Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çileburgaz

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

HocaEfendi said:

edirne karaağaçta idim sürgün yeri idi bu arada :D

acemilik mi, ustalık mı?

biz acemiliği orada yapmıştık, çok lanet biyer, belkide türkiyede ki 3 lanet yerden birisidir, ama lahmacun fırını var :)

belli zamanlar yiyecek bir şey bulamadığımız için baklava yiyorduk, ana kantinci firar etiği için 3 hafta kadar hiç bir yerde çay şeker kalmadı... çayı bir bölüğün kantininden, şekeri başka bir bölükten alıyorduk...

kış zamanıydı, yılbaşında asker kaçıp tekelerden içki çekince, adamlar şikayet etmiş kocaaa birlikte kalan 3 tane teğmen yılbaşına 40 dk kala içtima toplamıştı. girişe yakın koğuşlar eski ahır olduğu için ve kalorifer merkezine uzak olduğu için, bataniye olmadığı, camlar kırık olduğu için adamlar soğuktan muzdarip oldular, yemek haneye girerken öyle bir koku vardı ki, askerden sonra bir sene kadar aklıma gelince iştahım kaçtı...

bütün bunlara rağmen korgeneral di galiba rütbesi ziyarete geldi ve bizimle özel olarak hiç bir rütbeli olmadan ana gazinoda konuştu, bütün kısa dönemler olarak çok rahatız, şöyle rahatız, askerlik ne güzel diye anlatınca, buna rağmen, edirnede ki nato üstü süloğluydu galiba, onlarda "günlük gazete yok, yemekler az çeşit, meyvelerde sıkıntı var" falan diye şikayet edince, birde üstüne 30cm kar yağınca 2 hafta yatış yaptık, şikayet edenlere ise karda intikal dahil her şeyi yaptırmışlar, çadır bile kurdurmuşlar...

neyse askerlik anısı bu kadar yeter,

ama imkanın varsa uzak durulacak bir yerdi, 5-6 sene önce
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

Uzun döneme elini versen kolunu kurtaramazsın. gerekirse kavga çıkar, döv bir bok olmaz.

Benim kaç arkadaşım uzun dönem dövdü kendini ezdirmemek için, yenilen ceza maks 3 hafta çarşı izni oldu. Çok koyan bir şey diyordu mesela onu alan arkadaşta ama en azından kalan sürede uzun dönemler buna abi, dayı çekmekten bir hal olmuşlar.

bu çoğu yerde geçerli değildir bence. hele Edirne Karaağaç gibi sürgün yerindeysen..
zaten uzun dönemler kısa dönemlere antipati ile bakarlar.ters tepebilir. bi manga ortaya alıp kim vur duya götürebilir.

bizzat gördüğüm bir çok enstantane var kısa dönemlere yapılan.
Sosyal ağlarda paylaş

karaağaçta bizim kaldığımız yerin ahalisi iyiydi baya, sadece bir çocuğun oda kapının girişinde olduğu için ilk gün botunu hacıladılar o kadar...

ama çocuklar diyordu zaten abi siz misafirsiniz o yüzden böyleyiz burada kalırsanız böyle olmaz diye

gece bir patırdı, bam güm uyandık, bizim üst koğuş uzun dönemdi alt devrenin biri yeterin diye çekmiş tüfeği, sonra ne oldu hatırlamıyorum

ya zaten kiminle konuşsak adamların ikinci sürgün yeriydi karaağaç, sürüldüğü yerden de sürmüşler adamları...

ben görmedim ama üst düzey bir uyuşuturu/kova geyiği hep vardı
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

356 kd olarak 65. mekanize piyade tugayı Pamir kışlası yamyam bölüğünde ustalık yapıyorum iki haftadır. Şafak sanırım 129.

Karşıdaki Dora kışlasında askerlere ağır eziyet edildiğine dair duyumlar aldık demin. Moralimiz bozuldu. 2 sat süren mıntıka, istikamet vs. Biz sadece uzmanların iğneleyici lafları ile karşılaştık şu ana kadar. Yarından itibaren eğitimler (artık ne eğiteceklerse) ve 3000 metre koşuları başlayacak sanırım.

Koğuşta patlatılmayan dolap yok, yer değiştirme muhabbeti beni değil de diğer kdleri ağır vurdu. Kamuflajları falan gidenler var.

Devrecilik değil de sıracılık var. Komutanlar da destekliyor gibi sıraclığı. Bu nedenden dolayı da sanırım yazıcı, silahçı gibi işleri bize değil 1994-1 tertiplere vereceklermiş. BÜtün o tarz işler için uzun dönemleri tercih edecekler gibi bir hissiyat var.

