Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Evlilik öncesi anlaşma hakkında görüşleriniz

White Wolf

Öne çıkan mesajlar

bingildak said:

benim arkadaşım üst düzey yönetici yabancı bir turizm şirketinde, kısa boylu eli yüzü düzgün ama albenisi olmayan bir çocuk. kızın birini beğendi, kız fiziksel güzellik olarak 10 beden büyük. kız bugün evlensek mi dese ayağının altını yalayarak evlenmeye gidecek.

2 üniversite bitirdi bu adam, 4 dil biliyor. tanıdığım en kültürlü ailelerden birinden çıktı.

güzllik geçici 10 sene sonra rahat ederler
Sosyal ağlarda paylaş

Evlenmeyi isteyen biri olarak çoğunluğun evlilik anlayışını bu anlaşma gibi nedenlerden dolayı sevmiyorum. insanlar gerçekten evleniyorsa bu maddiyatı her şeyi bir kenara bırakıp tamamen hayatlarını birleştirmek için olmalı. insanlar tanışıp 5 ay sonra evlenip 2 ay evli kalıp ayrıldıktan sonra evliliğin ne anlamı var. keşke bizim memlekette de aile baskısı olmasa da insanlar öncelikle bir süre birlikte yaşayıp birlikte nasıl olabildiklerini bir görse.
Sosyal ağlarda paylaş

aile baskından ziyade bence kızların evden kopamıyor olma durumu en kötüsü (doğrusu dönemin erkekleri de farklı değilde neyse). kız mezun oluyor, evden çıkacak çıkamıyor. üniversite mezunu olsa bile belli bir standarttan vazgeçmeden kendi hayatını kuramıyor. single, solo olarak kuramıyor yani. çoğu anne baba evinden evlenince çıkıyor. evlilik o evden çıkış için bir bilet gibi görünmeye başlıyor.

en çok bu baskı bence kadınları yanlış kararlara itiyor.

o kız üniversitede kendi evine çıkabilse, veya iş hayatına girdiğinde tek başına ayakta durabilse evliliğe o kadar hızlı atılacağını düşünmüyorum ben.

evlilik ile sanki "kendi" düzenlerine geçiyorlar. bir bizden diğer bir biz e atlıyorlar.

kişinin gelişimi için : biz (kendi ailesi), ben (sen ve ben hatta buraya - aynı evde sevdiği ile yaşama fakat bağlı bir hayata mensup olmama), biz (kurduğu aile) olması gerekiyor

bizim külterüde : biz (aile), biz (aile) oluyor

öyle oldu mu da olmuyor, 32 yaşında aydınlanma yaşıyor kadın lan ben kendim şahıs olarak hayatta ne kadar var oldum diye, çiviler çıkıyor yerinden bütün bağlar kopuyor sorunlar baş gösteriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

eşimle 6 ay sevgili kaldık, babasından istedim askerlik dedi 6 ay da askerlik yaptım, askerden geldim 1 ay sonra evlendik. 1.5 yıllık evliyiz çok mutluyuz. Öncesinde 6 yıllık bir ilişkim vardı, o kadar saçmalamıştık ki artık anlatamam. bence bu iş tamamen şans, ilişki süresinden bağımsız %50 ya mutlu olursun ya mutsuz, az mutlu oldum kıvamında üzüldüm biraz uğraşsak her şey yoluna girecek olayları yalan.
Sosyal ağlarda paylaş

"White Wolf" said:

kadınların durumu iyiyse 10 / 10 evlilik anlaşması istiyor, ama eğer bu kişi erkekse sen bana güvenmiyormusun durumu söz konusu

40 günlük evliyim , ilk izlenim olarak yukarıdaki söz denge & adalet terazisinin ne kadar çarpık olduğunun 1 numaralı örneği

Genel olarak herşeyde bu olay böyle misafir çağırsan yok istemem yorgunum der , kendisi misafir çağırdığında asla yorgun olmaz nedense...

Sen bişey yapmak veya almak istersin maddi olarak sıkışıksındır idareli gidelim der 2 gün sonra saçımı boyatıcam para der filan falan evlilikte adalet aramayın en büyük tüyom ise hiçbirşeye tamam demeyin herzaman bakarız cevabını verin ki ileride tamam demiştin söz vermiştin sen böyle mi tutuyosun sözünü gibilerinden muamelelere maruz kalmayın

Not: Eşimi seviyorum ama bazen acayip kafa silkiyo...
Sosyal ağlarda paylaş

calvaria said:

eşimle 6 ay sevgili kaldık, babasından istedim askerlik dedi 6 ay da askerlik yaptım, askerden geldim 1 ay sonra evlendik. 1.5 yıllık evliyiz çok mutluyuz. Öncesinde 6 yıllık bir ilişkim vardı, o kadar saçmalamıştık ki artık anlatamam. bence bu iş tamamen şans, ilişki süresinden bağımsız %50 ya mutlu olursun ya mutsuz, az mutlu oldum kıvamında üzüldüm biraz uğraşsak her şey yoluna girecek olayları yalan.

Abi sen büyük kumar oynamışsın kazanmışsın ama bunun olma olasılığı çok düşük...
Sosyal ağlarda paylaş

kağıt üstünde olmasa bile sözlü olarak anlaşılması lazım bazı konuların. en basitinden daha evliliğin başındayken olan olayları konuşmak lazım hatta.

çirkeflik diz boyutuna çıkıyor bazen. çeşitli örnekler:

- düğünde takılan bütün takıları amca oğulları alır adeti
- gerdek gecesi aileden birisi aynı evde bulunması gerekir adeti
- istemeye gelirken erkek tarafının pasta alması şarttır adeti
- bizde nişanda takı takılır adeti..

çok saçma sapan adetlerimiz var...
Sosyal ağlarda paylaş

calvaria said:

şanslıymışsın. 6 ay askerdeyken çok şey değişebilirdi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...