Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kısırlaştırma Operasyon Sonrası

bingildak

Öne çıkan mesajlar

ya hiç içim rahat değil.

ilk kedimizin ameliyatını yapan vete çok güveniyordum. bu kedimiz içinde gittim tanıştım falan fakat operasyonu başka genç bir kadın yaptı. tavrı falan hiç hoşuma gitmedi tabii yaptığı işin aynası değil bu.

operasyonu yan taraftan yapmışlar, diğerini biraz daha göbek alt taraftan yapmışlardı. collar taktılar. hayvan kafayı yedi yaka yüzünden. daha operasyondan çıkalı 2 saat olmamışken yerde yuvarlandı falan. durduramıyorum cebelleşiyor çıkarıcam diye. aradım anlattım, bir şey olmaz, alışacak diyor. çok kötüleşirse kutusuna kapatın sakinleşsin dedi. şimdi duruldu o agresif hareketler. sadece geri geri yürüyebildiği için her yer takılıp yuvarlanarak veya zıplayarak çıkıyordu, o da çok harekete sebep oldu tabii, neyse ona da alıştı gibi.

yaranın üzerindeki bandaj hareketten baya düştü, kadın zaten düşer zamanla merak etmeyin demişti. altında yarayı görüyorum, zımba gibi dikiş baya farklı. ilk kedim operasyondan sonra yaka takmadığı için baya gerginim. yaranın üzerindeki bandajda böyle yeşil/sarımtrak iz var ama yaranın ağzına baktığımda kanama veya enfeksiyon gibi bir şey göremiyorum.

en rahatsız eden şey operasyonun yapıldı bölgede yerinin altında nabız atıyor gibi hareket var ve baya şiddetli yani. soluk soluğa nefes alırken olduğu gibi düşünün ama sadece o bölgede spasm gibi.

yani hayvanın gözünün feri yerinde, götü yanık gibi hareket ediyor bir oraya bir buraya gidiyor ama içim rahat değil ya.

endişelenmeyim di mi
Sosyal ağlarda paylaş

Büyük ihtimal evham yapıyorsundur da, görmeden de birşey söylenmez şimdi. Hiç içine sinmiyorsa götür başka bir veterine baksın.

Kısırlaştırma sonrası 1-2 gün bitkisel hayatta geçirdi benim kediler asdf öyle hoplama zıplama şişme vs. falan olmadı hiç.
Sosyal ağlarda paylaş

cebellesme collara alisamadigi icin degil. narkozdan cikmadan vermisler kediyi sana.

ayilmasi 8-12 saat surecek. o arada gittikce artan sikliklarda cildirabilir. bu normal. collari tasmaya sabitlediysen cikaramaz. eger bir yolunu bulur cikarirsa ve bu sirada kendine hasar vereceginden korkuyorsan geri takma. dikkatle izle. narkozluyken yarasini yalamaz. sarhos gibi dolasiyordur ortada. heryere carpar. vurur. duser falan.
Sosyal ağlarda paylaş

operasyona 11 de girdi, 1 de çıktı. ben 3'de aldım. alınması uygun dediler diye yani ama ben aldığımda uyanalı 1 saat falan olmuştu. baygın değildi.

collar olayına 2 saatte fln alıştı. ilk başta saçma sapan sadece geri gidiyordu sonra öğrendi.

şu an iki içimi dağlayan sorun var:

1) sürekli adale seyirmesi var yaranın olduğu bölgede. göz seyirmesi gibi sürekli böyle bir dalgalanma var. nabız atıyormuş gibi sürekli. veti aradım sabah ilk iş, bandaj düştü mü diye sordu, yok dedim daha düşmedi, çıkartın o zaman dedi. bandaja tepki olarak yapıyor olabilir dedi. bandajı çıkarttık hala devam ediyor.

