Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Total War: Attila

Komutan

Öne çıkan mesajlar

ya tw'nin ölüsü bile iş yapıyor, işte empire ölüsü ama gene kötü değil. tw'ler arasında kötü.
Akhlaur said:

Peki şu total warları bi sıralasanız iyiden kötüye nasıl gider ? Ben empire ın o kadar kötü olduğunu bilmiyordum ya o kadar da oynadım :p.

rome2
rome
med2 kingdoms
med2
med
rome barbarian
med viking
shogun2
shogun
empire
napoleon

ama ben olsam ikincisi varsa ikincisine bakardım hepsinin. son 10 yıldakilere.
Sosyal ağlarda paylaş

hayır, en iyisi, eb veya rs li rome...

geçtiği zamanı sevenler ve/veya kaliteli str oyun sevenler için

ama klasik çağlar beni bayar dersen, m2 modları ile başka alternative yok

insanlar empire ve m2 yakın çağlar ve bildikleri zamanlar oldukları için oynuyor genelde, dünyada ve türkiye de dahil, avam işi biraz :)

Hristiyanlar ile haçlı kurmak veya müslüamanlar ile cihat ilan etmek daha geniş bir kitleye hitap ediyor, hanibal ile romanın dibine kibrit suyu o kadar ilgi çekmiyor(du)

m2 oynadım çok beğendim dersen, empire ve devamları ilgi çekebilir

benzer zihniyet ama ben çıktığı zaman dayanamamıştım, isyan olayı çok saçmaydı, gerçi düzeldi diyorlardı ama bilmiyorum

ama deniz savaşları çok başarılıydı, tek hatırladığım o :)

ben şahsen tw:m yi m2 terçih ederim ama maalesef çalıştırsan bile taktik ekranı iç açıcı olmaz ama gerek müzik ve str haritası ve genel çizimler falan çok başarılı... ilk oyunda çok fazla ve gerçekçi birim vardı ama ikinci oyun bu bakımdan biraz güdük yaptılar sanırım tasarım işi zorlarına gitti, ama öyle olunca da oyun güdük kaldı,

yine ilk shogun, her ne kadar şu an taktik ekranında oynamak baysa bile strateji haritasında hala oynana bilir, taktik savaşlar bulunduğun yerin gerçek veya olası savaş meydanlarında geçiyordu çok sağlam bir oyun du, ninja vb. aksiyonları ve videoları, müzikler, diplomasi ekranı falan çok kaliteli bir oyun, ama maalesef devam ettiremediler, r2 ve attila ile anca yakaladılar

shogun ve tw:m hakkı yenmesin, m2, rome ve modları, r2, s2 saatlerce oynamışımdır ama hatıra bırakan veya hatırda kalan bütün savaşlar neredeyse shogun ve tw:m den birazda düz rome var...
Sosyal ağlarda paylaş

Seru said:

neyini devam ettiremediler, shogun 2 işte. oyunun her yerinden kalite akıyor.

evet, paçalarından

gerçi hakkını yemiyeyim, multisi baya zevkli di ve güzel savaşlar yaptım, anlatılacak, fos da güzeldi...

bu oyunun multiside, s2 gibi olsa ya? r2 de hiç oynamadım
Sosyal ağlarda paylaş

hangi yapay zeka, tek şehirlik beyliğin, 20 kişilik ordu yapması mı, yoksa daha ortada bir şey yokken 4 dünün toplanıp ütüne çullanması mı? o dördünü şehir savunmasında yendikten sonra daha senin adamların bile iyileşmeden bir sefer daha yapmaları mı? amaçsız manasız olarak gemi gönderip vaktini çalması mı?, rahat kazandığın deniz savaşının otoda aşırı kayıp vermesi yüzünden mecbur vakit israfı olması mı?

bir samurayın 3-4 asugari fiyatına gelmesi, ama 2 tanesini bile bertaraf edememe si mi? cepheyi genişletince daha %15-20 kayıpta kaçan asugarilerin mi? bu yüzden blok olarak durma ihtiyacı mı? blok olarak durunca %70 okçu olarak gezen ai nin dalga geçmesi mi?

bütün bunları aştıktan ve parayı vurduktan 2-3 x20 tane asugari ordusu kurup otoda silindir gibi geçmen mi? bunların sonucu olarak, samuray savaştırmadan, arkebüz ile samuray kıymadan shogun oyunun bitmesi mi?

