Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

John Wick (2014)

progamer

Öne çıkan mesajlar

DoGMeaT said:

matrix'in 2-3'ü tartışmasız daha kötü filmler doğruya doğru

ama 2'de ve 3'de acayip HYPE sahneler dövüşler vs var. Zion'da mechaların robot sürüsüyle dövüştüğü sahneler fln, ayrıca kendine has tarzı var.
Keşke İzleyeceğimiz en dandik film 2-3. matrix olsaydı
bırakın ya.

Her türlü giderleri var

https://www.youtube.com/watch?v=nNvuq0Y2Rvg

https://www.youtube.com/watch?v=eF9AC2Ce2ow

işin yoksa torrentden çek 3 filmide izle şimdi, nerden sokuyonuz insanın aklına.
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

Matrixteki esas mindfuck 3. filmde değil miydi ya, gerçek dünya dedikleri de esasında matrix çıkmıyor muydu? Bu sayede neo'nun gerçek dedikleri dünyada da güçleri vardı?

Bu tam güç değilde, kahin ona bir program yüklüyordu diye aklımda kalmış.

İlk filmde de choosen one programını yükleyen kahin mesela, bu yaşamda seçilmiş değilsin diyip sonra gelişen olaylar, ölümü, dirilmesi ve choosen one olması vs. kahinin işi.

üçüncü filmde de kahinle görüşüp, programı aldıktan daha doğrusu yedikten sonra, reel dünyada da makinelerin sinyallerini vs. bozma olayı oluyor. yoksa matrix'teki güçleri yok, sadece makineleri gg edebiliyor ki ona da dayanamıyor pek fiziksel olarak.

Reel dünyanın matrix olma olayı da mimar anlattığı kadarıyla şeydi, aslında makineler zion'u hep bulup yok ediyor ama matrix'te dengeleri bozacak bir yapılanma yani resistance olmayınca hep matrix'te patlıyor.

yine yanlış hatırlamıyorsam 6 matrix kuruldu, hepsinde farklı şey denedik ama hepsi boka sardı. senden önce 6 choosen vardı sen ilk değilsin, hepsine aynı seçimi sundum sana da sunuyorum demişti mimar.

işte bi kapıdan geçersen seçtiğin 13 kişiyle yeni zion'u kuracaksın ve her şeye sıfırdan başlayacaksın ya da diğer kapıdan gideceksin (diğer kapıda trinity)

daha öncekilerin hep 13 kişiyi alıp, zion'u tekrar kurduğunu da anlatmıştı. Sonra nesiller geçiyor vs. işte hikaye sabit olarak kalıyor hep falan diye aklımda kalmış.
Sosyal ağlarda paylaş

abi iyi de makineleri nasıl gg ediyor işte, kör gözleriyle nasıl görmeye başlıyor gerçek dünyada eğer gerçek dünya da bir program değilse? Uzun zamandır ben de bakmadım ama en çok tutulan teori gerçek dünyanın da matrix olmasıydı, zeon'u da o şekilde 6 kere raidliyorlar
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Fallout CoD falan alakası yok ki bölünmüş senaryoyla. Her bir kendine ait senaryosu marakterleri olan tamamen birbirinden bağımsız ve tekil oynanabilen birbirne etki etmeyrn oyunlar.

benim anlatmaya çalıştığım iki şey var.

birincisi hikâye vardır, başı vardır, gelişmesi vardır, sonu vardır. bunu bir kerede anlatmalısın. böldüğün zaman insanların devamını izlemesi için merak unsuru ya da tamamlanmamışlık unsurunu fazla vermelisin ki devamı beklensin. ne kadar böldüğünü bilmiyorsan dizi yapacaksan 10 sezon da gidebilir 3 de, aslında tek amacın bir hikâyeyi ne kadar sakız yapabilirsen o kadar uzatıp o kadar profit elde etmek. benim fitil olduğum bu.

ikincisi
tutulan setting'de tutulmayana kadar hikâye editlemek. diablo mesela, tuttu mu hemen resurrect edelim tekrar öldürsünler. ooo zombiler mi tuttu hemen vegasta yapalım başka oyunmuş gibi gelsin. taken 2 taken 3, köpeğini almıyorlar kedisini alıyorlar. hababam sınıfı zombi. evet hikâye farklı olur çeksinler vs.
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

abi iyi de makineleri nasıl gg ediyor işte, kör gözleriyle nasıl görmeye başlıyor gerçek dünyada eğer gerçek dünya da bir program değilse? Uzun zamandır ben de bakmadım ama en çok tutulan teori gerçek dünyanın da matrix olmasıydı, zeon'u da o şekilde 6 kere raidliyorlar

makineleri görmüyor aslında, bir nevi nasıl desek ruhsal görü oluşuyor ve verilerini görüyor. veriler ona görüş oluşturuyor. o da kahinin yüklediği programdan dolayı. kahin matrix'te olacakları görüp bir nevi son kurşunu neo'ya güvendiği için yüklüyor.

sonda muhabbeti dönüyor zaten biliyor muydun diye, yoo ne alaka salak diyor kahinde hatta ama umut ediyordum falan diyordu sakdjhfsd

Aynı şekilde Smith'te mesela Reel dünyada bedene ulaşıyor falan.

