Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Westworld (2016) - HBO

Norak

Öne çıkan mesajlar

arcane said:

Komutan said:

Tabii gelecekteki William'ın simulasyonunun tam olarak nereden başladığını bilmiyoruz. Etraf harabeye döndüğü için eskisi gibi işleyen bir Westworld herhalde yok. Belki asansöre binene kadarki kısmı sanal gerçeklik olarak yaşamıştır, o noktadan sonrasında son kontrol için gerçek bir beden verilmiştir.

william
onceden baslamis olmak zorunda zira the forge ile iki sekilde baglanti gozlemledik:

- bernard ve dolores'in asansorle indikten sonra fiziksel baglanti kurmasi
- portal'dan gecenler

belki de william'in maruz kaldigi ucuncu bir sekil vardir fakat asansor oncesi de sonrasi da ayni simulasyonda olmasi lazim.

burada da soyle bir sorun cikiyor: post-credits'de emily bu bir simulasyon degil diyerek william'in fidelity testini (veya 10k'i kirmaya calistigi, emily'i harcamadigi tam tersi bir testi) bizim dunyamizda yaptigini ima ediyor.

Ben simulasyon derken sanal gerçeklik anlamında söylemedim. William sanal gerçeklikte değil, çünkü sanal gerçeklik bölümlerinde ekran çerçevesinin boyutları değiştiriliyor.

Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:

10k
10k muhabbetini ayni bolumde hem bernard hem de lee ile cignedikleri icin ciddiye almak zor.

Vuruş Lee Sizemore

Lee orda 10K'e uygun davrandı ya, en nihayetinde Hector'un konuşmaya başladığı metni ıslak rüyalarında canlandırıp kendini onun yerine koyup yazmış bi eleman. Tam tersine işte hayal dünyasında yaşadığı fenteziyi gerçeğe taşıdı coreuna uygun davrandı kendini feda ederek (:P)

Ha bernardla niye çiğnesinler onu anlamadım, bernard sonuçta Ford un deyimiyle gerçek özgür irade sahibi öyle 10k kısıtı falan yok host olduğu için.

arcane said:

post-credits'de emily bu bir simulasyon degil diyerek william'in fidelity testini (veya 10k'i kirmaya calistigi, emily'i harcamadigi tam tersi bir testi) bizim dunyamizda yaptigini ima ediyor.

Saving Grace

Post creditsteki MiB'in kızı Emily değil de oyuncunun dizideki ikinci ismim dediği Grace karakteri sanırım, Emily'i baz alıp hazırlanan bi fidelity tester modeli. Hem MiB hem de Grace fiziksel boyutta olması lazım simülasyonda değil, aksi olsa yönetmen sahneyi konfirme etmezdi.

Uzak bi gelecek olduğunu düşünürsek William için hazırlanan bi simülasyon var, biz asansörde onun bitişini görüyoruz sadece.

Sosyal ağlarda paylaş

10k satır mı 10k katır mı

arcane:

yani 10k satır denilen bölümde bütün karar verme mekanizması kendine acıma, içkiye vurma ve eziklik olan bir adamın gidip bir robot için canını vermesi son derec ironik oldu çünkü o adamdan öyle bir karar, hele hele survival aksine bir karar çıkamaması lazım. karl strand'ın kitabını okuyup dolores'in çözememesi lazım ama işte hostlar maalesef "i'm more special than you" bu hikayede.

axedice:

işte o temel karar ağacının değişkenleri, kökenleri, modifikasyonu filan 10000 satıra sığdırılabilecek birşey değil, kaç bytemış yani 10000 sayfa, 7.25" floppy'e koysunlar oldu olacak. 10k satırdan yarım yamalak birşey çıkar ancak, delos'un 2 milyon/trilyon neyse kopyasını yapıp da aynı noktaya varmasından da belli belki 10k satırın yetersizliği, bunu ileride işlerlerse ne ala.

ama 2-3 bölüm önce "30 yıl boyunca insan davranışını haritalandırdık" dedikten sonra "lotr'dan ince kitaba sığdı" ile sonuçlandırmak bayağı hüsran bir final o konuyla ilgili. ileride "beceremedik, yetemedik" derse logan ai veya olayı devralan kişi/ai eyvallah ama şu haliyle meh.

nihayetinde insan bilincinin karar verme mekanizması ne kadar dev olursa olsun "westworld zaman diliminde bir pinpon topuna sıkıştırdık" denebilir, buna eyvallah. ama "insanlığı itin bir yerine sokmuş olalım, bakın hostlar ne kaddar da iyi" safsatası uğruna "mp3 şarkı kadar aklınız yok" demek tam komedi yani. ha bu dizi boyunca gerizekalı insanlarla beraber işlenen temanın son durağı olunca artık triggerlandım ben.

dolores/meyve vs bunlara suni sempati olsun diye bütün dizi sosyopat, manyak vs dolu. meyveyi öldürecek adam bile orada son dk'da bir cani çıkıyor. hiç helal süt emmiş insan evladı yok nasılsa. bir tane çıkacak oluyor "aaa hostmuş" meğer. ya arkadaş bu kadar ham-fisted olmayın işte dolores skynet. ne kadar jöleli merc çıkarsanız da o robotlar ölecek, insan kalacak.

