Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cuma

masa

Öne çıkan mesajlar

Antalyada birkaç gündür yağmur fırtına var. Cumayı eve sokamıyoruz. 3 gecedir dışarıda. Dün gece de gelmedi. Bugun öğlen miyavlama sesi duydum. Kapıyı bir açtım, cuma dairenin kapısında. Cumayı tanıyan bir komşu kapıyı açtım sanırım. Ya da bodrumdan filan bir yol bulmuş olabilir. Gelir gelmez yemek yedi, 10 dakika durdu tekrar çıkıcam diye tutturdu. Üşenmiyim indiriyim dedim, asansörü beklemeden hızla indi merdivenlerden.

Az önce balkoldan gördüm, dişi olduğunu düşündüğüm bir kedinin peşinden hızlı hızlı gidiyordu. Yakın mesafeden takip gibi. Önde dişi kedi arkada cuma.

Telefonun kamerası bozulduğu için vidyo çekemiyorum :(
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Cuma epeydir dışarılarda sürtüyor. Eve gelirse gece yarısı geliyor. Ben akşamları aşağı inip arıyorum ama hiç göremiyorum. Kendisi apartmanın kapısını açan birisi olursa 4. kata kadar çıkıp dairenin kapısında bağırıyor. Evde de çok az vakit geçiriyor. Gece 4-5 gibi bağırmaya başlıyor. Uyuyor numarası yapıyorum. Annemin odasının kapısına gidip bağırıyor.

Kızgınlık dönemleri kediden kediye değişirmiş. Kimi kediler yılda 2-3 kez o döneme girerken kimisi daha fazla girermiş. Umarım cumanın ki daha fazla uzun sürmez. Çünkü cuma çiftleşecek diye biz ailecek perişan olduk.

Birde babam geçen gün aşağıda görmüş. Bir tane kuşu yiyiyormuş, 4 tane kedi de cumayı izliyormuş. Sanırım o 4 kediye üstünlüğünü kabul ettirdi. Ama mahallenin eski kedisi olduğunu düşündüğüm 2 tane tipi bozuk kedi var. O ikisinden tırsıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Cumanın sol arka patisinde bir problem var. Yürürken sol arka ayağına pek ağırlık vermiyor. Merdiven inip çıkarken ise sol arka ayağını hiç yere değdirmiyor. Ayağını iyice inceledim, orta parmağının(tüysüz bölge) ucunda kabuk bağlamış bir yara var. Kabuktan çok nasıra benziyor. Oraya dokundurtmuyor. 1 haftadır bu durumda. 2 gün önce veterinere götürdüm. Bir tane krem verdi. Ama bana farklı birşey olabilir gibi geliyor. Oraya diken, cam vs gibi birşey girmiş ve dışarı çıkmadan yaranın kapanmış olma ihtimali var mı?
Enfeksiyondan korkuyorum ama enfeksiyonu olsa keyifsiz olması gerekmez mi? Daha önce çenesinde apse çıkmıştı ve çok keyifsizdi,evden dışarı çıkmıyordu. Şimdi ise eve girmiyor.

Birde yeni adet edindi su kabından su içmiyor. Lavaboya zıplayıp çeşmeden su içmeye çalışıyor. Önceden susadığı zaman su kabına gidip miyavlardı şimdi tuvaletin kapısına gidip miyavlıyor. Su kabındaki suyu taze bulmadığı için öyle yaptığını söylediler ama gözünün önünde bile kabı doldursam gene de çeşmeden içmek istiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Cumanın vücudunda saç kıran benzeri tüysüz boşluk gördüm iki tane. Veterinere götürdüm mantar olduğunu söyledi:( 14 gün boyunca kullanacağı bir ilaç verdi. Yemeğine karıstırıp verdim bugun birinciyi. Birde mantarlı bölgenin üstüne sürmelik krem yazdı. İnsana da bulaşırmış ama tehlikeli bir tür değilmiş.

Geceleri evde oluyor artık. Ya kızışma dönemi geçti ya da mantardan dolayı keyfi yok. Birde veteriner mantarı erken fark ettiğimi söyledi. Umarım bir an önce iyileşir.

Önerisi olan var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

krem dışında günde 3-4 kere de batikon sür o bölgelere kulak pamuğu ile, yayılmasını engelleyip hızlı iyileştiriyor.

Hatta bir süre sonra üzeri kabuk bağlamaya başlayacak, o kabuğu da tırnağınla kazıyarak batikonlaman lazım.

edit: Kazırken de pamukla kazıyacaksın bu arada, çok canı yanarsa sür geç.
Sosyal ağlarda paylaş

Kardeşimin kedisinde olmuştu mantar. Ama baya neredeyse suratının yarısını kaplamıştı kısa sürede. İğne ile geçmişti, krem sürdük mü hatırlamıyorum. Ama geçtikten sonra bir daha olmadı.

Bu arada kediden bana mantar bulaştı. Benden de bir arkadaşa geçti. Kremle kısa sürede iyileşti, sana geçerse de çok endişelenme.
Sosyal ağlarda paylaş

Holy said:

krem dışında günde 3-4 kere de batikon sür o bölgelere kulak pamuğu ile, yayılmasını engelleyip hızlı iyileştiriyor.

Hatta bir süre sonra üzeri kabuk bağlamaya başlayacak, o kabuğu da tırnağınla kazıyarak batikonlaman lazım.

Holy krem sürüyorum 2 gündür. Kremi sürmeyi bırakıp batikon mu sürmeliyim? Birde farklı bir mantar türü olabilir mi, bir zararı dokunmasın batikonun?
Sosyal ağlarda paylaş

masa said:

Holy said:

Holy krem sürüyorum 2 gündür. Kremi sürmeyi bırakıp batikon mu sürmeliyim? Birde farklı bir mantar türü olabilir mi, bir zararı dokunmasın batikonun?
Batikonun bir zararı olmaz ya, sürebilirsin.

Kremin emilimi 1-2 saat olması lazım. Sabah akşam sür kremi yine, iyileştirir yarayı da diğer zamanlarda da gün içinde batikon sürersen mikrobun yayılmasını engelliyor, yarayı temiz tutuyor ve hava aldıkça iyileşiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Öneriler için teşekkür ediyorum ama evde tutmam mümkün değil. Çünkü kapıyı açalım diye saatlerce kapının önünde bağırıyor. Nasıl anlatayım bir süre evde kalman gerekiyor diye. Ama mantarlardan kurtulana kadar gece dışarıda geçirmesine müsade etmiyorum. Dün 4-5 defa aşağıya inip aradım, en sonunda bulabildim.
Sosyal ağlarda paylaş

Evde tutman mümkün değilse ilerler, hatta öldürebilen bir hastalık mantar, o yüzden karar senin yani dikkat etmek zorundasın bence.

Ölüm genelde yavrularda görülüyor ama yetişkinde de risk var. O yüzden adam gibi 1 hafta falan tut evde, ağlasa da bağırsa da çıkartma bir yere de adam gibi iyileşsin.

Saldığın zaman dışarıdaki kedilere de bulaştırıyor, bir şekilde tedavi etmeye bak.

Ayrıca genelde bağışıklık sistemi düşünce oluşuyor mantar. Mamasını falan vitaminli güzel bir mama ile değiştirmeni tavsiye ederim. Durumun varsa en azından iyileşene kadar Acana, Orijin vs. veya veterinerden alabileceğin vitamin katkılı mamalar kullan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...