Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Game of Thrones (2011) - HBO

di

Öne çıkan mesajlar

13 dakika önce, Suark dedi ki:
  İçeriği gizle

ben çok beğendim bölümü. Bütün o theorycraftlarda boşa çıktı saçmaydı çimki. Fazla abartıldı NK. Ha taktiksel hatalar vs hep yapıldı o dotrakları niye salıyosun önden yani.  boring zombi kısmı bitti şindi tekrar game of trosa dönelim plz.

Ulan 8 bölüm var 3. bölümde bütün charları ölümün ucuna getirion, haliyle bariz bi şekişlde nk kesilecekti. Ben arya dedeleri keser NK geri çekilir falan diodmda tatava yapmayıp basıp geçtiler.

çook daha önce olmalıydı bu olay, daha surlara tırmanmaya yeni başlamışken olmalıydı, çünkü içerde arya saklambaç oynarken dışardakilerin çok overrun olması gerekio. Ama bi bakıosun tek kollu ibiş hala ayakta.

ana karakterlere lord of fire aka god of death invis çakmış muhtemelen zombiler görmüolar bunları. Çok takılmamak lazım bayık kısımlar bitti diye bakmak lazım. öğk gelmişti zombilerden. Biraz replik görelim

Night king fazla abartıldı mı bilmiyorum ama serinin dayandığı yer, kitabın açılışı ötekilerin gelişi. Mottosu winter is coming. Game of thrones sadece ilk kitabın ismi, bu serinin adı a song of ice and fire. Dolayısıyla bunu da geçelim önümüze bakalım demek zor. Yüzük hüküm dağına atıldı, şimdi biraz işimize bakalım demek gibi bir şey. Ayrıca 3 bölüm kaldı dizinin sona ermesine. 

Sosyal ağlarda paylaş

LAYN! 

Yeni bitti... LAHÖY!

LAHEREAYYYY!

eyyorlamam bu kadar

Spoiler

Çoğunluk gibi klişe Jon vs NK duel bekliyodum ben, ona ortam da hazırlandı hatta ama adam raise basıp devam etmeyi tercih etti, fake attılar.

Savaş sırasında çok fazla kurgu hatası vardı, ama gazı da verdi.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

5 dakika önce, Suark dedi ki:
  Gizli içeriği göster

hak verdim dostum

düşününce yaprak gibi bölümdü lan asdafad

peki azor ahai arya mı şimdi

Spoiler

Bu arada ben bölümü beğendim, ama night king olayının kapanmadığını düşünüyorum. Dirilecek falan demiyorum da neyin nesi olduğunu öğreneceğiz, o da ana hikayeye bağlanır diye umuyorum. NK ve bran meselesi burada kapanırsa şişko kitabı boşuna yazmış demektir.

Sosyal ağlarda paylaş

1 dakika önce, eldar dedi ki:
  İçeriği gizle

Bu arada ben bölümü beğendim, ama night king olayının kapanmadığını düşünüyorum. Dirilecek falan demiyorum da neyin nesi olduğunu öğreneceğiz, o da ana hikayeye bağlanır diye umuyorum. NK ve bran meselesi burada kapanırsa şişko kitabı boşuna yazmış demektir.

Spoiler

Neyin nesi olduğunu zaten öğrenmiştik 1-2 sezon önce? Adamın doğumuna kadar gösterdiler?

Sosyal ağlarda paylaş

6 dakika önce, eldar dedi ki:

Night king fazla abartıldı mı bilmiyorum ama serinin dayandığı yer, kitabın açılışı ötekilerin gelişi. Mottosu winter is coming. Game of thrones sadece ilk kitabın ismi, bu serinin adı a song of ice and fire. Dolayısıyla bunu da geçelim önümüze bakalım demek zor. Yüzük hüküm dağına atıldı, şimdi biraz işimize bakalım demek gibi bir şey. Ayrıca 3 bölüm kaldı dizinin sona ermesine. 

Spoiler

bence bu şekilde daha iyi, sonuçta tüm sezonlar boyunca neyi izledik? taht oyunlarını (neredeyse tamamen ya). winter is coming sürekli dendi ve aslında ana temasıydı ama side quest gibi arada bir görmenin ötesine gidilmedi dizide. ve NK falan Cercei'nin yanında dost canlısı kalıyor, o esas boss haline getirildi (son 2-3 bölüm hariç). o yüzden esas çözümü tahtı kimin ve nasıl alacağına ayırarak son 3 bölüme bırakmaları iyi oldu dizi için.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Norak dedi ki:

surda eleman baya guzel aciklamis:

Gizli içeriği göster

Abi yoruma tamamen katılıyorum ki benim de önceki sayfalarda açıklamaya çalıştığım bu aslında.

