımız olmaz, onlar da iyi niyet için sipraiş verirler. Marka değilsin, müşteriyi nasıl tavlayacaksın? Yani şu aracın satılabilmesi için tek neden ucuz olması olur ki o da yüksek ithalat oranı yüzünden asla ucuz olmayacak. Vergi muafiyeti de uygulayamaz, haksız rekabet... 

Sosyal ağlarda paylaş

7 dakika önce, bLackcha0s dedi ki:

fabrikanın bandı bile kurulmadı henüz. Robotlar yok, pil için en son zorlu fabrika kuruyordu o da yalan sanırım. Bursa'da yapılacaktı ne oldu belli değil. Çin'de üretilecek bataryalar.

fabrikayla aynı sahada, çin'li batarya şirketi farasis'le ortak batarya üretim tesisi kuruluyor, sadece togg için değil ihracat için de üretim olacak

bu arabadan daha katma değerli bir yatırım, mevcut pilleri aşan bir şey de geliştirebilirseler ilerde, baya güzel olur; borçları ödeyecek para buluruz

fresia tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

bana acayip anlamsız geliyor bu proje. keşke böyle sektör devlerine rakip olmaya çalışmak yerine, küçük segmentte daha basit bir arabaya odaklansalardı. citroen ami gibi türk malı bir araç peynir ekmek gibi satardı şehirlerde, bolca da kullanılırdı, ben bile alırdım şehir içi kullanım için. aklı başında olan ve bir araca 1-1.5 milyon ödeyecek kimse siyasete bulaşmış bir ekibin yeni kurulmuş fabrikasında ürettiği ilk aracı almaz. gider bilinen, kendini kanıtlamış markaların aynı fiyattaki aracını alır geçerim. 

arabanın eşdeğerlerine göre daha ucuz olma ihtimali de ancak vergiyi düşürürse olabilir. sırf togg'a vergi avantajı getirirse de ülkede başka üretici kalmaz herhalde. o yüzden hiç iyimser değilim bu proje hakkında.

Sosyal ağlarda paylaş

783 bin km2 toprak var. Uğraştığımız şeylere bak. Hadi bunun 200 bin km2'sinde tarım yapılabiliyor olsun. Bunca şeyle uğraşmak yerine en basit iş tarımla, denizcilikle uğraşsak yatırım ve ar-ge yapsaydık yeterdi... Tarımdaki ve denizcilikteki ar-ge ile de Dünya pazarında zaten söz sahibi olurduk.

Sosyal ağlarda paylaş

9 dakika önce, roket adam dedi ki:

bana acayip anlamsız geliyor bu proje. keşke böyle sektör devlerine rakip olmaya çalışmak yerine, küçük segmentte daha basit bir arabaya odaklansalardı. citroen ami gibi türk malı bir araç peynir ekmek gibi satardı şehirlerde, bolca da kullanılırdı, ben bile alırdım şehir içi kullanım için. aklı başında olan ve bir araca 1-1.5 milyon ödeyecek kimse siyasete bulaşmış bir ekibin yeni kurulmuş fabrikasında ürettiği ilk aracı almaz. gider bilinen, kendini kanıtlamış markaların aynı fiyattaki aracını alır geçerim. 

arabanın eşdeğerlerine göre daha ucuz olma ihtimali de ancak vergiyi düşürürse olabilir. sırf togg'a vergi avantajı getirirse de ülkede başka üretici kalmaz herhalde. o yüzden hiç iyimser değilim bu proje hakkında.

Zamanında Honda'yı Honda yapan bu mesela... Birazda basit düşünmek lazım...

2022-01-07-173139.png

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...