Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Karışık Tarih Bilgileri

Feamer

Öne çıkan mesajlar

Bir kitapta okumuştum Antakya kuşatması sırasındaki içeridekilerin teslim olacağı yokken dışarıdaki haçlılar açlıktan kırılıyor. Durum iyice kötüleşince kendi ölülerini yemeye başlıyorlar. Hatta Antakya'dakiler bunu fırsat bilip çıkış harekatı düzenliyor ve bu saldırı başarısız olduğu için Antakya düşüyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Antakya beyinin gaza gelmesinin sebebi ben bu haçlıları tepelersem islam aleminde çok ciddi prim yaparım düşüncesi. Diğer taraftan yardıma gelen vassalları ise aynı düşünceyle destek vermiyor. Bu adam kazanırsa çok güçlenir diyerek gerisin geri dönüyorlar. Sanırım Arapların Gözünden Haçlı Seferleri isimli kitapta okumuştum bunu.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

Battle of Kalavrye

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Kalavrye

636px-Battle_of_Kalavrye_1.svg.png

571px-Battle_of_Kalavrye_2.svg.png

Battle_of_Kalavrye_3.svg

ilgime mazhar olan kısım savaşın üçüncü kısmı:

Alıntı

Having restored his surviving forces to order, and aware of the confusion in Bryennios's forces, Alexios decided to counter-attack. The plan he laid out made far greater use of the particular skills of his Turkish horse-archers. He divided his force into three commands, of which two were left behind in ambush. The other, formed from the Immortals and the Chomatenoi under Alexios's own command, was not arrayed in one continuous line, but broken up in small groups, intermingled with other groups of Turkish horse-archers. This command would advance on the rebels, attack them, then feign retreat and draw them into the ambush.[19]

The attack of Alexios's division initially caught Bryennios's men off guard, but, being veteran troops, they soon recovered and once again began to push it back. Retreating, Alexios's troops, and especially the Turks, employed skirmishing tactics, attacking the enemy line and then withdrawing swiftly, thus keeping their opponents at bay and weakening the coherence of their line. Some among Alexios's men chose to attack Bryennios, and the rebel general had to defend against several attacks himself.[20]

When the battle reached the place of the ambush, Alexios's wings, likened in the Alexiad to a "swarm of wasps", attacked the rebel army on the flanks firing arrows and shouting loudly, spreading panic and confusion among Bryennios's men. Despite the attempts of Bryennios and his brother John to rally them, their army broke and fled, and other units, which were following behind, did likewise. The two brothers tried to put up a rear-guard defence, but they were overcome and captured

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

Osmanlı tarih yazımı hakkında büyük kavga çıkmış hiç haberimiz yok

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Selimgate?fbclid=IwAR0CUAfCzwmr23e_i1_AjwcsDURgFAmBR9qlvbMKY8vHLoFqm4OP41RijIk

Tarih profesöründen 200 tweetlik zincirler, feto taktiği bunlar diye suçlamalar, cinsiyetçilik imasi ve nice popcornluk olay olmuş, kitabı merak ettim

Sosyal ağlarda paylaş

On 08.10.2020 at 15:09, Feamer dedi ki:

Tiger tam da Almanların savunmaya geçtiği veya kısıtlı karşı taarruzlar yaptığı dönem cepheye gelmiş bir tank. Bu savunmaya yardım ettiği için ünlendi. 41 sonları ve 42 başlarında Almanların bir günde 30 km ilerledikleri dönemlerde olsa aynı etkiyi yapabilir miydi şüpheliyim. Ağırlığı, kısıtlı menzili, mekanik sorunları nedeniyle baş ağrıtırdı gibime geliyor. Guderian ve diğer birçok komutanın aktardığına göre panzer serisi tankların yeri geldiğinde aylarca bakım görmeden savaştığı oluyordu. Sahra bakım ekipleri dahi çok gerilerde kaldığı için tankların motor yağları bile değiştirilemiyordu. Tigerları geç pantherleri bile böyle bir durumda düşünemiyorum. Çok ama çok iyi işleyen ikmal birimleri olması lazımdı ki ilerleme kesintisiz şekilde sürebilsin.

Guderian Bir Askerin Anıları'nda bundan bahsediyor zaten. Tiger ve pantherleri üretmemeliydik, üretsek bile bu kadar erken cepheye sürmemeliydik, panzer serisindeki gibi mükemmelleşmesini beklemeliydik der. Ona göre Panzer 4 üzerinden geliştirme yapılarak üretim hatlarını bozmadan yola devam etmek gerekiyordu. ABD'liler çeşitli değişiklikler yaparak savaşın sonuna kadar shermanları kullandı mesela. Keza T34'ler Rusların ana vurucu silahıydı. IS2'ler Berlin'de yoğun olarak kullanıldı ama onda da zaten tüm Kızıl Ordu Prusya'ya yığılmıştı yani uzun yollar kat etmelerini gerektirecek bir durum yoktu.

Panzer iv'lere daha delici bir top ve daha güçlü dizel bir motor (normalde benzinliydi) eklenseydi kitlesel kullanım sayesinde büyük iş yapardı düşüncesindeyim.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
On 22.10.2020 at 09:28, Feamer dedi ki:

4 de güzel ama stug ve hetzer serisi araçları daha çok övüyorlar. hatta 43 sonrası bile üretim tamamen bunlara kaymış olmasa rus ilerlemesi bu kadar hızlı bile olmaya bilirdi diyenler bile var

Ruslar bu kısa namlulu stuglardan çektiği kadar hiçbir şeyden çekmemiş. 43'e kadar adamlara kan kusturmuş resmen. Alman piyadeleri bunları çok güzel kullanmış. Savaşın başında Rus piyadesinde doğru dürüst tanksavar silahı da olmadığından iyi iş çıkarmış stuglar.

Bir de aklıma gelmişken yazayım sanırım Generaller Konuşuyor kitabında görmüştüm. Hummel gibi kundağı motorlu obüsler daha erkenden panzer tümenlerine dağıtılsaydı ve bu tümenler kendine ait, tanklarla birlikte hareket edebilen uzun menzilli toplara sahip olsaydı savaşın gidişatı Almanların lehine farklı gidebilirmiş. Alman komutanları söylüyor bunu. Topçu birlikleri paletli araçlarla taşınmadığından çamura saplanıp çok geride kalıyor ve panzerler bazı yerlerde ağır tahkimli mevzilere topçu desteğinden yoksun şekilde hücum etmek zorunda kalıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...

TURKMENIA'DA HÜKÜM SÜREN ÖNEMLİ BİR KABİLE OLARAK SAKALARIN (A)PARNİ BOYU VE BUNUN, İRAN'IN KUZEY-DOĞU BÖLGESİ HORASAN'DAKİ APAR BÖLGESİ İLE ALÂKASI
MEHMET TEZCAN∗

http://proje.akdeniz.edu.tr/mcri/cedrus/2-2014/Cedrus-4-Mehmet_Tezcan_Turkmeniada_Hukum_Suren_onemli_bir_Kabile_Olarak_Sakalarin_(A)Parni_Boyu_ve_Bunun_iranin_Kuzey-Dogu_Bolgesi_Horasandaki_Apar_Bolgesi_ile_Alakasi_55-73.pdf

Feamer tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...