Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

"There will be no Windows 11"

pulkas

Öne çıkan mesajlar

7 saat önce, Sam dedi ki:

hdr monitör var ama hangi oyunda açtıysam, hatta windows'da bile açsam soluk, beti benzi atmış bir görüntü verdiğinden hiç kullanmadım. neden öyle bilmiyorum ama insanın isteyerek kullanacağı gibi değil yani bir garip. auto hdr o renkleri düzeltecek olsa iyi ama.

directstorage için geliştirici özellikle programlamamışsa çalışmıyor demişlerdi ama bir bakayım madem tekrar.

evet directstorage destekleyen oyun yokmuş pc'de henüz.

auto hdr da düzeltmemiş yazdığım sorunu.

Windows 10'da şöyle bir sorunum vardı, onun gibi mi:

Sosyal ağlarda paylaş

Win 11 pişmanlıktır ya. kullandığım programları kullanamıyorum desktop'ta. kafayı yedirtecek. framework kurulu olmasına rağmen hata veriyor çözemedim.

Network drive mapliyorsun VPN'le kullandığım şirket NAS'ı için. bağlanmıyor. drivei silip birkaç kez bağlanıp tekrardan tanımlamak gerekiyor falan.

Rollback'de yok nedense Win 10'a. sıfırdan Win 10 kurmaya da üşeniyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

Windows re-write sart. Ciddiyim. Bundan sonra tillahi gelse adam edemez windowsu. MacOS gibi herseyin ama herseyin component based ve encapsulated olmasi lazim. Tam bir wild west su anda. Gittikce oyun OS i olma yolunda ilerliyor. Bir de cok matah bi seymis gibi linux gomduler icine ahah.

Sosyal ağlarda paylaş

"windows 11 upgrade zamanı geldi" diye pc'yi açınca mesaj çıkarınca e iyi madem yeni pc aldım destekleyen, geçeyim bari dedim. 4 saat sürdü, bir yerde takıldı uninstall etmemi istedi birşeyi, neyse. bekle bekle bitmedi, hatta sanırım baştan başladı bir kere bitmesi gereken yerde. neyse sonunda açıldı, taskbar'da duran açık programların text'i yok ve bunun ayarı yok lmao. gülsem mi ağlasam mı bilmiyorum şu anda.

donanım ileriye giderken yazılımın geriye gitmesi cidden utanılacak bir durum. keşke windows'un çalıştırabildiği herşeyi sorunsuz açabilen bir os olsa. bu kadar mı kötü dizayn seçimleri olur ve kullanıcıya sıfır seçenek verilir.

neyse valhalla’da 1fps kazanmışım benchmark’ta, düşüş olmuştu net’teki benchmarklarda, buna da şükür. vbs açmadım gerçi.

sağ tuşla paste bile çıkmıyor ama share with skype çıkıyor lmao nasıl insanları tasarımcı diye işe alıyorlar yarabbi, şurada forum içinde kendi aramızda oturup daha iyi ui tasarlarız.

benim gibi win11'e geçmeyi düşünen varsa diyeceğim

tunelin-sonundaki-isik-buyumeye-basladi_

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Bir ben mi beyendim yeni UI'yi. Ne kadar sade o kadar iyi kafasındayım ben zaten.

PS. Paste var bu arada ya, ama sentto menüsünün bir kademe geriye gizlenmesinden ben de rahatsızım, en büyük rahatsızlığım hatta OS içindeki.

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, Sam dedi ki:

tunelin-sonundaki-isik-buyumeye-basladi_

Ahahahahahahah

Geçende şöyle bi geyik okudum, artık bilgisayarı pas geçerek direk telefonlarla teknoloji okur yazarlığı kazanan bi nesil var. Ve hedef müşteri de artık onlar, o yüzden bu tür tasarım tercihleri onları düşünülerek alınıyor. Cut - copy - paste sana bana bilgisayarın doğal bi uzvu gibi gelirken onların işi olmadı hiç, send to instagram vs. doğal olarak öncelik oluyor.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Bakayım dedim:

Start Menu

Live tiles replaced with boring grid of icons
Bu doğru, live tiles olayının live kısmını kullanıyordum ama grup olarak tile yapma güzeldi. Aranacak eksiklik.

