Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bilgisayar koltuğu

Joker

Öne çıkan mesajlar

Bilgisayar kullanımı / oyun oynamak için hazırlanmış bir koltuk bulabilmek cidden işkence gibi bir şey.

Her gün 10-12 saatlik kullanıma dayanıklı olacak ve bu sırada terletmeyecek.
Kolunu yaslayabileceğin kol koyma yerleri olacak.
Sırtını yasladığın zaman geriye doğru esnemeyecek.
Sırt kısmı tam dik pozisyonda duracak, hafif geride durarak seni boşta bırakmayacak.
Beli destekleyen ergonomik yapısı olacak.
Başını geriye yasladığında başını destekleyecek kadar uzun bir sırt kısmı olacak.
Şişman arkadaşlar için dar olmayacak.
En önemlisi de oturduğun zaman komforlu hissettirecek.

"Ofis Sandalyesi" diye aradığında elli milyon ürün çıktığının ben de farkındayım. Bir ara ucuz olsun diye alt modellerden almam gerekmişti. Sırt kısmı zaten küçücük, sırtını yasladığın an hiç direnç göstermeden geriye yatıyor, ayarı felan da yok. Bu tip ürünler de "bilgisayar koltuğu / çalışma koltuğu / ofis koltuğu" diye satılıyor da, çocukların işine anca yarar sanırım.

Mesh/fileli koltuklar ilginç bir olay. Kumaş/deri koltuklara göre çok daha rahat ve hava aldığı için de terletmiyor. Amerika'da meşhur bazı koltuklar var, ama bunlar tabii ki bizde satılmıyor. Türkiye'de satılan modellere baktığımda, aynı ürünler farklı adlar yerleştirerek satıldığını gördüm. Sanırım Çin'den felan nameless brand ithal edip kendi etiketlerini atıyorlar üstüne.

"Gaming chair" modellerini incelediğimde, ergonomik olmadıklarını, çabuk kırıldıklarını ve üstlerindeki derilerin kolayca sökülmeye başladığı gibi yorumlar gördüm. Tabii "Yarış Arabası Koltuğu" tarzında üretilmesinin de ayrı bir anlamsızlığı var. Formula 1 yarışı dediğimiz şey 90 dakika süren bir iş sonuçta. 10-12 saat aralıksız oturulacak bir koltuk için Formula 1 koltuklarını örnek almak, hiking ayakkabası için krampon giymek gibi bir davranış. Ama işte bu koltukları üreten firmalar, Twitch'te ünlü olmuş Jahrein gibi kişilere bu ürünlerini bedavaya yolluyorlar. Sonra onlara özenen oyuncu/Twitch kullanıcıları da bu ürünlere yöneliyor, sonra diğer firmalar da aynı ürünlerden üretmeye başlıyor.

İnternette araştırınca IKEA'nın Millberget ve Markus'un övüldüğünü gördüm. Şaşırtıcı gelmedi bana, 10 sene önce aldığım bir Millberget vardı, bu zamana kadar idare etti ve 700 liraya yenisini aldım. Bahsettiğim dandik ofis sandalyelerinden çok az daha pahalı, ama bahsettiğim ihtiyaçların hepsini karşılıyor. Markus biraz daha iyiymiş herhalde ama Millberget bana yetiyor.

Elbette, Ankara Siteler'de (gerizekalı biçimde araba kullananların arasında kaza yapma riskini de alıp) "KOBİ" diye tarif edilen dükkanları tek tek dolaşıp yüzlerce "makam koltuğu" denemem de mümkün. Birkaç gün böyle didik didik araştırma yapıp sonra eve 5 bin liralık bir koltukla dönerim. Ama bu tarz koltukların gerçekten bir araştırma geliştirme sürecinden geçip mi tasarlandığını yoksa tamamen tesadüf sonucu varolduğunu bilemeyeceksin. Bu kadar para verdiğin koltuğun kaç ay hayatta kalacağını da bilemeyeceksin.

O yüzden Türkiye şartları için en iyisi bir IKEA koltuğu alıp geçmek oluyor bence.
Özet: Millberget candır.

