Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

16 Devlet Bizim mi?Yoksa bazılarımı?

blackhavvk

Öne çıkan mesajlar

Hadi bakalım, kıt bilgim ve google dan temin edeceğim argümanlarım ile sizlerle çarpışmaya hazırım.

ben başlıyorum, arkadaş 16 devlet bizim. şamanı,müslümanı,putperesi farketmez, bu iş sancak işi.sancağı kim taşıdıysa bizdendir.

ben görmedim,amerika da budizmi benimseyene çinlileştin lan kıro dendiğini.

şu araplaşma, islamlaşma, tartışmasını kabul etmiyorum.bütünde devletin yönetip yönetmemesi önemli.devlet yönettiyse, hangi inanç yapısı ile yaptığının önemi yok. bugün islam karşıtlarının, osmanlı ve selçukluya buradan vurulmasını doğru bulmuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

totemic said:

biz türklerin en büyük hatası müslümanlığı kabul etmektir. bugun gök tengri inancında ısrar etseydik ortadoğu bataklıgında parlayan bir güneş olurduk..

Gök Tengri Türk Budununu Korusun ve Yüceltsin!

En büyük hata mı ? Ne demek o açar mısın biraz ? Türkleri göçebe hayattan yerleşik hayata geçiren etkenlerden biri İslamiyettir. Neden hata olsun ?

Öte yandan orta çağ Avrupa'sını cahillikte kimse geçemez. Sorun dinlerde değil, fakir kalmakta arkadaşlar.
Sosyal ağlarda paylaş

nerde getirmiş hacı, yap boz gibi yeni devlet krumak zorunda kalmışız hep. ne çinlisi bitmiş ne moğolu ne bilmem nesi. islamiyet sayesinde, ortak paydan çoğaldı. araplaşmadık, arap kültürünü tamamen almadık.türk kültüründen uzaklaştık ama tamamen kopmadık.

hala millet evinin girişine,nazar boncuğu,at nalı takıyor,tütsü yakıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

islamiyet hata tabi ki, dinmizi kültürümüzü kaybettik, kadını aşağıladık, aile yapımızı bozduk, kendini arap sanan nesiller yetiştirdik. arap kültürü içinde türk kültürünü yozlaştırdık. bugün 5 milyonluk moğolistan bizden çok daha gelişmiş bir toplum durumunda. müslüman olup gelişmiş bir toplum var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

Napolyonn said:

türkler islama isteyerek geçmemiştir.çinliler ile savaşırken yardıma gelen araplar taraf değiştirip türkleri vurup,hatunları öldürünce teslim olmak durumunda kalmıştır.uzun bir süre beyliği araplar yönetince bu duruma gelinmiş.

Çok büyük bir yalan bu.

Türkler kılıç zoruyla iş yapacak hatta din değiştirecek millet değildir. Her duyduğunuz iftiraya inanmayın.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=AP9hpw-Z2E4&t=2425
Sosyal ağlarda paylaş

Istari said:

islamiyet hata tabi ki, dinmizi kültürümüzü kaybettik, kadını aşağıladık, aile yapımızı bozduk, kendini arap sanan nesiller yetiştirdik. arap kültürü içinde türk kültürünü yozlaştırdık. bugün 5 milyonluk moğolistan bizden çok daha gelişmiş bir toplum durumunda. müslüman olup gelişmiş bir toplum var mı?

Arap kültürü diye bişey yok ki zaten, Çin-Hint-Pers-Türk-Antik Yunan bunlardan çalıntı üç gıdımlık şeyleri de. 9. yüzyılla 13. yüzyıl arası olan ve talandan gelen Arap zenginliğinde parlayan yerlerde yine Türk-Fars kültürü bilimi hakim.
Endülüs yine KAfrika Berberilerinin eseri, yani Araplar çölde çadırda yatıp karılarını düdüklemekten başka bi b.k bilmeyen en gereksiz canlı grubu büyük olasılıkla.
Sosyal ağlarda paylaş

Roqq said:

Napolyonn said:

türkler islama isteyerek geçmemiştir.çinliler ile savaşırken yardıma gelen araplar taraf değiştirip türkleri vurup,hatunları öldürünce teslim olmak durumunda kalmıştır.uzun bir süre beyliği araplar yönetince bu duruma gelinmiş.

Çok büyük bir yalan bu.

