Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

vücut geliştirme #5

AthleT

Öne çıkan mesajlar

On 17.03.2020 at 20:32, Mal dedi ki:

Gizli içeriği göster

9104944889906.jpg

mesela bunda chest pulldown yapmak isterim ama bir sürü alternatifi var

https://www.menshealth.com/fitness/a19545838/10-best-back-exercises/

o verdiğim linkteki hiç bir hareket makinada chest pulldownın yerini tutmuyordu ama bugün dumbell puldown denedim ve makinadakinden daha etkili olduğunu gördüm. artık makina olsada yatarak dumbell pulldown yaparım.

Spoiler

Open_Fit_Pullover_770.jpg

eşit derecede üst sırt + front deltoid çalıştırıyor. göğüs ve kanatta çalışıyor ama en çok üst sırt ve front deltoid hissettim. yerde yatınca sırta yastık koyup yerden biraz yükselmek gerekiyorki ağırlığı iyice geriye bırakıp sırt kasları daha iyi aktive olsun. kaldırırken üst sınırı iyi bulmak gerekiyor yoksa boşalıyor çalışan kaslar. kastaki gerilimin boşalmayacağı son yere kadar kaldırmak lazım. makinadan çok daha iyi çalıştırdı. resimdeki gibi dik değil yatay tuttum dumbellı. ağırlık takmalı olunca kenarlarda tutacak yer oluyor.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
On 31.03.2020 at 14:25, Mal dedi ki:

o verdiğim linkteki hiç bir hareket makinada chest pulldownın yerini tutmuyordu ama bugün dumbell puldown denedim ve makinadakinden daha etkili olduğunu gördüm. artık makina olsada yatarak dumbell pulldown yaparım.

İçeriği gizle

Open_Fit_Pullover_770.jpg

eşit derecede üst sırt + front deltoid çalıştırıyor. göğüs ve kanatta çalışıyor ama en çok üst sırt ve front deltoid hissettim. yerde yatınca sırta yastık koyup yerden biraz yükselmek gerekiyorki ağırlığı iyice geriye bırakıp sırt kasları daha iyi aktive olsun. kaldırırken üst sınırı iyi bulmak gerekiyor yoksa boşalıyor çalışan kaslar. kastaki gerilimin boşalmayacağı son yere kadar kaldırmak lazım. makinadan çok daha iyi çalıştırdı. resimdeki gibi dik değil yatay tuttum dumbellı. ağırlık takmalı olunca kenarlarda tutacak yer oluyor.

front deltoid çalıştırması bana front deltoidin tabiatına aykırı gibi geldi mal. kanat triceps göğüs

Sosyal ağlarda paylaş

triceps hiç yok. kol sopa gibi inip kalkcak eklem hiç bükülmeden. sonradan yere paralel düz sehpada yaptım, onda sırt az, daha çok göğüs ve kanat çalıştı dediğin gibi. şu pozisyon yani

https://www.youtube.com/watch?v=bO2VngsHcGo&feature=youtu.be&t=43

yerde yatıp sırtı yastıkla felan biraz kaldırınca üst sırt ve ön deltoide daha çok bindi yük. benim istediğim bu aslında ama yastıkla çok stabil olmuyor eğimli sehpa lazım. bu tip hareketlerde en ufak bi duruş değişikliği değiştiriyor hareketin etkisini.

Sosyal ağlarda paylaş

On 17.04.2020 at 19:39, Mal dedi ki:

Tyler durden dan sonra yeni idolüm chris heria

videoyu başlattığım yerde yaptığı şeye dikkat

Gizli içeriği göster

ne varsa bu calisthenicscilerde var

abi ne guzelmis bu vest'ler.

chris heria'nin yaptigi weight vest'li "calisthenics" oluyor sanirim.

hepsiburada'da buldum 10-20 kg var 400-750tl arasi, biraz pahali geldi ama alabilirim sanki.

askerde baya zorluyorlardi orada alistim military pullup, beton halterler vs

subat'ta sports international uyeligimi de yeniledim keko gibi. ?

simdi eve almak icin bir kac "calisthenics" aleti aradim. parallel bar mesela ucuz (300tl) ama decathlon'da stogu yok.

ring ve parallel bar + vest baya guzel calisilir.

