Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türklerin dini Şamanizm miydi,Türkler zorla mı müslüman oldu?

Oguzhan06

Öne çıkan mesajlar

bu konuları tek kaynaktan dinleyerek olmuyor
özellikle bizim türkler bok gibi tarihciler olduğu için hem gidip batılıların makalelerinden öğreniyorlar orda ne olduğunu hem de kendi yorumlarını katıyorlar
bütün bunlara bir de türklerin dağınık yaşaması eklenince ortaya çok çeşitlilik çıkıyor
bir kısım türkler baya çok tanrılı, yunanlılar kadar olmasa da farklı şeyler için farklı tanrılara inanıyorlar
bir kısmının putları var gerçi bizim bazı tarihçiler onlar puttan sayılmaz diyor
şamanizm olayı da yine bölük pörçük
hıristiyanlık ve musevilik bile olmuş yani zamanında

türklerin müslümanlığı yine tartışmalı
şurası kesin ki araplar binlerce türkü öldürmüş zamanında, baya baskı yaptıkları dönemler de olmuş
ancak osmanlıdaki gayrımüslümlere verdi uygulanması, müslümanlara ayrıcalık tanınması gibi o dönem de yaptırımlarla halk yavaş yavaş müslüman olmuş. şimdi savaş sonrası dönemdeki bu müslümanlaşma zorla mı değil mi orası kişinin yorumuna giriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

şu doğu perinçekli koyduğum programda da arada bahsediyorlar ve bana mantıklı geldi, zira şamanizim sonradan benimsen miş ve farklı bir şey, ama 1900 lerde islam düşmanlığı yapan bir çok türkçü malesef bu trene bindiği için bir çok insan binmiş sayılıyor.

nacizane yaptığım okumalarda 3 farklı metin ama özü aynı, yaratılış destanını okudum, gerçi o destanlar ne zaman yazılmış bilmiyorum ama bariz olarak nuh tufanından ve şeytanın isyanı ve kovulmasından bahsediyorlardı,

ayrıca bizim ümmetçiler pek bahsetmez ama türklerden nuhun cocukları diye bahsedildiğini de duymuştum
Sosyal ağlarda paylaş

türkler gök tanrıya inanırdı, gök tanrı dini şamanizmle aynı şey değildir. tabii ki içlerinde çok farklı dinlere sahip olan birçok grup vardı.
kaynak: ahmet taşağıl
ayrıca, tarım toplumlarıyla göçebe toplumlarının din algısı, tanrı kavramının evrimi birbirinden çok farklıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...