No option to choose different App Icon sizes and end less customization options available in tiles grid
Tiles yok zaten.

No App Folders
Yanlış. Start Menu içinde klasörler var.

No option for Named Groups
Tile yok zaten.

No way to resize start menu
Bu geliyor, preview gösterdiler.

No option for full screen start menu
Bunu kullanan

No show more apps option (Current view displays only 18 apps without scrolling)
Anlamadım bunu, var bu.

Ability to remove pinned apps and show all apps view only
Tüm appları gösterme var, diğeri de geliyor.

Usability - Not mouse friendly, lot of mouse travel for every action. No way to remove recommended section, app and all apps buttons are far away from reach. Also you need additional click to reach All Apps. Even for touch users it is very difficult to reach new start menu or apps in two handed mode.
Tavsiyeleri kaldırma geliyor.

No badges in start menu
Tile yok.

No option to pin settings to start menu
Var, kısayol yarat.

Task Bar

Drag and drop files to running apps
Bunun olmaması çok salak, işyerinde en çok rahatsız eden bu beni.

Cannot drag and drop app icons to pin to task bar
Sağ tıklama ile yapıyorsun zaten hemen.

No option to choose task bar location
Doğru.

No option to choose task bar size
Doğru.

Never Combine Labels options missing
Doğru.

No option to turn system icons on/off in tray
Birleştirilenler kalkmıyor.

No clock on secondary monitor
Geliyor.

System time doesn't show seconds
Doğruç

Task bar context menu only settings option. No option to launch task manager, etc
Başlat sembolü üzerine tıklayınca çıkıyorlar.

No toolbars in taskbar. Cannot add Address, Links, Desktop and Custom folders to Task Bar
Doğru, zaten çok gereksizlerdi ama.

No screen snip in quick actions menu
Klavye kısayolu var, başlat menüsüne de eklenebilir.

Shift + Click - No longer open new instance of an app
Yalan, açıyor.

No option to quickly change Power Mode (Best Battery Life, Best Performance, etc) from task bar
Pil ikonuna tıklayınca değiştireceğin yer açılıyor.

Apps can no longer customize areas of the Taskbar
Doğru, iyi de olmuş. Uyumsuzluk oluyordu.

Cannot view or add Calendar events from Taskbar
Doğru.

People bar has been removed
Yukarda yazıyor zaten

Windows Explorer

No refresh option in context menu, there are many instance where explorer fails to auto refresh.
Var, adres çubuğuna eklenmiş, daha kolay erişiliyor artık.

Context menu is missing many options like shortcut, send to, share with, restore previous version and 3rd party customizations (Windows has poor history of developers embracing new platform features, so not sure when Devs will add these to new menu)
Context menü'de diğerleri diye bir tuş var, ona tıklayınca çıkıyorlar. Bu şekli daha iyi oldu da denebilir aslında, o çooooook uzun context menülerinden kurtulduk. Bir yerde hemen hepsini görmek iyi ama haftada bir bile kullanmadığım bir şey için çooooook uzun context menüleri çekiyorduk.

Quick access toolbar has been removed. So no option to pin my favorite commands like copy path
Böyle bir şey olduğunun farkında değildim.

Missing thumbnail previews for folders
Doğru, ama kapatılması gereken bir şeydi zaten, klasörüne göre çok yavaşlatıyordu.

General/Settings

Extremely difficult to change default apps
Düzeltiyorlar.

Cannot setup Windows 11 Home with local account
Pro'cuyum ?

Cannot setup Windows 11 Home without internet connection
Pro'cuyum ?

Desktop wallpaper cannot be roamed to or from device when signed in with a Microsoft account.
Evet. Zaten böyle olsun, evdeki anime kızı ofiste çıkmasın ?

