Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

MECHA!

Akuma_Blade

Öne çıkan mesajlar

Aslında bu topic'i açma sebebim en sevdiğimiz mecha serilerindeki özellikler idi , yani ideal bir mecha serisinin nasıl olması idi.Ama mademki konu Evangelion'a vurdu , konu hakkındaki topic'de yazmayacağım bazı şeyleri burarada yazacağım.

Evangelion kendi PC'mde izlediğim ilk Anime serisi idi.İlk bölümler itibariyle çok büyük beklentiler içine girdim ister istemez ama her yeni bölüm beklentilerimin biraz daha azalmasına , en sonlara doğru ise tamamen dibe vurmasına sebep oldu.GAINAX'ı zaten sevmem , hatta sinir olurum (Ebichu izleyin anlarsınız sebeplerimi) Sebep mi gerekli? : Tüm betimleme enerjisinin 3 karakter (Asuka , Rei , Shinji) üzerine yoğunlaştırılıp geri kalan tüm karakterlerin -aslında her biri çok da güzel yan öykülere sahip olabilecekleri yerde- resmen figüranlaştırılması , Sachiel ve Bardiel dışındaki birkaç Angel dışında tüm Angel'lerin tasarımlarının bir ilkokul çocuğunun çizebileceğinden daha iyi olmaması , problemsiz bir karakterin olamamsı ve bir noktadan sonra karakterlerin sadece zaafları ile anlatılmaya başlanması (Kirpi İkilemi , mastürbasyon , bira ve oeidupus kompleksi derkene yeter ulan diyesim geldi) , Shinji kadar sorunlu bir karakterin giderek mesihleştirilmesi ve en son olarak da savaş olayının çoğu zaman sinir bozacak kadar kısa sürmesi (80'lerin çoğu mecha serisinde bile bundan daha uzun ve sıkı savaşlar vardır kanımca) beni bu seriden soğutan en önemli faktör oldu.Açıkçası neden belirtmeden de "neon genesis evangelion hayranıyım , rei'nin hastasıyım , yolların ustasıyım vs" türü laflar duymak beni fena halde sinirlendiriyor.Şimdi diyeceksiniz ki "sen seriyi anlamadın , bak işte şöyle höbödö felsefe yapmışlar" diye ama ben diyebilirim ki tek bir kez izlediğim halde (Episode 17-18-19 ve 25-26 dışında seri hiçbir şekilde yeniden izlenilmeyi hakedecek bir derinlik de içermiyor açıkçası) çoğu kişiden daha fazla iyi anladım , hatta ansiklopedisini bile yazdım (Bkz. http://www.divxforever.com/index.php?act=subz&CODE=03&id=7605) ama dediğim gibi , ben bile birkaç bölüm dışında NGE'de kayda değer birşey bulamıyorum ve benim gibi birçok kişi de böyle düşünmekte. (Animenfo'daki NGE oylarının ne denli zıtlaştığına dikkat çekerim)

Şimdi diyeceksiniz ki hiçmi iyi şey bulamadın bu seride buldum ama bulduklarım sürekli azınlıkta kalan şeylerdi diyeceğim.Örneğin Episode 17-18-19 ciddi açıdan seriden farklı değerlendirilesi kurguda bölümlerdi , o bölümler izledim , makineyi kapatıp midemden tuhaf şekilde kalkma hiisederken kanepeye sırtüstü uzandım ve şöye dediğimi hatırlıyorum "insanoğlu böyle bir kurgu yaratmış olabilir mi?" ama dediğim gibi çok sürmedi , birkaç bölüm bitmeden seri de bitti ve benim 17-182de gördüğüm o birkaç küçük umut tanesi de 25-26 ile yitti gitti.Belki NGE için haa saygıyla anabildiğim Episode 17-18-19 yada serinin sonuna dair çok da anlaşılmaz olmasa da yine yien sert kabuklu bir sunum veren 25-26 için yine de farklı konuşabilirim ama overall manada seri bence fena halde vasat bir seri.Saçımı başımı yolduğum figüranlaştırılma olayı hakkında söyleyeceği şeyi olmayan , angel'lerin neden bu kadar sallama çizilmesini , yada diğer tüm nedenler bağlamında sebep falan belirtemeden Evangelion'a tapanları derhal Argento Soma izleyip oradaki insan ilişkilerinin yansıtılışı , kişisel acılar yada sahici duygular gibi özellikler üzerine konuşmaya çağırırım :)

[Bu mesaj Akuma_Blade tarafından 16 Ocak 2005 08:38 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...