2) yemek / su hala içmedi. demin şırınga ile ağzına bir miktar su damlattım, içti afiyetle. collar yüzünden sanırım. yaklaşıyor. yalıyor, tadı hoşuna gidiyor ama yemiyor böyle sanki mavi ekran veriyor ne yapacağını bilmiyor gibi. yürürken de oluyor böyle duruyor 15 sn sonra devam ediyor falan. iştahsızlık değil gibi, yaş mama koydum, paketi görünce hemen hareketlendi, kokusuyla kuyruk titretti falan ama bilemiyorum.

iyi olan tarafı son derece hareketli, öyle ölü gibi hareket etmiyor.
gözler fıldır fıldır, bezginlik, uyku hali, yorgunluk gibi bir belirti yok.
baya bir süre uyumadı, yani yatıyor dinleniyor, hareket etmiyor ama gözler hep açık.
gece gayet huzurluydu, yere yatak yaptık, orada uyuyordu, geldi gece yatağımıza çıktı aramıza yattı falan. öyle insanlardan uzak durayım, dokunmayın falan gibi bir durum yok.

operasyondan sonra 3-5 saat ateşi vardı düşükte olsa, normalmiş zaten, şimdi kulakları soğuk denebilecek bir sıcaklıkta. titreme olabilir mi diye düşünüyoruz seyirme için ama yaz günü yani. ev 26-27 dereceden aşağı değil. diş etlerine baktım, hala pembe solma yok gibi.

anestezi etkisi olarak mi seyirme yaşıyor anlamadım. vete sordum yani çok ilerlemediği sürece getirmenizi tavsiye etmem strese girer, zaten yapabileceğimiz bir şey yok dedi.
Sosyal ağlarda paylaş

Anestizinin etkisinin geçmesi 8 saati bulur, hafif kafası dumanlıdir kedinin, yakaladı taksın birşey olmaz. Yarın Sabah normale dönmüş olur. Yarın akşama doğru veterinere götürün veya evde yaraya antibiyotik sürün dışardan, bulursan sprey antibiyotikler süper olur. Yemek yedirme, sıvı ver bolbol.
Yandan açarak çok iyi yapmış, fıtık riskini sifirlamis. Baytarim bu arada
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

2) yemek / su hala içmedi. demin şırınga ile ağzına bir miktar su damlattım, içti afiyetle.

sakin verme yemek. kusturursun. anestezi sonrasi nerdeyse 2 gun bir sey yiyip icmeyebilir. normaldir. zorla yedirir icirirsen kusma refleksi baslatma ihtimalin var. Yemek ve suyu collar in icine girebilecek yukseklikte bir seyin uzerine (ayakkabi kutusu vs olabilir) kosesine koyacaksin. o istediginde yiyip icecek.

ayrica 5 gun falan buyuk tuvalete cikmamasi da normal. daha uzun surerse hemen vet e gidecek ve bu arada zeytinyagi icirmek gibi cozumler devreye girecek.

said:
iyi olan tarafı son derece hareketli, öyle ölü gibi hareket etmiyor.

kedi disi diye varsayiyorum. bir sure katatonik olmasi, sessiz ve ilik yerlerde takilmasi lazim. ayrica ayilsa da kafa karisikligi bir gun falan surmesi lazim. hareketli olmasi garip geldi.
Sosyal ağlarda paylaş

kaka, çiş yaptı. hatta iki defa işedi. yemek zorla veremem zaten ya, su verdim sadece. onu da babam tavsiye etti. su içip, idrara çıkarsa daha çabuk anestezi etkisi atar diye.

yeme içme konusunda bence sıkıntı collar a alışamama. ben zaten altına yükselti koyarak koymuştum suyu da yemeği de ama yine de ağzını ucuna kadar getiriyor (hatta yemeği yaladı) sonra mavi ekrana düşüyor, 10 sn öyle kalıyor ve uzaklaşıyor.

yarın operasyon sonrası kontrole götürücem artık uzmanı yorumlasın. 48 saati doldurmuş oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 yıl sonra ...

