Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

16 Devlet Bizim mi?Yoksa bazılarımı?

blackhavvk

Öne çıkan mesajlar

o hilal görüntüsü başlığın geri kalanında bahsedilenden farklı birşey yalnız. barbaros'tan müezzinzade'ye kadar donanma komutanlarının bile uyguladığı bir başlangıç dizilimi.

buradaki amaç ordu-donanma merkezine gelişmelere göre bindirilecek yönü tayin etmekte inisiyatif sağlamak. kanatlar çarpışmaya merkezden önce giriyor, düşmanın zaaf gösteren kanadına osmanlı merkezi yükleniyor. orta asya'daki vur-kaç tarzı değil burada bahsettiğin.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

onu diyorum bende zaten, her hilal gördüğümüzde, "hilal taktiği" dememiz gerek

e oyle bisi iddaa eden yok zaten,hilal taktiginin turklere ozgu olmadigini ve sahte ricat uzerine kurulu oldugunu anlattim,yoksa ordularin savas oncesi aldigi sekil degil taktigin vurucu kismi,cikip bin tane alakasiz resim paylasip hayir oyle degil demeye getir istersen,ama canne da sahte ricat yok da dedin zaten,takil kenks.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 yıl sonra ...
burayada fazla güvenme, zamanında gökçeğe bile twitterdan ispiyonlayanlar vardı, "sizin hakkınızda şu forumda şu konuda şöyle böyle konuşuyolar başkanım" diyerekten.

2 sakallı varsa aramızda sende gg'sin "türkleri müslümanlaştırmada en büyük mücadeleyi veren komutanımıza şöyle böyle diyolar" diyerekten gg olabilirsin
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
DoGMeaT said:

arkadaşlar

burada başladığım hikayeyi,dahada süsleyip,daha fazla detaya girip,kaynakları gözden geçrip fln

kısacası oldukça ciddi bir çalışma ile,bir podcast serisine çeviriyorum,bu ocak ayını buna harcadım

yaklaşık 15 dakikalık bölümlerden 15 episode fln tutuyor,henüz text ve taslak halinde gerçi,bilfiil ses kaydı haline geçince değişebilir

bu heycanlı hikayeyi seksi ve kadife sesimle otobüste durakta sporta yatakta tuvalette her yerde gözlerinizi yormadan takip edebileceksiniz

bunu yaptın mı?
yaptıysan nerede, ben görmedim.
yapmadıysan yaptırak mı?
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
filolog ya da tarihçi değilim ama bence asıl sorun çoğu zaman türk ile türkî ayrımının yapılamamasında. kırgızlar turkic, ama resmi türk tarih tezinin sunduğu gibi turkish değiller. yanılmıyorsam sadece azeriler ve türkiye türkleri oghuz grubunda yer alıyor. türkçe bir dilden ziyade dil grubu, slavic aryanic vs. gibi. giriş seviyesinde kaynak önerisi olan varsa seve seve alırım bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

aslında türk isminin veya türki den ziyade türk diyeceğimiz kişiler oğuzlar ve komşuları değiller, aşina falan diye isimlendirilen aile ve kendi boyu bu isimle anılmak için daha uydun eğer "orjinal türk" kim diye arayacaksak, bu boyda zaten hunlardan beri gelen yönetici bir aile ve bunların getirdiği örf ve adetler en sonra timurlulara, hatta erken osmanlıya kadar devam eden izleri oluyor.

aslında daha doğrusu bunlar, yaşılar, şamalar, kamlar, dedeler vs. gibi toplum içinde söz sahibi kişiler tarafından, güncel yöneticiye dikte ediliyor. mesela oğuz selçuk devletinde bu yapının izleri, moğol cengiz devletinden daha az gözlemleniyor dersem yanılmam gibi geliyor.

yine benzer bir yapı, celtlerin druit teşkilatında var, druitlerin diğer işlerin arasında devlet düzeni, töresi ve organizesi gibi alanlar için bilgi aktarımıda var, adamlar sadece ot hekimi gibi takılmıyorlar.

mesela yanılmıyorsam, keltlerin, işin sonunda galatlar olarak anılmasına yol açacak göç veya işgal dalgasının, haçlı seferleri gibi örgütlenmesi sağlayan druitler oluyor...

toparlamak gerekirse, fars, hint, ve çin etkisi dışında kalan kuzey asya halklarından, benzer yaşayış, örf, adet, edebiyat, din vb. gibi alanlarda benzerlik gösteren halklara türki halk denmesi daha doğrusu.

bunun dışında, eskiden ve yeniden, bu topluğun harici kuvvetlerin tesiri dışına çıkması ve kendi bütünlüğünü sağlaması için fikir yürüten kimseler için bu halkların tamamına türk deniyor, zamanında kamların, şamların, druitlerin veya hristiyan birliği kurmak için uğraşan roma kilisesi gibi

ek yaparken aklıma geldi unutmuşum, anne tarafında türkler ile akrabalığı olan, emevilere isyan sırasında türklerin desteğini alan abbasi hilafeti sırasında kurulan fütüvvet teşkilatı -sonrası için anadoluda ahilik- yine benzer şekilde halkı ve dolayısı ile devlet erkanında etkisi altına almayı amaçlayan böyle bir "derin" devlet yapılanması ve istihbarat teşkilatı gibi çalışıyor, yine aynı şekilde druit, eski kamlar veya roma kilisesi gibi

derviş teşkilatını da ayrıca unutmamak lazım, anadolu ve balkan faaliyetleri önemli

yani dip not olarak toparlamak gerekirse, islam öncesi dini anlayışın da etkisinde olan halkların ki bunlar bütün kuzey asyadır ve genetik olarak ırk ayrımından ayrı tutmak lazımdır, kamların ve dedelerin etkisi ile bir birlerine çok yakın kültürleri olduğu ve dilde benzerlik olduğunu iddia etsem çok yanılmam gibi geliyor bana
Sosyal ağlarda paylaş

din ve yaşam tarzı önemli aslında,

macar, bulgar rus kıpçakları ve kore ye yerleşenler gibi uçlarda olup din değiştirenlerin bütün kimlikleri de değişiyor, ama budist, müslüman ve yahudi olan ama "türk" hinderlandında olanlarda onlar kadar dramatik değişikler yaşanmıyor
Sosyal ağlarda paylaş

Dildeki degisim din ile beraber gelebilir, ama dil degismedigi surece Turki olmayi surdurur. Kumanlar dillerini kaybedene kadar Turki bir halk idi, kaybettikten sonra Kuman diye birseyin izini suremiyoruz zaten.

Gagauzlar guzel bir istisna bu arada, Hristiyan olup da Turk olmayi surduren bir halk olarak. Yakin zamanda kokenlerini incelemeye calistim ama icinden cikamadim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...