Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

is durumlari - yurtdisinin baymasi

logtrig

Öne çıkan mesajlar

arkadaş manhattandaki yaşantının sıkıntısından bahsetmiş ancak uzun süre orada yaşadığından olacak ki buranın 'örf ve adetlerini' unutmuş. burada insanlar gelecek seneki kazancıyla tatile çıkıyor, marketten alışverişi nakit yerine kredi kartıyla yapıyor kısacası geleceğini şimdiden harcıyor ha orada da vardır elbette ancak manhattanla bizim üsküdarın yaşam kalitesini karşılaştırmaya çalışmayalım bence. öte yandan vergi fakiri vuruyor denmiş doğrudur. peki türkiyede nasıl? türkiyede orta sınıf aile kaldı diyenin ağzına botla vururum. ya zenginsin ya da fakir. uçurum da gitgide açılıyor bunu herkes biliyor. bence amerika fırsatlar ülkesi. detayını benden iyi biliyodur elbet ancak amerikada kıçıkırık mcdonaldsta saati 10 dolara çalışabiliyoken istanbuldaki mc'de saati kaça çalışıyorsun? 5,93 lira m? ne yapıyor? 1,95 dolar. yanılmıyorsam 50 farklı eyalet 50 farklı düzen var birinde yapamıyorsan başka alternatifleri deneyebilirsin. biz ne yapalım? ben istanbuldan ankaraya taşınmak son tercihim olur heralde ya da elazığa. izmire bile gelmeyin diyorlar artık..

ayrıca şunu söylemek istiyorum. polisin hiçbir türlüsünü sevmem nedenlerini herkes bilir geçmişte yaşadığımız olaylardan ötürü. evet amerikadaki polis teşkilatı daha katı hatta çoğu zaman ırkçı ancak polisi aradığında geliyorlar mı arkadaş bana bunu söyleyin? yoksa aradığın 'patlama ake geliyoruz işte' mi diyor?(yaşanmıştır)
Sosyal ağlarda paylaş

ya orf adet falan unutmadim, bende burada yasiyorum ne alaka

ev kirasi burada 1500 lira orada 2500$ o kafayla gidiyorsan, kisi basina dusen borclulukta amerikalidan borclu kimse yok bu arada. Hayatlarini tamamini kazanmayi dusundukleri parayi harcayarak yasiyor adamlar.

Ben turkiyede turkiyeden nefret etmedikce gidilmemesi gerektigine inaniyorum, emin olun nefret etseniz bile ozlersiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

bu arada ben tr'nin amerigadan daha çok fırsatlar sunduğuna katılıyorum. beyaz yaka adam amerikada daha iyi olabilir ama girişimci olan, kafası çalışan, cebine para koyabilen adam tr'de çok kısa sürelerde büyük işler yapıp saçma sapan gelirler elde edebiliyor. tam bir jungle. risk/gain çok yüksek.

amerika da bulundun mu hiç
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

elesso said:

türkiye zaten sefil halkla ortak birşeyler yapmak zorunda kalmayacak bir ekonomik düzeydeyseniz çok güzel kesinlikle.

bunu nası bu şekilde hissedebiliyosunuz?
bir kere bu kadar uçurumun olduğu bir toplumda üst gelir seviyesindeki insanın girdiği kafa da sağlıklı değil, keza kendini üst görerek baştan hayata dair bakışı yamuluyor, zaten ne yapsa bir eğreti, kültür diye bişey yok. onu da geçelim, babadan zengin değilse x kişisi bu sefer abuk subuk mekanizmalardan geçmek durumunda kendini üste çekmek için ve bunlardan geçerken gene kayıyor yamuluyor vizyon şekil şemal.
bi şekilde zengininden fakirine çok insan tanıyorum, zengin kesimdeki bu diğerlerini küçümseyerek tutunduğu tutumla (aka beyaz türklük), orta-fakir kısımdaki seviye atlama telaşı için heba edilen vakit emek aynı şekilde acı, seviye atlama telaşına kapılmayanların çoğunun ağzında da sıkça 'para var rahat var, babası zengin, türü kelimeler çıkıp kadercilik akıyor, ki birazcık daha entelektüel oldukları için egolarına yenilme kendilerini büyük görme tuzaklarına düşmeye çok yakınlar ve kendilerini yine zihnen kötü bir duruma atıyorlar.
bu kadar bozukluğu açıkca anlatamam sanırım ama neyse yani,
işbu dediklerim tabi hep genellemenin daniskası, bir şekilde dengeyi tutturup kendini iyi yetiştiren birçoklarına da gebe bir coğrafya ve sistem var hem heh

türkiye böyle de dışarısı allık pulluk diye bir kafada değilim, ama yurtdışı ki avrupa'dır bu kavram benim için şimdilik, kendimi iyi hissetmemin en temel nedeni orta sınıfın çok ve yaygın oluşuna bağlamıştım bir şekilde. bu dediğime argüman olarak gösterebileceğim bir takım iktisat ve sosyoloji tezleri, teorileri de var sayılır eheh

şöyle bi okuyunca ne yazdım lan ben dedim ama ilerde dönüp bakarım bu posta modifiye ederim falan

"zengin olunca hayata dair bakisi yamuluyor" nasil bir zugurt tesellisi yahu. karakterle ve tecrubeyle alakali o hayata dair bakis ve kendini ust gormek vs.
hiyar olmak olmamak ayri bir kavram, zengin fakir olmak ayri bir kavram.
Sosyal ağlarda paylaş

guncel said:

bingildak said:

bu arada ben tr'nin amerigadan daha çok fırsatlar sunduğuna katılıyorum. beyaz yaka adam amerikada daha iyi olabilir ama girişimci olan, kafası çalışan, cebine para koyabilen adam tr'de çok kısa sürelerde büyük işler yapıp saçma sapan gelirler elde edebiliyor. tam bir jungle. risk/gain çok yüksek.

