Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Game of Thrones (2011) - HBO

di

Öne çıkan mesajlar

1 saat önce, Aket-Atum dedi ki:
  İçeriği gizle

Bu NK'nın three eyed raven ile alıp veremediği neydi?

Bir flashbackte children of forest'ın ilk whitewalkerları yarattıkları gözüküyordu da three eyed raven ile olan husumet neden orayı hatırlayamıyorum.

Spoiler

bran'in NK olma teorisini bir kenara bırakırsak -ki çok mantıklı-, her yeri görebiliyor falan diye herhalde. yok anıları bende falan diye dedi ama herhalde zayıf noktasını elbet görüyor geçmiş bildiği için falan diye bağlarlarsa çok saçma olur

Sosyal ağlarda paylaş

beklentimi doğru ayarladığım için olsa gerek, rahatsız olmadım bölümden. konu özetle ve aslen aşağıdaki gibi:

18 saat önce, ShadowFury dedi ki:

İçeriği gizle

Bölüm vasattı ama bu karakterlerin %60 ı 70'i önümüzdeki haftaya gidici, sevdiğiniz bir karakter varsa son bir defa görün diyip yapmışlar resmen ^^

kamera arkasında söylüyor senarist 2. bölümü tüm karakterlere "bir aşk mektubu" olarak yazdığını zaten. velhasıl @Sam'in de dediği gibi, bir daha karakter-içi göremeyeceğimiz çoğu karakterle ve hatta onların da birbiriyle vedalaşma imkanı diye bakmak lazım. bence gideri var, 10 sene kapanıyor, olacak o kadar... hatta bu açıdan bakınca, karakterlere çıkarılan şapka geçen bölümdekinden daha sahici, daha yerli yerinde geldi bana...

detay yorumlarım da şöyle olsun bu hafta:

Spoiler

bölümün adamı jorah bence. kimse ondan pek bahsetmiyor ama herif sadece valerian'ı kaptığıyla kalmadı, (muhtemelen giderayak) khaleesi'yi doğru yola çekti, rot balans ayarını verdi, önemli ve karaktere daha uygun adımlar attırdı. sonra gitti ayıcık kuzeniyle, yani kökleriyle yüzleşti, en azından kafasına domates yemedi filan. bütün mirasını düzenledi, tepesinde death flag şafaklar gibi dalgalanıyor şu anda, rahat uyusun ?

brienne hikayesi de tatlıydı tabii, ama kontekst içinde daha bile tatlıydı: o ana kadar starklarla o ya da bu şekilde çekişme içinde olan herkes bir arada, "yaşayanlar" olarak barışıp, sohbet etti, şarkı söyledi, içki içti... özetle ne yaptı? "insan" oldu... dizi kendince bir kontrast açmış oldu, gelmekte olan karanlığın antitezini gözümüze soktu.. şu sahneyi 3 sezon önce hayal bile edemezdik, öyle düşününce bir yerlerde bu şapkanın çıkarılması gerekiyordu, iyi oldu... o arada brienne de arc'ını tamamladı herhalde, jamie'yi ekibe kabul ettirerek son görevini de yaptı, bu bölümde ölürse şaşırmam.

tormund paşam, bilen bilir favorimdir, (evet biraz doz kaçırarak belki ama) son şovunu yaptı: şakalar komiklikler, ismine getirdiği açıklama, ısrarla gözünde parlayan neşe, vs. o da gidici yeavrım... geçen sezon öleyazdığında (hani zombiler buzun içine çekilmişti...) "aman böyle olmaz, daha dur ya" dediydik, şimdi olur mesela... elveda dev adam, bu fangirl seni çok sevdi ❤️

greyworm da öyle: herifin duygusuz savaşçıdan aşk sarhoşuna dönüşümü tam olarak gerçekleşti, herif savaşa girerken sevgilisine pembe panjur filan anlatacak kıvama geldi. artık ölecek herhalde internetlerin 4 yanında konuşulduğu gibi. hatta bu herifte zombi olup başa bela olma potansiyeli de var, du bakalım...

arya'yı tam bilemiyorum. bence off-character değildi yaptığı, ama karakteri park ettikleri yer oldukça gıcık tabi, badass olsun derken sevimsiz ettiler kızı. yine de savaşta yeni polearmını güzel kullanırsa bu bölümdeki cringy anları unuturuz ? 

sansa-danny'nin bu bölüm barışacağını öngörüyordum, jorah sayesinde oluyordu da, ama sansa anası kılıklı olduğu için son anda kaldı o iş. diğer yandan sansa'ya sadece kuru bir öz-savunma hissi değil, kuzeyi sahiplenen bir ana kraliçe görevi verilmiş oldu, yakışmadı diyemem, ama karakter sıkıcı, yapacak bişey yok ? en azından bu sahneyle danny, despot kraliçeliğine yumuşak bir boyut getirmiş oldu, peşine onca aklı selim adam takan ve onu manyak babasından farklılaştıran kalitesini hatırlattı, buna da şükür... 

