Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

vücut geliştirme #5

AthleT

Öne çıkan mesajlar

1 saat önce, Wispy dedi ki:

Son 2 senede 4 kere minimum 3'er ay "düzenli" yapmaya çalıştım. Boy 190 kilo 95, yağ oranım 20% gibi. 

Whey kullanmak istemiyordum, artık yeterli protein mi alamadım (ayı gibi et de yiyorum gerçi ama) başka bir nedenden mi bilmiyorum ne ağırlıklarım tatmin edici şekilde artmadı, 40kg (fail) bench press'i geçemedim bir türlü. Hala barfiks çekemiyorum vs. 

Napayim whey kullanmadan zor mu bu iş ? 

İkimiz de aynı boydayız, ben 78 kiloyum, muhtemelen ikimizin vücudunda da eşit oranda kas vardır, böyle düşününce senin bir barfiks için benden 17kg fazla kaldırman gerekiyor. Dolayısıyla beginner olarak barfiks çekememenden normal bir şey yok. Bir de muhtemelen hareketin ilk yarısını yapamıyorsundur, yani sırtındaki kasları nasıl kullanacağını bilmiyorsundur. Youtube'da bayağı iyi videolar var bununla ilgili. Ben de uzun süre pull up yapamayıp sonra tekniğini öğrenince bir kaç ay içerisinde 10 12'yi bulduydum. Sırf güçle de alakalı bir durum değil.

Yemek konusunda da yiyip içtiklerini not edip besin değerlerini hesaplarsan aslında ne kadar da yetersiz beslendiğini farkedeceksin. Sporcu beslenmesi bence antreman yapmaktan daha zor. Özellikle 30 yaşlarda metabolizma ilk gençlikteki gibi olmuyor. O yüzden daha da sıkıntılı. O yüzden ciddi ciddi niyetliysen bayağı bir özen göstermen lazım. Whey de iyi bir takviye. Ben özellikle evden getirmezsem işte düzgün yemek bulamadığımdan yanımda whey getiriyordum, bir dikişte 25-30gr protein şahane oluyor. Diyetisyenlerin anlattığı tarzda zararları da yok. En büyük zararı bütçeye sdf

Sosyal ağlarda paylaş

@samaella

Bana mı dedin bilmiyorum ama her bokta olduğu gibi bunda da diminishing returns var. Zaten verilen programlarda deloading phaseler var ben newb dedim en başta sebebi seni hedeflerine ulaşmasında, split/ppl/ul/hybrid gibi nispeten daha advanced programlara göre daha iyi hazırlamasından. Split ile yapılamaz mı ya da diğerleri ile? Yapılır tabi ama LP programlar genelde yeni başlayanları hedeflediğinden daha doğru form, alışık olmayan kasları 5 farklı hareket yerine tek hareketle güçlendirdiğinden az zamanda çok iş başarmada çok daha iyiler. Yani adam triceps/front delt/pec için 3 tane farklı hareket yapmak yerine bench press ya da dips yapıp bu bölgeleri tek seferde çalıştırabilir.

Tekrar ediyorum yeni başlayan diyorum estetik,dengesizlik vs bunları es geçiyorum. Amacımız deneyimsiz bir bireyi hızlıca fitness camiasına kazandırmak. Belli bir seviyeye gelince ne yapmak istersen ona yönelebilirsin çünkü artık sakatlıkların en bariz sebeblerinden biri olan güçsüz kas mevzusunu aşmışsındır.

Sosyal ağlarda paylaş

triceps belirli bi seviyeden sonra ayrıca çalışılması lazım bence de ama 40 kilo bench yapan biri için ekstradan pek fayda sağlayacağını düşünmüyorum.

Bir miktar ekstra hipertrofi açısından faydası olabilir. İşin bir diğer yönü çoğu erkek için kolu büyütmek önemli tabii. Bu bağlamda çalıştırılabilir. Böyle bir durumda gününü iyi ayarlamak lazım, yorgun tricepsle benche ohpye girmek performansı olumsuz etkileyebilir. pazartesi çarşamba cuma türü bir çalışma programında cuma günü triceps calıstırmak bana bu bakımdan daha mantıklı geliyor, recover etmek için yeterince zaman olur.

Sosyal ağlarda paylaş

abi şuraları okuyunca insanın spora başlayası kaçıyor ya. herkes farklı bir iddiada bulunuyor üstüne bir de yani öyle bir programlar falan çıkarılıyor ki amaaan ne sporu bunlarla mı uğraşıcam diyor insan.

insan evladı gibi gidip dümdüz spor yapsak da sağlıklı olsak sadece yetmez mi? illa spor yapan adamın kendini şişirmesi mi gerekiyor yani?

Sosyal ağlarda paylaş

15 dakika önce, mascio dedi ki:

abi şuraları okuyunca insanın spora başlayası kaçıyor ya. herkes farklı bir iddiada bulunuyor üstüne bir de yani öyle bir programlar falan çıkarılıyor ki amaaan ne sporu bunlarla mı uğraşıcam diyor insan.

insan evladı gibi gidip dümdüz spor yapsak da sağlıklı olsak sadece yetmez mi? illa spor yapan adamın kendini şişirmesi mi gerekiyor yani?

iyi de burası kendimi nasıl daha iyi şişiririm topiği zaten.

Black-ice tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

abi sağlıklı yaşamak için spor adında bir başlık olmadığı için buraya yazmayı uygun görmüştüm. bir de niye kendinizi şişiriyorsunuz demedim zaten ben istemiyorum dedim sadece.

saygım sonsuz size gerçekten beslenmesi, supplement'leri, çalışma programları, before after fotolar falan gerçekten şaşırıyorum nasıl yapabildiğinize.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Black-ice dedi ki:

iyi de burası kendimi nasıl daha iyi şişiririm topiği zaten.

Değil, söndürmeye çalışıyorum şu an. Sabah yarım simit yanına bişeyler yiyip yarı aç kalktım sonra 4-5 tablet bitter çikolata ile kahve içtim. Gidip 45 dakika koştum hızlı sayılabilecek tempoda. Sonra 12 de doyana kadar bişeyler yiyip çay felan içtim. Planım akşam 5-6 gibi 4-5 kayısı yiyip yatmak. 

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, mascio dedi ki:

şişmekten tam olarak neyi kastettiğini bilmem lazım.

Alıntı

The American Heart Association recommends strength training at least twice per week.

salona gidip her makineyi 3 kere yapsan da olur çok kafa karışmasına gerek yok. evde yapmaya kalkarsan biraz kafanı karıştıracaz tabi

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Mal dedi ki:

Değil, söndürmeye çalışıyorum şu an. Sabah yarım simit yanına bişeyler yiyip yarı aç kalktım sonra 4-5 tablet bitter çikolata ile kahve içtim. Gidip 45 dakika koştum hızlı sayılabilecek tempoda. Sonra 12 de doyana kadar bişeyler yiyip çay felan içtim. Planım akşam 5-6 gibi 4-5 kayısı yiyip yatmak. 

kaslar fazla mı geldi?

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...