GoT sevme nedenimiz süper savaşlar veya büyülü/epic momentlar değil. Foreshadowingler ve karakterlerin içi dolu hikayerle bizi şaşırtması, üzmesi, sevindirmesi ve meraklandırması. Bunu ilk 5 sezon çok başarılı yaptılar, 6-7de hikaye daha çok ölüler vs canlılara evrildi ve biz de buna ikna olduk, doğal olarak bu eksende beklentilere girdik çünkü o konunun da kendi has lezzetli yanlarını verdiler güzelce.

Önceki yorumlarıma eleştirenler olmuş. Onlara bir basamak daha açıklama yapayım. Dizinin en öne çıkan özelliklerinden biri olan olan actions have consequences/every action comes with a cost fikrini "çog acayip aksiyonlu bölümler çektik bu sezon, LOTRla kapışır" diyerek bolca çiğnemeleri ve karşılığını verememeleri.

Spoiler

Alt tarafı dizi izliyoruz, tabii ki hepimiz NK ve ölülerin ölmesini istiyoruz. Bu bölüm veya iki bölüm sonra ölmesinde sorun yok. Hatta Arya'nın öldürmesinde de sorun yok. Sorun bunu hikayeyi doldurarak bize verebiliyor oldukları 5 sezon sonrasında beklenti daha da yukarıya taşıyıp komple umursamayıp verememiş olmaları. Örneklerle daha detaylı açıklayayım.

1. Sezon Ned ölmesi süpriz değil fakat öldürülüş biçimi kısmen süpriz. Keza ölümü 7 krallık savaşını başlatıyor. Lannisterlar tahta oturuyor fakat bir sürü düşman kazanıyor. Targaryanler esosta harekete geçecek rahatlık buluyorlar.

2. Sezon Starklar intikam almak için savaş başlatıyor fakat aile dağılmaya başlıyor. Lannisterlardan Jamie esir düşüyor. Baratheonlar birbirine giriyor. Renly'i öldürtüyor Stannis ama çok sonraları kızını bile kurban veriyor.

3. Geofrey tahta oturuyor fakat tahtı tutmanın kolay olmayacağını fark eden Lannisterlar Tyrelller ile iş birliği yapıyor. Devamında saraydaki Tyreller'den kurtulmak için beslediği High Sparrow kendi başına da bela oluyor.

4. Red wedding ile starkları biçiyorlar, oradan doğan güç boşluğunu Lord Baelish ve Tyreller doldurmaya başlıyor ve ertesi sezon Geoffrey'i öldürtüyor.

5. Hodor'un Bran'i taşıdığı ve onca macera içinde ölmesine kim şaşırır ve üzülür? Ama ölüş şekli ve geçmişini öğrendiğimizde birçoğumuz yıkıldı ve o etkiyi verebilmek için "LOTR SEVİYESİNDE AKSİYON SAHNELERİ"ne hiç ihtiyaç duymadılar, gerek de yoktu.

Bu böyle daha tonla uzar gider ama tüm bu olaylar ve sonuçları çok elegan şekilde birbirine bağlanıyordu ve kimsenin "ABİ KOCA NED BÖYLE Mİ ÖLDÜRÜLÜR", "BU STARKLAR HEP Mİ MAL, NASIL BİR SALONA DOLUŞUP ÖLEBİLİYORLAR" veya "GEOFREY BARDAKÇI BAŞI OLAN CÜCEYE NASIL KENDİ KADEHİNİ İÇİRMEDEN ŞARAP İÇİP ZEHİRLENİYOR OLACAK İŞ DEĞİL" diye isyan ettiğini hatırlamıyorum. Ama dediğim gibi 6. sezondan beri bizi bu eksenden çekip daha çok " TAHT OYUNLARINI BIRAKIN BÜYÜK OYUNU GÖRÜN: ÖLÜLER VE DİRİLERİN HİKAYESİ BU" eksenine oturtan yapımcılar. 8-10 bölümlük normal süreli sezonlardan ve hikaye temposundan kopup "LOTR SEVİYESİNDE SAVAŞ SAHNELİ BÖLÜMLER YAPTIK HEM DE 80-90 DAKİKA, SİZİ SAVAŞA DOYURACAZ GUNDİLER ;)" diyen onlar ve sonuç bayağı vasat üç bölüm ve hayal kırıklığı.

En basitinden mesela Arya'nın NK'yi öldürmesinde hiç sorun yok. Arya-Melis-Beric-Hound kısımları şahaneydi zaten bu bölüm. Ama Cüneyt Arkın Arya yerine, GoT standartlarında şöyle bir Arya hikayesi izleyebilirdik: Melis'den mavi gözlere bürünebileceğini öğrenir, savaş alanına döner, öldürdüğü bir wightın kılığına girer, ölülerin arasına karışır, istemeye istemeye kendi insanlarını öldürmeye başlar, zihni bulanıklaşır ve kontrolünü kaybetmeye başlar hafiften, Tier 1-2 karakterlerden birilerini dramatik şekilde öldürür,  son sahnede hem Bran'a hem de NK'ye çok yakınken jon klasik şekilde atlayıp ben tek siz hepiniz diyip NK tarafından öldürülür ve hemen akabinde Arya'da NK'ya daggeri saplar ve mevzu biter. bitter sweet.