Sosyal ağlarda paylaş

her tepesinde kafa çıkıntısı olan koltuk formula 1 koltuğu mu oluyor ? 

gaming brandingine ne kadar uyuz olsamda bu gaming chair adında üretilmiş olanlar baya rahat ve 5 10 saat üstünde oturabilecek şeyler. dxracer var bende çok da memnunum. terletmemesi için ztn her türlü file almak lazım o da tercih meselesi oluyor.  ben aşırı terlemiyorum koltuğumda ama file tercih edecek olanlar için zaten farklı seçenekler var.

markus yada millberget ile bu tarz GAMİNG!!!!!! koltukların hiçbir alakası yok bu arada. birinden diğerine geçince çok net anlaşılıyor bel desteğinin yada koltuğun yatış açısının önemi. zaten bunlara bakmıyorsan önemli değil diyorsan herhangi birini al geç ama 5 paragraf yazı yazdığın konuda neyse al geç abi diye bitirmek komik olmuş ? 

Sosyal ağlarda paylaş

On 07.06.2020 at 02:04, paradoksalkedi dedi ki:

Nurus'un Ankara showroomuna gittim bugün Me Too çok övülüyor diye, şaka gibi 4K istiyorlar ona lol, baya 4K etmeyecek bir şey.

DXRacer sentinel de 3K, fena değil rahat aslında markus'a göre upgrade baya hem kolçaklar hem bel hem boyun.

Nurus modellerini hiç görmedim. ama internet sitesinden incelerken Öne 8 Arkaya 25 Sırt Eğimi, Oturma Derinliği, Sırt Sertliği, Bel Desteği, Kol Yüksekliği, Kol Desteği Genişliği, Kol Genişliği, Kol Desteği Pozisyonu, Boyun Desteği Açısı, Boyun Desteği Yüksekliği ayarları varmış. bunların hepsi ayrı bir masraf ve "fena değil" dediğin DXRacer'da bile yok birçoğu. Eğer 10 seneyi rahat çıkarıyorsa bence gayet iyi.

Sosyal ağlarda paylaş

50 dakika önce, mokoko dedi ki:

markus yada millberget ile bu tarz GAMİNG!!!!!! koltukların hiçbir alakası yok bu arada. birinden diğerine geçince çok net anlaşılıyor bel desteğinin yada koltuğun yatış açısının önemi. zaten bunlara bakmıyorsan önemli değil diyorsan herhangi birini al geç ama 5 paragraf yazı yazdığın konuda neyse al geç abi diye bitirmek komik olmuş ? 

Millberget ve Markus ile GAMİNG!!! koltukları arasında bir alaka yok. ben de onu anlatmaya çalışıyorum.

GAMİNG!!! koltukları sırf işi şekile çevirelim, Twitch'te yayıncıların arkasında renkli renkli cool gözüksün diye üretilen koltuklar. yarış arabaları koltukları cool gözüken şeyler olduğu için o tasarımı seçmiş oluyorlar.
Millberget veya Markus gibi koltuklar ise uzun süreli ofis / bilgisayar kullanımı için üretiliyor. üstünde rahat oturasın ve rahat çalışasın diye tasarlanıyor. bu kategoride en övülen marka Herman Miller oluyor genelde. daha ucuz isteyenler için Millberget ve Markus tavsiye ediliyor.

"cool gözüksün şekil şukul olsun bol para harcadığım belli olsun" gibi kriterlere bakmıyorsan ve 10-12 saat bilgisayar başında oturuyorsan Herman Miller veya Millberget gibi bu işe yönelik koltuklar almak gerekiyor diyorum.

"neyse al geç abi" demedim, bu tarzda koltuklarda Türkiye'de alınabilecek en iyi seçenek IKEA koltukları dedim. ama kaç paragraf yazdığımı sayarken dediklerimi hiç okumamışsın belli ki.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, ZaugnaKhaldun dedi ki:

Seduna Thunder Pro. Fiyat performans çok iyi.

