Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

latin alfabesine geçişin olumlu sonuçları

yav

Öne çıkan mesajlar

medeni ülkeler seviyesine çıkmamız ve okuryazar seviyesinin artarak çağdaşlaşmamız için latin alfabelerine geçtik diye öğrettiler

bu tez şimdi mantık ve matematik araçlarıyla çok rahat çürütülebilir gibi gözüküyor. latin alfabeleri dışındaki alfabeleri kullanan birçok ülkenin gelişmişlik ve dünya ile entegrasyon seviyesini gözlemlediğimizde en basitinden.

şimdi türkçe'yi, anadillerimizi, ingilizceyi, matematiği doğru düzgün öğrenmeden evvel osmanlıca'nın ilköğretim seviyesinde öğretilmeye başlamasını destekleyecek elbette değilim ancak vicdanım da pek rahat değil bu konunun tarihi ile ilgili. birkaç yıldır çok şaibeli geliyor harf devrimi bana doğrusunu söylemek gerekirse. şimdi bu kadar saçma konuların gündemi doldurmasını bile bu konunun şaibesine dayandırabilirim. haklı çıkartmak için değil fakat nedensellik açısından.

üstünde bulunduğumuz coğrafya binlerce yıllardır sıkıntı yaşama potansiyeline, tarihsel süreçlerin de desteklemesiyle, çok açık bir yer olduğundan bişeylerin doğrusuna yanlışına ulaşmanın pek imkanlı olmadığına inanmaya başladım bir süredir amma velakin yine dinlemek isterim birkaç temeli sağlam argüman.
Sosyal ağlarda paylaş

latin alfabesine gecmenin asil sebebi bariz olarak bati dunyasina entegre olmak, daha fazlasi degil. yoksa diger sebeplerin hepsine karsi arguman sunulur, tartisilir.

nihayetinde turkiye ile misir arasindaki fark olmustur arap alfabesi ile latin alfabesi. bazisi misir olmak istiyordur, arap alfabesinde kalsaydik der, kendi dusuncesidir.

tesekkurler ataturk, tesekkurler inkilap kahramanlari,,,,
Sosyal ağlarda paylaş

çocuklara osmanlıca öğretilmesinin arkasında iyi bir niyet olsa kesinlikle desteklenmesi gerekir böyle bir hareketin. dünya üzerinde osmanlıca bilgi üretiliyor olsaydı elbette bunun yararı olurdu. osmanlıca öğrenen kişi bu kaynakları aslından okur çağı yakalayabilirdi. ama böyle bir durum yok. günümüzde osmanlıca öğretmenin amacı bilimle uğraşanların işini kolaylaştırmak için onlara yeni bir skill kazandırmaksa zaten üniversitelerde bu öğretiliyor. bazı tarih bölümlerinde osmanlıca bilmeyen hocalar var ama zamanla azalacaktır bu. ünilerin gerekli bölümlerinde osmanlıca dersi var çünkü. bu çocuklar osmanlıca öğrenip onunla ne yapacaklar? unutacaklar bir süre sonra. bunun yerine programlama dersi verilebilir mesela. kaynak israfı tamamen.
Sosyal ağlarda paylaş

ortadoğu'dan ayırmak için kendimizi, tebaa yerine ulus koymak için; bu gizli saklı bir şey değil zaten. Birçok devrimle beraber düşünülmeli harf devrimi.

Ayrıca azeriler diyeceğim çünkü şimdi o kurulan devletin adı gelmiyor aklıma, bizden önce geçti latin alfabesine. Latin alfabesine geçiş cumhuriyet öncesinde de tartışılan bir konu, öyle atla deve bir şey değil esasen. Değişik bir programlama dili kullanmak gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

latin alfabesi yabancı kaynak taraması konusunda direk olumlu etkiliyor, öğrenmeyi kolaylaştırıyor kaldı ki sağdan sola ve soldan sağa okuma alışkanlığı bile etkiliyor insanı

