Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dota 2

DoruK

Öne çıkan mesajlar

JrStorMesT said:

Az önce yine mal bi takıma denk geldim

3v1 adamlar necrophos'u feedledi.

Aklıma direk şu video geldi.

http://www.youtube.com/watch?v=vwCq9EM5F7Y

dede kasmasın

şimdi razor alıcam, hepsini ezicem

abi gözümün önüne eski waxxi/wepla günleri geldi ya
o zamanlar eğleniyoduk lan ne elo vardı ne mmr
Sosyal ağlarda paylaş

valla ben haftada 1 lowa düşer oldum. senelerdir oynuyorum sadece son birkaç aydır böyle olmaya başladı. hiç leave atmam, kasıtlı da feedlemem, kurye de spamlamam, 2k dan fazla oyunum var main hesabımda.

adamın canı sıkılıyo, oyunu kaybedince hırs yapıyo, kafasına göre noob gördüğü birine çakıyor reportu. sonra hop hoşgeldin low priority.

easy bot match akıyorum ama bunun da suyu çıkmış. şimdi girdim oyuna, afk invis offlane riki, cliff jungler puck ve natures prophet. adamlar heroyu bırakıp alt taba geçiyor. mide giden olursa da artık oyunu tek başına kazanıyor asdfg

2 oyunda da aynı afkler olunca hırs yaptım bütün jungleyi wardladım alt taba aktıklarından sonra, adamlar deli oldu gece gece eğlendim lol.
Sosyal ağlarda paylaş

low priorty olayı kesinlikle düzeltilmeli. çok abuse edilebilir bir şey. bir maçta birden fazla kişiden rapor alırsan gg (bu raporlardan bir tanesinin mutlaka rakip takım tarafından olması gerekli bence). KOTL ile üst rune un olduğu yere skill basmıştım. arka kısmındaki nc yi void farmlıyormuş. skillim gitti adamın nc sini aldı. pat pat diye benim takımımndan arkadaş olan 3 kişiden rapor yedim. 12 saat geçmeden low priorty çaktılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Bi suredir abzurd noob adamlara denk gelmemeye basladim.1-2 kisi geliyo bile olsa takimin kalani bu adamlari subvanse edecek sekilde oldu.Bayaa guzel takimlara denk geldim bu aralar ya bozulmaz umarim.1200 den 1700 e kadar ciktim son halimde.Fakat 1800 den 1200 e dusmustum.Onu dusununce tabi erken konusmak pek dogru deil. X( gene bir sigir storma denk gelicem diye korkuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

pulkas said:

Bi suredir abzurd noob adamlara denk gelmemeye basladim.1-2 kisi geliyo bile olsa takimin kalani bu adamlari subvanse edecek sekilde oldu.Bayaa guzel takimlara denk geldim bu aralar ya bozulmaz umarim.1200 den 1700 e kadar ciktim son halimde.Fakat 1800 den 1200 e dusmustum.Onu dusununce tabi erken konusmak pek dogru deil. X( gene bir sigir storma denk gelicem diye korkuyorum.

hata ettim cok erken konustum ya.

Adam furion aldi.Direk 0. saniye karsi takimin base isinlandi.fb yaptirdi kendini.Sonra dogdu kurye basti bunlari gonderdi.Sonra gene dogdukca karsit takimin base isinlandi.Karsi takimin carrysine oldu falan.Cildirdim.rat 1700 oldu olur olmaz ilk oyun boyle.Neyin kafasini yasiyo bu adamlar?Oyunu 52 dakika tuttuk.Adam 52 dakikada 56 kere olmus.Cok agir kufur edesim geliyo ya.Nasil sinirlendim anlatamam.
Sosyal ağlarda paylaş

pulkas said:

pulkas said:

hata ettim cok erken konustum ya.

