Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türklerin dini Şamanizm miydi,Türkler zorla mı müslüman oldu?

Oguzhan06

Öne çıkan mesajlar

• 7 ay sonra ...
https://www.youtube.com/watch?v=UQdY7xd_rw4

Bu konuyu bende araştırıyorum, özetle İlber Hoca'ya göre Türkler islamiyeti isteyerek kabul etmiş ve bir anda değil ancak kısım kısım geçmişler. Özellikle İran'ın buna vesile olduğunu söylüyor.

Ancak anadolu kılıçtan geçmedi ise nasıl oldu da koskoca köklü bir millet bir anda dinini, dilini, kültürünü İSTEYEREK değiştirmeye başlıyor bu da benim mantığım ile bağdaşmıyor.

Taberi 840-920 yılları arasında yaşadı, ve o doğmadan yaklaşık 150 yıl önce Türk-Arap savaşları patlak verdi. Katliamlar ve islamlaştırma tam bu dönemde gerçekleşti. Taberi'nin yazacağı tarih çok tazeydi dolayısıyla ben doğruluk payının %100'e yakın olduğunu düşünüyorum bilakis kulaktan dolma bilgilerle değil bizzat şahitlerden dinleyip kaleme almıştır.

Elinde farklı kaynaklar olan varsa ve paylaşırsa sevinirim ancak İlber Hoca'nın savunması bana biraz sallıyormuş gibi geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Kendi isteğiyle geçenlerin oranı çok küçük ama. Genel olarak zorla. Hatta her Türk aileye bir arap imam (özel adı vardı da unuttum) yerleştirip İslam'ın gerektirdiği gibi yaşamayan ya da eski inançlarına ait gelenekleri sürdüren aileleri direkt raporlatan bir sistem bile oluşturulmuş o zamanlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Türkler hadi kendileri müslüman oldular peki Çinliler, Ruslar ve moğollar,hintliler gibi ırklar neden müslüman olmadı. Bence tarih eksik anlatılıyor. Talkan ve Curcan katliamları yapıldı ve halk o zaman dirensede zamanla bu direnç kırıldı. Savaş olmadan kendi istekleriyle İslam a geçme olayında eksik parçalar var bence.
Sosyal ağlarda paylaş

ortadoğu'ya yaklaşanlar müslüman oldu.rusun, çinlinin ne işi var o topraklarda.

ilk başlarda bazı kabileler geçti diye biliyorum ben.sonra karahanlı'da satuk buğra han geçince halk içinde de hızlıca yayılmıştır.o zamanki şartlar için şaşırmamak lazım, neden kabul ettiler diye.
Sosyal ağlarda paylaş

benim anlamadığım nokta şey.

şimdi kuran incili doğruluyor.

islam hristiyanlığı doğruluyor yani evet böyle bir din var, islam bundan sonra geldi diyor.

hristiyanlıktan sonra böyle bir kurallar kitabının inmesini hangi mantığa bağlıyorlar peki?

hani tanrı sürekli ruh hali değişen bir şey değil sanırım regl olmuş kadın gibi, skerim şarabınızı alın bunları yapacaksınız diyecek.
Sosyal ağlarda paylaş

Kuteybe'den yaklaşık 200 yıl sonra müslüman olmaya başlıyor türkler. İlk tüccarlar arasında vergi indirimi alabilmek için oluyor. Daha sonra bazı türk beyleri müslüman olunca, kitleler halinde geçilmiş. Bundan dolayı bütün türkler müslüman olmuş denmez ki.

Müslüman olan türkler büyük devletler kurabilmeyi başarmışlar. Müslüman olunmasaydı, günümüzün Moğolları gibi bir dönemin saman alevi gibi parlamış ama şimdi esamesi bile okunmayan bir ülkesiydik muhtemelen. Şimdi ne kadar iyiyiz ayrı tartışma tabi (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

Lectre said:

benim anlamadığım nokta şey.

şimdi kuran incili doğruluyor.

islam hristiyanlığı doğruluyor yani evet böyle bir din var, islam bundan sonra geldi diyor.

hristiyanlıktan sonra böyle bir kurallar kitabının inmesini hangi mantığa bağlıyorlar peki?

sırf su exploitten dolayi bir de bahailik cikti ya bide. hos takipcisi pek yok 5 - 6 milyon civari. ama exploit exploittir.
Sosyal ağlarda paylaş

benjani said:

ortadoğu'ya yaklaşanlar müslüman oldu.rusun, çinlinin ne işi var o topraklarda.

ilk başlarda bazı kabileler geçti diye biliyorum ben.sonra karahanlı'da satuk buğra han geçince halk içinde de hızlıca yayılmıştır.o zamanki şartlar için şaşırmamak lazım, neden kabul ettiler diye.