amerika da bulundun mu hiç

bulunmadım, nasıl bir yer?
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

yav said:

elesso said:

türkiye zaten sefil halkla ortak birşeyler yapmak zorunda kalmayacak bir ekonomik düzeydeyseniz çok güzel kesinlikle.

bunu nası bu şekilde hissedebiliyosunuz?
bir kere bu kadar uçurumun olduğu bir toplumda üst gelir seviyesindeki insanın girdiği kafa da sağlıklı değil, keza kendini üst görerek baştan hayata dair bakışı yamuluyor, zaten ne yapsa bir eğreti, kültür diye bişey yok. onu da geçelim, babadan zengin değilse x kişisi bu sefer abuk subuk mekanizmalardan geçmek durumunda kendini üste çekmek için ve bunlardan geçerken gene kayıyor yamuluyor vizyon şekil şemal.
bi şekilde zengininden fakirine çok insan tanıyorum, zengin kesimdeki bu diğerlerini küçümseyerek tutunduğu tutumla (aka beyaz türklük), orta-fakir kısımdaki seviye atlama telaşı için heba edilen vakit emek aynı şekilde acı, seviye atlama telaşına kapılmayanların çoğunun ağzında da sıkça 'para var rahat var, babası zengin, türü kelimeler çıkıp kadercilik akıyor, ki birazcık daha entelektüel oldukları için egolarına yenilme kendilerini büyük görme tuzaklarına düşmeye çok yakınlar ve kendilerini yine zihnen kötü bir duruma atıyorlar.
bu kadar bozukluğu açıkca anlatamam sanırım ama neyse yani,
işbu dediklerim tabi hep genellemenin daniskası, bir şekilde dengeyi tutturup kendini iyi yetiştiren birçoklarına da gebe bir coğrafya ve sistem var hem heh

türkiye böyle de dışarısı allık pulluk diye bir kafada değilim, ama yurtdışı ki avrupa'dır bu kavram benim için şimdilik, kendimi iyi hissetmemin en temel nedeni orta sınıfın çok ve yaygın oluşuna bağlamıştım bir şekilde. bu dediğime argüman olarak gösterebileceğim bir takım iktisat ve sosyoloji tezleri, teorileri de var sayılır eheh

şöyle bi okuyunca ne yazdım lan ben dedim ama ilerde dönüp bakarım bu posta modifiye ederim falan

"zengin olunca hayata dair bakisi yamuluyor" nasil bir zugurt tesellisi yahu. karakterle ve tecrubeyle alakali o hayata dair bakis ve kendini ust gormek vs.
hiyar olmak olmamak ayri bir kavram, zengin fakir olmak ayri bir kavram.
aydınlandım, tesekkur ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

ya adamın depresyonunu sosyal çıkmazını türkiyeyi özlemesini falan hepsini anladım da

abiiiii hahahah
logtrig said:

oss kasip ilk 500 e girip 2000-3000 lira burs veren okullara kaydolup, akabinde duzgun bi ...

http://b1108.hizliresim.com/11/8/16/4490.jpg

hakkat yozgata git sen
Sosyal ağlarda paylaş

matama said:

ya orf adet falan unutmadim, bende burada yasiyorum ne alaka

ev kirasi burada 1500 lira orada 2500$ o kafayla gidiyorsan, kisi basina dusen borclulukta amerikalidan borclu kimse yok bu arada. Hayatlarini tamamini kazanmayi dusundukleri parayi harcayarak yasiyor adamlar.

Ben turkiyede turkiyeden nefret etmedikce gidilmemesi gerektigine inaniyorum, emin olun nefret etseniz bile ozlersiniz.

Kisi basina dusen borc Amerikan parasinin tum dunyada dönmesiyle alakali. Tr'nin kisi basina dusen borcuyla alakasiz. Elma ile armut
Sosyal ağlarda paylaş

hehe burada ülke mutfağı üzerinden türkiye güzellemesi yapan insanların hastasıyım. oslo'nun yarım saat güneyinde de buluyor insan zeytinyağlı taze fasülye. şuraya "arkadaşlarımı özledim", "mahallemi özledim" falan yazılsa ağzımı açmam, ben de izmir'deki insanları, üç kuruşsuz kafa çekmelerimizi özlüyorum mesela ama "türkiye gelişime çok açık ülke, ekonomi iki sene gider sonra coşar" falan diye goygoy yapmak çok komik.

türkiye dediğin yer yirmi yılda bir darbenin olduğu, kadının rahat rahat sokağa çıkamadığı, başka insanın yüzüne bakmanın cinayet sebebi olduğu, çok değil 20 yıl önce içindeki insanlarla beraber otel yakılan, insanların birbirine "ermeni" diye küfür ettiği saçmasapan bir ortadoğu ülkesi. oy veren iki insandan birinin "erdoğan" dediği bir ülke. hala da bir başkadır benim memleketim demek komik geliyor sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
bence hala değil. şunu unutuyosunuz türkiyede can güvenliğiniz yok abi. bok gibi paran varsa korumayla mı gezeceksin? ki bok gibi paran olması ilgi odağı haline gelmesi demek. bar çıkışı sapa sağlam eve dönmekten endişe duyuyosam yemişim korumasını da memleketini de.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...