Adam furion aldi.Direk 0. saniye karsi takimin base isinlandi.fb yaptirdi kendini.Sonra dogdu kurye basti bunlari gonderdi.Sonra gene dogdukca karsit takimin base isinlandi.Karsi takimin carrysine oldu falan.Cildirdim.rat 1700 oldu olur olmaz ilk oyun boyle.Neyin kafasini yasiyo bu adamlar?Oyunu 52 dakika tuttuk.Adam 52 dakikada 56 kere olmus.Cok agir kufur edesim geliyo ya.Nasil sinirlendim anlatamam.

sen nasıl o ratingdesinki. Biraz video vs. izlesen (özellikle bildiğini sandığın heroları). Yada tek başına birşeyler yapabilen birşey mi alsan? ne bileyim. kendini unutturup biraz farm yapsan sanki taşırsın. O puandada unuturlar gibi geliyor adamı. Melee vs. çoksa axe alıp araya bir atlasan.. tiny, riki, huskar, ta, storm.. ortamına göre.. ezebilirsin .. ya ne denirki puan düşük, olayı bilmeden atıp tutmak doğru değil.
Trollüyor musun diyeceğimde ciddi isen alay eder gibi olacak. O yüzden böyle saçma salak yazdım.
Sosyal ağlarda paylaş

1-2 sene önce valve'ın yayınladığı bilgiye göre oyuncu skalasının ortası 2250 MMR. yani oyuncuların %50'si 2250 MMR altında kalıyor. çok anormal bir durum değil.

forumlarda ve oyunda aktif olanların çoğu 2250 üstüdür muhtemelen. o yüzden herkesin mmr çok yüksek gibi görünüyor olabilir. ama küçük çocuklar ya da casual oyuncular da var dota oynayan. haliyle competitive bi oyunda geride kalanlar olacaktır. çok şaşırılacak bir şey yok bence.
Sosyal ağlarda paylaş

çok şaşırmadım :P. Ratingden hayıflanan birisine göre düşük olduğundan biraz şaşırdım :D.
1-2 günlük uğraş ile oyun bilgisinde ve mmr ında sıçrama yaşayabilir. Oyunu çözdüğünde kendi replaylerini izleyip hatalarını görebilir (bunun için şuan erken). Ne bileyim support/roam mirana bile ezermiş gibi geliyor. ok ları yüzünden oyun oynatmaz karşıya.. Tabi dediğim gibi oratingleri bilmediğimden birşey diyemem. Belki ok atacak, başkası gidip vurmayacak :D

ps: kötü kişi gibi görünmüşüm, toparlayayım istedim.
Sosyal ağlarda paylaş

Ractamainus said:

1-2 sene önce valve'ın yayınladığı bilgiye göre oyuncu skalasının ortası 2250 MMR. yani oyuncuların %50'si 2250 MMR altında kalıyor. çok anormal bir durum değil.

forumlarda ve oyunda aktif olanların çoğu 2250 üstüdür muhtemelen. o yüzden herkesin mmr çok yüksek gibi görünüyor olabilir. ama küçük çocuklar ya da casual oyuncular da var dota oynayan. haliyle competitive bi oyunda geride kalanlar olacaktır. çok şaşırılacak bir şey yok bence.

Bence mevzu soyle en azindan dun karsilastigim adam icin senaryo dusunuyorum.

Adam oyuna yeni basladi.Gak guk derken level 13 oldu.Sonra ranked oyuna girip 10 oyunda 2500 mmr civari bi puan yakaladi.Fakat adam dotayi bilmedigi icin paldir kuldur puan kaybetmeye basladi.Kendisiyle takimida cekti genelde assaa.Bala gote bu adam cok sik rapor almadigi icin 5 oyunluk teraneye cok sik dusmedi.Dustuyse orayida harasladi gene raporlanmadi.

