Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İşten çıkarma

paspatur

Öne çıkan mesajlar

paspatur said:

toggie said:

Ha bir de İK falan var, demek ki ucundan, köşesinden kurumsal şirket. Bu kurumsal şirkette nasıl adam kovacağını internette paticik forumlarına soran bir müdür var.

Bu kardeşimiz zannediyor ki bir müdür işten adam çıkaracaksa IK ya mail atıyor. IK dan 5 dak. içerisnde gelip elemanın kollarına girip ayaklarını sürüyerek götürüp çöpe atıyorlar.

Ben IK 'ya eleman çıkarmak istiyorum dediğim taktirde benden nedenini soracaklar. Bunları belgelememi isteyecekler vb. Hatta sorunun bende olabileceğini bile ima edebilecekler. Çünkü işten adam çıkarmak kurum için maaliyetli. Ben bu aşamasını soruyorum.

Yorum yapmış olmak için yorum yapmayın. Az düşünün.

Bence bunları biraz once google'dan ogrendin. Paticik cok mudur yetistirdi, seni mi bos gececek.
Sosyal ağlarda paylaş

Isci cikarmak konusunda isin zor. Bende de var boyle bi operator, isine gelmedi mi rapor alir, hep kaytarma hep problem.

En ufak aciginda savunmasini alicaksin. Sonra birikince disiplin kurulunda gundeme getirip adamin uygun olmadigini disiplinsiz ve terbiyesiz oldugunu soyleyip savunmalari kanit olarak sunacaksin.

Baska yolu yok nerdeyse senin durumunda.
Sosyal ağlarda paylaş

Daemir said:

haklı bir sebep bulmak ve ispat etmekte zorlanıyorsan iş saatlerinde adama baskı yap. yazılı emirler ile görevlendirmesini yap, sürekli iş ver.

yeterince baskıda hissederse stres olursa kovulmayı beklemez kaçar gider.

çirkefleşirim her türlü diyorsan başka personelin önünde soğuk davranarak doğrudan emirler verebilirsin, yapamadığı şeylerin konusunu açabilirsin. işte geç kaldığında denildiği gibi tutanak imzalatırsın falan, bunlar adamın işteki hayatını miserable yapacak seylerin en basitleri.

küstahlaştığında, sükunetini koruyarak ne demek istiyorsun, ses tonunda alaycılık seziyorum, yok öyle bir şey değil mi gibi üstüne gidersen bir şey diyemez. sinirlenmemen lazım ama.

ya da tekrar konuş, kovulmak istiyorsan tazminat için öyle bir şey olmayacak emin olabilirsin de. ya iyice saçmalayıp haklı sebep verir, ya da kendi istifa eder.

Bu mobbing oluyor. Aman diyim.

Adam ne kadar haksiz olsa da mobbinge maruz kalmamali, ayri bisey mobbing. Hos diil.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

işten çıkartmak için hata yapmaya zorlayıp iş kanununun bilmemkaçıncı maddesi diye tazminat vermeden paketleyeceksin. ama bu sırada senin HİÇ hata yapmamış olman lazım yoksa 'sgk eksik yatıyo aha' diye kan alırlar ;)

Sanırım sen bu işleri iyi biliyorsun " haksız olup haklıymış gibi gözükmeyi"
Sosyal ağlarda paylaş

paspatur said:

toggie said:

Ha bir de İK falan var, demek ki ucundan, köşesinden kurumsal şirket. Bu kurumsal şirkette nasıl adam kovacağını internette paticik forumlarına soran bir müdür var.

Bu kardeşimiz zannediyor ki bir müdür işten adam çıkaracaksa IK ya mail atıyor. IK dan 5 dak. içerisnde gelip elemanın kollarına girip ayaklarını sürüyerek götürüp çöpe atıyorlar.

Ben IK 'ya eleman çıkarmak istiyorum dediğim taktirde benden nedenini soracaklar. Bunları belgelememi isteyecekler vb. Hatta sorunun bende olabileceğini bile ima edebilecekler. Çünkü işten adam çıkarmak kurum için maaliyetli. Ben bu aşamasını soruyorum.

Yorum yapmış olmak için yorum yapmayın. Az düşünün.

olması gereken o çünkü

belki hasta ruhlu bir adamsın çalışanlarına haksızlık ediyorsun? tabii ki de sebeplerini sunup, gerekirse belgeleyeceksin. neyin korkusun anlamadım.

her müdür kafasına göre at koşarsa kurumsal çark dönmez.
Sosyal ağlarda paylaş

yıllarca bir işte çalışmış adam tazminatı hak etmiyor mu ya. adamın belki sorunları var belki hasta artık o işi yapacak durumda değil, sırf artık senin işini yapamıyor diye geçmişte yaptığı çalışmaları silip tazminatsız çıkış vermek yanlış değil mi.(genel olarak yazdım bu konuya özel değil)
Sosyal ağlarda paylaş

Tabi abi, yoksa ne yazacam buraya.
Millet de diyo ki sen den müdür olmaz falan.
Allah kimsenin başına vermesin çok zor bişey bu tarz bi personelle muhatab olmak. İş içinde huzursuzluk bi yandan, diğer personeller tedirgin oluyo, senin otoriten sarsılıyo.
Hariçten gazel okumak kolay.
Sosyal ağlarda paylaş

Çıkan işçilere şunu yazdırıyodum,kendilerinin elle yazması önemli,

ÇALIŞMAKTA OLDUĞUM XXX ŞTİ’DEN KENDİ İSTEĞİMLE İSTİFA EDİYORUM. ADI GEÇEN İŞYERİNDEN İŞE GİRİŞ 02.09.2012 TARİHİNDEN, İŞTEN AYRILDIĞIM 24.10.2013 TARİHİNE KADAR MAAŞ, ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ VE MESAİ ÜCRETLERİMİ ALDIM, HAFTA VE YILLIK TATİLLERİMİ KULLANDIM. ADI GEÇEN FİRMADAN HERHANGİ BİR ALACAĞIM KALMAMIŞTIR, SULH VE İBRA EDERİM.

