Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Game of Thrones (2011) - HBO

di

Öne çıkan mesajlar

1 saat önce, Caguar dedi ki:

Lost tan da beter bozacak sıkı durun

bozalı baya oldu zaten. şişko muhtemelen tepkilere göre endingi yeniden yazacak. sonra son sezonlar tv original diye kalır. bu kısımdan sonra mangadan ayrıldı kitaptan devam et deriz çocuklarımıza artık ehu

Sosyal ağlarda paylaş

Mantık tabii ki arayacaksın, fantastik hikayelerde dahi "iç tutarlılık" denilen bi kavram var. Ejderhaların olması, soğuk havada yüksekte göt göbek açıkta uçmanın zararlarını tartışmaya engel değil. Ha ejderhanın ısısı soğuktan koruyor vb. setting tutarlılığında ve mantık silsilesine uyan bi cevapla gelirsin amenna.

Sosyal ağlarda paylaş

yok

teoriler var 2-3 tane sadece

Spoiler

What exactly these shapes represent to the Walkers, or what purpose they serve in the world of Westeros, are questions fans have been trying to answer for years. Some theories see them being associated with the particular flavor of magic associated with the White Walkers’ creation. One fan theory suggests that the markings could simply be a kind of reminder to the Children of the Forest and the first men that the White Walkers haven’t forgotten how they were created. Another theory posits that creating these symbols out of bodies could be somehow tied to the weather. The further south the White Walkers create the symbols, the further south winter can move.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, miyaw33 dedi ki:

Vay arkadaş hatun çatır çatır ateşin içinden yanmadan çıkarken sesi çıkmayanlar, ejderhanin üstünde rüzgar çok olur niye burnu akmıyor diye sizlaniyor

hatunun üşümesine gerek yok da dikenine tutnarak durması saçma. ya bir de eskiden sakin sakin uçuyorlardı yeşilçam sahnesi gibi sahne çekmişler hayvan pike yapıyor ters takla falan atıyor abi sdf

Sosyal ağlarda paylaş

56 dakika önce, sacrolash dedi ki:

yok

teoriler var 2-3 tane sadece

İçeriği gizle

What exactly these shapes represent to the Walkers, or what purpose they serve in the world of Westeros, are questions fans have been trying to answer for years. Some theories see them being associated with the particular flavor of magic associated with the White Walkers’ creation. One fan theory suggests that the markings could simply be a kind of reminder to the Children of the Forest and the first men that the White Walkers haven’t forgotten how they were created. Another theory posits that creating these symbols out of bodies could be somehow tied to the weather. The further south the White Walkers create the symbols, the further south winter can move.

youtube ve redditte saatler süren teorileri var bu mevzunun. 1. sezondan başlayıp sahne sahne sembol toplayıp bir yere varmaya çalışmışlar. Kitaplardaki metinlerle de kuvvetlendirdikleri kanıtlar var. Daha çok ay ve güneş temalı yaradılış hikayesi tadında bi sonuç çıkmış ortaya. Kitaplarda çok daha derin anlamları olabilir fakat ben dizide çok bir numara beklemiyorum açıkçası. Çok merak ediyorum ama basit bir açıklaması olsa bile yeterli.
Ne bileyim insanları öldürdüklerinde kendilerine özgü imzaları, daha büyük bir numarası yok derlerse şaşırmam. Ama kimseyi datmin etmez heralde bu kadarı ?

allahless tarafından düzenlendi
spoiler
Sosyal ağlarda paylaş

uzun bir aradan sonra süper heyecanlı, hatta esrik ve hatta kocakarı kılıklı yorumlarımla tekrar birlikteyiz sevgili patiler. izin verirseniz bu son sezonda size fangirl'lük müessesesini tüm şaaşası ve salaklığıyla, sonuna kadar yaşatmaya çalışıciim. huysuzlar, kronik mutsuzlar ve haterlar kenara çekilsin, başlıyorum ?

Spoiler

Sezona giriş puanım yüksekçe diyerek başlayayım...

Olay örgüsü bakımından "bu kesin olacak da acep ne zaman olacak" dediğimiz her şey oldu bitti, "burası nasıl olur acaba yaw"lar kaldı sadece... Arya ile Jon kavuştu, Jon ana-babasının haberini aldı, Jamie ile Bran burun buruna geldi, Tormund ve Beric (ve Ed) yırttı, Golden Company geldi, Theon Yara'yı kurtardı, Jon ejderhaya bindi, vs vs... Her şey hızlı hızlı öyle bir toparlandı ki, net tahmin ettiğimiz her şey gerçekleşti, ilgili fan service verildi, o kısım halloldu. Böylece kalan bölümlerde (ki topu topu 5 tanecik) daha esrarengiz, daha az obvious şeylere vakit kaldı diye düşünerek hevesleniyorum şahsen...