Bu accoutlarla duserken karsilasiyorum heralde.Simdi bu adamlar 1200-1400 seviyesine gerilediginde ya oyunu birakiyolar yada bulunduklari seviyeyi kabullenip oyunu ogrenmeye oyunu pic etmemeye calisiyolar ama ilk dusus esnasinda bunlari 1500-1800 bandi arasinda yakalarsan heder oluyosun.Belki ucu biraz daha aciktir.2000-2500? oraya kadar cikmadim daha.Gecen sefer 1200den 1800e cikarip tekrar 1200e dustumdu.Simdi tekrar 1200den tekrar 1800lere yaklastim ama gene ayni oyuncu karakterlerini goruyorum.Gene makus talih pesimde.1800 den 1500 e kadar girdigim oyunlarin alayinda adamlar ya afk kaldiydi yada hunharca feedlemisti.1500den sonra mehteran gibi 2 geri 1 ileri yaptim.Dibi gordum sonunda.

Cuvaldizi kendimede batirdim cok cok.Oyle ultra uber bir pro olmadigim icin takimi tek basima tutayim dedigimde 60 kusur dakikalara kadar dayanabiliyorum.Beyler hadi kule alalim birakin feedlemeyi ormanda kasmayi desemde nafile.Adam ya bi sekilde oyundan dusmeyecek sekilde sabit durup afk kaliyo onu nasil beceriyolar bilmiyorum, yada hunharca feedliyo ki onuda bi yere kadar subvanse ediyorum sonra zaten karsinin carrysi imba olmus adam seninle ugrasmiyo direk ortadan kuleye sonra acienta dalip bitiriyo oyunu ama takimindan da tam destek hep destek.Bendeki sigirlari gibi feedleyip afk kalmiyolar yani.

Gunde 2-3 oyun anca atiyorum bu arada isten gucten sebep.O oyunlarda boyle pic olunca adamin tepesi atiyo ister istemez.
Sosyal ağlarda paylaş

yok ya sen kötü değilsin, pulkas kötü bence. dediklerine katılıyorum.

low mmr'ın en büyük rakibi kendisi. düzenli oynayan bir oyuncu için yükselmesi zor değil normal şartlar altında. pulkas'ın tavrına bakıyorum mesela, farklı değil. tüm suçu üzerinden atıyor.

edit: yukardaki mesaj densiz'eydi.

@pulkas, mmr aralığında kötü adamlar olabilir ama bu karşı takım için de geçerli. sadece senin takımına özel bir durum değil. ben de ~2200 MMR'ım misal. casual oyuncuyum, toplam 300 küsür oyunum var, 1-2 haftadır oynamıyorum bile. genelde offlane ya da support oynuyorum. takımı taşımak için carry alma fikrini mantıklı bulmuyorum çünkü kimse bulunduğu mmr'ın çok üstünde bir yeteneğe sahip değil. o carry'i diğer oyunculara oranla ciddi bir farkla oynamadıkça, carry oyunu tek başına taşıyamıyor.

her oyun adil demiyorum ama bulunduğun mmr'ın çok üzerinde olma ihtimaline yoğunlaşma sen yine de. mesela gerçek mmr'ını kaç düşünüyorsun ki ~1500 MMR'dakiler yetersiz oluyor sana göre?
Sosyal ağlarda paylaş

dotabuff olsa üstüne daha rahat konuşulur aslında. Ne kadar bildiğini görüp ona göre yorum alabilirsin. Tabi birazda alay edilmeyi takmayacaksın link bırakırsan :P

rating takıyorsan biraz diş sıkıp öğrenmek gerekiyor. Rating takmıyorsanda eğlenmene bakacaksın. 2 sinin arası pek olmuyor düzgün bir mmr a kadar.

Bende bildiğimi düşünürdüm fakat bildiğimi sandığım heroları araştırınca aradaki uçurumu gördüm. Benim dakika 18 de aldığım şeyleri adamlar 12 de alıyordu. Lane i öyle bir ittiriyorlardıki, orman için bir boşluk oluyordu. Orayı farmlıyorlardı.. Hani böyle ince numraları görünce 18 de aldığım şeyler 14-15 lere düştü.