Timeline has been removed
Buna üzüldüm ama sonra hiç kullanmadığımı fark ettim.

No show windows stacked option
Doğru, ama yeni windows manager daha iyi genel olarak.

No option to disable all background apps
Tek tek yapmak gerekli sanırım.

Win + K no longer works for Bluetooth devices(Even new quick settings also missing Bluetooth connection options similar to WiFi)
Win+K çalışıyor bende ya? Bluetooth ile denemedim ama bug sanki?

New touch gestures doesn't work well when holding tablet with two hands. Swipe from left edge has been replaced with widgets, switching apps now requires 3 finger gestures.
Bilmem.

When "Turn off the store application" and "Disable all apps from Microsoft store" group policies are configured, basic windows apps like notepad, mspaint, etc will not work. This also blocks users from launching cmd or powershell from Windows + X menu
Normal değil mi?

Sosyal ağlarda paylaş

8 saat önce, GERGE dedi ki:

Bir ben mi beyendim yeni UI'yi. Ne kadar sade o kadar iyi kafasındayım ben zaten.

PS. Paste var bu arada ya, ama sentto menüsünün bir kademe geriye gizlenmesinden ben de rahatsızım, en büyük rahatsızlığım hatta OS içindeki.

abi herşeyin başı seçenek. koskoca settings var, boş boş duruyor. hayır bir de araştırınca regeditlenebilen şeyler, sanki bu tasarımcılar "hayır bizim istediğimiz şekilde kullanmazlarsa bunlar yarın öbürgün os yapıp bize rakip olur mu" kafasında anlamıyorum ki.

6 saat önce, axedice dedi ki:

Ahahahahahahah

Geçende şöyle bi geyik okudum, artık bilgisayarı pas geçerek direk telefonlarla teknoloji okur yazarlığı kazanan bi nesil var. Ve hedef müşteri de artık onlar, o yüzden bu tür tasarım tercihleri onları düşünülerek alınıyor. Cut - copy - paste sana bana bilgisayarın doğal bi uzvu gibi gelirken onların işi olmadı hiç, send to instagram vs. doğal olarak öncelik oluyor.

yani bu mantığı anlıyorum da tablette kullanıyorsa tablet modu olur işte win8'den beri var. onu da geçiyorum, bendeki win pro business. nasıl bir pro business sosyal medya paylaşımını paste'den fazla kullanabilir ki, bu adamlar win kullanmıyor mu bunları tasarladıkları pc'lerde. "nasılsa klavye kısayolu kullanmıyorsa paste kullanmıyordur" filan mi diyorlar, nasıl kafalar bunlar.

3 saat önce, GERGE dedi ki:

Context menu is missing many options like shortcut, send to, share with, restore previous version and 3rd party customizations (Windows has poor history of developers embracing new platform features, so not sure when Devs will add these to new menu)

Context menü'de diğerleri diye bir tuş var, ona tıklayınca çıkıyorlar. Bu şekli daha iyi oldu da denebilir aslında, o çooooook uzun context menülerinden kurtulduk. Bir yerde hemen hepsini görmek iyi ama haftada bir bile kullanmadığım bir şey için çooooook uzun context menüleri çekiyorduk.

abi bir sürü hemfikir olmadığımız alan var yazdıklarında ama nitpick yapmayayım şimdi sana, fakat şu EN KÖTÜ olayı savunduğun için yazmadan edemiyorum. context menüde en çok kullanılan bazı şeyleri (yukarıda bahsettiğim cut copy paste gibi) bir merdiven altı sigara içme odasına kitleyip kapısını da çevirmeli kulplu yapınca bu 9-17 sabahtan akşama dayaklık bir işgüzarlık. birincisi konması gerekenle konmaması gerekenler yanlış seçilmiş ki bunu geçiyorum, o context menü gene editlenebilir yapılır eğer menünün büyüklüğü sorunsa ki windows minimum 720p istiyor, nasıl bir context menüsü büyümesi sorunu olabilir ki ekrana sığmasın? ciddi ciddi "context menüm 720p'den fazla büyüdü" diye ağlayan bir insan evladı kayda geçmiş mi? eğer bu insanlar win kullanıcılarının cut copy paste kullananlarının sayısından fazlalaştıysa, gene explorer settings altında bir "customize context menu" setting eklenip buna isteyen istediğini koyup çıkaramaz mı? winrar, 7z (çok kullanıyorum bunları da) seçenek ekleyebiliyorsa kurulurken, biz niye editleyemeyelim? nutella'nın cirosu mu düşer ben "extract to folder"ı bir tuş fazla (shift+10lanırsa 2 tuş fazla!) seçersem?