2 haftalık bir usta asker olarak şimdilik dertlerim bunlar, deneyim ve görüşlerinize açığım.

Astsubaylara uzmanlara bilgisayar bildiğini bi şekilde göster, ondan sonra bütün rütbelilerin uzmanı olursun. Kimse de bişey diyemez sana. Gittiğin yerin abisi olursun. :)
Sosyal ağlarda paylaş

law a katılıyorum, askere giden adamları gazlıyorlar o olma bu olma falan diye sonra millet sığır gibi ortada dolaştığı için komutanlar daha bir ayar oluyor...

biz acemilikten sonra karakola gitmeden önce bölükte angajman kuralları dersi alıyorduk, gazinoda otur, astteğmen bik bik anlatsın masada uyu... neyse bir dosya düzenleme işi vardı bir arkadaşı aldılar, bir iki gün sonra, mal mal oturacağıma bir şeyler yapar muhabet ederiz falan diye komutana dedim bende geleyim daha çabuk biter falan dedim gittik bir iki arkadaş daha geldi takılıyoruz öyle dosyalarla falan. baya bir kısa dönem vardık aslında diğerleri de masalarda yatmışlar bize diyorlar "lan ne enayisiniz falan diye laf atıyorlar" falan sonra bunlar böyle yayılırken, bi üst teğmen geliyor bunların yatığını görünce bunları dışarıda sürünmeye çıkartıyor çamurda, 1 saate yakın yat kalk sürün, adamlar bir geldi kafadan bileğe çamur içindeler aylardan ocak-şubat... bundan sonra adamlar başladı bunlar niye sürünmedi de biz süründük...
Sosyal ağlarda paylaş

DA2019 said:

Aket-Atum said:

356 kd olarak 65. mekanize piyade tugayı Pamir kışlası yamyam bölüğünde ustalık yapıyorum iki haftadır. Şafak sanırım 129.

Karşıdaki Dora kışlasında askerlere ağır eziyet edildiğine dair duyumlar aldık demin. Moralimiz bozuldu. 2 sat süren mıntıka, istikamet vs. Biz sadece uzmanların iğneleyici lafları ile karşılaştık şu ana kadar. Yarından itibaren eğitimler (artık ne eğiteceklerse) ve 3000 metre koşuları başlayacak sanırım.

Koğuşta patlatılmayan dolap yok, yer değiştirme muhabbeti beni değil de diğer kdleri ağır vurdu. Kamuflajları falan gidenler var.

Devrecilik değil de sıracılık var. Komutanlar da destekliyor gibi sıraclığı. Bu nedenden dolayı da sanırım yazıcı, silahçı gibi işleri bize değil 1994-1 tertiplere vereceklermiş. BÜtün o tarz işler için uzun dönemleri tercih edecekler gibi bir hissiyat var.

2 haftalık bir usta asker olarak şimdilik dertlerim bunlar, deneyim ve görüşlerinize açığım.

Astsubaylara uzmanlara bilgisayar bildiğini bi şekilde göster, ondan sonra bütün rütbelilerin uzmanı olursun. Kimse de bişey diyemez sana. Gittiğin yerin abisi olursun. :)

abi yazılım mühendisiyim. S katı, uzmanlar, astsubaylar, bölük komutanı hatta tabur komutanı bile mesleğimi biliyor. Yazıhane işini 1994-3 ortaokul mezunu elemana verdiler.

Bazı uzman onbaşılar sırf kısa dönemiz diye kasti süründürüyor. Misal; silah bırak denildiğinde biz sağda 4 kd bıraktık diğer uzun dönemler bizim gerimize bıraktı adam sizin hizanız bozuk dedi bize istikamet verdi süründürdü. Böylesi şeyler koyuyor. Görev de vermeyecekler büyük ihtimal, terhis olana kadar eğitim mi yapacaz aq ya?
Sosyal ağlarda paylaş

Hop, 65. Tugay'ın 351 poşet ekmekçisi olarak hemen olaya atlamak istiyorum. Görüp görebileceğin en fantastik askerlik yerlerindendir orası cidden. Mantık sınırlarını zorlamak diye bir durum yok, kafayı boşaltman şart. Ama ilk bir ay olmayacak o zaten, alışkın değiliz çünkü. Pamir şu an korkunç gözüküyor olabilir ve yamyamların arasında olabilirsin (1. piyade oluyordu sanırım onlar di mi?) ama daha beterleri var. Yazıcı olmaman normal, komutan yanında uzun duracak adamları tercih ediyor. Ama sana da boş işler gelmez. Benim tertipler hep santrale falan yollanmıştı. Fakat sonradan bir iki tanesini çaycı falan yaptılar boş kaldı diye. Adam en rahatımız oldu. İlk haftalar biraz sinir ederler ama olacak o kadar. Revircileri özellikle KD seçiyorlar bak. Başka türlü başedemiyorlardı.