Eskiden oto moka shadow blade alırdım. Blink i düzgün kullanmayı öğrendiğimde işler çok değişti. Mecbur değilsem almamaya başladım neredeyse. Yada ilk başta alıp sonra blinke çevirmeye başladım.

Mesela kastığın yere gank geliyorsa wardını kendin al.. hiç olmazsa epey bir kurtarır seni. Oynadığın heroları vs. bilsek.. yada dotabuff en temizi. wall of text e çevirmeyip burada keseyim.
Sosyal ağlarda paylaş

@densiz aksama dotabuff icin public match data teranesini bi acayim.Harbiden boyle konusunca cok bos oldu.Oradan sayisal verilerde var.Su 2000 kusurden dusen yeni yetmeler teorimi destekleyebilirim.

@Ractamainus Tam olarak kac mmrda olabilecegimi kestiremiyorum su anda.Cok dusuk mmrlarda takilip kaldigim icin ustunu bi gorsem.Insanlar sigirliklarindan degilde iste ne biliyim 1-2 mantik hatasindan, zamanlama hatasindan falan kaynakli olseler ama benim cabaladigim kadar oyunu tutmak icin cabalasalar, o zaman anlayacam hangi mmrda oldugumu.

Ozellikle support almiyorum.Cunku bir ihtimal takim hunharca feedlesede karsida benim takim kadar noobsa ama biraz daha sanslilarsa oyunu tek basima bitirebiliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Rasmon said:

arkadaşlarınla oynaman lazım.

Party mmrim 2500lerde bu arada.Bi arkadas grubu var oyle arada 5 kisi denk gelip giriyoruz.O mmr sabitlendi gibi.Artmiyoda azalmiyoda.

Bu arada US east 94 oyun oynamisim.Bayaadir US east secmiyorum, oynayan var mi orada?Ping durumu nedir?
Sosyal ağlarda paylaş

son oynadığın jag. a göz atalım bakalım. 14/8/10 ve 463gpm ama kaybetmişsiniz.

salakça ve minik şeyler

yandaki tükkanların ağzına girmene gerek yok birşey almak için. o yolun kenarından bile alınıyor ağaca değdirerek.

Vucunla da block yapmayı unutma önünde dönüyorken veya başkasıda vursun istiyorken.

koridorun çok itilmiş, deny sorunu olduğundan last hit alamamışsınız. Üstden gelen 1 dalgayı ormana çekip, oradaki ufak ve büyük kampı tanklatıp son vuruşlarını yapsan hem koridor geri çekilir hemde gold alırsın.

karşıda rubick ve centaur var. biliyorsunki kaldırıp çekip stun yapacaklar (kaç kez ölümden döndün). ward için manayı harcayıp Q dan oldun (eğer karşı taraf manayı kontrol ediyorsa bu hatayı affetmez.) Onların bu yaptığı komboda hiç bir sıkıntıları yok. Sürekli seni haraslayacaklar.. Yapabileceğin hiç birşey yok malesef. Elinden geldiği kadar koridoru geride tutup, q için mana saklayacaksın. O ormana creepleri çekip, 2 yeri tanklatıp öldürmek işe yarar. (dandun vurup ormanı temizlemiyorsun burada. önemli olan şey last hitlerini alıp kendi creeplerini öldürtmek/öldürmek) Bunu yapsan early de kafa rahat, kill vermeden farmını alırsın.

Quick buy a birşeyler koyup ölürken alıp, gold kaybını engelleyebilirsin. En kötüsünden alacak birşey yoksa 2-3 tane tp alırsın. Oyun başları gold kaybetmemek iyidir. 430gold dan boş yere 280 e düştün.