ben buna yapay zeka demiyorum, ilk oyunda misal arkebüzden, nagitaya, geyşaya varana kadar efektif olarak kullandığım zorlayıcı savaşlar yapmıştım hatırlıyorum, ama bunda yok niye? gerek yok çünkü boşa eziyet ve birim karşılığını vermiyor, salıyorsun 60-70 asugari oto oto tamam

ya bire tasarımcı, japonya da oyun kuruyorsun niye büyük ordu kurmaya yöneltiyorsun? niye ai yi öyle tasarlıyorsun? 5-6 tane samurayla gidelim, arada 10 tane asugari çıkarsın onları kılıçtan geçirelim, gerçekten tw zevkli yanı o zaman ortaya çıkıyor. senelerdir bu şekilde oynuyorum ben taki s2 ye kadar, yok yapamıyorsun, illa büyük ordu kuracaksın, başka çıkar yolun yok, oyunun başında samuraya abanıp 3 tane yapıyorsun, fısss

very harda da, bir companion ve foot companion ile makedeonlar ile 10 turn den az sürede yunanistanı almam, bu süre zarfında en büyük orduyu ai getirdi 10 tane falandır, 5vs5 savaşlar yaptın, birimlerin özelikleri ile kazandığım, shogunda araki bulasın

ama single ile alakalı yoksa multide güzel savaşlar yapmıştım, misal uzun mızraklı asugariler yeni çıkmıştı onlardan aldım bir tane cepheyi akar suya verdim, yine güçlü bir tür tüfekli çıkmıştı ondan koydum oraya, solumu ormana verdim sağım ve arkası boşta kaldım generalide açığa koydum, asugariyi generalin içine soktum, rakibin asugari süvarisi var, çakallık yapacak açıkta duran generale saldıracak 2 veya 3 süvari arkaya kardırdı, saugariyi görmedi veya standart zanneti umursamadı zaten ilk saldırıda general topu atar, ama ben ne yaptım, tam taarruz ederlerken generali attan indirdim, asugari ile yan yana geldiler, orada bir kıyım oldu adamın orada umudu suya düşünce zaten ana str. si buydu galiba kıytırık adamları ile akarsudan saldırdı, tüfeklide orada bir kıyım yaptı...

mesela bu az sayıda askerle yapılan güzel bir savaş, r2 de buna bezer savaşları ai ile yapabiliyorsun

nanban trade ship de güzel di
Sosyal ağlarda paylaş

hangi yapay zeka, tek şehirlik beyliğin, 20 kişilik ordu yapması mı, yoksa daha ortada bir şey yokken 4 dünün toplanıp ütüne çullanması mı? o dördünü şehir savunmasında yendikten sonra daha senin adamların bile iyileşmeden bir sefer daha yapmaları mı? amaçsız manasız olarak gemi gönderip vaktini çalması mı?, rahat kazandığın deniz savaşının otoda aşırı kayıp vermesi yüzünden mecbur vakit israfı olması mı?

öncelikle şu ana kadar ki en iyi ai shogun'da (rome 2 oynamadım ) tek beyliğin tonla adam basıp sana gelmesi komik olmuş, kaç kere very hard'da oynadım hiç böyle birşeye rastlamadım, bildiğin paesant gibi kalıyorlar orada, zaten özellikle ticaret kollarını kapatırsan halk sürekli mutsuz oluyor, açlıktan geberiyolar. adam basma konusunda tüm tw'ler öyle sadece shogun değil, mesela yüksek seviyelerde ai'nin buff alıp penaltılara immune olmasını sana göre daha hızlı adam basmasını sağlıyor. he sen bi de modlu oynuyordun galiba mod kurarsan oyun dengesi baya saçmalayabilir, darth kuranlar ağlıyordu forumlarda.
deniz savaşları'nı oto yapıp sonuçlarından memnun olmuyorsan gidip paşa paşa kendin oynayacaksın. ayrıca hangi zorlukta oynadın bilmiyorum ama zorluk arttıkça auto battle'larda favor ai'ye kayıyor.

bir samurayın 3-4 asugari fiyatına gelmesi, ama 2 tanesini bile bertaraf edememe si mi? cepheyi genişletince daha %15-20 kayıpta kaçan asugarilerin mi? bu yüzden blok olarak durma ihtiyacı mı? blok olarak durunca %70 okçu olarak gezen ai nin dalga geçmesi mi?

samuray, ashigaru konusunda kusura bakma oyunun özünü kapamamışsın. ashigarularla kabak gibi ortada gezmeyeceksin zaten. ashigaru'lar savunmada yıldızlaşıyor, samuraylar da saldırı da. moral'lerinin ve charge değerlerinin yüksek olması rakibi flank etme veya vur kaç gibi taktikleri kullanmanı gerektiriyor, samuray'ı savunmaya koyarsan fiyat performans oranını tabi alamazsın. ayrıca full samuray veya full ashi ordusuz olmaz, tavsiye edilmez.

bütün bunları aştıktan ve parayı vurduktan 2-3 x20 tane asugari ordusu kurup otoda silindir gibi geçmen mi? bunların sonucu olarak, samuray savaştırmadan, arkebüz ile samuray kıymadan shogun oyunun bitmesi mi?