Ben geçen ay izledim daha 3. filmi, garip şekilde Tivibu sinema kanallarında hem 1 hem 3'e denk geliyorum sürekli ama 2'yi o kadar uzun zamandır izlemiyorum ki çoğu şeyi unuttum sakdjfhsd

Mimar ile konuşmaları bir ara izlemek gerek tekrar. Çocukken çok anlamadığım şey vardı, sonradan izleyince mantıklı gelmişti bazı şeyler. Her izlediğinde farklı keyif katıyor ya soktumun filmi.
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

makinelerin agına artık wireless olarak bağlanmaya başlıyor.
-animatrixlerde yapay zekanın ilk uyanışı anlatılırken wireless bilincin oluşumu anlatılıyor. makineler normalde olmayacak şekilde birbiriyle haberleşmeye başlayıp insanı duygular kazanmaya başlıyor.
- starcrafttaki overmind'in benzeri burda the source diye vücut buluyor.
- ikinci filmin sonunda bilinci iyice üst düzeye çıkınca neo artık farklı birşeyler hissediyorum deyince aslında makinelerle haberleşmeye başlıyor. ilk filmdeki matrix dünyasında makineleri parçalama gücü ikinci filmde gerçekten dünyada makineleri parçalama şeklinde devam ediyor yani.
- yaklaşan sentinelleri parçalayınca bedeni iyicene ne oluyor deyip komaya geçiyor. matrixte de normalde silinmesi gereken programların oldugu space'e atılıyor.
- 3. filmde neo aslında alışkın olduğumuz gibi matrix e baglı görünüyor diyor.
- makinelerin datalarını alınca onları görmeye başlıyor. 3. filmde bane ile savaşırken ona karşı koyabiliyor ama onu öldürdükten sonra birşey göremiyor mesela. aynı şekilde mekikle uçarken de.

bahsi geçmişken oracle 2 defa update ediyor. ilki ilk filmde kurabiye ile. nedenini şimdi hatırlamıyorum. ikincisi ajan smith ile kapışmadan önce şeker ile. bu yüzden smith eli ile onu kendine çeviremiyor.
oracle'in oyunu şu şekilde. oracle hesaplanabilen herşeyi bilemiyor. ajan smith'in onu ele geçirmesine izin verince smith yeteneklerini alıyor ve neo ile kapışmasında kazanacağını biliyor. oracle'in güvendiği mevzu önceden yazdığım gibi tahmin edilemeyen seçimlerin sonuçlarının bilinmemesi. neo diger kapıyı seçince bu hesaplanan sonuç aslında geçersiz kalıyor ve sonucun ne olacağı karanlığa düşüyor. ajan smithin güçlenmesi de aslında onun işine yarıyor çünkü sistem karşıtı virus neodan farklı olarak matrix sisteminin komple çökmesine neden olabilir. pek düşünülmeyen bir konu insanlar makinelere karşı kazanırsa insanların çogu ölecek çünkü halen hemen herkes matrix sistemine bağlı. makineler kazanırsa zaten nanay. en iyi sonuç ateşkes olarak görülüyor. bu nedenle smith belli bir seviyeye gelince source e gidip ateşkes karşılıgında smith ile kapışıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
  • 1 ay sonra ...

aksiyon yine çok iyi, world building yine iyi ama hikaye olmamış bu sefer. 4. filme set up yapacaklarına bu filme bi son çekselermiş. Chapter 3 değilde 2.5 olmuş bu. Halle Berry ve köpekleri spin off mu olur sequel'de mi gelirler, bi türlü devam etsinler pls.

hikaye spo

Spoiler

yani 2. ile baya aynı yerde bitti film. Hatta John'un o kadar Casablanca'ya gitmesi filan baya boşa çıktı. Bir daha ki sahnede vaz geçti anlaşmadan. Sora yine John vs High Table' a bağladı bitti. Bi önceki filmle aynı yerde kaldı. Uzatıcaz diye olmamış hikaye bence.

Sosyal ağlarda paylaş

Filmin sonu ile ilgili bir soru:

Spoiler

Winston Wick'i sahiden sattı mı yoksa birlikte bir tezgah mı kurdular? İlk başta kesin tezgahtır dedim ama sonra bu net olarak söylenmeyince emin olamadım. 

Tabii vurulduktan sonra yüksekten düştü, ama filmin ne kadar gerçeküstü olduğu göz önüne alındığında "Ben aradaki çıkıntılara çarpa çarpa yavaşlarım, fazla bir hasar görmem" şeklinde bir plan yapılmış olabilir.

Komutan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

Direkt kazıklıyor ya, oteli Wick yüzünden kaybediyor işte gücünü gösterip üstüne Wick'i kurban ederek geri alıyor. 

Morpheus abimle ortalığı dağıtacaklar ama işte belli sdfds 

İlk Continental'i alıp New York'u ele geçirirler 4. filmde işte oradan da ver elini diğer dünya şehirleri. 15 filme bile gider bu şekilde. 

Sosyal ağlarda paylaş

Belki ilgisini çeken olur. John Wick, özellikle 60'larda popüler olan Fransız yönetmen Jean-Pierre Melville'den bayağı bir esinlenmiş. Özellikle Alain Delon'lu Samourai ve Cercle Rouge filmlerinden. Hatta ilk filmdeki Red Circle Club, Cercle Rouge'un İngilizcesi olması itibariyle açık bir referans. 

eldar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Ben çok sıkıldım ya ninjalarda, bitse gitsem dedim yani net bir şekilde, uzun uzun dövüşen bi adam değildi ki john wick, sıkar kafaya geçerdi, burda boku çıkmış, hiç sevmedim. ilk fight inanılmaz amatörceydi, oynayan eleman hiç rol yapamıyordu net, böyle amatörlüklerle başlayınca da baya ızdırap geldi bana. neyse ki halle berry kurtardı, john wick ten daha sağlam olmuş o karakter. onu sevdiğim için 6/10

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...