Ayrıca birkaç yerde tatlış selam çakmalar, efendim tontiş şakalar, göndermeler filan da vardı, oralardan da not yükselttim diyebilirim. Bölümün ilk diyalogunda Varys ve Tyrion'un klasikleşmiş ponpon muhabbeti gelince hepimiz "aha başladık, GoT geri geldi" dedik mesela. Ya da Danny'nin Sansa'nın havalı havalı sorduğu "ejderha ne yer allasen?" sorusuna cevaben "whatever they want" çıkışı, Hound'un Arya'ya olan sevgisini "cold little bitch" diye ifade etmesi, Jon'un Arya'nın "kalbine sokulan bıçaktan nasıl yırttın?" sorusuna "i didn't" diye özet geçmesi filan, en basit değerlendirmeyle "hoş"tu... Özlemişiz.

Diğer yandan, birçok karakterin de başladığı yerden bu yana aldığı mesafeyi anlatan ve geldikleri yerdeki pozisyonlarını netleyen bir setup da yapılmış oldu: Arya'nın "Sansa en akıllımız" demesi, Sam'in Jon'a durumu açıklarkenki aşırı net "she shouldn't be (queen)" duruşu, danışmanlar kurulu adını vereceğim 3lünün hemen evlilik hayali kurmaya başlaması gibi detaylarda, herkes köşesine yerleşti, sezon için pozisyon aldı, oyun kuruldu.. Bu sebeplerle ben geleceğe umutla bakıyorum diyebilirim.

Ve fakat, bu son karakter duruşu meselesinde dozu kaçmış ve karakterin kendi belasını ayan beyan çağırdığı yerler de oldu, ve bunlar olup bitenleri karikatürleştirme, karakteri sığlaştırma riski taşıyor bence: Danny'nin sürüp giden "kuzeyliler serttir" retoriğine rağmen henüz haketmediği saygıyı acilen talep eder halinin ("kirdişin kiriliçisini siygi gistirmidi sivgilim") başına bela olacağı kesin gibi. Tyrion da aynı şekilde, geçen sezondan miras "aman ne şiş yansın ne kebap" yaklaşımı ile kendini hemen Sansa'ya oyuncak etti. Jon lappadanak Rheagal'a atladı, göklerde show yaptı. Tamam kanında var, anladık da, Danny bütün o arogansına rağmen, evladını neden sevgilisine ikram etti, hadi etti, hiç itiraz görmemesinden hiç mi huylanmadı? Cersei'nin "heck why not" çekip Euron'u çattadanak yatağına alması da buna örnek kabul edilebilir. Tyrion'un stratejik dehasını buzdolabına koyup, bir oda dolusu hırtoğluhırt kuzeyliye "merak etmeyin, lordunuzu ve kralınızı -hem de haince- katledip çanınıza ot tıkayan Lannisterlar ordularıyla birlikte yolda" diye ortalıklara atlamasından bahsetmiyorum bile, facepalm emocisi yeterli olur...

Velhasıl bu tarafta, belki de aceleden, hikayeye hızlı hızlı enjekte edilen bazı şeyler oldu, olmadı diil...
Ama overall seviyoz. Fanların fil beklentisini Cersei'nin ağzına yerleştirip, dünyanın en burnu yere düşse eğilip almayacak karısına "hay allah fil olaydı iyiydi" dedirten, yayından bir saat sonra dünyanın her yerinde canlı yayınlara konu olan, her teaserı/trailerı saaatlerce konuşturan, süreci sürekli olarak kamera arkaları, röportajlar ve hatta fake footage'larla destekleyen yapımcı zekayı yanaklarından öpüyoz. Fangörlüz, gururluyuz.

7ler tamamına erdirsin....

Özetle an itibariyle sezonun ilk yarısı kabak gibi ortaya çıkmış oldu: İlk bölüm setup kuruldu, bazı problemler belirdi. İkinci bölümde malum kişinin gelişiyle muhtemelen problemler daha da derinleşecek, içimiz sıkılacak, tadımız kaçacak. 3. bölümde de, daha bunlar çözülemeden büyük savaşı göreceğiz (82 dakika o bölüm ve Sapochnik Baba yönetiyor). Gerisini pek bilemiyoz... 

Gelişmelerle birlikte olacağız.
Ema Westeros'tan bildirdi ?

Sosyal ağlarda paylaş

• tarihinde GERGE tarafından bu konu kilitlendi
Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...