Teleportla dönmek yerine koşuyorsun? Xp ve gold dan geri kalıyorsun. üstünde 100g bile olsa tp ye yatır. Sen carry sin, gold kaybını kaldıramazsın. Tp ile dönmüş olsan invokerın kaçırdığı killi almıştınız belkide (130 xp kalmıştı 6 olmana..) daha sonra geldiğinde kendin saklayıp, görünmeden 6 olup ta kesebilirdinde.. çok farm kaçırmıştın gerçi değmez. şartlar iyi olsaydı bunu yapabilirdin

Mana hesabı yapmayı unutuyorsun. 2 tane creep almak için Q basıp, ultiye mana bırakmadın (alt towerda). Oysa tp gelme ihtimaline karşı manayı saklayacaktın.

Ring of health yan dükkanlarda da bulunuyor. Yüzüğü tamamlasaydın. Oradan tp alıp topa gittin. Zaten mana sıkıntısı çekiyorsun %125 yapydın regeni iyiydi.

Yerinde duran adama bile kendi tarafından saldırıyorsun. 2 saldırı arası yürü, adamın kaçacağı yere doğru gidip vucudunla kapat. Yada üstünde phase var, bast direk önüne geç.

Minimapte takımı takip etmeyi kaçırıyorsun bazen. 2 kez kule altına girdi sizinkiler, 2 sinde de sen çok uzak kaldın. Onlara bakıp ona göre combata girsen çok daha iyi olur.

Üstünde 2500 golda yakın varken, üst lane i bırakıp teee en uzak yerdeki gizli dükkana gittin yüzüğü tamamlamak için. Oradan 1 kılıç ve yüzüğü alabilirdin. Yada kuryeyi gönderebilirdin. Ormanda birazcık durup 900 gold kasaydın bf yi tamamlamıştın. Bu ufak bir hata değil malesef. Çok daha iyi farm yapabilecek pozisyondaydın oyun başından beri.

Dakika 16 olmuş, normalde bile tp taşıman gerekiyorken, jag. oyuncusu olarak üstünde tp yok. Q ye basıp, tp ile kaçabilirsin. Büyü bağışıklığını delen stun yoksa karşıda seni kimse tutamaz. Zaten ulti doldukça her pozisyonda gidip kill almalısın tp atıp. Tabi çok iyi farm yapıyorsan, millet seni unuttuysa, takımının üstünden geçmiyorlarsa farmda kalabilirsin.

Dakika 17 de ultini kullanmışsın. 2 kill almışsınız. Geri çekilin (ver komutu dağılsınlar :P ). Kill alacağız diye boşuna farm kaçırıyıorsunuz. Yani orada 5 nizde ölebilirdiniz, voidin salaklığına 4 kişi öldünüz. Sen orada şansa kaçtın. Ara sıra gruba ufak komutlar vermek gerek. Void ultiyi attı, ulti bitene kadar içeri girip vurmadı neredeyse :P. combat bitmiş 2vs2 trade olmuş. Daha oralarda geziyor grubun (eşeklik yapıyorlar elbet ama.. sen en başı komut verip oradan uzasan, belki onlarda uyacaktı. bilemiyoruz...)

Bide abi tekrar söylüyorum teleport scroll pahalımı geliyor ? oyunda en çok kazandıran eşyadır. Oyundaki en op şeydir kendisi. Gold kastırır, xp aldırtır, kill aldırtır, koşturtmaz.. Adamların baseden kendi base ine kadar koştun topallaya topallaya (karşıda zeus var :D)

tekrar ediyorum bazı şeyler yandaki dükkanda var (yandaki dükkan gizli dükkan ile normal dükkanın karışı gibi düşün)

dakika 20 üstünde y ine tp yok. Sizin altdaki t2 tower ın çevresinde 2 dalgadan fazla creep ve bir tane catapult var. Kaçırdın bunları.

Karşıda zeus ve sniper var. Sen towerı tanklıyorsun? Tp görüyorsun uzamıyorsun. Void seni görmüş affeder mi? yukarıdaki renklere bak, kimin geldiğini anla (teleportun çevresindeki renk gelen kişiyi temsil eder.) Support öldürmek için bu kadar risk almak çok fazla.

