Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yüzme thread

elma

Öne çıkan mesajlar

ben arka deligimden aliyorum, denizalti misali. kafa hep su icinde.

13 saat önce, ismetto dedi ki:

Sonunda bitti.. Skolyoz Ameliyatı Sonrası Suda Terapi Egzersiz..

Videoda pek belli olmuyor ama çocuk antrenman sonlarında bitik duruma geliyordu. Operasyon sonrası, bir korku var.. Hareket etme korkusu, bir şey olacak çekincesinden dolayı, hep tetikteydi.. Zaten hareketleri kısıtlıydı, sanki sırtında bir sopa bağlıymış gibi.. Neyse ki hepsi geçti, şimdi mesleğini icra ediyor. Bu video serisini pandemi öncesi çekmiştim. Yatın kalkın sağlığınıza dikkat edin.. Sağlıcakla kalın.

Skolyoz Ameliyatı Sonrası Suda Terapi ve Egzersiz Video

cok guzel bir is yapiyorsun, likelari bastim basarilarinin devamini diliyorum. bizim millette ureten az cikiyor ? 

sardalya tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

deviasyon ameliyati sonrasi rahat nefes almaya baslayan 5% falan

nefes alip verirken burnundan direncle havayi cekip itmek yerine her yerini gevsetip hic ses cikarmadan diyaframla nefes alip vermek baya nefes kalitesini degistiriyo. En tikali burunda bile hava burundan süzülüp geciyo öyle alinca nefesi. Disaridaki havayi iceriye cekmek degil de, diyaframi asagi cektigin icin havanin pasif olarak iceri dolmasina izin vermek yani bahsettigim his. bi dene derim sirtüstü yatip veya dik oturup

Sosyal ağlarda paylaş

12 dakika önce, Drall dedi ki:

deviasyon ameliyati sonrasi rahat nefes almaya baslayan 5% falan

nefes alip verirken burnundan direncle havayi cekip itmek yerine her yerini gevsetip hic ses cikarmadan diyaframla nefes alip vermek baya nefes kalitesini degistiriyo. En tikali burunda bile hava burundan süzülüp geciyo öyle alinca nefesi. Disaridaki havayi iceriye cekmek degil de, diyaframi asagi cektigin icin havanin pasif olarak iceri dolmasina izin vermek yani bahsettigim his. bi dene derim sirtüstü yatip veya dik oturup

alala deviasyondan sonra genelde duyduğum "oha ben şimdiye kadar nefes almıyormuşum" oluyordu, üzüldüm şimdi.

Dediğini yoga yaparken yapıyordum, arkadaşım baya üstünde durmuştu o diyaframa nefes basma olayının. Arada da yapıyorum aklıma geldikçe hatta yazdığını okuyunca yaptım hemen gdsfs ama burnum gerçekten çok tıkanık abi öyle böyle değil, ikisinden birisi neredeyse hep kapalı, diğerinden de böyle minik bi kanal oluyor hava geçiyor gibi hissediyorum fdsfs

KBB ye gittiğimde doktor kamera soktu gösterdi bi de sen nasıl nefes alıyosun ya diyo(galiba bunu da her hastaya diyorlar fds) neyse sonuç itibariyle burun deliklerim bi açılsın azcık rahat nefes alayım üstüne diyaframı geliştiririm kısmetse 

Sosyal ağlarda paylaş

On 22.08.2022 at 13:28, Drall dedi ki:

Ya teknik yüzme kendi kendine öğrenilir mi? Hiç havuzun klorlu suyunu sağıma soluma süresim yok. Burada da deniz yok, göl var. Şu köpüklerden alıp ayaklarımı çırpmayı öğrensem falan? Hani çocukken attılar denize yüzdüm, o sebepten teknik meknik hak getire. İşte kurbağa olsun, kafa havada kulaç olsun falan biraz anca. Kulacı düzgün atmaya çalıştığımda kulaklarım mahvoluyo, kulak tıkacı takıp bu bahaneyi ortadan kaldırdığımda da ciğerlerim su doluyo sdfjkh
Bi de bakıyorum millet suyun yüzeyine paralel gidiyo, bende bi noktadan sonra bi çaprazlanık hal peydahlanıyo, kat'i surette tüm gövdemle suyun yüzeyinde kalamıyorum, ayaklar gövde hep aşağıya iniyo bi noktadan sonra. Bu bir özür müdür, yüzme yeteneği bana bahşedilmemiş midir yoksa şu ekipmanı al göle git iki hafta şunu çalış, sonra iki hafta şunu çalış derken hop 2 3 aya kulaç ata ata yüzmeğe başlamışsın gibi bir süreç işliyor mu?

