Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bayesian Network (istatistikci arkadaslar pls)

Deacon

Öne çıkan mesajlar

Selamlar,

Bayesian diagnosis problem'i cozmeye calisiyorum. Hastalik D olsun. Bu hastaliga ait 3 tane semptom var: A, B ve C. Bu semptomlar 'conditionally independent'. Bu bilgi onemli sanirim.

Elimdeki veriler:
- P(D)
- P(X|D) (X elemanidir semptom kumesi. Yani her semptom icin bu bilgleri var elimde).
- P(X|not D) (bu da ayni sekilde)

Benden istenen su: P(D|A,B). Geldigim nokta su:

P(D) * P(A|D) * P(B|D)
P(A,B)

Eger dogruysa bile P(A,B) degerini bir turlu bulamiyorum. TA soyle bir sey demis: "you have to sum over other variables and then use the joint distribution formula for bayesian network." ama maalesef benim matematik bilgim bunu anlamaya yetmedi.

Bi el atin pls.
Sosyal ağlarda paylaş

P(A,B ) bir prior bilgi, bunu bulursan posterioru elde edeceksin.

Bunu bulman için kısaca şunu yap diyor, A ve B nin ikisinin birlikte olduğu durumları topla bu da kısaca P(A|B ) + P(B|A) işte.

Evet tedarik zinciri üzerinde bayesian network çalışan endüstri mühendisiyim. teşekkürler
Sosyal ağlarda paylaş

elma said:

Bunu bulman için kısaca şunu yap diyor, A ve B nin ikisinin birlikte olduğu durumları topla bu da kısaca P(A|B ) + P(B|A) işte.

Hmm ben P(A) + P(B) yapiyorum o yuzden yanlis galiba. Ama hala P(A|B)'yi elimdeki verilerle nasil bulcam isin icinden cikamadim.

Gidip TA'lere cemkireyim bari biraz. Kac saat kaybettim sunu yapicam diye. Sabir ya. AI'dan uzaklastirdilar sagolsunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

elma said:

P(A,B ) bir prior bilgi, bunu bulursan posterioru elde edeceksin.

Evet tedarik zinciri üzerinde bayesian network çalışan endüstri mühendisiyim. teşekkürler

Conditionally independent olduğundan mütevellit ikisinin birlikte olmadığı durumları toplaması gerekmiyor mu? Sonra tüm durumlardan çıkartıp D'nin gerçekleştiği durumdaki kesişimlerini bulacak, oradan yürüyecek. (Senin söylediğine gelmesi lazım yine ama elindeki bilgileri kullanabileceği bir şekilde anlatmak istedim.)

Gerçi yanlış olabilir seneler öncesinin bilgileri hep.
Sosyal ağlarda paylaş

Dedikleriniz hep dogruymus ya. Ben de aslinda dogru formulu uyguluyormusum ama bu dunyada hesap makinasi bile kullanamayan gerizekalilara muhendis diplomasi veren ve uzerine bir de mastera kabul eden okullar oldugu icin boyle sikintilar cikabiliyor.

Tsk.

Bu arada crypto da aliyorum bu donem. Hayatimin en buyuk hatalarindan birisi. Cybersecurity ogrencileri uzerimden gecti direk heh.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...