Ben de bunu önermeye geldim ama stoklara kalmamış. Bulabilirseniz almanızı tavsiye ederim. Sırt tarafı terletmiyor, kıç tarafı rahat, bel tarafı çok iyi rahat ettirdi beni. Tek sıkıntım boyun kısmında olan çıkıntı çok geride, onun için de bir ara yerini tutacak bir şey araştıracağım.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Bone dedi ki:

Millberget ve Markus ile GAMİNG!!! koltukları arasında bir alaka yok. ben de onu anlatmaya çalışıyorum.

GAMİNG!!! koltukları sırf işi şekile çevirelim, Twitch'te yayıncıların arkasında renkli renkli cool gözüksün diye üretilen koltuklar. yarış arabaları koltukları cool gözüken şeyler olduğu için o tasarımı seçmiş oluyorlar.
Millberget veya Markus gibi koltuklar ise uzun süreli ofis / bilgisayar kullanımı için üretiliyor. üstünde rahat oturasın ve rahat çalışasın diye tasarlanıyor. bu kategoride en övülen marka Herman Miller oluyor genelde. daha ucuz isteyenler için Millberget ve Markus tavsiye ediliyor.

"cool gözüksün şekil şukul olsun bol para harcadığım belli olsun" gibi kriterlere bakmıyorsan ve 10-12 saat bilgisayar başında oturuyorsan Herman Miller veya Millberget gibi bu işe yönelik koltuklar almak gerekiyor diyorum.

"neyse al geç abi" demedim, bu tarzda koltuklarda Türkiye'de alınabilecek en iyi seçenek IKEA koltukları dedim. ama kaç paragraf yazdığımı sayarken dediklerimi hiç okumamışsın belli ki.

yok gayet okudum ona göre cevap yazdım. önce biraz sakin ol istersen hemen triggerlanma düz tartışabiliriz bence 2 normal insan gibi. GAMİNGGGG yazarken isimlendirmenin saçmalığından dolayı öyle yazdım zaten. komik yani sana laf etmiyorum herşeyi üzerine alınma sanki koltuk firması sahibiymiş gibi. ayrıca özellikle formula1 koltuğu dediğin için ona cevap verdim. yarış arabası koltuğuna benziyor olabilir ama f1 değil. tek benzerlikleri kafa yüksekliği ortadaki.  

alakaları yok derken neredeyse bütün ayarlardan yoksun olduğunu ve kullanım olarak benzer değiller demek istedim. mesela millberget dediğin koltuğun kolçak yüksekliği ayarlanmıyor, arkası yatmıyor. diğerinin de yine kolçak yüksekliği ayarlanmıyor ve arkası kitlenmiyor istediğin yerde. bel desteği de yok ikisinin birden. bunlar senin ihtiyaçların olmayabilir gayet normal. benim için de mesela tipi aşırı önemsiz. isterse pembe renk hentai karakteri tipinde olsun oturunca gözükmüyor zaten. o yüzden kolçak yüksekliği ayarı, arka yatması, bel desteği senin için önemliyse ve tipiyle çok ilgilenmiyorsan gayet alınası hepsi benim fikrim bu. uzun süreli hem çalışmak hem oyun oynamak için farklı ayarlarda çok rahat kullanabiliyorsun. en azından ben yapabiliyorum.

ha bide çok para harcadığım belli olsun demişsin ama öncesinde gidip herman miller örnek vermişsin. kaç paraya almayı düşünüyorsun acaba herman miller'ı?

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, goldbären dedi ki:

@Aceace 4k fileye niye verilmesin ya, iyi fileler öyle laçka değil, sırtın da terlemiyor uzun oturunca. önyargılı yaklaşma derim. bilmmemkaç yuroluk herman millerlar falan da hep file. aksine iki senede pelte pelte soyulan ucuz yollu pu-leather daha riskli bence.

Bilmiyorum ya...

2012-2016 arasında Markus kullandım. Mutsuzdum ama öğrenciydim. Kafama göre yeni koltuk alacak param yoktu. Koltuğa ilk oturduğumda ooo süper demiştim. 2 ay sonra pişman olmuştum.

2016-2019 arasında Adore'den dandik bir fileli koltuk almıştım. Rahat değildi, üstüne kolçağı kırıldı üstüne çözemediğim bir gıcırdama problemi vardı.