Merhaba, herkesin takıldığı bir nokta veya zorlandığı bir olay var. Sana basit bir örnekle anlatayım;

Ben motor ehliyeti alacaktım. Herkes gibi sürücü kursuna gittim. Daha ilk dersten olayı çözdüm ve kullanmaya başladım. Klasik sürücü kursunda ki abimiz, motoru bana bıraktı ve sadece tur at dedi.. Fakat kafamda büssürü soru işareti vardı. Mesela 200 kiloluk bir makine var altında yokuş yukarı nasıl bu makinayı geri çekmeden kaldıracam, nerde, ne yapıcam vs.. gibi sorular.. Bende herkes gibi rahmetli Barkın Abiyi dinledim ve nerdeyse tüm videoları izledim. 

Youtube üzerinde anlatım yapan Hocalar, Uzmanlar vs.. Aslında senin gittiğin kurs veya kurslardaki kullanılmamış "kelimeleri ve deneyimleri" anlatıyorlar.

Sana önerim, bir yüzme kursuna git, önce mantığını anla ve sonra ben ve benim gibi uzmanların videolarını dinle, izle ve üzerine koy, denemeler yap. 

Senin durumun, su korkun yok ama endişelisin, kaslar kasıldığı için zorlanıyorsun. Bu konu ile ilgili anlatım yapacağım ama herşey zamanla.. Bir videoyu yapmak veya tamamlamak 1 hafta civarı sürebiliyor. İşin özü, herkes yüzme öğrenebilir, zaman ayırmak lazım. Yürümek nasıl doğal ihtiyaçsa, yüzmek de doğal bir ihtiyaçtır. Çok üzme kendini, bir hocadan eğitim al derim. Eğitime başla, takıldığın yer olursa bizde burdan destekleriz. ✌???

ismetto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, ismetto dedi ki:

Merhaba, herkesin takıldığı bir nokta veya zorlandığı bir olay var. Sana basit bir örnekle anlatayım;

Ben motor ehliyeti alacaktım. Herkes gibi sürücü kursuna gittim. Daha ilk dersten olayı çözdüm ve kullanmaya başladım. Klasik sürücü kursunda ki abimiz, motoru bana bıraktı ve sadece tur at dedi.. Fakat kafamda büssürü soru işareti vardı. Mesela 200 kiloluk bir makine var altında yokuş yukarı nasıl bu makinayı geri çekmeden kaldıracam, nerde, ne yapıcam vs.. gibi sorular.. Bende herkes gibi rahmetli Barkın Abiyi dinledim ve nerdeyse tüm videoları izledim. 

Youtube üzerinde anlatım yapan Hocalar, Uzmanlar vs.. Aslında senin gittiğin kurs veya kurslardaki kullanılmamış "kelimeleri ve deneyimleri" anlatıyorlar.

Sana önerim, bir yüzme kursuna git, önce mantığını anla ve sonra ben ve benim gibi uzmanların videolarını dinle, izle ve üzerine koy, denemeler yap. 

Senin durumun, su korkun yok ama endişelisin, kaslar kasıldığı için zorlanıyorsun. Bu konu ile ilgili anlatım yapacağım ama herşey zamanla.. Bir videoyu yapmak veya tamamlamak 1 hafta civarı sürebiliyor. İşin özü, herkes yüzme öğrenebilir, zaman ayırmak lazım. Yürümek nasıl doğal ihtiyaçsa, yüzmek de doğal bir ihtiyaçtır. Çok üzme kendini, bir hocadan eğitim al derim. Eğitime başla, takıldığın yer olursa bizde burdan destekleriz. ✌???

sagolasin güzel aciklamissin da iste havuzun klorlu suyuna giresim yok, gölde ögreten de bulamadim. belki özel hoca mi bulmak lazim ki, o da dünya paradir. neyse bi bakayim ben bu ise, tesekkürler

23 saat önce, DRaGoN_SLaYeR dedi ki:

alala deviasyondan sonra genelde duyduğum "oha ben şimdiye kadar nefes almıyormuşum" oluyordu, üzüldüm şimdi.

