Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

iPhone - iPad - Apple Watch

kizillelma

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşım iphone 11 satacak da dubai'den getirildi. Normalde kayıt edilmesi gerekiyor ancak çift sim olayı mı ne varmış 6 ayda bir sim kartın yönünü değiştiriyor öyle hallediliyormuş. Bu olaylardan anlayan var mı? Kullanılıyor mu böyle? O da emin olmadığı için soruşturalım istedik. Yoksa hiç girilmemesi mi gerekir? 

Sosyal ağlarda paylaş

On 5.03.2022 at 12:22, sardalya dedi ki:

Ipad pro, magic keyboard ve apple pencil aldim. Ne uygulama yukleyeyim?

procreate yukledim bi azcik cizittirdim

belki calisirim diye aldim ama kod yazmak imkansizmis bunda, IDE mide yok adam gibi.

abi apple marketing makinası öyle bi çalışıyor ki herkese bi heves aldırtıyor bunları, sonra kenarda kalıyor yutup cihazı olarak. ben de kalemi alacaktım, bi arkadaşımdan rica ettim gördüm ki klavyeyle 10 kat daha hızlı yazıyorum ve düzgün oluyor, ayrıca en önemli özelliği scribble türkçe'de çalışmıyor. e çizim zaten yapmıyorum, öyle kaldı gitti. magic keyboard desen kalas gibi bir cihaz, macbook 12 kullanıyorum zaten canavar gibi işimi görüyor. ipados zaten belli kalıplar dışında productive olabileceğin bir cihaz değil. sonuç olarak bi ton para kenarda durur yani. ben ipad air kullanıyorum reddit, youtube vs cihazı olarak, günde birkaç saat elimdedir ama bundan ötesi yok maalesef.

Sosyal ağlarda paylaş

Rokete e katiliyorum, hype dolayli baya baya feature baskin cihazlar alip sonra kutlu media cihazlari olarak hayatlarina devam ediyorlar. 

Bence en guzel ayar baz ipad in ayari. 

Yalniz bunda da hala eski fiziksel home butonu, eski bezel falan var. 2016 da cikmis iphone 7 de bile mis gibi kapasitif home tusu var tactile feedbackli falan, hala ipad de lightning port ve bu butonun israri nedir kac jenerasyon oldu anlamadim. iphone 6 da fazlaca urettiler de hala 5 senedir stok mu bitiremediler anlamiyorum. 

Gerci bunlar da guncellense air satilmaz o apayri mevzu. 

Sosyal ağlarda paylaş

Almadan once ne yapacaginiza ne siklikla kullanacaginiza bakmak lazim.

Apple pen benim icin olmazsa olmazmis, notability ile guzel oldu. Gerek almanca alistirmalarini, gerek farkli konulardaki notlari rahat aliyorum. Klavye ile yazmaktansa elle yazmayi tercih ettigim icin guzel bisi benim icin.

Klavye zaten sart. Simdi code-server kurdum kendime catir catir kodumu da yaziyorum ipad'ten. Hos imac ile ayni configrasyonda olup bir IDE olmamasi ipad pro'larda cok buyuk eksiklik. Boyle workaroundlarla calismaktansa docker'imi kursam intellij'mi calistirsam ne guzel olurdu.

Ufak bi mini midi klavye baglayip calismakta guzel oluyor. Gitar icin de yine interface'ler var onlari kullanarak Bias FX vs kullanilabiliniyor. Ufak kayitlar icin practise icin guzel birsey bence.

Ama buyuk eksikleri de var aletin, ilk once almanca ve ingilizce scribble'i ayni anda kullanamamak can sikici, turkce de yok zaten. Ikincisi kalem ile ekranin bir bolumunun screenshot'ini almak cok zor, once tum ekrani alip sonra crop'lamak lazim. Win kullananlar winüshift+s kombosunu bilirler o yok. 

ucuncu ve en buyuk eksigi de bneim icin aletin macOS calistirabilecek kapasitedeyken calistirmamasi. En aizndan bi ara katmanla fln macos app'lerini kullanabilmemeiz lazimdi. Cok isimi engelliyor bu. Main development makimem olmasa da ufak isleri ipad'ten halledebilmeyi isterdim.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, roket adam dedi ki:

abi apple marketing makinası öyle bi çalışıyor ki herkese bi heves aldırtıyor bunları, sonra kenarda kalıyor yutup cihazı olarak. ben de kalemi alacaktım, bi arkadaşımdan rica ettim gördüm ki klavyeyle 10 kat daha hızlı yazıyorum ve düzgün oluyor, ayrıca en önemli özelliği scribble türkçe'de çalışmıyor. e çizim zaten yapmıyorum, öyle kaldı gitti. magic keyboard desen kalas gibi bir cihaz, macbook 12 kullanıyorum zaten canavar gibi işimi görüyor. ipados zaten belli kalıplar dışında productive olabileceğin bir cihaz değil. sonuç olarak bi ton para kenarda durur yani. ben ipad air kullanıyorum reddit, youtube vs cihazı olarak, günde birkaç saat elimdedir ama bundan ötesi yok maalesef.

