Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

BBC - Ottomans Europes Muslim Emperors

atesbenicagiriyo

Öne çıkan mesajlar

huun said:

deve bildiğin çöl hayvanı, orta asyaya getirenler de araplar zaten. nasıl ki at orta asya göçebesini çağrıştırıyor, deve de arap yarım adası göçebesinin bineği.

yoksa at da deve de her yerde yetişiyor bugün; ama osmanlı'nın balkanlar'a deve üzerinde gitmesi üzerine hazin hikayeler var geçmişte. hayvanlar alışık olmadıkları soğuk ve nemli havada zatüreden ölünce koca ordu savaş yükünü geride bırakıp tırıs tırıs geri geliyor fdsfds

anadolu'daki deve yetiştiriciliği de aynı misal. hayatta kalmayı başarabilen sayılı deve ile yapılan güreşler vs. bir devecilik kültüründen bahsetmemize yetmiyor.

benim de oyum deve=arap'tan yana.

Abow ne yaptın hocam. O devenin balkanlarda kullanılması olayı başka tarihi başka. Deve yalnızca araplarla bağlantılı bir hayvan değil türleri var,binlerce yıllık geçmişi var. Hatta ilk evcileştirildiği düşünülen deve bactria devesi (bugün orta asya'da yaygın olan deve türü) daha sonra senin arap devesi olarak nitelendirdiğin dromedary türü evcilleştiriyor. Bugün devecilik geleneği de öyle 100 yıl öncesine gitmiyor yani anlayacağın. Bactria devesinin kökeninde kuzey amerika olduğu bering boğazı vasıtası ile geldiği düşünülüyor. O yüzden deve=arap yanlış bir önerme olur. Hatta develeri ile cirit oynayan şu amcalara ayıp etmiş olursun.

Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşım haklısın, doğrusun, bak birşey demiyorum. benim dediğim medeniyetini deve üstüne inşaa edenler arap yarım adasından çıkma, başka birşey demedim. arap değil de sami de. orta asya medeniyetini ya da amerikan yerlilerinin medeniyetini develer inşa etmedi.

ayrıca kafam da fazlasıyla iyi şu anda. kendimi yeteri adar iyi ifade edemediğim bir ortamda haddimi aşmak istemem ama deve deyince akla arabın, mısırlının gelmesinin bir sebebi var :O
Sosyal ağlarda paylaş

Resme dikkatli bakınca cirit değil polo oynadıklarını gördüm. Hemen tarihi kurcaladım Kutbiddin Aybek adlı delhi türk sultanı çıktı. Hatta safevi hanedanlığına ait şöyle de bir minyatür var

Gelelim deve meselesine murican ırkçıları malum olacağı üzere arapları deve öpenler olarak lanse ettiği için bizde de bunun yansımaları oldu tabii. Halbuki her hayvanı öpme konusunda sıkıntısı olmayan bir toplumumuz var. Deve öper yine iyi bir unvan sayılır.

Sosyal ağlarda paylaş

ingiliz atı da, arap ve asya atı kırması bu arada ek bilgi olarak...

arap deve ilişkisi ise kısmen haklı, deve yaygın bir hayvan ama o saydığınız milletler için deve araplar kadar hayati bir hayvan değildi

çölde yaşayan arap için ise deve gerek ticaret gerek Seyehat için hayati bir hayvandı
Sosyal ağlarda paylaş

Laorx said:

ingilizler hep osmanlının yanındaymış, hep korumuş bizi. bbc :)

hep degil tabiki,ama 18.-19. yy baslarinda osmanli `hasta adam` durumundayken,ingilizlerin bir hayli destegi var,tabi kendi cikarlarini kovaliyor onlarda,rusyanin asiri guclenmesini saglamak yerine zayif bir imparatorlugun devam etmesini istiyorlar,cok samimi bir iliski degil yani,ama bir suru ornegi var,kirim savasi,yahut yesilkoye rus askerleri dayaninca bogaza yollanan ingiliz donanmasi,berlin kongresi fln fln
Sosyal ağlarda paylaş

İngilizler tutabildiği kadar tutuyor Osmanlı'yı ayakta çünkü Rusya ve Avusturya'ya karşı tampon. Özellikle Hindistan yolunun güvenliği kritik.
Ne zaman ki yok olacağı kesinleşiyor o zaman çıkarlarına en uygun biçimde yıkılsın istiyorlar. Osmanlı'ya da Almanya'nın güdümüne girmekten başka çare kalmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...