bran ilk defa dişe dokunur bir açıklama yaptı konuyla ilgili. kaç sezon önce havada kalan mark konusunu da masaya geri getirdi koydu. ben nk=bran teorisine pek takılamıyorum, ama kendisinin rolünün kilit olması kaçınılmaz, evvelki sezon zombi amcası söylemişti, unutmadık. onu greyjoy'ların koruyacak olması güzel resolution, ne kadar başarılı olurlar bilemedim, o halk komple beceriksiz bence ama herhalde bir B planı varmıştır... theon da, kardeşini kurtarmayı becerdikten sonra, bu işe de yarayınca arc'ını tamamlamış olacak, velhasıl sana da elveda reek kardeş... 

jamie ölür mü bilmem, yüksek ihtimal ama hemen mi, hiç emin değilim. her halükarda düşmeden önce çok önemli bir işe yarayacağı kesin. adamı kaldırıp dünyanın öbür ucundan getiren plot, düz emir eri gibi ölmesine izin vermez, son bir deed var bir yerlerde, bran ile mi ilgili yoxa kahinin dediği gibi cersei'ye kadar geri gider mi bilmiyorum şu anda. maggie the frog'un dizideki kehanetinde valonquar kısmı yok biliyorsunuz, o kitapta kaldı. o yüzden son hamle bran'i korumakla ilgili olur mu, böylece olası bir greyjoy beceriksizliği engellenir mi diye düşünmeden edemiyorum.

jon-danny yüzleşmesinde, jon beklendiği üzere jonluğunu yaptı, savaşa girerayak sevgilisinin eline en hoşlanmayacağı cinsten bir sıcak patates tutuşturdu. bu herifte hiç fren yok, komple bam güm maaşallah, tahmin ediyorduk, aynen oldu. arada bir yerde yarım kalan bir manidar bakışma var, off-screen olarak kısa dönemli de olsa bir anlaşmaya varılmış olsa gerek, muhtemelen ejderha oyun planı ile ilgilidir, göreceyiz. 

bir başka off-screen durum da özlediğimiz zekasını bran'den faydalanmaya çalıştırarak son anda umut ışığı yakan tyrion ve bran arasında var. "anlat bakalım hikayeni baboli" ile başlayan sohbet nereye gitti halen bilmiyoruz. oradan bir şey çıkacak olmasa, öyle bir şey görmezdik bence. tutun bunu cepte bak, çıkar ordan bişey...

sam'in bran'in patlattığı bombaya yaptığı özet, kendisinin GRRM olması ihtimalini pekiştirecek nitelikteydi. hafıza silinince bu arkadaş ASOIAF'ı yazarak sosyal hafızayı tamir ve telafi edecek. ölmez bu derim ?

melisandre hala ortalıkta yok, bence gelecek ama bu bölüm değil, 4-5-6'da bekliyorum kendisini. hatta meereen'de büyük goygoyla diziye giren ama bir daha görmediğimiz bir kızıl kadın daha vardı, onu da getirir mi acaba? bu lord of light konusuna dokunulmuyor bayadır, böyle kalmaz bence, toparlanır bir şekil...

son olarak, bölüm boyunca masumların crypt'e göze soka soka gönderilmesinden de huylandım tecrübeli bir GoT fangirlü olarak. o ben de savaşıcam diyen minik kızın zombi olması kaçınılmaz diil mi sizce de? 

özetin özeti: 7/10 would bang

Sosyal ağlarda paylaş

Bran soyledi ya işte insanlık adına hatıra bile kalmasın istiyormus. O yuzden arıyor.

arka sayfada kalmisim sunun icin yazmistim

10 saat önce, Aket-Atum dedi ki:
  Gizli içeriği göster

Bir flashbackte children of forest'ın ilk whitewalkerları yarattıkları gözüküyordu da three eyed raven ile olan husumet neden orayı hatırlayamıyorum.

Nekro tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

Savaş winterfell de kalmayacak o kesin gibi herhalde. 3. Bölümden savaşa girildi. Winterfell galibiyeti gelecek ama kings landing gg gibi. Kezban daneris hala taht hakkı dio anasını satim. Umarım ölümünü görücez bu karının fjkd

Red tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

ya crypttekilerin reslenmesi benim de aklıma geldi ama bizimkilerin tarafında savaşacaklarını düşünüyorum, serinin happily ever after sonu için (aragorn ftw). Dragonuyla nk kings landinge uçar orayı öldürür resler, bizimkiler winterfellde kazanır, ned, robert falan cana gelmiş haliyle temizler nk ekibini.