elde tutmak icin de cok iyi bir cihaz degil sanki

Sosyal ağlarda paylaş

7 saat önce, roket adam dedi ki:

uygun fiyata ipad+kalemi (opsiyonel keyboard) alınır.

ben de akademik çalışmalar için youtubedaki ipadli literatür araştırması videolarından özendim ama fiyat çok geldi. ikinci el uygunsa düşünebilirim.

Sosyal ağlarda paylaş

On 05.03.2022 at 12:22, sardalya dedi ki:

Ipad pro, magic keyboard ve apple pencil aldim. Ne uygulama yukleyeyim?

procreate yukledim bi azcik cizittirdim

belki calisirim diye aldim ama kod yazmak imkansizmis bunda, IDE mide yok adam gibi.

Good notes kullanıyorum, baya başarılı. Kalem ile entegrasyon da oldukça iyi

Sosyal ağlarda paylaş

Notability ya da GoodNotes al mutlaka. Procreate kullanmayı öğrenirsen bayağı başarılı bence. Bunlar haricinde Apple'ın kendi app.leri fazlasıyla yeterli.

Ipad bilgisayar ikamesi olarak saçma geliyor bana bu arada. Ipad pro zaten 13" macbook air'larla kafa kafaya fiyat olarak. Boyut olarak da çok farklı değiller. Öte yandan özellikle apple environment'da takılan insanlar için inanılmaz bir productivity tool.

Ben de Ipad 8 var, daha önce hiç kullanmamıştım, o yüzden alırken baz model aldım air ya da pro yerine. Şu anda elim ayağım gibi neredeyse. Haftada 12 saat falan ders anlatıyorum, full ipad'den yazıyorum derslerde. Ders bittiğinde bütün notlar dijital olarak elimde olmuş oluyor, öğrencilerle paylaşıyorum. Sidecar'ı bayağı kullanıyorum yine. Mac'in ekranını mirrorleyip kafama göre çiziktiriyorum her şeyi, dışarıda çalışmak istersem 2. monitör gibi kullanıyorum (bunun için daha büyüp ipad'ler daha mantıklı). Notability falan elim ayağım zaten, bütün notlarımı notability'den alıyorum. Okuduğum makaleleri çiziyorum, önemli yerlerini kesip notlara ekliyorum, pdfleri arşivliyorum falan. Hepsi mac'te syncleniyor.

Multimedya cihazı olarak da tırı vırı warhammer romanlarının alayını artık Kindle yerine ipad'den okumaya başladım, Procreate'i falan yine bayağı kullanıyorum. Youtube'daki tutorial'lardan bayağı bir şeyler öğrendim. Macbook'u almadan önce arada bas gitar kaydı alıp Garageband'dan üzerine davul, klavye falan ekliyordum bir de ara sıra. Şimdi o işi mac'te yapıyorum çünkü yeni macbook'un mikrofonu saçma iyi. Yatakta dizi izleme, sabah gazete okuma işleri falan da cabası tabii sfd.

Bu saydıklarımın ötesine geçmeye çalışınca yetersiz. İlk aldığımda bir iki IDE bakınmıştım, bt apple keyboard var, onunla yazarım diyordum ama kabus gibi bir deneyim oldu, zaten sonra düşününce neden ipad'de kod yazayım dedim. Mobilde herhalde 7-8 yıldır oyun oynamıyorumdur, o yüzden o cenahta da bir işe yaradığı yok benim açımdan.

Sosyal ağlarda paylaş

ben şu ekranı çok beğendim. macbook - ipad'lerdeki ekran kalitesini masaüstünde yaşamak istiyorum dersen kullanılabilir boyutlarda (max 27 in) 5k olarak seçenek çok çok az. lg ultrafine 5k zaten apple satıyordu bi ara 1300 dolar falandı, dell ultrasharp 5k vardı o da hayvan gibi pahalı ve çift dp portla falan bir şeyleri birleştirip 5k yapıyordu abuk subuk sorunlu bi cihazdı. biraz daha ucuz olaymış ve bir iki de hdmi vs gibi universal input'u olaymış iyiymiş. yine de mesela 5k ekran alana kadar eski imac 5k'yı alıp target display mode'da kullanmak daha mantıklı bile olabilir (edit: bu olmuyormuş zaten)

neyse yani masaüstünde de düzgün kaliteli ekran görmek istiyorum özeti bu. ama 1600 dölar da vermek istemiyorum. o yüzden 1080p ultrasharp ile devam.

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...