Türkler kılıç zoruyla iş yapacak hatta din değiştirecek millet değildir. Her duyduğunuz iftiraya inanmayın.

tarih bolumunde su ve benzeri mesajlari okudugum zaman heralde diyorum benim tanidigim millet disinda bir turk milleti daha var.

turk milleti bayagi kici kirik bi millet ya, inanmayin bu kadar uber-mensch oldugumuza.
Sosyal ağlarda paylaş

@fizban, Uber-mensch olduğumuza inandığındam dolayı demiyorum ki o lafları. Milletimizin bir özelliğinden bahsettim sadece. Savaşçı, göçebe herhangi bir topluma kılıç zoruyla bir şey yaptırılamaz. Zorlukla baş edemiyorsa basar gider abi. Öyle güruhlar halinde "hadi biz din değiştirelim ya" olayı yaşanmaz yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Roqq said:

Napolyonn said:

Çok büyük bir yalan bu.

ister inan ister inanma ama o zamanki islam devletinin şimdiki ışid den bir farkı yoktu.türkler beyliklere bölündüğünden güç birliği yoktu.o ara çinliler de güçlenince araplar çindeki ganimetleri elde etmek için türk beyliklerine yardım edeceği talimatı vererek ordularıyla geldi ama çin i devirmenin mümkün olmadığını görünce kibac hatun a saldırarak kadınları köle yapıp satmış veya kullanmış,erkekleri kılıçtan geçirmiştir.ne kötü dün atalarımızı vahşice öldürenleri kutsal addediyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

blackhavvk said:

Hadi bakalım, kıt bilgim ve google dan temin edeceğim argümanlarım ile sizlerle çarpışmaya hazırım.

ben başlıyorum, arkadaş 16 devlet bizim. şamanı,müslümanı,putperesi farketmez, bu iş sancak işi.sancağı kim taşıdıysa bizdendir.

ben görmedim,amerika da budizmi benimseyene çinlileştin lan kıro dendiğini.

şu araplaşma, islamlaşma, tartışmasını kabul etmiyorum.bütünde devletin yönetip yönetmemesi önemli.devlet yönettiyse, hangi inanç yapısı ile yaptığının önemi yok. bugün islam karşıtlarının, osmanlı ve selçukluya buradan vurulmasını doğru bulmuyorum.

eleştiri noktası "islamlaşma" değil, zaten özünde kuranın eski töre ile çelişkili kısımları az veya hiç yok...

eleştirilen, töre ile belli bir noktaya gelen beylerin zamanla bunu unutmaları veya görmezden gelmeleri, irana giren selçuklunun zamanın şartın göre doğru sayılacak bir hamle ile iran kültür eksenine girmesi, osmanlının bizans kültür eksenine girmesi.

selçuklu ve osmanlı da gördüğümüz gibi sen kurucu unsurlarını küstür ve onları dışlar veya dönem şartlarına göre asimile etmeye çalışırsan, sonuçları hayırlı olmuyor

bu konuda ( http://forum.paticik.com/read.php?17,7617423 ) değindiğim gibi "türklük" töre ile olur, töreyi doğru uygularsan (ve bu konu http://forum.paticik.com/read.php?17,7737584,7867411#msg-7867411) halk mutlu olur, mutlu olan halk, hakan için canını dişine katarak savaşır/çalışır, sonra ülkede refah artar...

b. selçuklunun yıkılma nedeni, osmanlı isyanlarının bir çoğunun nedeni buna dayanıyor, bunlar basit halk olabilir ama töreye uygulayan, talep eden insanlar, savaş zamanı çeri sağladığı adamdan sivil zamanda da hizmet bekliyor, vergi için değil hizmet için memurun gelmesini istiyor, padişahı tanrının gölgesi değil, otağında yemeğini yiyeceği, önder olarak görmek istiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

totemic said:

biz türklerin en büyük hatası müslümanlığı kabul etmektir. bugun gök tengri inancında ısrar etseydik ortadoğu bataklıgında parlayan bir güneş olurduk..

Gök Tengri Türk Budununu Korusun ve Yüceltsin!

böyle demek yerine, "bizans-arap-iran diyanet geleneklerini ve bürokrasisini aynen kabul etmek yerine, türkü türk yapan "kültürünü" korusalardı" demek bence daha doğru ve daha ilham verici olur
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...