Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

iPhone - iPad - Apple Watch

kizillelma

Öne çıkan mesajlar

On 27.05.2021 at 15:38, KillJoy dedi ki:

valla bütün telefon sektörünün olayı bu.."artık yapılacak bir yenilik kalmadı." Batarya teknolojisi de yerinde sayıyor... hani şöyle 1 hafta şarjı giden ürünler çıksa bir heyecan gelebilir. Herkes telefonu yenilemeye kalkışabilir belki..

Kameralar artık flagshiplerde hepsinde iyi farklar %10'un altında. Iphone, face id zımbırtıları yüzünden, full ekran olayında geri kaldı gibi.. Kısaca, gidilecek yol nerdeyse bitti.. Dolayısı ile heycanı da kalmadı.

pixel5 ekran tasarımı sanırım en iyisi şu an(bence), kamerayı da gizledin mi tamamdır. bitti gitti.. next step ne?spacer.png

edik: beni tek heycanlandıran belki şu ikiye katlanıp küçülenler olur. ama onun da, kapanınca kenarında boşluk oluşması gibi can sıkıcı noktaları var. Ekranı da çok dandik plastik falan.. ohooo

spacer.png

şu lafları 2008'den beri duyuyorum sanırım. "cep telefonları daha küçülüyor, yapacak ne inovasyon kaldı ki, bundan sonra daha fazla yenilik çıkmaz" diyip duruyor insanlar, cep telefonu piyasası da bizi daha fazla şaşırtıyor.

- cep telefonlarının boyutları büyüdü
- cep telefonlarının pilleri büyüdü
- cep telefonlarına pil optimizasyonu geldi
- cep telefonlarının ekran oranı arttı
- cep telefonlarının arka kameraları genişledi
- cep telefonlarına night mode eklendi
- cep telefonlarına parmak izi ve yüz algılama geldi
- cep telefonları directional microphone özelliği getirdi
- cep telefonları kameralarındaki dinamik aralık arttı
- cep telefonları kameralarının görüntü kalitesi çok arttı
- cep telefonlarına yapay zeka ve augmented reality özellikleri eklendi

say da say yani, bir 10 sene sonra dönüp baktığımızda da bir sürü liste çıkar böyle.

cep telefonları şu an "mükelleşmiş" biçimlerinde değiller. 2008'de değillerdi, şimdi de değiller.
mesela camera punch hole olayı son derece gerzekçe bir olay ve onu bir şekilde halletmek zorundalar.
mesela cep telefonu kameralarında white balance sorunu var ve tint meselesi büyük sıkıntı.
mesela One Plus 5'te parmak izi, iPhone'da yüz tanıma çok iyi çalışıyor ama diğer firmalarda bunlar dengesiz çalışabiliyor.
mesela kamera optimizasyonu ile uğraşsalar da hala bazı öğelerde çok yetersiz kaldıklarını görüyoruz.
mesela pil sorununu çözmek için çift pil takıyorlar ama bu da telefonu kırılmaya elverişli yapıyor.
mesela benim gibi kişiler capacitive button satırını özlüyor ama alternatif olsun diye sunulan yazılım çözümleri hala yeterli değiller.
mesela çoğu cep telefonun hoparlörü çok dandik ve HTC M8 gibi bir çözüme ihtiyacımız var.
mesela 3.5 mm çıkışının kaldırılması yanlış bir karar ve High-Res Music Player işlevini tam olarak karşılayamıyor.
mesela camera punch hole için düşündükleri yöntem yetersiz ve oluşturduğu desen vari görüntü çok dikkat çekici ve rahatsız olabiliyor.

yani geliştirebilecek daha çok şey var.

Sosyal ağlarda paylaş

13 dakika önce, Dynun dedi ki:

Abi peki neden çöp olacaklar?
4g hızı gayet örneğin benim gibi sıradan kullancı için oldukça iyi , Türkiyede'ki sınırlama genellikle çekim kalitesinin düşük veya baz istasyon sayısının yetersiz olması, en azından günlük kullanıcı için.

4K 60Hz yayınlar 25-50 Mbps arası bir internet hızı istiyor. bu yayınların saatlik harcadığı data 10 GB civarında olabiliyor.
3G, 4G, 5G, 6G felan çok önemli değil 30 Mbps altına düşmedikçe, ama esas sıkıntı şu kota meselesi. gerçi telefondan Netflix izlemiyoruz o ayrı mesele de, 3.5G'nin 14.4Mbps, 4G'nin 100-300Mbps, 5G'nin 10-30Gbps hız sunabildiğini düşünürsek, ve "4G yetmiyor abi bana 5G şart" diyebileceğimiz kadar hız ihtiyacı duyuyorsak, mevcut kota limitlerini düşünürsek 10G gelse bile bize faydası olmayacak.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Bone dedi ki:

4K 60Hz yayınlar 25-50 Mbps arası bir internet hızı istiyor. bu yayınların saatlik harcadığı data 10 GB civarında olabiliyor.
3G, 4G, 5G, 6G felan çok önemli değil 30 Mbps altına düşmedikçe, ama esas sıkıntı şu kota meselesi. gerçi telefondan Netflix izlemiyoruz o ayrı mesele de, 3.5G'nin 14.4Mbps, 4G'nin 100-300Mbps, 5G'nin 10-30Gbps hız sunabildiğini düşünürsek, ve "4G yetmiyor abi bana 5G şart" diyebileceğimiz kadar hız ihtiyacı duyuyorsak, mevcut kota limitlerini düşünürsek 10G gelse bile bize faydası olmayacak.