16kg kettlebell + bu vest'le evde ölü bulurlar beni.

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

@Mal calisthenics'de hic zorlanmadigimi farkettim, zaten hali hazirda gym'e gidiyordum ve tenis oynuyordum...

6kg dumbell / 16 kg kettlebell var evde.

agirlik yelegi buldum da 400-500 tl vermek istemiyorum simdilik, bir de chris'inki gibi yok TR'de.

yani bir de soyle zorlanmiyorum; yag oranim dusuk terlemeden tek nefeste:

50 squat, 25 kettlebell swing, 20 pushup, 10 pullup cikariyorum.

suna basladim evde:

pistol-squat / kettlebell-squat / stepup / boxjump / crabwalk / lunge disinda

ustbacak ve altbacak calistirmak icin ne onerirsin?

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

çok öneri yapacak konumda değilim ama okuduğum kadarıyla kalistenikste en zor bacak hareketi pistol squat diyorlar.

hareketlerde çok tekrar yapabiliyorsan kasları belirginleştirir (pörtletir), 10 ve altı tekrar yapabiliyorsan hacim kazandırır. ben şunu hedefliyorum diyip ona göre hareket etmek lazım. birde illa pro ekipmana gerek yok millet sırt çantasına ağırlık koyup o sırtındayken pull up şınav felan yapıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Mal dedi ki:

çok öneri yapacak konumda değilim ama okuduğum kadarıyla kalistenikste en zor bacak hareketi pistol squat diyorlar.

hareketlerde çok tekrar yapabiliyorsan kasları belirginleştirir (pörtletir), 10 ve altı tekrar yapabiliyorsan hacim kazandırır. ben şunu hedefliyorum diyip ona göre hareket etmek lazım. birde illa pro ekipmana gerek yok millet sırt çantasına ağırlık koyup o sırtındayken pull up şınav felan yapıyor.

arkadaşı bölümden banlayabilir miyiz dsfs

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Goering dedi ki:

pistol-squat / kettlebell-squat / stepup / boxjump / crabwalk / lunge disinda

ustbacak ve altbacak calistirmak icin ne onerirsin?

yazdıkların dışında quad için bulgarian split squat, goblet squat(bi süre sonra hafif gelir), evde leg extenxion keyfi için reverse nordic curl ve sissy squat

hamstring için single leg rdl, nordic curl

calf için single leg calf raise(bi yükselti lazım kitap olabilir basamak olabilir)

Sosyal ağlarda paylaş

9 saat önce, tiLi dedi ki:
Alıntı

arkadaşı bölümden banlayabilir miyiz dsfs

ben seni bu işi bilen vucut yapmış biri zannediyodum ama şu postundan sonra eline hiç ağırlık aldın mı şüphe etmeye başladım. dsfs yazacak ne gördün boldladığın yerde?

Sosyal ağlarda paylaş

boldladığım yere bakınca bilgi kaynağının 2000'ler bodybuilding dergileri veya 2010 bodyforumtr veya salonlarda popodan uyduran kişiler olduğunu varsaydım. kaynak neresi merak ettim şimdi.

kası "belirginleştiren" yağsızlık, tekrar sayısıyla alakası yok. absence of evidence is not evidence of absence ama bu söylediğin artık hakkaten 2000lerde kalmış bir broscience uydurması.

8 tekrar yerine 20 tekrar yapınca yağ da yakmıyorsun, ordan indirect bir belirginleştirme de yok.

kasın şeklini belirleyen genetik ve yaptığın hareketlerle farklı muscle headleri daha fazla çalıştırabiliyorsun.

