Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Firefox'da da Acik Cikti!!!

Core

Öne çıkan mesajlar

Firefox'ta kimlik bilgilerinin sızdırılması için suistimal edilebilen bir açık çıktı.

Açığın, internet dilinde "phishing" olarak bilinen kimlik ve şifre hırsızlığına olanak sağladığı belirtildi. Açık, Firefox kullanıcısı bir siteden bir indirme yaptığı zaman çıkan diyalog kutusunun taklit edilmesine olanak veriyor. Uzmanlar açığın Firefox kullanıcılarını "phishing" hacker'larına karşı korumasız hale getirdiğini belirtiyor.

Kullanıcı linki tıklayınca indirme yapacağı sitenin taklidi olan bir sayfaya yöneliyor. İndirmeyi yapmak üzere tıkladığında hacker'ın bilgisayarına girmesini sağlıyor. Kimi uzmanlar, Firefox'un Internet Explorer kadar yaygın olmaması nedeniyle bu açığın hacker'lar tarafından tercih edilmeyeceğini belirtiyor.

YAYGINLAŞIRSA, SALDIRI KAÇINILMAZ

Bir açığın hacker'ların dikkatini çekmesi için tarayıcının yaygınlığı büyük önem taşıyor. Opera, Safari ve Firefox gibi tarayıcıların saldırılara maruz kalmamasının başlıca nedeni de düşük yaygınlıkları. Firefox'un hızla yaygınlaşması, "güvenli" imajını zedeleyecek şekilde hacker saldırılarının artmasına yol açabilir. Son istatistiklere göre, tüm internet kullanıcılarının yüzde 9'a yakını Firefox'u tercih ediyor. Bu rakamın 2005'te de artması bekleniyor.

Açık, Mozilla 1.7.3 (Linux), Mozilla 1.7.5 (Windows) ve Firefox 1.0 tarayıcıları için geçerli. Tarayıcının geliştiricisi Mozilla Vakfı açığın yamanacağını duyurdu.[signature][hline]ARAMA YAPALIM, YAPMAYANLARI UYARALIM!
Sosyal ağlarda paylaş

yazına uydurma demedim
yazmış olduğun şey bana güvenlik açığından çok, fake gibi geldi dedim
hotmalin giriş sayfası nasıl kopyalanıyorsa, bu yazdığında onun gibi download kutusunun kopyalanmasıdır
o yüzden fake dedim[signature][hline]be the vanquisher, to forgive
Sosyal ağlarda paylaş

bende Firefox kullanıyorum ama şöle bir düşüncem var eğer gerçekten FireFox a Explorer a yüklenildiği kadar yüklenirse birileri adamlar bilgisayar başında donumuzu bile alırlar g.tümüzden

Şu an FireFox un güvenli olmasını tek sebebi çoğu gelişmiş kodu tanımlayamıyor olması "buraya mesaj atarken sol tarafta bulunan butonlar FireFoxda çalışmıyor" bu acizlik bence[signature][hline]Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.
Sosyal ağlarda paylaş

gelişmiş diyemeyiz sadece değişik diyebiliriz.
firefox için tasarlanmış bir iki sitede gelişmiş özellikler gördüm, ama mesela yan yatırılmış google'a gelişmiş değil de abuk bi özellik diyebiliriz :)

bi de o haberde firefox yaygınlaşırsa hacker saldırıları da artar ve güvenli imajı kaybolur diyor.
ee sonuçta developerlar da yaygınlaşçak, istediği kadar saldırsınlar, hemen düzeltilir :-P[signature][hline]Beş Hececiler
Sosyal ağlarda paylaş

said:
yevaud, 08 Ocak 2005 16:23 tarihinde demiş ki:
bende Firefox kullanıyorum ama şöle bir düşüncem var eğer gerçekten FireFox a Explorer a yüklenildiği kadar yüklenirse birileri adamlar bilgisayar başında donumuzu bile alırlar g.tümüzden

Şu an FireFox un güvenli olmasını tek sebebi çoğu gelişmiş kodu tanımlayamıyor olması "buraya mesaj atarken sol tarafta bulunan butonlar FireFoxda çalışmıyor" bu acizlik bence
bir topicte oldukça tartışıldı ve sonuçta standart farkından dolayı bu farklılıkların ortaya çıktığı anlaşıldı. ie yapar firefox yapamaz görüntüleyemez diye bir olay yok.
Sosyal ağlarda paylaş

E Firefox 'un olayı, hatasız bir browser olması değil ki ? Zaten hatasız, gel gelelim bir problem çıktığında adamlar 2 günde kapatıorlar en geç.

