Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cuma

masa

Öne çıkan mesajlar

ya adam bi de bilmem kaçıncı katta oturuyor orası ilginç. giriş katı olsa bir nebze salsın böyle. cam açık olsun istediği zaman çıkıp girsin falan. ki öyle bile benim mahallemde öyle yapanlar var, giden kedilerinin gelmediği çok oluyor yani.... sokak dediğin şey aşırı tehlikeli bi yer.
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

ya adam bi de bilmem kaçıncı katta oturuyor orası ilginç. giriş katı olsa bir nebze salsın böyle. cam açık olsun istediği zaman çıkıp girsin falan. ki öyle bile benim mahallemde öyle yapanlar var, giden kedilerinin gelmediği çok oluyor yani.... sokak dediğin şey aşırı tehlikeli bi yer.

Birşey fark etmiyor ki kaçıncı katta oturduğumun farkında cuma. Kendisi inip çıkabiliyor. Ayrıca evde kimse olmadığı zaman kedı besleyen dairelerin kapısına gidip mama isteyecek kadar akıllı.
Cumayı sokaktan alıp ömür boyu 100 metre karelik bir alana mı kapatsaydım. O zaman mu cumaya iyilik yapmış olurdum.
Eve hapis olarak beslediğiniz kedilerin beyni sokaktaki kediler kadar gelişmiyor. Çünkü sokaktaki kediler kadar uyarana maruz kalmıyorlar. Normak bir kedi hayatı sürmüyor. Neyse bunu tartışmayacağım. Cuma hayatından memnun. Cumanın mutlu bir hayat sürmesi için elimden geleni yapıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

gerekirse 2. kediyi alırsın yanına, senle de kendi cinsiyle de sosyalleşir. 1 tane büyük, 5-6 platformlu kedi evi gibi şeylerden alırsın. oyununu oynatırsın beyni gelişir. "beyni gelişmiyor" diye dışarda arabanın altında kalma riskini almak priceless. lopeth'e katılıyoruz forumcana.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır işin acı tarafı burada onlarca insan yaptığının yanlış olduğunu söylerken, abzürt argümanlar ile hala kendini haklı çıkarma çabası.

Git besle kedini istediğin yerde, istediğin şekilde ama buraya anlatıp düzgün yorum bekleme.

YAPTIĞIN YANLIŞ.

Psikolog olduğun için Maslov'un piramidini biliyorsundur diye düşünüyorum. Sadece insanlar için geçerli değil o, Cuma için de aynı ihtiyaçları baz alarak verdiğin kararı tekrar sorgulayabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Kediyi dışarı bırakma kararı riskli bir karar, çok ciddi bir sorumluluk. Mahalleden, oturduğun yerin çevresinde kedi için riskli olabilecek unsurlardan çok iyi haberdar olman lazım.

Benim 13 sene beslediğim kedim de sokak kedisiydi, ilk oturduğumuz evde 6 yaşına kadar falan sokak aramıyordu. 2005'de şu an oturduğumuz eve taşınınca hayvan coştu, sürekli sokağa çıkmak istiyordu. 6. katta oturuyorduk. Kısırdı bu arada 3 - 4 yaşından beri. Tamamen sokakta doğmuş, büyümüş olmasına bağlamıştım, çünkü aldığımda zaten sütten yeni kesilmişti.

Bizim Kozyatağı civarları hayvanseverdir epey, apartman da çıkmaz sokakta ve araba trafiği kısmen biraz daha az. Tom da allah için epey akıllı bir hayvandı, öyle deli danalar gibi arabaların önüne falan atlayacak bir kedi değildi hiç. Asansöre binme huyu onun da vardı, komşular ile beraber bizim 6. kata çıkıp iniyordu, bazen kapıda bekliyordu.

Ne olursa olsun riskli bir şey yaptık biz, hayvanın özgürlüğünü elinden almayalım diye. 13 sene de mutlu mutlu yaşadı, evde kumu olmasına rağmen çok nadir kuma tuvaletini yaptı, hep sokağa çıktı onun için bile. Günün 7 - 8 saati dışarda oluyordu, ama geceleri mutlaka alıyorduk.

Özetle; kedini çok iyi tanıman ve oturduğun yeri, insanları iyi bilmen lazım. Gene de bir risk tabi, hayvandan bağımsız faktörler de var. Kedin aşırı dışarıyı aramıyorsa eve alıştırmaya bak.
Sosyal ağlarda paylaş

Beşiktaşta oturduğum dönemlerde, binanın çatı katında oturan bir adam vardı. o da kedisini dışarı salardı. ben zemin katta oturuyordum. bir gün bu kedi çatıdan çatıya atlayım derken düşmüş. Apartman boşluğuna. O boşluk tam benim odamın baktığı yerdi. Kedi düşünce sadece düşme sesi geldi. O yüzden çöp attılar sandım, bi güzel sövdüm o gece. Ertesi gün kısık kısık miyavlamalar gelmeye başladı. Apartman boşluğuna baktığımda kediyi gördüm. Bir arkadaşın yardımıyla alabildik kediyi (komando styla). Yıkayıp kuruladık evde. Sonra bütün binaya sorduk sizin mi diye, sokak kedisi olmadığı belliydi çünkü. Adam kapıyı açtı "Aaa benim kedi. Bende gelir diye bekliyordum, gelmedi bi türlü" dedi. Dövesim geldi adamı. Sonra bi daha salmadı sokağa galiba.
Sosyal ağlarda paylaş

Cumanın ateşi inmedi. Ayrıca çenesi ile boynu arasında bir kitle fark ettim. Veterineri aradım, oradan darbe aldığı için apse oluştuğunu söyledi. Birazdan veterinere gideceğiz. Zavallı oğlum çok acı çekiyor. Veteriner kesin bu gece klinikte kalmasını isteyecek, ben de evde çok iyi bakarım diye bastıracağım. Umarım eve geri dönmemize razı olur.
Eğer Cuma kısırlaştırılmasaydı başına bunlar gelmezdi. Kendini koruyabilirdi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...