Kotalarin nedeni veri miktarinin para ya da kiymetli maden gibi sinirli olmasi degil, kotay bagli olarak veri kullanim miktarinin artmasi ve internet hizinin dusmesi.

Dolayisiyla internet hizi ve altyapi kalitesi arttikca kotalar da artacak ve bir sure sonra fiberde de oldugu gibi kota kavrami ortadan kalkacak. Dolayisiyla 5g vs. her acidan kullanisli olacak.

Kotu anlattim mevzuyu ama anlasiliyordur diye umit ediyorum. 

Sosyal ağlarda paylaş

On 16.09.2021 at 16:22, reyou dedi ki:

alinmaz bu da bi sene de beklenmez simdi. hay bin kunduz apple ya, mayi$lari yiyecen besbelli. 

14 te olsa olsa centik kalkar fln. 15 te yaparlar radikal degisiklikler. bas gec.

12var bende , boyut agirlik vs mukemmel performans harika bende upgrade ederim diyordum ama hic gerek kalmadi sanirim ve uzundur ilk kez iki sene bir telefonu kullanacagim ? sagol apple. 

belki pixel bakalim ama android cok kotu sistem wide optimizasyon ve duzeni, applikasyonlarin duzensizligi ve ozensizligi, vb.. sunun onune gecebilseler ama zor tabii binlerce telefon.

Sosyal ağlarda paylaş

9 saat önce, Scalanova dedi ki:

12var bende , boyut agirlik vs mukemmel performans harika bende upgrade ederim diyordum ama hic gerek kalmadi sanirim ve uzundur ilk kez iki sene bir telefonu kullanacagim ? sagol apple. 

belki pixel bakalim ama android cok kotu sistem wide optimizasyon ve duzeni, applikasyonlarin duzensizligi ve ozensizligi, vb.. sunun onune gecebilseler ama zor tabii binlerce telefon.

sikinti bende 10 var, youtube bile acilirken cokuyor, veya ikona basiyorum hic tepki bile vermiyor, hard res atmam lazim. ozellikle telefondan fitness aletlerini, termostati, kapi zilini veya akilli robot fln kontrol ediyorsan bu adamlarin butcelerinden midir nedir heralde son 2 modele destek atip digerlerinde test bile etmiyorlar rastgele cokuyolar.

su telefonlari satin almiyoruz kiraliyoruz resmen, 2 seneligine kiraliyip sonra tekrar kakaliyolar. kahrolsun planlanmis eskitme.

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, reyou dedi ki:

sikinti bende 10 var, youtube bile acilirken cokuyor, veya ikona basiyorum hic tepki bile vermiyor, hard res atmam lazim. ozellikle telefondan fitness aletlerini, termostati, kapi zilini veya akilli robot fln kontrol ediyorsan bu adamlarin butcelerinden midir nedir heralde son 2 modele destek atip digerlerinde test bile etmiyorlar rastgele cokuyolar.

su telefonlari satin almiyoruz kiraliyoruz resmen, 2 seneligine kiraliyip sonra tekrar kakaliyolar. kahrolsun planlanmis eskitme.

ben de 3.5 sene 10 kullandım daha geçen değiştirdim. kesinlikle donanımsal bir terslik var senin cihazda. tamir falan gördüyse yan sanayi parça kullanmış olabilirler. benimki arızalanmasa hala canavar gibi kullanırdım yani..

Sosyal ağlarda paylaş

telefon "kullanilamaz" halde degil ya mezara gommedik henuz. donanim kaynakli olmasa da applerin ve onlarin developerlarinin yeni surumlerini cikarirken 3 model oncesine eskisi kadar yatirim yapmadigini dusunuyorum. sonucta adamin elinde son model var, bakiyor app calisiyor, birde onu her bir ram/cpu configinde denemiyor, basip geciyor app store'a.

youtube olayi haftada 2-3 falan oluyo mesela ana sayfadan YT logosuna tikliyorum acilirmis gibi yapip kaliyor, veya google maps freeze giriyor. acaba google'in androide gecelim diye bi oyunu mu asdf 

catir cutur 8 kullaniyor diyorsun da kullanim suresinin 3 te 2 si instagram da scroll yapan kisiler onlar, az biraz farkli IOT uygulamasina gecince anliyosun durumu. benim validelerde de 6 ve 7 var, islerini goruyor dogal olarak da, appler guncellendikce gelen performans dususunu pek farkedemiyolar. 

bu apple daha gecenlerde planli yavaslatmadan dava kaybetmedi mi? adamlar hem caliyor, hem kaybediyor ama calisiyor.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, reyou dedi ki:

youtube olayi haftada 2-3 falan oluyo mesela ana sayfadan YT logosuna tikliyorum acilirmis gibi yapip kaliyor, veya google maps freeze giriyor. acaba google'in androide gecelim diye bi oyunu mu asdf 

Bu youtube olayi sanirim benim 12’de de oluyor. Uygulamadan degil de webden kullaniyorum ben youtube’u. Arada logoya basip anasayfaya dondugumde ekran donuyor, sayfayi refreshlemek ya da ilk cikan videoya tiklamak gerekiyor calismasi icin. Bunun telefondan kaynaklandigini dusunmuyorum. Benzer bir sorun samsung s9’da da vardi cunku. 

Sosyal ağlarda paylaş

iOS 15 * iPadOS 15

iPhone 12 and 12 mini

iPhone 12 Pro and 12 Pro Max

‌iPhone SE‌ (2020)

iPhone 11

‌iPhone 11‌ Pro and 11 Pro Max

‌iPhone‌ XS and XS Max

iPhone XR

‌iPhone‌ X

‌iPhone‌ 8 and 8 Plus

‌iPhone‌ 7 and 7 Plus