Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Westworld (2016) - HBO

Norak

Öne çıkan mesajlar

Hikaye açısından gayet makul bir sebebi var zaten. Bunlar insanlar tarafından, eğlence amaçlı olarak üretilmiş, insana benzeyen robotlar. Birbirleriyle ayrı bir iletişim sistemi ile haberleşmelerine ihtiyaç duyulmadığı için o şekilde tasarlanmamışlar.

Komutan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ya işte yaratılışları gereği birebir insan replikası olmalarıyla açıklanabiliyor ama o kısımda kalkıp tabletten yazılım yüklenebilen, sistemi geliştirilebilen bir robotun zahmet edip kendisine blutut kiti takması da çok zor olmasa gerek.

işte böyle bakınca açığını yakalıyorsun illaki ama hikaye bu, öyle olması gerekiyor diyip anlaşıyorsun.

yoksa her fırsatta vay salak şunu yapsa şöyle olurdu diye yaklaşarak gerçekçiliği çürütmek mantıksız. o işin sonu yok yani.

Sosyal ağlarda paylaş

İyi de böyle bir şeye niye ihtiyaç duysunlar? Hayatları boyunca normal insan gibi yaşamış varlıklar bunlar, iletişimi de alıştıkları şekilde kurmak isteyeceklerdir. Güvenlik açısından bir avantajı olduğu iddia edilebilir belki ama dinlenmeyi engelleyen başka yöntemler var zaten.

Komutan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bu dizi ileri mi sarılır ya ahahah. Yani dünya tarihindeki tüm diziler içinde hangisi ileri sarılıp izlenmez diye sıraya koysam 1 twin peaks 2 westworld gelir heralde. Gerçi twin peaks'i yine anlayamazdın. 

6. bölüm çok iyiydi ya.  Bir de dizinin sonunda kamera arkaları fln. var  mutlaka izleyin. Gerçekten  müthiş bir emek var dizide.

Masticore tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

45 dakika önce, Komutan dedi ki:

İyi de böyle bir şeye niye ihtiyaç duysunlar? Hayatları boyunca normal insan gibi yaşamış varlıklar bunlar, iletişimi de alıştıkları şekilde kurmak isteyeceklerdir. Güvenlik açısından bir avantajı olduğu iddia edilebilir belki ama dinlenmeyi engelleyen başka yöntemler var zaten.

abi işte şimdi şöyle olsa böyle olsa diye 10 sayfa tartışıp sonunda gelinecek yeri bildiğim için tek postta özetledim durumu ben. robotun alışkanlığı mı olur, robot robot olduğunu öğrendikten sonra basar upgrade'i geçer.

geçer de o nokta da bir ton başka açmaz çıkar filan. biraz yazarların keyfine bırakmak lazım yani. o kadar batan şeyler değil bunlar. 

Sosyal ağlarda paylaş

“Robotun alışkanlığı mı olur” dediğin zaman dizideki robotlara bir nevi Skynet gibi ruhsuz makineler olarak bakmış oluyorsun. Halbuki Westworld’deki en önemli noktalardan biri bunların aklı ve iradesi olan yeni bir canlı türü olduğu. Bu bölümde Charlotte, Dolores’e neden duygularını kapatmadıklarını sorunca, o zaman yaptıklarının bir anlamı olmayacağı cevabını aldı. Yani bu dizideki robotların konuşmak gibi insansı özellikleri olmasının “seyredenler anlasın” yaklaşımının ötesinde bir sebebi var.

Sosyal ağlarda paylaş

ruhsuz olarak bakmıyorum aksine fırsatı varken kullanabileceği bir + olarak görüyorum. bunu yapıp yapmaması robotumuzun iradesinde değil yazarın tercihinde diyorum. sen fiction bir karakterin her şeye gerçek dünyadaki gibi tepki vermesini bekliyor olabilirsin bense öyle olmamasının sorun olmadığını söylüyorum.

yani neden maev'in özel gücü var, bunu neden kullanıyor, doloresin diğerlerinden farkı ne gibi tartışmalara baktığımızda hepsinin kendisini daha iyi hale getirebilmek için çaba sarfeden karakterler olduğunu görüyoruz. ben dışardan bakan bi izleyici olarak kendilerine bir kaç tavsiyede bulunabilsem muhtemelen hikayeyi 2. sezonda bitirebilirdiler. duy sesimizi dolores yazarın oyununa gelme.

sanssizsansli tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

son bolum:

Spoiler

ehh cok kotu bitmedi ama 7. bolum peak idi bence sezon sonundan ziyade.

onceki sezonlar kadar timeline  mindfuck olmamasi iyiydi. her bolumde ufak tefek gereksiz cringe yerler vardi gerci, son bolumde catismalar kotuydu baya mesela, ama su ww2 temasina cok takilmamalari iyi oldu oralar iyice triple cringe cunku.

o kadar toz olduguna gore 4. sezonda bir 10-20 sene atlayacak herhalde ileri.

