Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Eski bir doğu roma ilahisi

Feamer

Öne çıkan mesajlar

allah yalan, ezan çakma, muhammed doğu roma imparatorluğunun kurucusu, dedi. akpye oy veren 40lı yaşlardaki mahmut bey.

evindeki yeşil arapça bi şeyler yazan bayrağa kundakladım üstüne kuranı koydum kucakladım kendi evime götürüyorum orada tıbbi ekipmanlarla bir şeyler yapabilirim belki.
Sosyal ağlarda paylaş

doğu roma arak osmanlı musikisi makamlarına "ecdadımız" diye sarılanları görünce aklıma gelmişti, ama o zamanlar kayıtlı bir örnek bulamamıştım...

ya zaten yanılmıyorsam çok sesli koroyu/müziği bulan romalılar olması lazım, yunanlılar tek sesti, yoksa bumu teksesti tam emin değilim ama bu türü bulanlar romalılardı
Sosyal ağlarda paylaş

Cok sesli muzik ortacag kilise muziginde oraya cikiyor. Bu ilahide de oldugu gibi bas ses, ilahi bolumune eslik ediyor onceleri. Sonra iste farkli tonlarda uc sesli, bes sesli, basli falan ilahiler...

Koro yunanlarda da var milattan once 600-700 den beri.
Koro olmasi cok sesli olmasi anlamina gelmez. Birden fazla sesin veya enstrumanin ayni anda farkli tonlarda calinmasi lazim. Ton dedigim iste kabaca bas ses, ince ses falan iste biliyosunuz. Cok seslilik budur.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayir ortacagda gelisiyor yanilmiyorsam 8. Yuzyil dolaylarinda ilk defa ilahi soylenirken bas bir ses eslik etmeye basliyor ortacag sonunda baya bir olgunluga erisiyor.

İlke boran"in cok sesli bati muzigi tarihi diye super bi kitabi var orada ayrintili anlatiyor bunlari. Cok az bir muzik bilgisi lazim ama.
Sosyal ağlarda paylaş

avrupa'da sanattın gelişimi yüzyıllar boyunca kilisenin gözetiminde olmuştur. müziği, resmi dini kitlelere öğretebilme amacıyla kullanmışlardır. sanattın uzun bir süre işlevi dini öğretmekti. bu yüzden sanat tarihi öğrencilerine önce incili öğretirler, aksi halde avrupa sanatını anlayamazsın.
bence işin zirve noktası orlando di lass'in da pacem domine isimli 4 ses için yazılmış eseri.

Sosyal ağlarda paylaş

istek üzerine;
1. agni parthene (yunan):

2. Psalm 50(rumen):

3.Como Poden Per Sas Culpas(Galiçya):

4-A Virgen Mui Groriosa (Galiçya):

5- Palastinalied: (Alman. Bunun ben metal versiyonunu yüklemiştim ama en iyisi, ilginçtir, bu)

6- O Euchari (Alman & Latin)

7-De La Crudel Morte de Cristo (İtalyan):

8-Adorate Deum: (Latin):

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • 3 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...