yahu ben context menüsünde vakit ve emek kaybetmemek için sık kullandığım şeyleri sağ tuş + keyboard makroya bağladım, bu adamlar gidip o menüde harcanan zamanı ve emeği arttırmışlar. İ-NA-NIL-MAZ. bile bile lades dedim win11'e geçerken evet farkındaydım ama nihayetinde 2025'de paşa paşa geçilecek, adamlar tiktok gençliği diye ayrı bir versiyon çıkarmıyor sonuçta.

feedback hub'da yazılmış, ben de açtım ağzımı yumdum gözümü orada da böyle. şu tasarımı yapan adamı işten kovduğum gibi işe alınmasın sektörde diye her tarafa mektup yollarım. kontamine edilmemeli yazılım dünyası bu adamlar tarafından.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Bu sistem Linux olsa o context menüde neyin diğerleri altında olacağı seçilebilirdi, öyle yapmaları en iyi çözüm olurdu aslında. Akıllarına kesin gelmiştir, hangi akıl yoksunu middle management hayır dedi kim bilir.

Bu arada yeri tam gelmemişken söyleyeyim, yeni Edge çok iyi olmuş yahu. Gizlilik ayarları olsun, DoH olsun, 1Password gibi şifre programlarına entegrasyonu, sanallaştırma kullanan kültür modu olsun, eklenti olmadan çalışan özellikleri, koleksiyonları filan... Çok beğendim ben, temelli geçtim. 

Özellikle bu iyi: https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/microsoft-editor?activetab=tabs%3afaqheaderregion3

Aynı yazı içinde birkaç farklı dil için düzeltme yapıyor. İngilizce ve Türkçe karışık yazılabiliyor artık.

Sosyal ağlarda paylaş

son gerçek windows sürümü olan 7'den beri bence win'in savunulacak hiç bir tarafı yok. power user'lar için değil, hayatında ilk defa ekran kullanan gerizekalılar için işletim sistemi tasarlamaya çalışıyorlar kendilerince ama o kitle zaten telefon ve tabletle geçiriyor hayatını. para kazanmak için pc kullanmak zorunda olan kitle de ms'in gerizekalılıklarıyla uğraşıyor böyle. işim %100 windows gerektirdiği halde bir ton çile çekip win kullanmıyorum bu yüzden. sinirimi bozuyor işletim sisteminin bu saçmalıkları. win 8 çıkalı 10 sene olacak, denetim masası saçmalıklarını bile daha yeni çözmeye çalışıyorlar, bu kadar şuursuz bi firma olamaz.

tamam technical debt şu bu falan filan var kardeş ona bir şey demiyoruz da her şeye bir gerizekalı UI wrapper'ı yapacaksan o zaman bari power user için disable etme imkanı tanı. bütün dünyayı yıllarca start menu diye tıklayınca tam ekran olan aptal ötesi bir tablet arayüzüne muhtaç etmiş bir firma bu. ne kadar hayranıysam bi o kadar da nefret ediyorum ms'den. yapsın ayrı bi düğme basınca gerizekalı modu gelsin, tekrar basınca power user UI'ı gelsin windows 2000 ekranları üzerinden çalışalım. öyle bir körleştirdi ki windows 11'de makina IP'sini değiştir desen onu bile cmd'den yapmak zorunda kalıcam artık, mal gibi hissediyorum windos kullanırken