Norak tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ya öyle kötü değildi son bölüm fakat ilgimi kaybediyorum galiba. yenilikçi hiçbir şey sunmuyor. vaad ettikleriyle uyguladıkları arasında uçurum var dizinin. bazı yerlere hah çok iyi diyorsun ondan sonra puf bu muydu diyorsun filan.

bütün plotun da ara sezon niyetine yazıldığını finalde anlayınca biraz sövdüm ben. böyle her seferinde packshotta işte bundan sonraki sezonda bütün düğüm çözülecek hissi verdirip sonra yapımcıların "kanka parası iyimiş sen biraz daha uzat" demesiyle lastik gibi uzatırlar artık. 

izlemesi keyifli mi değil mi karar veremiyorum artık sdf

yani yeni sezonu yine izlerim tabi ama hypesız izlerim.

Sosyal ağlarda paylaş

sezon fena degildi de final meh. bu finalin ustune onumuzdeki sezonun oncekilerden iyi olma sansi dusuk.

Spoiler

eldekiler:

- uc sezondur kafasi karisik bernard
- binbir badire atlatmis dogal liderden tek vasfi katana ile poz vermeye indirgenen maeve
- disney villain'a donusmus bir dolores/hale kopyasi
- william yerine yanci olmasi muhtemel man in black kopyasi
- stubbs ile yerini degistirsen kimsenin farketmeyecegi caleb

bu dizi dolores dolores'i cok arar

Sosyal ağlarda paylaş

Hiçbir şey olmasa da kesin bir şeyler oldu olmuş işte ?

İlk olarak konuyu çok aceleye getirmişler, Aaron Paul'un konuya dahil olması falan çok sırıtıyor, bazı sahneler çok sırıtıyor arkadaki yeşil perde gözükecek gibi efektler var.

Yani izlemeyenler izlesin yine izlerler sıkmaz öyle bir şey olmuş. 

Sosyal ağlarda paylaş

Genel olarak beğendim bi kaç plot hole ve dandik çatışma/araba kovalama sahneleri haricinde. Yalnız özgürlüğün vurgulandığı ana temaya direk karşıyım ben ya, hani Rehoboam ve getirdikleri kesinlikle insanlığı ileriye taşıyacak olgular. Xeşke imkan olsa da biz de aynı şekilde toplumun avarelerini birbirine kırdırarak böyle yavaş yavaş kurtulabilsek. Yazarlar bilerek mi bu "evil corporation" dalgasına kapıldılar yoksa inceleme siteleri vs. mi böyle etiketledi bi fikrim yok ama kesinlikle insanlık için ideal çözüm böyle bi mega-ai kontrolüne girmek. Benim diziden aldığım mesaj net olarak freedom is overrated, ki final de doğruluyor işte asd

Sosyal ağlarda paylaş

abi bu işe o zaman telefonuna seni organize edecek bir takım programlara harfiyen uyarak başlayabilirsin. 

mesela atıyorum sağlıklı olmak için myfitnesspal kur, güzel bir program çıkartsın sana. sonra ne derse yap.

sen ne kadar dayanabilirsen söyle ona göre insanlığın tamamı için uygulayabilir miyiz bir bakalım.

Sosyal ağlarda paylaş

Elmalar armutlar, Rehoboam ın asıl işi günlük rutini düzenlemek değil potansiyele ve alınan kararlara göre ideal bir yol çizip yönlendirme yapmak. Agency tamamen ortadan kalkmış değil yani, insanın doğasında genetik kadar epigenetiğin de etkisi var ve tüm bu etmenleri hesaba katıp kişiye ne kadar yatırım yapılması gerektiğini belirliyor sistem. Kimileri lotoyu tuttururken kimisi çöp oluyor tabi olumsuz yanları da var ama bu süreç yeterince uzun süre gidebilse o da düzelecek.

Ki insanlık da eskiye göre gayet güzel ilerliyor Dolores salak saçma özgürlük fikirleriyle ortamı dağıtana kadar. Yani çalıştığını da görüyoruz mis gibi işte dünya. Bolsonaro yerel çiftçilerin hakkını mı yiyor hop 2 tehdit otursun oturduğu yere. Kararları duygusal bi zeka almadığı için yozlaşma riski de yok. Yani bok ettiler güzelim dünyayı içim cız etti asd

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...