okuya

On 25.07.2015 at 00:20, Namessar dedi ki:

cebellesme collara alisamadigi icin degil. narkozdan cikmadan vermisler kediyi sana.

ayilmasi 8-12 saat surecek. o arada gittikce artan sikliklarda cildirabilir. bu normal. collari tasmaya sabitlediysen cikaramaz. eger bir yolunu bulur cikarirsa ve bu sirada kendine hasar vereceginden korkuyorsan geri takma. dikkatle izle. narkozluyken yarasini yalamaz. sarhos gibi dolasiyordur ortada. heryere carpar. vurur. duser falan.

okuyanlar yanlis anlamasin diye kucuk bir ekleme yapmak istiyorum, kedinizi ameliyat sonrasi devamli takip edin, bir yerlere carpmamasi,dusmemesi gerekiyor, bu olaylar zaten kedinizin sagligini riske atabilecek olaylarken, ameliyat sonrasi ekstra dikkat etmeniz lazim

Sosyal ağlarda paylaş

On 25.07.2015 at 22:26, Namessar dedi ki:

sakin verme yemek. kusturursun. anestezi sonrasi nerdeyse 2 gun bir sey yiyip icmeyebilir. normaldir. zorla yedirir icirirsen kusma refleksi baslatma ihtimalin var. Yemek ve suyu collar in icine girebilecek yukseklikte bir seyin uzerine (ayakkabi kutusu vs olabilir) kosesine koyacaksin. o istediginde yiyip icecek.

ayrica 5 gun falan buyuk tuvalete cikmamasi da normal. daha uzun surerse hemen vet e gidecek ve bu arada zeytinyagi icirmek gibi cozumler devreye girecek.

kedi disi diye varsayiyorum. bir sure katatonik olmasi, sessiz ve ilik yerlerde takilmasi lazim. ayrica ayilsa da kafa karisikligi bir gun falan surmesi lazim. hareketli olmasi garip geldi.

bence kedileriniz 2 gun yemek yemezse ve 5 gune yakin diskisini yapmazsa bir veterinere danismalisiniz, hatta 5 gun bile beklemeyin derim ben ,yemek yemegi bilemem ama 5 gun kaka yapmamak cok uzun bir sure ve bu kedinin yasamini tehlikeye atabilir..

Sosyal ağlarda paylaş

veterinere danistim. kendisinin bana soyledigi rakamlar onlar. ilk 2 gun zorla yedirirseniz hepsini kusuyor. kusarken dikisleri acma ihtimali var.

5 gun normal dese de, yine de 3. gun siringa ile sivi zeytinyagi baslatmisti. tabi bunlar 7 sene once oluyor. kedi sapasaglam su anda.

Namessar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

su vereceksiniz bu arada ? ama zorla degil, kendi icecek, sadece icerken gecici collar i acabilirsiniz.

aman ha, kusar dedik diye hic su icmeyecek sanmayin da. yemek icin gecerli o ve zorla yedirmemek kastediliyor. yemegi koyacaksiniz, yemezse zorlamayacaksiniz. narkoz tumden vucudu terkedene kadar. 

hayvani sakin 2 gun susuz birakip mevta etmeyin de ?

Namessar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...

yeni bir konu açmak istemedim hali hazırda 1-2 tane olduğu için,

2 gün önce dişi olan kedimi kısırlaştırdım.iyimi yaptım kötümü yaptım bilemedim.

gördükçe içim acıyor.

genelde hep uyku halinde , korse aldım yara yerine ulaşamıyor.

aklıma takılansa geri geri falan yürüyor bazen. bu normal midir ? sebebi nedir bilemedim.

birde serum yeri için bir ayağının orasını traşlamışlar ve tabiki ameliyat yeride var ama orayı ben şuan göremiyorum korseden dolayı.

buradaki tüyleri ne kadar sürede eskisi gibi oluyor  ? bilen arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim.

böyle bitkin ve halsiz gördükçe kendime küfür ediyorum keşke kısırlaştırmasaydım diye. kızgınlığa 4-5 gün max girip çıkıyordu.