1 aylık, 1,5 aylık maaşları içerde olan işçilere bile yazdırıp imzalatıyodum şunu. Son bi sene içerisinde 250-300kişiye yaptım bunu ve içlerinden toplasan 20-30tanesi "yok ben imzalamam bunu" dedi. Neyse o TR nin işçi profilinin ne durumda olduğuyla alakalı, gelelim senin probleme.

Bi elemanımız patrona sinirlenip kafasına göre gelmemişti işe. Tutanak yazdık işte 3 işgünü habersiz gelmedi tarzında, şef+ben+bi şahit daha imzaladı. Bu mesela yeterliymiş kovmak için, öyle dediler (:P)

Geç geliyorsa sen de tutanak tut her geç geldiğinde, ona imzalat, imzalamazsa şahit şeklinde birilerine imzalat, sonra IK'ya götür böyle böyle de.
Sosyal ağlarda paylaş

DRaGoN_SLaYeR said:

Çıkan işçilere şunu yazdırıyodum,kendilerinin elle yazması önemli,

ÇALIŞMAKTA OLDUĞUM XXX ŞTİ’DEN KENDİ İSTEĞİMLE İSTİFA EDİYORUM. ADI GEÇEN İŞYERİNDEN İŞE GİRİŞ 02.09.2012 TARİHİNDEN, İŞTEN AYRILDIĞIM 24.10.2013 TARİHİNE KADAR MAAŞ, ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ VE MESAİ ÜCRETLERİMİ ALDIM, HAFTA VE YILLIK TATİLLERİMİ KULLANDIM. ADI GEÇEN FİRMADAN HERHANGİ BİR ALACAĞIM KALMAMIŞTIR, SULH VE İBRA EDERİM.

1 aylık, 1,5 aylık maaşları içerde olan işçilere bile yazdırıp imzalatıyodum şunu. Son bi sene içerisinde 250-300kişiye yaptım bunu ve içlerinden toplasan 20-30tanesi "yok ben imzalamam bunu" dedi. Neyse o TR nin işçi profilinin ne durumda olduğuyla alakalı, gelelim senin probleme.

Bi elemanımız patrona sinirlenip kafasına göre gelmemişti işe. Tutanak yazdık işte 3 işgünü habersiz gelmedi tarzında, şef+ben+bi şahit daha imzaladı. Bu mesela yeterliymiş kovmak için, öyle dediler (:P)

Geç geliyorsa sen de tutanak tut her geç geldiğinde, ona imzalat, imzalamazsa şahit şeklinde birilerine imzalat, sonra IK'ya götür böyle böyle de.

DRaGoN_SLaYeR said:

Bizim patron vermez mesela. Dünyanın en hak hukuk bilen adamı sanıyor kendisini, kimsenin hakkı kalmaz bizde falan ayakları, ama insanların hakkını kendi düşüncesine göre oluşturuyor, yani kanuni hakları falan pek umrumda değil. Adi herif.

peki sen?

http://www.youtube.com/watch?v=ND-bxlwHx_E&feature=share

bkz.milgram deneyi
Sosyal ağlarda paylaş

paspatur said:

Soruyorum insan gibi karşıma alıp.
Bi sıkıntın mı var, neden haber vermeden gelmiyorsun diyorum?
İşim çıktı diyor. Elinizden geleni yapın diyor

Bu adama şimdi al sana zilyon TL buyur git mi diyecez.

ben de bölüm yöneticisiydim. gerizekalı 27 tane eleman vardı. ben 8-6 anam ağlarken admalar 9da gelip gidip kahvaltı yapıp akşam 5 oldu mu müdüüğğrr biz gidiyoruz diye takılıyorlardı. ikinci ayın sonunda gittim genel md yardımcısını ik müdürünü toplantıya çağırıp tam yetki istedim. al dediler. bölüm 9 ayda 8 kişiye düştü.

her geç kalana mazeret formu. 2 saati geçen herkese izin formu. formları imzalamayana o gün işte olan başka 2 kişiden imza alarak formu imzalamadı bu diye tutanak. toplamda 3 tane olunca bunların birinden direk gg. sigortada ve çalışma saatlerinde bir problem yoksa hiç sıkıntı yaşamazsın. çalışma saatlerinde sıkıntı varsa da işkur'dan hakem heyeti ödemen gereken fazla mesaileri çıkartıyor onu ödettiriyor sana.

ama bu işlere girişmeden önce git ikyla konuş. müdürüm diyorsun adam işe gelmiyor adam gibi çalışmıyor dediğinde sana güvenmeyeceklerse öyle ikya sokayım. gidip kendileri takip etsinler. bu tutanak vs için de illa ki bir formatı vardır şirketin. onu iste ikdan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...