Kaç sezondur gösterdiğin WWlerin kurtlar vadisi figüranları gibi bekleyip ordunun veya NK'nin arkasında kaba tabirle silah bile sıkmadan ölmüş olmaları anlamış değilim.

Sosyal ağlarda paylaş

bein'de yine izledim , karanlık lan bölüm işte, lami cimi yapmayın , rip le fln alakası yok bildiğin karanlık bölüm.

ayrıca dotrakiler niye durup dururken önden huaydaa diye koşturdu, niye okçuları surlara çıkarmak için mevzunun patlamasını beklediler , bence çok dandiğimsi savaş sahnesiydi

savaş başlamış mevzular yaşanıyor hala okçu nerde dursun mızrakçı ne yapsın onu tartışıyorlar , bundan daha kötü savaş sahnesi muhteşem yüzyılda fln olur

Sosyal ağlarda paylaş

13 dakika önce, DoGMeaT dedi ki:
Spoiler

ayrıca dotrakiler niye durup dururken önden huaydaa diye koşturdu, niye okçuları surlara çıkarmak için mevzunun patlamasını beklediler , bence çok dandiğimsi savaş sahnesiydi

Spoiler

Dothrakilerin önden koşması standart ortaçağ savaş taktiği. Karşıda mızraksız ve kalkansız piyade var. Süvarinin (hele savunan taraftaysa) işe yarayacağı tek alan önden salınıp savunmasız piyadeleri biçmesi. Total War oynayanlar anlayacaktır. 

Okçular zaten surlardaydı. Oradaki değişiklik düşman tırmanmaya başlayınca okçuları suddan da yukarı burçlara çıkartıp surlara piyade dizmekti. Böylece tıfmananları vöğüs göğüse karşılayabildiler. O da yerinde müdahaleydi. Düşman yaklaşırken surlara yayılan geniş alan tarayan okçular maksimum zarar verdi, düşman dibe gelince bi üst kata çıkıp efektifliği korudu, o arada surları da güçlü piyadeler devralıp savunmayı dirençlendirdi. 

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

Üstte taze eleştirirken fark ettim, Arya'nın kaybolup bir den Cüneyt Arkın stayla NK'yı indirmesi arasındaki sürede neler yaptığını önümüzdeki bölümde açıklama durumu olabilir. Bran saatlerdir bir şeylere warglamış durumdaydı son saniyelere kadar, orada büyük ihtimal arya'ya wargladığını ve nasıl NK'yı öldürdüğünü flashbackle izleme fırsatımız olabilir.

Jamie, Brienne, Tormund, Podrick, Grayworm vs. birkaçı önümüzdeki bölümde ağır yaralı veya son nefesini verirken görebiliriz.

Sam bölümün başından sonuna kadar savaşta debelendi, korkudan mı bilmiyorum fakat bir kelime bile etmedi. Yardım istemek için bile ve Ed'in gözlerinin önünde ölmesini görmesine rağmen bile bir kelime edemedi. Dilsiz kalıp değişik bir görev mi alacak acaba emin değilim.

Ordusuz kalan Dany, elde ne var ne yok toplayıp Kings Landinge dayanıp, köle convert ettiği gibi ejderle şehirdeki insanları kendine katılmaya çağırabilir.

Arya NK'yi indirdiğine göre Cersei'yi Jamie veya Tyrion öldüreceği kesinleşti.

Bronn Winterfell'e vardığında gördüğü sahneden de etkilenip Jamie & Tyrion tarafından manipule edilip convert edilecek ve alternatif destek bulmaya yardım edecek.

Bolca göt olurum büyük ihtimal ama hadi bakalım ?

Önümüzdeki bölümlere dair tahminlerim de ekledim.

Sosyal ağlarda paylaş

18 dakika önce, Xenus dedi ki:
  İçeriği gizle

abi azor ahai dizide bahsedildi mi ki hiç? lel

bi de sansa'yı keşke ayartsaydı littlefinger 10 kat daha zevkli bi senaryo çıkardı. herkes mary sue oldu. birilerinin entrika çevirmesi lazım.

bahsi geçiyo, 6. sezondu galiba yada bir önceki, "azor ahai prens, prens mi? ben gacıyım, o yanlış çeviri aslında bir cinsiyet belli etmeden vaad edilen cart curt" diye bir muhabbet vardı.

Sosyal ağlarda paylaş

9 dakika önce, samaella dedi ki:
  İçeriği gizle

oradaki yanlış karşıdan neyin geldiğini görmeden koşturmaktı.

Spoiler

Saldırmadan önce ölülerin çığlıkları duyuluyor zaten.
Ama saçmalık onca  katapult, ve trebuşe bir taş bile atmadan önce hayatlarında ilk defa görecekleri ölülere armorsuz ve dragon glassız dümdüz dalmaları.

Sosyal ağlarda paylaş

• tarihinde GERGE tarafından bu konu kilitlendi
Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...