Ya şöyle bi şey var. O bilmem kaç bin yuroluk hermanlar millerlar ofis ortamında har hur çalışan adamlar için ideal gibi geliyor. Ben kendi bilgisayarımda hem çalışıyorum hem de bacaklarımı masaya uzatıp oyun oynuyorum. Sonuçta mesai 6'da bitiyor ve 12'ye kadar gevşek gevşek takılıyorum. Eyvallah çalışırken sorun olmaz ama iş bittiği zaman canımı sıkar gibi geliyor.

Geyming koltuklarını hiç bilmiyorum. Filelerden daha konforlu gibi geliyor. En azından adam gibi sünger var. Gel gelelim onların da fiyat aralıkları o kadar geniş ki ne yapacağımı bilemiyorum. Hadi diyelim dxracer alcam, e onun da 10 tane modeli var. Tipleri aşırı birbirine benziyor... Mesela

https://www.adoremobilya.com/oyun-koltuklari/dxracer-racing-serisi

Şunun çok methini duydum ama ben rahat edebilir miyim emin olamadım. Her ne kadar küçük götlü bir adam olsam da bilgisayar başında bağdaş kurduğum çok oluyor (mesela şu an). Genişine bakayım dedim.

https://www.adoremobilya.com/oyun-koltuklari/dxracer-king-serisi

3k lan... Yani 1-1.5k falan olsa alırsın, beğenmezsen yarı fiyatına elden çıkarırsın koymaz. Ama ucuz değil işte.

elmavotka xdrive iyi dedi diye ona bakayım dedim. (Hoş onlar da 3k değil de 2-2.5k) Elmavotka harici beğenen yok. 1 yılda perti çıkıyor demişler moralim bozuldu.

Aceace tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

tırt dxracer yerine şöyle 200 kiloya kadar taşıyan hemde kumaş seçeneği olan secretlab türkiye'de olsaydı keşke ?

https://secretlab.eu/collections/titan-xl-series#titan_xl_2020_softweave-charcoal_blue

buna benzer bilgisayar koltuğu satan olsa keşket türkiyede. hepsi deri, ışıklı mışıklı... dandik duruyor benim gözümde. 3. ayda bir yeri kırılacakmış hissi var. tekli kanepe/koltuk alasım geliyor bunları gördükçe

Sosyal ağlarda paylaş

12 saat önce, Aceace dedi ki:

https://www.burositofis.com/burosit-shadow-baslikli-fileli-calisma-koltugu-bsh-24420-arkalik-siyah-file-oturak-siyah-file-kumas

4k abi. 4k fileye verilmez. Şu geniş oyuncu koltuklarından alcam işte. En azından sırtımı yaşladığım şey belli olur.

https://store.hermanmiller.com/office/office-chairs/aeron-chair/2195348.html?lang=en_US

dünyanın en iyi koltuğu, full file? ?

Sosyal ağlarda paylaş

Seduna gelmiş stoklara da,

@ZaugnaKhaldun @Holy

kullandınız mı, kullanıyor musunuz önerir misiniz? Markus var bende onun yerine kullanıp bunu kuzene vermeyi planlıyorum mesela, uzun sürede rahat mı ? (her koltuk illa götü ağrıtıyor bir yerde zaten normal olan arada kalkıp dolaşmak onu demiyorum) kolçaklar hareketliymiş o önemli masaya göre iyi, işçilik bel desteği falan nasıl? go'layayım mı?

Ankara'da olsa yerleri gidip deneyeceğim de şimdi internetten alınca iade falan uğraştırırlar bir de.

Sosyal ağlarda paylaş

ilk 1 aylık izlenimde mutluyum ben, götüm bacağım rahat etti. Benim için yegane sıkıntısı (1st world problem o da), doğrudan parke üzerinde kullanıyorum ve o yüzden sürekli sağa sola kayıyor. ayaklar sabitlenmio haliyle bu fiyat bandında, ben de halı falan sevmiyorum; öyle alıştık birbirimize 

kurulumu 45 dk - 1 saat falan. kolçaklar hareketli aynen. bel desteği var ama biraz ince bir alet, çok aşırı faydası var mı bilemiyorum 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...