Dediğini yoga yaparken yapıyordum, arkadaşım baya üstünde durmuştu o diyaframa nefes basma olayının. Arada da yapıyorum aklıma geldikçe hatta yazdığını okuyunca yaptım hemen gdsfs ama burnum gerçekten çok tıkanık abi öyle böyle değil, ikisinden birisi neredeyse hep kapalı, diğerinden de böyle minik bi kanal oluyor hava geçiyor gibi hissediyorum fdsfs

KBB ye gittiğimde doktor kamera soktu gösterdi bi de sen nasıl nefes alıyosun ya diyo(galiba bunu da her hastaya diyorlar fds) neyse sonuç itibariyle burun deliklerim bi açılsın azcık rahat nefes alayım üstüne diyaframı geliştiririm kısmetse 

ya aciliyo da sonra geri tikaniyo genelde sdkjf

bu arada zaten normal olarak bi burun deligi tikali olur, digeri acik olur her daim herkeste. ikisi de aciksa bile biri azicik acik, digeri baya acik seklinde. ameliyat sonucu ne olursa olsun, nefesi sakinletmeden ve alerji varsa o sorunla bas etmeden her sey geri gelecektir günün birinde. 

Sosyal ağlarda paylaş

23 saat önce, Gizli dedi ki:

Abi dışarıdaki havayı içeri çekmek diye kastettiğin şey de diyaframı kullanmadan yapabileceğin bir şey değil sdkjfgs

Bir gün nefes almayı öğreten bir post okuyacağımı hiç düşünmemiştim

Anlatmak istedigim biraz daha ince bi his. Yani sanki disarida iceriye almani gerektiren bir sey varmis gibi degil de, sen diyaframini asagi cektigin icin nefesin iceriye pasif doldugu bir halet-i ruhiyeden bahsediyorum

söyle örnek vereyim: disaridakini iceriye cekmeye calistiginda hmmmpfsssssss diye bi ses cikar nefes alirken, iceridekini disariya verirken de ha keza
ama sadece diyaframi asagi cekip yukari kaldirdigin icin, geri kalan her yeri serbest biraktigin icin iceriye dolan ve kibarca disariya cikan nefes ses cikarmaz, burnundan gectigini bile hissetmezsin.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Drall dedi ki:

Abi dışarıdaki havayı içeri çekmek diye kastettiğin şey de diyaframı kullanmadan yapabileceğin bir şey değil sdkjfgs

bi balonu uflemeyi dusun bi de balonun uclarini cekip buyutmeyi, aslinda farkli mekanizma evet.

ikisinde de hacim ayni degisiyor ama birisinde kasla icerideki basinci dusuruyorsun, birisinde de hava basarak kasi ittiriyorsun gibi

bana mantikli geldi ...

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Drall dedi ki:

sagolasin güzel aciklamissin da iste havuzun klorlu suyuna giresim yok, gölde ögreten de bulamadim. belki özel hoca mi bulmak lazim ki, o da dünya paradir. neyse bi bakayim ben bu ise, tesekkürler. 

Artık çoğu havuz Ozon kullanıyor onu araştır bence, özel ders olursa, grup dersinde kat ettiğin yolu 3 le çarp işte.. Daha hızlı daha yoğun geçer bire bir, ilerleme sağlam olur.  Grup dersi sosyalite ? geyik muhabbetler güzel oluyor. Benim bi gemi kaptanı vardı. Adam her sefer sonrası viski, şarap getirirdi, tüm grup içerdik :Pp Grup dersinin de eğlencesi farklı.. Çıkışta dondurma yemeler, çay içmeler.. benim abaza erkek öğrenciler hatunların telefon numralarını isterlerdi oof ki ne of ?

ismetto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Abi nefes almak için her şekilde negatif basınç oluşturmanız gerekiyor zaten, başka bir şekilde olabilecek bir şey değil. Drall'ın bahsettiği şekilde nefes alabiliyor olsa zaten adam o şekilde alırdı. Solunum kanalı problemli olduğu için zorlanarak nefes alıyordur zaten. Havayı daha sert bir şekilde çekmesi gerekiyordur

Gizli tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, ismetto dedi ki:

Ya makaramı yaptın yoksa ciddi misin? Anlamadım ? eğer yardımcı olacaksa nefes ile ilgili bir paylaşım yaptım. Nefesin nabıza olan etkisinide anlattım bu videoda.. Umarım faydalı olur.

