Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İnşaat Mühendisleri

NightLord

Öne çıkan mesajlar

Selamlar. İnşaat mühendisi arkadaşlar varsa bi yardımcı olabilirlermi acep.

http://imgur.com/3gvVh8W

Bu 2012 yılında Belediye tarafından alınan rapor özel bir yapı şirketi veya üniversite değil. Sonuç diye yazılmış ama bizim anlayabilceğimiz şekilde tam yazılmamış.
1- Kaç nokta kaça kadar dayanır gibi birşey söylemek mümkünmü?
2- Bu raporla kentsel dönüşüme sokabilirmiyiz apartmanı?
3- Bu raporla gitsek başvursak apartman riskli diye 15 gün içinde itiraz etme hakları varmış. Sanırım başka şirket gelip onlarda test yapıp karar alınıyormuş. İtiraz etmeleri durumunda itirazın kabul olma olasılığı nedir?
Raporun tamamını sen yetkili bi abiye benziyon kişisine atabilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

miyaw33 said:

Apartmanda yaşayanlar anlaşılan kentsel dönüşüm istemiyor veya parasını karsilayamiyor. Sizde riskli apartmanda yaşamak istemiyorsunuz. Yüzde kaçı dönüşüm istiyor

Tam olarak böyle değil aslında yeni yapılan binada m2 az ise bizde kabul etmeyiz. Mütahitlerle görüşülüyor şuan. Ben apartman şuan gerçekten ne durumda onu öğrenmek istiyorum.
Eskiden 1 kişi istemese yıkılamıyordu apartman şimdi 3/2 çoğunluk yetiyormu?
Sosyal ağlarda paylaş

miyaw33 said:

eskiden? 1 kişi apartman çürükse yıktırır. isterse 100 kişi karşı çıksın. ama gerçekten çürükse..

bu arada mesajı yazan arkadaşın sorduğu raporda:
1- bs160 sağlanmamıştır derken 1 m3 te 160 kg çimento bile kullanılmamış anlamında. günümüzde standart en az 1 m3 te 250 kg kullanılırki 2 katlı binalar için yeterlidir.
2- yazılan kendini açıklıyor. beton deniz kumu ile yapılmış yani betondan deniz kabuğu çıkması normal. biraz ararsanız balık fosili filanda çıkabilir.
3-"kolon demir donatısı düzgün gibi" yazmış.
sıkıldım. basitçe binanız çürük bence kardeş. ayrıca raporda hatalı. yazan şahsa söyleyin demir çaplarını eksik hazırlamış rapor yazarken. karot alınca ortaya çıkmıştır kullanılan demirler.

ps. bu arada çimento metrajlarını uydurdum nedenmi. şimdi gel sen bu kitleye 28 günlük küp dayanımında kg/cm2 açıklaması yap. meh.
Sosyal ağlarda paylaş

geldim.
artık cool olucam çok iyi biliyorum konuyu.
kardeş. ne yapmak istiyorsan o mümkün senin binada.
kentsel dönüşümle riskli de çıkartırız.
sağlam da çıkartırız.
güçlendirme de yapabiliriz.
her şey mümkün. sen ne istersin onu söyle?

soruna gelince. 6.2 den sonrası tahminim sizin bina hasar alır. soruna %100 cevap vermek için tüm binayı taramak karotlu falan. şu tahminim gerçeğe %75 falan korele bir tahmin. %99 istersen 20.000tl paranı almamız gerekir.
Sosyal ağlarda paylaş

Karag8z said:

miyaw33 said:

eskiden? 1 kişi apartman çürükse yıktırır. isterse 100 kişi karşı çıksın. ama gerçekten çürükse..

Yok sağlamsa diye söledim onu ben. Bina sağlamsa tüm tapu sahiplerinin evet oy vermesi lazım ama eğer çürükse bina yıkıldıktan sonra yaptırılcak mütahit kişi kararı konusunda 3/2 çoğunluk var diye biliyorum.

chrome said:

geldim.
artık cool olucam çok iyi biliyorum konuyu.
kardeş. ne yapmak istiyorsan o mümkün senin binada.
kentsel dönüşümle riskli de çıkartırız.
sağlam da çıkartırız.
güçlendirme de yapabiliriz.
her şey mümkün. sen ne istersin onu söyle?

soruna gelince. 6.2 den sonrası tahminim sizin bina hasar alır. soruna %100 cevap vermek için tüm binayı taramak karotlu falan. şu tahminim gerçeğe %75 falan korele bir tahmin. %99 istersen 20.000tl paranı almamız gerekir.

Benim bir isteğim yok şuanlık çünkü mütahitler daha m2leri söylemedi yani daha teklifleri belli değil. Şuan bi üniversite ile bir risk raporu daha alıcaz gibi gözüküyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bina saglam dahi olsa kentsel donusum bolgesinde bulunuyorsaniz apartman yonetici vasitasiyla bir yapi denetim firmasina / deprem risk raporu veren bir firmaya gidiyorsunuz basvuruyorsunuz. Gelip apartmaninizdan birkac numune alacaklar, belli bir ucret karsiliginda hasarli raporunu verecekler.
Ucret vermek istemiyorsaniz bir muteahhit firma ile anlasmayi yaparak butun bu isleri onlara paslamaniz da tabi ki mumkun.

Kat maliklerinin 2/3'unun onayi ile apartman kentsel donusum projesi kapsamina alinir ve projesinin cizilip cizilmedigine bakilmaksizin en kisa surede bosaltilmasi ve yikim islemi gerceklestirilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Ferrero said:

Kat maliklerinin 2/3'unun onayi ile apartman kentsel donusum projesi kapsamina alinir ve projesinin cizilip cizilmedigine bakilmaksizin en kisa surede bosaltilmasi ve yikim islemi gerceklestirilir.

Maliklerden bir kişi bile isteyebilir o raporu. fikriniz olmadan konuşmayın lütfen mesleğimiz hakkında.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...