Sosyal ağlarda paylaş

14 saat önce, Aket-Atum dedi ki:
  İçeriği gizle

Spoiler

Walkerlar Children tarafindan bunlari (ve diger ufak tefek peri irklarini) yok etmek uzre olan insanlara karsi son caba olarak cikiyor iste ama kontrol edemiyorlar, NK'in amaci da sirf insanlari yoketmekten herseyi yoketmeye kayiyor kontrol gidince, 3 gozlude NK icin yegane tehdit oldugu icin muhtemelen, bildigin klasik onceden 500 kere gordugumuz konu aslinda inceleyince biraz.

Hatta  en sonunda Sauron NK patlayip orclar undeadler toptan lop diye yere cokerse sasirmam sdf

Norak tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

redditte yazmış biri

NK bran'i bir şekilde öldürür ama kendisi de baya kayıplar verir winterfell savaşında ve toparlanmak için geri çekilir. Danny savaş kazanıldı diyerek King's Landing'e iner ve tahtı alır. Toparlanan NK da arkasından King's Landing'e iner ve orayı da temizler Danny falan ölür. Ayrıca Euron'un filosunu da alır NK. Filo ile Bravoos'a yüz değiştirip saklanan children of the forest ın kalan son elemanlarını da öldürmektir amacı. Bunu da Bran ile Tyrion arasında 2. bölümde geçen ama bize izletilmeyen diyalog sahnesine flashback ile görürüz. Bran NK'nın CoftF peşinde olduğunu söyler orada cüceye.

Westeros'u temizleyip Braavos'a yelken açan NK'yı bir sürpriz beklemektedir. Bran ile konuşmasından sonra kafasında kurguladığı plan ile Tyrion tüm Braavos'u wildfire ile donatır. NK ve ordusu Braavos'a ayak bastığında ise wildfire tetiklenir ve NK dahil herkes kül olur. Böylelikle ejderhalar, büyü, hanedanlıklar, warglar, devler, wildlingler hepsi tarih olur ve geçmişe dair bir iz kalmayarak yeni bir çağ başlar. Biz insanların çağı... 

dasfagf. olmaz değil.

Sosyal ağlarda paylaş

11 dakika önce, pattisliborek dedi ki:

İçeriği gizle

redditte yazmış biri

NK bran'i bir şekilde öldürür ama kendisi de baya kayıplar verir winterfell savaşında ve toparlanmak için geri çekilir. Danny savaş kazanıldı diyerek King's Landing'e iner ve tahtı alır. Toparlanan NK da arkasından King's Landing'e iner ve orayı da temizler Danny falan ölür. Ayrıca Euron'un filosunu da alır NK. Filo ile Bravoos'a yüz değiştirip saklanan children of the forest ın kalan son elemanlarını da öldürmektir amacı. Bunu da Bran ile Tyrion arasında 2. bölümde geçen ama bize izletilmeyen diyalog sahnesine flashback ile görürüz. Bran NK'nın CoftF peşinde olduğunu söyler orada cüceye.

Westeros'u temizleyip Braavos'a yelken açan NK'yı bir sürpriz beklemektedir. Bran ile konuşmasından sonra kafasında kurguladığı plan ile Tyrion tüm Braavos'u wildfire ile donatır. NK ve ordusu Braavos'a ayak bastığında ise wildfire tetiklenir ve NK dahil herkes kül olur. Böylelikle ejderhalar, büyü, hanedanlıklar, warglar, devler, wildlingler hepsi tarih olur ve geçmişe dair bir iz kalmayarak yeni bir çağ başlar. Biz insanların çağı... 

dasfagf. olmaz değil.

abi şu bariz leak falan galiba, teori gibi paylaşmadan önce belirtin lütfen okudum gittim. geçen sene sızmıştı senaryo.

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

bölüm sonunda NK'nın gözükmemesi boşa değil diye düşünüyorum. NK savaşın ilk etabına gelmeyecek, Winterfell ilk postayı ağır kayıplarla yenecekken Cersei acele edecek ve Golden Company ile Winterfell'e yürüyecek. NK savaşa dahil olup Cersei'nin orduyu temizler sonrası muallak muhtemelen hardcore savaş olur Jon vs NK şeklinde ejderhalardan ölenler olur falan da NK savaşı kaybedecek çok bariz şekilde ya. Bran'in "Sonrası olduğunu nereden biliyorsun?" demesinden anlaşılıyor bu durum bence.

Sosyal ağlarda paylaş

• tarihinde GERGE tarafından bu konu kilitlendi
Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...