Talkan ve Curcan katliamları, Gayri müslimlerden alınan vergiler, neredeyse her eve atanan ve İslami kurallara göre yaşanıyor mu diye bakan adını hatırlamadığım müfettişler vs vs Bu gibi olayların sonucunda Türkleri kendi kendine müslüman olduğu çıkarımı !

Ben tarihçi değilim ama matematiksel olarak şöyle bir denklem kuramadım !

Ruslar iliski kurmadi , cinlilerle bi savas var fakat mogollar ile icli dislj oldu araplarla savaslarda! Mogollar musluman olmadi ama turkler oldu. Burada fark ise araplara karsi turkler yenilen , mogollar ise yenen tarafti
Sosyal ağlarda paylaş

Kuteybe orta asyayı islamlaştırmak feth ettiği şehirlere birtakım girişimlerde bulunuyordu. En başlıcaları;

[list=1]
[*] Şeriat getirildi, şeriat kurallarına uymayanlar cezalandırıldı. [*] Halkın dini yasaklandı. Eski dinlerine ibadet etmeleri halinde cezalandırılıyorlardı.
[*] Tüm putları yıktırıldı.
[*] Yılda 2 kez yapılan ve kendi tanrılarını kutladıkları bayram ve panayırların kurulması yasaklandı.
[*] Şehrin başlıca tapınağı yıkılıp cami yaptırıldı ve cuma namazına giden gayrimüslimlere 2 dirhem para verildi.
[*] Bölge halkının evlerinin, bağ ve bahçelerinin yarısına Müslüman Araplar yerleştirildi.
[*] Her köy'e bir mescid inşa edildi.
[/list]
Elbette halk fakir olduğu için Cuma namazlarına gitmek mecburiyetinde kalıyordu, ancak aristokratlar gitmiyordu. Onların da sonu pek farklı olmayacaktı:

Cami‘i yapana “O kapılar önceden mi yapılmıştır, eskiden mi kalmıştır?” diye sordum. Yaşlı bir adam bu durumun sebebini şu şekilde anlattı: “O zamanda şehrin dışında, zenginlerin oturdukları yedi yüz köşk vardı. Bir Cuma günü Müslümanlar köşklerin kapısına gittiler ve onları ısrarla Cuma namazına çağırdılar. Fakat köşklerde oturanlar kabul etmedikleri gibi köşklerin çatısından Müslümanlara taş attılar. Aralarında çatışma oldu. Müslümânlar galebe ettiler ve onların köşklerinin kapılarını söküp getirdiler. Onların hepsi o kapılara kendi putunun suretini yapmış idi. Mescid-i Cami‘ kalabalıklaşınca, o kapıları Mescid-i Cami‘ye kullandılar. Yüz suretlerini kazıdılar. Kazıyamadıklarını da öylece bırakıp kullandılar.”

Benim bu tüm olanlardan anladığım o kadar çok Türk vardı ki Kuteybe öldürerek biryere varamayacağını anlamıştı. Dolayısıyla halkı asimile etmek için her yolu denedi ve sonunda başarılı oldu.

Devamında da diyanet şöyle yazıyor; Ömer b. Abdulaziz Müslümanlığı yaymak için Türk ulusları ve Türkbeyleri ve hanlarına “İslam’a Çağrı Mektupları” göndermiş ve bu çağrı mektupları ile bir çok Türk Hükümdarı Müslüman olmuştur.
Sosyal ağlarda paylaş

Fin said:

çok bi ömrü yok dinlerin
şu an harry potter,lotr,got din olurdu dogru zamanda gelseydi aptal çok

Oyle deme sonucta zaman dondurucuyu saymaz isek harry potter arapin dininden cok daha tutarli bir kitap. Hemde okumayi yeni ogrenmis velet bile okuyup anliyor zorlanmadan, gercek harry potter bu degil diyene rastladinmi hic?
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

Fin said:

çok bi ömrü yok dinlerin
şu an harry potter,lotr,got din olurdu dogru zamanda gelseydi aptal çok

Oyle deme sonucta zaman dondurucuyu saymaz isek harry potter arapin dininden cok daha tutarli bir kitap. Hemde okumayi yeni ogrenmis velet bile okuyup anliyor zorlanmadan, gercek harry potter bu degil diyene rastladinmi hic?

Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Kendi isteğiyle geçenlerin oranı çok küçük ama. Genel olarak zorla. Hatta her Türk aileye bir arap imam (özel adı vardı da unuttum) yerleştirip İslam'ın gerektirdiği gibi yaşamayan ya da eski inançlarına ait gelenekleri sürdüren aileleri direkt raporlatan bir sistem bile oluşturulmuş o zamanlar.

hangi zaman ve nerede ?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...