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ya işte bütün yapmaları gereken seçenek. ekle kardeşim seçenek olarak, isteyen uzay üssü yapsın, isteyen klozette otururken kullanmalık yapsın. default'u klozetlik yap o adam anlamaz diye. biz de settings'e girip ayarlayalım kafamıza göre.

hayır bu adamlar hala control panel'i bile kaldırmış değil neredeyse 10 yıldır bölünmüş parçalanmış. mouse settings'i açıyorsun sonra bir daha advanced halini açıyorsun settings'deki 5 satırlık kısımda çöp olmadığı için.

hatta dün komedi bir pencere açtım şimdi unuttum hangisiydi. pencerenin üst ve sol kenarı dark theme kapkara, geri kalan orta kısım kar beyazı çünkü direkt taşımışlar. utanır insan biraz ya, indie oyun tier. hatta onlara bile hakaret, asset swap tier.

win7'den beri (win8'e, 8,1'e, 10'a, 11'e hep upgradeledim, hala sıkıntısız çalışıyor olması aslında iyi gene) formatsız götürüyordum makineyi ama intel'den amd'ye geçerken fresh install yapın diye benchmarklamış hardware unboxed, şu users klasörünü yedekleyeyim de 10 yıldır ilk formatı yapayım. hiç de istemiyordum meh, iş çıktı şimdi. en sıkıcı sinir şey sıfırdan kurmak, dumb down yapacaklarsa işin şu kısmını dumb down yapsalar keşke.

şu an mesela users klasörünü transfer ediyor ama transferi durumunu bile göremiyorum cücük kadar explorer ikonuna hover up yapıp gene cücük kadar preview'ını görmeden. ya sabır...

inşallah apple batar da onun taklitlerinden kurtuluruz. skyrim ui'sından windows'a kadar kötü ui nerede gördüysem "apple'dan ilham aldık" lafı geçiyor illa ki.

Sosyal ağlarda paylaş

40 yilda bir girilen menuler icin bu kadar elestirmek anlamsiz sanki. Daha buyuk sikintilar var ama, powershell tarafinda sistem tarafinda.

Asil sikintilari sen ben bilmiyoruzdur zaten, ms adminler cekiyordur cilesini, kim bilir LDAP tarafinda fln ne sikintilar cikarmistir 11.

Sosyal ağlarda paylaş

hayır efendim 40 yılda bir girmiyorum. devamlı sık kullandığım şeyler hergün. öyle olmasa neden klavye makrosu yapmış olayım.

users klasörünü kopyalarken kitlendi şimdi, sign out yapmak gerekti pff. en baştan şimdi, "1 day remaining" yazan transfer penceresi...

neyse bitirmiş aslında ama bitirdim diyememiş anlaşılan. ben bir reset pc yapayım.

Sosyal ağlarda paylaş

Benim windowstan tek beklentim pc’nin hizli acilmasi, driverlarin stabil calismasi ve her ne oyun oynuyorsam en az clickle oyunu baslatabilmek.

Geri kalan hemen her sey icin macOS kullaniyorum. Ms Word bile daha iyi macOS’ta. 

Ha bir de hakkini vereyim MS’in native multicore destekli R dagitimi var. Linux’a falan da cikartiyorlar gerci de Windows’ta daha zengin. O yuzden yine tamamen windoz’dan kacamam. 

Sosyal ağlarda paylaş

13 dakika önce, Sam dedi ki:

. devamlı sık kullandığım şeyler hergün. öyle olmasa neden klavye makrosu yapmış olayım.

bikac use case soylesene, merak ettim macro yaptircak kadar ne yapiliyor menulerde

benim win kullanmam start tusuna basip "terminal" calistirmak veya "intellij" calistirmak cunku sdf

Sosyal ağlarda paylaş

cut

copy

paste?

ha onun dışında save file, properties, compression vs sürüyle şey var. yoksa context menüsünü kaldırsınlar zaten gerek yok share on skype için.

fresh install şimdi bitti, edge çalışmıyor lmao.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...