#johnconnorıyedirmeyiz #dikdureğilmesarahconnor

Sosyal ağlarda paylaş

2. Sezonu da bitirdik ama hala dizi benim kafama hiiç oturmuyor. Nolanlarn bu uçuk teknolojiyle günümüz hayat tarzını mixlemesi bana batıyor.
O kadar muallak şeyler var ki. Mesela bu park nerde? Muhtemelen bir ada ama ne kadar büyük bir ada ? Nasıl bir ekonomik güç ki koskoca adayı theme parklar haline getirebiliyor. Bir de üzeri uluslararası uçuşa kapalı.

2. Olarak böyle bir robot teknolojisi var ise ve pilleri bitmeden çalışıosa ayrıca insan robot ayırabilecek kadar akıllı olup da 1800 ler gibi gözüken tabanca ve mermiler varsa o kadar teknoloji önce askeri amaçla kullanılır. Yani önce terminatör sonra sexbot.

Herkes kafasına göre freeze all motor functions diyo. Kimisi işe yarıo kimisi yaramıo. Adam kripto host ama komuttan etkilenmio sora birden komutlara uyuyo sora gene uymuo vs vs vs.

İlla felsefi triplere girecez diye saçmalamanın dibine vurmuşlar. Anthony Hopkins olmasa onlara da katlanılmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Çin denizinde yapay bi ada grubu, delosun çin hükümetiyle anlaşması var askerleri sokmuyor ikinci sezonun ilk bölümünde görüyoruz. Askeri amaçla kullanılmadığına dair bi idda yok zaten, ki asıl fonksyonları da seksbot olmak değil creepy facebook olmak.

Güç kaynağı açıklanmadı ama yiyip içtiklerine göre sanırım motor function için bizimkine benzer bi metabolizma ve enerji dönüşümü falan kullanıyorlar. Bu kısmı hep muallak kaldı umarım 3. sezonda açıklama gelir.

Freeze all motor functions NŞAda woke robotlara işlemiyordu ama elsie nasıl bernardı durdurdu onu ben de anlamadım. Plot şeysidir
Sosyal ağlarda paylaş

Jaan said:

Mesela bu park nerde?

Cin yakınlarında bi ada, Strand'ı ilk gordugumuz sahnede Cinli bir asker ile konusuyordu, orda ogreniyoruz.

http://www.thisisinsider.com/westworld-where-is-park-located-island-spoilers-2018-4

Jaan said:

Herkes kafasına göre freeze all motor functions diyo. Kimisi işe yarıo kimisi yaramıo. Adam kripto host ama komuttan etkilenmio sora birden komutlara uyuyo sora gene uymuo vs vs vs.

Benim anladıgım su: hiyerarsik bir sekilde herkes altındakilere ve altında oldugunu bildiklerine command verebiliyor. Ama hiyerarsideki tanımlı oldugun yer degisebiliyor. Orn: Bernard'ın yanında onlarca kez freeze all motor functions denmesine ragmen sadece Ford dediginde ise yarıyor, Dolores cradle'da fidelity test yaparken kullanabiliyor, Elsie ise Bernard'ın host oldugunu ogrendikten sonra kullanabiliyor, ya da Meave hiyerarsideki yeri degistigi icin artık komutları dinlemiyor ve komut verebiliyor.

axedice said:

Freeze all motor functions NŞAda woke robotlara işlemiyordu ama elsie nasıl bernardı durdurdu onu ben de anlamadım. Plot şeysidir

Bernard'ın gercekten uyandıgı anın Elsie öldüğü an oldugu dusunulebilir. Ondan once Ford'un scheme'lerinden birini takip ediyor olması mumkun Ford'u silmek dahil.

Ford'un Meave'e "sana sadece yolu gostersem daha iyi olabilirdi" dedigi diyalogdaki gibi Bernard'a kompleks bir yol göstermis ve bırakmıs olabilir. Bernard'ın gercek uyandıgı anı Ford'un sesini dinledigini sandıgı (Ford'u Elsie oldukten sonra gormeye calıstıgı ve gordugu an) ama aslında kendi sesini dinledigi (aha maze ve bicemeral mind muhabbeti) an uyanmıs olması sanki birinci sezon sonuyla daha uyumlu olur. Baskasından emir aldıgını sanıp aslında kendine emirler vermek daha sornada o emirleri verenin kendin oldugunu farketmek asıl uyanmak olsa gerek.

Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Vuruş Lee Sizemore

Lee orda 10K'e uygun davrandı ya, en nihayetinde Hector'un konuşmaya başladığı metni ıslak rüyalarında canlandırıp kendini onun yerine koyup yazmış bi eleman. Tam tersine işte hayal dünyasında yaşadığı fenteziyi gerçeğe taşıdı coreuna uygun davrandı kendini feda ederek (:P)

Ha bernardla niye çiğnesinler onu anlamadım, bernard sonuçta Ford un deyimiyle gerçek özgür irade sahibi öyle 10k kısıtı falan yok host olduğu için.

10k

dolores temelinde butun insanlar ayni tip OC diyor. evet, o kadar yavan bir aciklamaydi bolumde soylenenler. tipki 10k satira indirgemek gibi. bernard ile cigniyorlar cunku o sig yaklasimda ozgur iradeye corporatelari feda edecek survival mode dahil degil. olmelerini istemiyor ama olduruyor da. butun karakterlerin agzindan cikani ayetmis gibi degerlendirmiyorum ama 10k gibi bir seyi kabul ediyorsak obur zirvalari da kabul etmek zorundayiz.

tabii bunlarin hepsini retconlayacaklar. ya william fidelitynin tersini basardiginda ya da dolores cyberjesus oldugunda sdfg.

sam bence lee'yi yanlis degerlendiriyorsun abi. daha fazla yonu var. maeve'in oyle cete toplayabilmesi de tesaduf degil.
Sosyal ağlarda paylaş

arcane: lee, meyve

lee böyle bir dönüşüm yapabilecek bir char değil, bayağı asspull oldu bu bölümde. hadi meyveye bağlanmasını, en son suçluluk duygusunu filan da kattık diyelim. gene onun 10ksında öyle birşey yok. eğer varsa bu sefer de 10k palavra zaten çünkü delosun her olasılığı oğlunu ölüme terkediyorsa leenin her olasılığı meyveyi kurtarmak için canını feda etmez. ben reddediyorum bunu bize gösterilenler üzerinden, offscreen leenin başka bir backstorysi filan varsa başka birşey ama insanlar böyle değişmez. host çıksaydı o bile daha mantıklıydı.

meyveye gelince, dizide eline char generatoru alıp herşeyini editleyen tek host. her stat max. diğer wifi üzerinden herşeyin admini olması hususlarını da geçiyorum. meyve suenun dibi bir char. donut steal original character. plot armoru da üstüne kuşanılıp bütün sezon boyunca sidestory kıvamında hikayesinin ana olayın parçasıymış gibi screentime ve odak alması hepten tiksindirdi beni. bernard, dolores, ford, hale, akiçita vs hepsini anladık hikayenin parçaları. meyve kopuktu tamamen, neo tier güçlerle gezdi öyle ne oldu neye yaradı belli değil. onun üzerinden clementine işte deccal gibi yarım bölüm kullanıldı, başka bir olay yok.

diriltmesinler artık ama dirilticez diye bağırdılar resmen son sahnede, meh.

Sosyal ağlarda paylaş

team maeve
lee'den minimum bes bolumdur falan o hareketi bekliyorum. bahsi olsa kupon yapardim. korkaklik yapisinda var. ancak bir yerden sonra asil itici gucu korku olmuyor. gidip saklaniyor fakat kacmiyor. tutkusu agir basiyor. o tutku olmasa, ford'un yerine kukla narration olarak bile koyulmazdi.

maeve'in gucleri aciklanmadigi icin en zorlama o duruyor. fakat karakterine, kisiligine bakarsak ilersi icin birlestirici guc, lider potansiyeli en yuksek kisi. zor kullanmadan insanlara dedigini yaptirabilmis. ugruna can verilmis. bunlari dandik yan hikaye olarak gormek veya gelecek hikayelerin temel tasi olarak gormek bize bakiyor. yan cizip B story'ydi onlar diye isin icinden de cikabilirler. dizi tarihinde olmadik sey degil.

mary sue koklenmeden de sempati kovalayabilirlerdi. bence bunlarda o sabir var fakat izleyicilerinde yok. o yuzden elleri mecbur. belki o zaman elestirsel bakinca bile oldu bittiye getirilmis hissedilmezdi. yerine organik ve icten bir sempati duyulurdu. ve forumdan toplam iki kisi falan izlerdi. sdfghsdf.

Sosyal ağlarda paylaş

• 10 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...