Pamir'de özellikle Sahra Hizmet ile iyi geçin. İlla vardır KD arkadaşın Sahra'da olan. Onlar banyocu veya fırıncı ise daha da güzel oluyor. Kendini sevdirtmezsen yokuşun en kralını o bölükten yersin (geçen sene bütün piyadelere iki gün bayat ekmek yedirmiştim) Banyoya almazlar falan.

Dora'da adam dövüyorlarmış diye bir söylenti her daim var. Dayak da var gerçi orası öyle ama kışla farketmiyor. Sahra ile kavgaya girip geceleyin yatakhanemizi basmıştı 1. Piyade mesela. Dora'da ise Topçu Taburu diye bir gerçek var. Onlardan kaynaklı o söylentiler.

Git bölüğündeki adamlarla tanış, muhabbet kur. Komutanlarla muhabbet kur. Sevmesen bile kur hatta. Genelde KD'ler çok burnu kalkık olduğu için sevilmiyor. Muhabbet falan etmiyorlar, çok bilmiş geziyorlar. Bir kere nasıl muhabbet edebileceğini çözersen rahat edersin. Bir de poşet lafına alış. Hakaret olarak kullanmaya çalışıyorlar genelde ama sen kendine poşet der, "poşetim ben olm" şeklinde takılırsan uzun dönemlerde alışıyor. Ayrıca illaki yaşı büyük bir kaç uzun dönem oluyor. Herkes onların sözünü dinliyor genelde. Onlarla da muhabbetini kurmaya çalış. Kumandada söz hakkı olan nadir KD'lerden biri olabilirsin :P

Hafta sonu çarşıya çıkınca ise henüz keşfetmediysen git İzabella Pizza'ya (Orduevinin yanında hemen ara sokak) öğlene kadar açık büfe kahvaltı var. Daha öyle güzel bir açık büfe kahvaltı görmedim ben. Kek pasta kurabiye falan da var yani. sabah kahvaltısını yapıp gazete kitap okuyup öğleye kadar oturuluyor mis gibi. Sonra da kendine bir internet kafe bulursun akşamı edersin zaten. Kipa'da falan iş yok ufak yerler ama arada bir gidip AVM hasreti giderilebiliyor (yalan giderilmiyor o kadar ufak yerde)

Şaka maka Lüleburgaz çok güzel bir yer. Denizsiz sahil kasabası gibi. Haftasonu askerlerden uzak kal mümkün oldukça (bir iki arkadaşınla falan takıl en fazla) zaten içerde hep onlarla olacaksın.

Biraz zaman geçtikten sonra alışırsın oralara merak etme yani :D İş konusunda ise kafaya takma. Bakım birliğindeki KD'ler çok fantastik işlere koşabiliyor (Tank zinciri söküp takmayı bilen arkadaşlar vardı bizde) Gece silahçılığı, gündüz silahçılığı falan kaparsan hakkaten rahat yaşarsın bu arada.

Bir de en önemli konuyu unutma: Ruh hastası bir Tugay Komutanı var orada. Her sabah yürüyüş yapıyor Dora - Pamir arası. Sizin oradan da geçiyor. Beyaz şapkalı bir adam görürsen ortadan kaybol. Önce o seni gördüyse sakın kaçma. Kovalıyor ruh hastası manyak. Yatakhanelere falan dalıyor o kadar hasta.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu haftam nispeten rahat geçti, alışmaya başladık artık iyice.

haftaya çavuş olacağız, görevler gelecek sanırım. Uzun dönemler pek mutlu değil bu duruma ama göreceğiz ne olacak. Revirciliği gözüme kestirdim, inşallah bakalım :D

Tüyolar için sağol hacı, ve evet yamyam bölüğündeyim :D
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
Batıdaki askerlik yapma değil askeriyenin işini yapma resmen.

Fırtına çıkar ağaçlar devrilir bir asker gelir onları keser, diğerleri gelir kesilenleri taşır. Bu tarz garip garip işler.

edit: Bir de şu sıhhi izin/ hava değişimi işleri nasıl oluyor bilen eden var mı?

Kısa Dönemde 15 gün hava değişimi hakkı var, doktordan 15 gün rapor alsam hava değişimi sayılıyor mu direkt?

Böbrek taşım var, soğuklarda aşırı sıkıntı. Doktor böbrek taşı dolayısıyla 15 gün izin verse mesela (tabi ki terhise 15 gün kala ;) ) gönderirler mi beni? :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...