Olayı bu Firefox'un.. Daha doğrusu Open Source 'un olayı bu.[signature][hline]>Ever heard of .cshrc?
That's a city in Bosnia. Right?
-- Discussion in comp.os.linux.misc on the intuitiveness of commands

Yeniden : http://www.ethernass.com ( .org, .net )
Sosyal ağlarda paylaş

Arkandayım absolut yürü be :)
Ben firefox'u indirdim,setup'a tıklamak yerine "salla yaa kasamam hiç" diye silmiştim geri.
Köşeden dönmüşüm bak :)[signature][hline]_o_ _o_ _o_ _o_
..|.....|.....|.....|
./ ./ .../ .../
Tey,Tey,Teyyy..
Soldan Sağa:Paskal,Koraks,Tora ve Llama,Paticiğin Resmi,Tescilli Halaycıları..
Powered bY Korax & Pascal.
Pati halay ekibi kurucuları ve başları..
Sosyal ağlarda paylaş

bunlar güzel şeyler açık kod felan.
bug bulunacak düzeltilecek v.s.
ancak ben para vermediğim sürece; dünyanın mevcut en gelişmiş programlarını, en iyi firmasından kullanmaya devam edicem. ne zaman ki yapamıyorum o zaman kurucam linux'u da firefox'u da. yoksa ne uğraşıcam ...... bu programlar adam olacak da hayda huyda zor yani ....[signature][hline]İmzam yeter!
Sosyal ağlarda paylaş

en yaygın olmak en iyi olmak mıdır?
saçmalamayın noolur. hiç birşeyden haberi olmayan adamlara ie yetiyorsa bu ie'nin en iyi olduğunu mu gösterir? adam hayatında outlook express'den başka mail client görmemişse outlook'u çok sevdiğini ve sırf bu yüzden kullandığını mı gösterir? sadece Türkiye içinde mi bilgisayar cahili adam çok sanıyorsunuz. Bir çok ülkede bu böyle. Herkes bilgisayarı sevecek sürekli araştırıp ne iyi ne kötü öğrenecek diye bir olay yok çünkü.[signature][hline]ICQ#85889898
If you need a host, contact me.
ıcın değil için, ıyı değil iyi, ınsan değil insan, mılyon değil milyon...

Klavyeniz TR olmaz yazamazsınız, ı yerine i yazarsınız ama i yerine ı yazmak ne dingilliktir çözmüş değilim! Her gördüğümde monitöre kafa atasım geliyor! Hiç mi rahatsız olmuyorsunuz yazarken be!
Sosyal ağlarda paylaş

kavel'e katılıyorum.
microsoft çok yaygın programlar yapabiliyor diye en gelişmiş ve en iyi programları yapacak diye bir olay yok.
sp2 ile ie'ye az da olsa güvenlik getirmiş olsa bile, birçok browserda olan tabbed browsing özelliği hala gelmedi, buna gelişmiş program diyorsak eksik kalsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Microsoftun enbüyük avantajı Windows zaten.
Bilmeyen adam bile olsa "abi mihrosof yapdıysa yapmıştır mutlaka" diyo.Mail client'ı bırak windowstan başka işletim sistemi olmadığını sanan adamlar bile var.Bu durumda mantıken,Windows'u dünya devi,tek,paylaşılmaz olduğunu sananlarda var.
Eh bu düşüncede bi adamın karışısına getiripte firefox koyarsan "ne fayırıymış foksuymuş gardeşim,varya vindov'un internet şeysi" der sana.Özelliklerine veya nedenli güvenli olduğuna bakmaz çünkü.

Ben SP2 kurdum,güvenlik fena olmamış.Kurduğumdan beri herhangi bi problem yaşamıyorum.Gayet memnunum.Bence tek eksiği,adamakıllı bi download manager'ının olmaması.Firefox kullanmamamın sebebi ise,bukadar zamandır alıştığım Internet Explorer'ı bırakmak istememem.
Zamanla alışılır elbet ama uğraşmak istemedim hiç.[signature][hline]_o_ _o_ _o_ _o_
..|.....|.....|.....|
./ ./ .../ .../
Tey,Tey,Teyyy..
Soldan Sağa:Paskal,Koraks,Tora ve Llama,Paticiğin Resmi,Tescilli Halaycıları..