şimdiden teşekkürler

Sosyal ağlarda paylaş

Kısa zamanda toparlar kendine gelir. Korse darlıyordur, o yüzden huysuzdur. Geri geri yürümesi de denildiği çıkartmak istemesinden. Kısırlaştırarak iyi etmişsin, öteki türlü hayvana yazık.

Tek bir şey söyleyeceğim, kısırlaştırdıktan sonra beslenmesine çok çok dikkat et ve hareketsiz bırakma. Özellikle dişi kediler kısırlaştırıldıktan sonra tembelleşiyorlar ve normalden fazla yemeye başlıyorlar.

Sosyal ağlarda paylaş

dün ömrümden ömür gitti.

bi anda ağzını kapatamadı hiç bir şekilde öyle kaldı.

ağzı açık ama kapatamıyordu. nefes alıyordu.

hemen veterinere götürdüm. o arada telaşla bi kaç arkadaşa video attım , çenesi çıkmış olabilir demiş vet.

neyse götürdüğümde tasma takıldı-korseden dolayı vb şeyler söylediler ne kadar doğru bilmiyorum.

bugün kendi veterinerinerine götürdüğümde düşmüştür vb dediler. tasma-korse değildir dediler. bir sorunu yokmuş.

hayvan zaten sadece yemek yiyor ve yatıyor bu ara nasıl düştü etti ses meste duymadım ama inş başka bi sebebi yoktur.

anlamadım neden veterinerlerin hepsi farklı birşey söylüyor.

korseninde daha en az 2 hafta kalması gerektiğini yarası iyileşene kadar çıkarmayın dediler yoksa yolarmış.

yazık ne çekti ya,

umarım o ağzının açık kalma olayı birdaha olmaz.

Sosyal ağlarda paylaş

Kısırlaştırma yaptırdığınız veteriner biraz abartmış sanırım yada komplikasyon olmuş.Normalde kedilerde kısırlaştırma icin 2-3 cm uzunluğunda bir kesik açıyoruz ve estetik dikiş sonrasında nerdeyse hiç belli olmuyor,düzgünce antibiyotiği falan verince yalamasında da sorun çıkmıyor.Kedi normalde 7-8 saatte tamamen kendine geliyor,sonrakı gun normal hayatına dönüyor.

miyaw33 tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

yani veterineri ben çalıştığım için annem buldu ve götürdü.

ama operasyondan 3-4 gün sonra ağzının kitlenmesi çok korkuttu.

2 farklı veterinerinde farklı birşey söylemesi garibime gitti.

çünkü ben olaydan önce odamdaydım uyandı ve salona gitti , sonra geldiginde kardeşim farketti ağzı kapanmıyor diye. ne bir ses duyduk ne birşey . hayvanın zaten atlayıp zıplamaya hali yok bu ara.

ha bu sabah bide kustu o ekstra olarak ama daha öncede olmuştu.baktığımda yaladığı tüyler sanırım ama yanımda uyurken sabah öksürür gibi sesler çıkarıp baya büyük bi tüy yumağı kustu.

şimdi gündelik olarak çokokrem tarzı olan yalatın dedikleri şeyden veriyorum.

maivresnon tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, miyaw33 dedi ki:

Kısırlaştırma yaptırdığınız veteriner biraz abartmış sanırım yada komplikasyon olmuş.Normalde kedilerde kısırlaştırma icin 2-3 cm uzunluğunda bir kesik açıyoruz ve estetik dikiş sonrasında nerdeyse hiç belli olmuyor,düzgünce antibiyotiği falan verince yalamasında da sorun çıkmıyor.Kedi normalde 7-8 saatte tamamen kendine geliyor,sonrakı gun normal hayatına dönüyor.

Abi sen veteriner misin? Ankaradaysan benim kediyi getirmek isterim rutin şeyler için. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...