8 tekrar da 30 tekrar da yapsan kas aynı oranda büyüyor şu an araştırmalara göre, tabi bilim kasın hacmini ölçüyor, pörtlemesini objektif bir şekilde ölçemedikleri için belki de öyle bir araştırma bulamıyorum daha. ama fazla şeytanın avukatını oynadım, dediğim gibi tamamen uydurma bir şey ve eskide kalan tartışmalar bunlar. günümüzde nasıl ulaştın bu uydurmaya merak ediyorum hakkaten.

tiLi tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

hipertrofi ve definasyon farkı yanlış anlaşılabilen bişey katılıyorum. söylediğimi yanlış algılamanın sebebide bu, anladım şimdi. sonuçta yazdığım iki cümlelik bişey yanlış anlaşılması normal. antremana gircem şimdi sonra detaylı yazarım.

Sosyal ağlarda paylaş

10 saat önce, Goering dedi ki:

super, teşekkürler.

belki de artık çöp bacak olmıycam ?

Abi calisthenics isine girdiysen yoga da ekle calismana mutlaka. Hareketlerin bir kismini yapmani kolaylastirir/sakatlik riskini azaltir.

Bir sure sonra tekrar sayisi sacmalasiyor. Bir donem ben de merak saldiydim. Elim kirilmasa devam da ederdim muhtemelen ama sadece 3 ayda gunde 200'e yakin push up yaptigim (diamond push up, agirlikli push up falan bir de) bir noktaya gelmistim. Diger tum tekrar sayilarinin da bu sekilde arttigini dusunursek vucudu aslinda bayagi bir zorluyoruz, sakatliga acik hale getiriyoruz. O yuzden yoga bayagi onemli.

Ben bu arada kendime yeni bir karantina programi hazirladim, bayagi keyifli oldu. Gunde 10dk ip atliyorum, 15 dk yoga yapiyorum. Arada agirlik kaldirip push up yapiyorum. Fitik falan oldugundan yetiyor simdilik, bir senedir ilk kez canim yanmiyor ve keyif aliyorum hareket etmekten...

Sosyal ağlarda paylaş

11 dakika önce, Mal dedi ki:

hipertrofi ve definasyon farkı yanlış anlaşılabilen bişey katılıyorum. söylediğimi yanlış algılamanın sebebide bu, anladım şimdi. sonuçta yazdığım iki cümlelik bişey yanlış anlaşılması normal. antremana gircem şimdi sonra detaylı yazarım.

hipertrofi kasın büyümesi, definasyon yağsızlık. nasıl birbirine karıştırılabilir ki?

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, tiLi dedi ki:

hipertrofi kasın büyümesi, definasyon yağsızlık. nasıl birbirine karıştırılabilir ki?

işte karıştırılıyor. senin atarlı olduğun şeyde ikisinin karıştırılması, birbirinin zıttı olarak algılanması. o yüzden orda parantez içinde pörtleme diye bi terim uydurup kullanma gereği duydum. pörtleyen şey aynı zamanda büyürde.

kulaktan dolma bilgiye sahip olanlar işte çok tekrar curl yaparsam kol kaslarımdaki yağlar erirde kaslarım belirginleşmeye başlar diye düşünüyor. bölgesel yağ yakmanın yalan olmasının yanında, çok tekrar diyince bunların anladığı kası hiç zorlamadan tespih sallar gibi ağırlığı indirip kaldırarak pörtlemiş kasa sahip olabileceklerini zannetmek.

ama şöyle de bir durum var; çok tekrar az kilo (yine kastaki güce tüketerek) ve az tekrar çok kilo arasındaki fark bu işin abc si. birinin şişirmesi diğerinin pörtletmesi üzerine kurulu bütün spor dalı. yine fiziksel özellikler, genetik, metabolizma, beslenme miktarı işin içine giriyor tabi ama bu sporu yaparken temel çıkış noktası bu. buna karşı çıkan yok zaten benim gördüğüm, ama 2. paragrafta yazdığıma karşı çıkan doğal olarak çok. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...