çok iyi oyuncuysan zaten ne basarsan bas her türlü savaşları alırsın. mesela şöyle bi oyuncu: http://www.youtube.com/watch?v=cOC9XTGPOms ama oyunda ashi'leri basayım herkesin üzerinden geçeyim diye birşey yok. he 4x full ashi yapıp oto savaşla saldırıyorsan birşey diyemem tabi :) oda gibi bir clan gerçeği var tabi, moral seviyesi yüksek olduğu için ashi'lerin, ona uygun generallerle de savaşta yüksek performans alınabiliyor.

ya bire tasarımcı, japonya da oyun kuruyorsun niye büyük ordu kurmaya yöneltiyorsun? niye ai yi öyle tasarlıyorsun? 5-6 tane samurayla gidelim, arada 10 tane asugari çıkarsın onları kılıçtan geçirelim, gerçekten tw zevkli yanı o zaman ortaya çıkıyor. senelerdir bu şekilde oynuyorum ben taki s2 ye kadar, yok yapamıyorsun, illa büyük ordu kuracaksın, başka çıkar yolun yok, oyunun başında samuraya abanıp 3 tane yapıyorsun, fısss

yorum yok, afrika'da sömürge mi kuruyorsun? ki çok büyük ordular kurmana da gerek yok. monk'u, ninja'sı, metsuke'si tonla seçeneğin var.

very harda da, bir companion ve foot companion ile makedeonlar ile 10 turn den az sürede yunanistanı almam, bu süre zarfında en büyük orduyu ai getirdi 10 tane falandır, 5vs5 savaşlar yaptın, birimlerin özelikleri ile kazandığım, shogunda araki bulasın

shogunda da kimse full ordu ile başlamıyor. oyunun başında 2 clanı birden alabilirsin düzgünce planlarsan.

oyunun hataları var mı var. mesela ai bi town aldığında penaltısı yok. ticaret noktalarını aldığında uzun bir süre kimse senle ticaret yapmak istememesi gibi.. ama gerizekalı ai ile ünlü bir seri olan tw için shogun 2 çok büyük bir ilerlemeydi.
Sosyal ağlarda paylaş

orda dusman cok ordu yolluyordu da hep dandik birlikler 2 tane düzgün ranklı full stack ordu varsa alıyordu hepsini cat cat, ben sahsen rank ve full ordu olmadan savasmam asla oyunun basi haric.

bide ashigaru ne abi peasant degil mi onlar lol,

ben ana oyunu yari'lerle bitirdimdi sırf samurai ve cavalry sekline, tum ordular bunlardandi. sehirlerdede monk archer vardı. bitek cok sonradan unique birimler falan cikinca clan liderinin ordusunu bunlarla doldurmustum isimli ordular kahramanlar falan.

ilk dlcde tamamen monk warrior/archer ve 4-5 naginata cavalry gitmistim pahali ve az birimli olmalarına ragmen, bide ada clanıyım.

ilk dlc orduları

http://i.imgur.com/bjhD9Gu.png

Sosyal ağlarda paylaş

oyunun başından bahsediyorum ne basarsan bas diye bir durum yok, asugari yapacaksın veya zaman ve paraya kıyıp samuray yapacaksın ki, o kadar para ve zaman harcadıktan sonra eline geçecek samuray sayısı, unkeep yüzünde 2-3 geçmiyor, rakip 6-8 yari o kadara yakın bow men ile üzerine geliyor, ne yapacaksın? bir samurayın üzerine 3 tane asugari geliyor veya samurayı kanada koyuyorsun ortaya asugari koyuyorsun bu sefer, daha samuray kanattan çevirmeye başladığı anda göbek dağılıyor abidik gubidik işler

dünyanın parasını harcıyor ve bakım masrafını veriyorsun bow smuray yaptın eline ne geçiyor? neye faydası oluyor, 3-4 bow asugari koysan karşısına yetiyor ve ai zaten onu yapıyor. sen en fazla 1 ordu samuray anca toplarsın japonyanın yarısını alsan ki o zamanda zaten 1vs2-3 oluyorsun eziyetin bini bin para

very harda 4 kere falan s2 yi, 1 kere ros -ki ne kadar kötü ve gereksiz bir oyun, s2 için dediklerimi al x3, 4 kere falanda fos bitirdim oynamadığım oyun değil boşa satmayın, sizin dediğiniz seviyeye gelince 4 ordu salıyorum oto oto gidiyor zaten sorun olmuyor ama amelelik oluyor oyun str veya taktik değil

tekeda legendry, yaponyanın ortasındasın 3-4 kere denedim aynı şey 10 turnu geçemiyordum, en son hali nasıldır bilemem

dediğim gibi ai zırva işleri olmadan, multi olarak güzel oyun, az birimle yapılan savaşlar güzel oluyor, birde naban t.s. ile yakık avlamak uzaktan
Sosyal ağlarda paylaş

Seru said:

feamer said:

shogunda da kimse full ordu ile başlamıyor. oyunun başında 2 clanı birden alabilirsin düzgünce planlarsan.

burada yazar demek istiyor ki: shoguna uyarlayalım

very hard da, oyuna başladığın gibi farzi misal shizimatsu ile bir nagita ve bir samuray cavalary yanına 3-4 asugari ile totalde 5-6 birim adamlar ile 10 turn içinde o adayı alabiliyorum

şimdi böyle bir durum var mı bu oyunda? imkanı var mı böyle bir oyunun?

str haritası güncel formuna ulaştığı zamandan beri, r1 den beri bütün oyunlarda bunu yaptım veya yapabildim ama burada yapamıyorsun

gerçi yapamıyorsun değilde, aynı zevki vermiyor safi eziyet
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...