eski diller tamamen merak işi, avrupada latinceyi de herkes bilmiyor ama isteyen diğer dillerde olduğu gibi seçmeli olarak bu dersi alaibliyor, antik yunanca da var mesela ama tamamen merak işi bu

sen "ecdadın"ın tarihini merak ettiremiyorsan yapacak bir şey yok kaldı ki osmanlıca kursu var ama giden az, gerçekten akademik çalışma yapmak isteyenler gidiyor bir de avukatlar eheh
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

bu tez şimdi mantık ve matematik araçlarıyla çok rahat çürütülebilir gibi gözüküyor. latin alfabeleri dışındaki alfabeleri kullanan birçok ülkenin gelişmişlik ve dünya ile entegrasyon seviyesini gözlemlediğimizde en basitinden.

1930'da nobel almış ülkelere bak, o zamana kadar bu ödülü kazanan bilimadamlarının ülkelerinin kaçında latin alfabesi kullanılıyor biliyor musun? Rusya hariç hepsi, rusyanın da zaten hepi topu 3 tane nobeli var.

yıl 1930, arap alfabesinden kurtulup da hangi alfabeyi alacaktık latini almayıp da?

Neyini anlayamıyorsunuz cidden merak ediyorum, bu kadar zor mu anlamak?
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

medeni ülkeler seviyesine çıkmamız ve okuryazar seviyesinin artarak çağdaşlaşmamız için latin alfabelerine geçtik diye öğrettiler

şimdi türkçe'yi, anadillerimizi, ingilizceyi, matematiği doğru düzgün öğrenmeden evvel osmanlıca'nın ilköğretim seviyesinde öğretilmeye başlamasını destekleyecek elbette değilim ancak vicdanım da pek rahat değil bu konunun tarihi ile ilgili. birkaç yıldır çok şaibeli geliyor harf devrimi bana doğrusunu söylemek gerekirse. şimdi bu kadar saçma konuların gündemi doldurmasını bile bu konunun şaibesine dayandırabilirim. haklı çıkartmak için değil fakat nedensellik açısından.

üstünde bulunduğumuz coğrafya binlerce yıllardır sıkıntı yaşama potansiyeline, tarihsel süreçlerin de desteklemesiyle, çok açık bir yer olduğundan bişeylerin doğrusuna yanlışına ulaşmanın pek imkanlı olmadığına inanmaya başladım bir süredir amma velakin yine dinlemek isterim birkaç temeli sağlam argüman.

şu da var, kendimize türk ve dilimize türkçe diyorsak, bunlara en uygun olan ve yaygın kullanılan alfabe de latin alfabesi, sami alfabesi değil

olmamış zaten, selçuk ve osmanlı, 1000 sene uygulamış, halk kabul etmemiş
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

latin alfabesi yabancı kaynak taraması konusunda direk olumlu etkiliyor, öğrenmeyi kolaylaştırıyor kaldı ki sağdan sola ve soldan sağa okuma alışkanlığı bile etkiliyor insanı

eski diller tamamen merak işi, avrupada latinceyi de herkes bilmiyor ama isteyen diğer dillerde olduğu gibi seçmeli olarak bu dersi alaibliyor, antik yunanca da var mesela ama tamamen merak işi bu

sen "ecdadın"ın tarihini merak ettiremiyorsan yapacak bir şey yok kaldı ki osmanlıca kursu var ama giden az, gerçekten akademik çalışma yapmak isteyenler gidiyor bir de avukatlar eheh

ben üniversitedeyken de vardı bu osmancıklar, osmanlıca kursu osmanlıca kursu diye dolanıyordu, alanların arasında bir allahın kulu olduğunu zannetmiyorum ki açıp bir kitap okumuş veya hala okuyor olsun

bu sığırcıkların bazıları da, osmalıca veya arap alfabesi öğrenince kuran okuyabileceklerini farz ediyorlar, evet yazılanların seslerini çıkartıyorlar ezberden ama buna okumak denirse tabi, öylede cahil adamlar
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...