Suya Nefes Verme ve Alma

Teşekkür ederim bakacağım buna, eline emeğine sağlık bu arada ?

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, sardalya dedi ki:

bi balonu uflemeyi dusun bi de balonun uclarini cekip buyutmeyi, aslinda farkli mekanizma evet.

ikisinde de hacim ayni degisiyor ama birisinde kasla icerideki basinci dusuruyorsun, birisinde de hava basarak kasi ittiriyorsun gibi

bana mantikli geldi ...

diyaframı kullanmadan havayı neyle nasıl basacaksın? bu ne bilimsizliktir karikatürü kondu konacak şu başlığa. 

Sosyal ağlarda paylaş

Abi diyaframı kullanma mı diyorum allah aşkına? tam tersine, yardımcı solunum kaslarını kullanma diyorum. Sadece diyaframı kullan diyorum. Yardımcı solunum kasları sadece zorlanma durumunda devreye girmeli, onları günlük hayatta sakinleştirip sadece diyaframı devreye sokmaktan söz ediyorum. Nefes alırken ses çıkıyorsa, diyaframın yanında yardımcı solunum kasların da kasılıyodur ve hava yollarında bu kasılma hava akımına karşı bir dirence sebep oluşuyordur. dolayısıyla diyorum ki: Nefes alıp verirken sadece diyaframını kullan, yardımcı solunum kaslarını tamamen sakinleştir. bu da nefesi içeri absorbe etme refleksini sakinletip, sadece diyaframını aşağı çekme hareketini kendine telkinlediğin ve bu sakinlikle nefesin içeri dolmasına izin verdiğin bir haleti ruhiye. Bunun için de anatomisi gereği omurganın dik bir durumda durması lazım ki diyafram full range of motion'da çalışabilsin, o yüzden de dik otururken veya sırtüstü yatarken dedim. Ki en temizi sırtüstü sert bir zeminde yatıp bacakları dizden kırıp baldırları bi koltuğa yatırmak, paticik'in sırt anatomisini düşünecek olursak dik oturmak ve ayakta dik durup bunu çalışmak çok mümkün olmasa gerek.

Sanırım daha net anlatamam, aynı şeyleri tekrar edip duruyorum. Okuduğunu anlama 101'in affına sığınırım.

Sosyal ağlarda paylaş

18 saat önce, ismetto dedi ki:

Artık çoğu havuz Ozon kullanıyor onu araştır bence, özel ders olursa, grup dersinde kat ettiğin yolu 3 le çarp işte.. Daha hızlı daha yoğun geçer bire bir, ilerleme sağlam olur.  Grup dersi sosyalite ? geyik muhabbetler güzel oluyor. Benim bi gemi kaptanı vardı. Adam her sefer sonrası viski, şarap getirirdi, tüm grup içerdik :Pp Grup dersinin de eğlencesi farklı.. Çıkışta dondurma yemeler, çay içmeler.. benim abaza erkek öğrenciler hatunların telefon numralarını isterlerdi oof ki ne of ?

Ozon meselesini hic bilmiyordum, bi anda asiri büyük rahatladim eyvallah. Arastiricam hemen yüzme kursu

Sosyal ağlarda paylaş

Colorectal cancers and chlorinated water - PMC (nih.gov)

alerji de denebilir tabi, bütün insanlar kadar. bi de ailede zaten bagirsak da olmak üzere bilimum cesit kanser varken risk faktörlerini arttirmaya gerek yok. pestisidden uzak durmaktan, havasi suyu düzgün bi sehre tasinmaktan falan söz ederken havuzun klorlu suyunu sapir supur yutasim sagima soluma sokasim icinde yüzesim falan hic yok

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...