Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Super basic C# sorularim

Korax

Öne çıkan mesajlar

Selam

2. universiteyi okumaya baslamamla birlikte ilk programlama kursumda basladi malum. Sinif 60 kisi oldugu icin bazen hocadan yardim almak zor oluyo. Suraya yazsam ara sira sorularimi da bana destek ciksaniz? Google'dan ariyorum genelde nasil yapacagima da ulasiyorum ama bazen ne yaptigimi anlamadan biseyler yapiyorum, buraya yaziyim dedim onun yerine.

Simdi söyle bi sorumuz var;

User'dan saniye inputu al, bunu dakika saat saniye bazinda göster diyo mesela soru.

Söyle dusundum;

static void Main(string[] args)
{
Console.WriteLine("Time conversationn");

double sec, min, hour;

Console.Write("Write seconds: ");
sec = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());

min = sec / 60;

hour = min / 60;

Console.WriteLine(sec + "seconds are: " + hour + " hours and " + min + " minutes and " + sec + " seconds.");

Netekim tabiki dogru olmuyo cunku artan saniyeleri dakikalari hesaplayip o sekilde yazdiramiyorum. Timespan class'i ile cözulebilir diye okudum, nasil kullanacagimi tam anlayamadim timespan'i.
Sosyal ağlarda paylaş

sdkjghsdk mod ile yinede yapamiyorum pöff lan cikamadim isin icinden yarim saattir

söyle yaptim userin yazdigini inputsec olarak aldim önce sonra söyle yaptim ama yinede tam olarak butun saniyeleri 1 hour 58 minutes 32 seconds gibi gösteremiyorum

hour = inputsec / 3600;
min = inputsec / 60;
sec = inputsec % 60;

dakikalari mesela

1 hour 60 minutes falan diye gösteriyo dfhsd
Sosyal ağlarda paylaş

Yepyeni bi soruyla karsinizdayim dsg

Simdi bi alana dikdörtgen bi cit cevirilcek. Cit in yukseklik ve genisligini kullanicidan aliyoruz. Koyulacak her tahtanin arasinda bide bosluk olcak bunu da kullanicidan aliyoruz. Koyulacak her tahtanin genisligi 10cm.

Kullanicinin girdigi genislige bosluklarla birlikte kac tane tahta sigar onu hesaplamam lazim. Cit cevirilecek alanin genisligini, tahtanin genisligi + bosluk genisligine bölerek cözerim dedim, netekim söyle bi sorun var:

Genislige 10 tane tahta yanyana sigiyosa arasinda 9 tane bosluk oluyo. Dolayisiyla alan genisligi / (tahta genisligi + bosluk genisligi) formulu siciyo burda.

Su sekilde hesaplarsam:

int tahtavebosluk = tahtagenislik + bosluk;
int hesap = genislik / tahtavebosluk;

olarak hesapladigimda sondaki olmayacak olan bosluguda hesaba katarak bölmus oluyorum. Modunu aliyim dersem bu sefer if kullanip genislikte bir tahtalik bosluk varsa eklemem gerek, netekim if kullanmak yok dediler. Cikamadim isin icinden sdfg
Sosyal ağlarda paylaş

a 10cm'mis zaten, digerlerini de kullanicidan aliyosun iste.

Atiyorum alan 3metre, cit araligi 5cm dersem formul sana oluyo

300 = (10x) + ((x-1) * 5)
300 = 10x + 5x - 5
x = 20.33

Haliyle 20 tane cit dosuyosun iste.

Bu arada yanlis yazmisim formulu. toplam_genislik = (x*a) + ((x-1) * b) olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...