Dakika 22:50 sen doğdun ve koşuyorsun. Bu arada üst koridordaki t1 i creepler sarmış ve bomboş orası. Bedava farm.. 1tp atsan 3 dalga creep keseceksin...

Oto atağa bırakıp Allah a emanet etme last hitleri. 2 orda 3 buradan derken dünya para yapar.

Dakika 24:30 zaten ölü snipera boşuna ulti attın. Axe dan onun kaçabilmesine imkan yoktu. Boşuna 2dakika cd.

Middeki kulenin altında void ve centaur tiny kesiyor. Sen kuleye vurmak için uğraşıyorsun. Biliyorsun o ölünce sıra sende. Karşında blink ve Time Walk var. Tek zıplamaya gelecekler. Ama kaçmayıp, kuleye 2 vurmak için karşıdaki carry ye kill veriyorsun.

Dakika 26 sen halen koşuyorsun? :D

Tower tanklamayı bırak artık. A ya basıp kendi creep ine tıkla. Tower targetı resetlesin (bu targetı değiştirtmez, resetler.. Yani en yakın sensen yine seni seçebilir bunu bil. Catapult varsa tankla eyvallah.. ama boş boş tanklama karşısı tehlikeli).

dakika 32 güldürdü :D. Eul geldi diye adama vurmayı bırakıp, arkadaki creepleri farmlamaya başladın. Adam eul dan indi, koşmaya başladı :D. Bide onu kovalayıp ona öldün.Milletin ne yaptığını unutuyor gibisin. Adam oyun başından beri seni stunlayıp, baltayla dürtüyordu.

Dakika 33:40 tp yok ve sen yine koşuyorsun.

dakika 35: zaten rubick ölüyor, Q nu boş yere niye harcıyorsun. Seni kaldırsa diye mi korktun, kaldırsın ne olacak? invoker öldürür... Centaur da blink var. Senin Q bittiği gibi atlayıp, stun etti sizi.

Dakika 38 Q yu farm için harcadın adamlar biraz altındayken. Birşey sizinkiler korkutuyordu geri çekiliyorlardı ama olsun. Cd ye sokmak akıllıca değil. Karşıda zeus+sniper + centaur da blink var. Kaçan centaur bi atlasa ölürsün. Void bile oradaydı... dedim ve playe bastım, 2sn sonra centaur ve void atladı asdf. Ulti cd de değildi ve öldün. Ulti cd de değilken ölmek demek, kill de kaçırdın demek gibi düşün.

Dakika 39 izlemeyi bıraktım. Bu arada 2x izledim senin bakış açından. Önemli olduğunu düşündüklerimi durdurup durdurup yazdım. Kaçırdığım yerler olabilir.

Genel olarak: Farm çok kötü. Yani çok iyi farm yapılacak bir oyundaymışsın, adamlar seni rahat bırakmış. Fakat yapmamışsın.
Mana hesabı yapmıyorsun bu baya önemli. Karşıdaki manaları bile kontrol etmelisin. Bırak karşıyı sen kendininkini unutuyorsun.

Tower tanklamak? ilk kez gördüm böyle birşeyi. Karşıda zeus, sniper vs. var. Resmen kumar oynuyorsun canı yarılardan aşağı çekerek.

ufak ve nacizane ipuçları (hesap yapmada bakış açın genişler)
Voidin koşma hızı 350
Senin koşma hızın 355 (372 olur bu drum alsan).
Sende Q var, voidin bash senin magic immune ye çalışıyor. Drum vs. alaydın biraz daha hızlı koşabilirsin.

Voidin chrona sının içine ulti atabilirsin. Yani grubun chrona için yemlik yapabilir. Sende saklanırsan içeri ultiyi atabilirsin.

Tek bir oyunu izlediğimden bilmiyorum ama iyi farm yapamıyorsan, mid game item seçimini es geçmene gerek yok. illaki oyun sonu itemları kasacaksın diye bir kural yok.

biraz fazla uzattım farkındayım ama hazır izlemişken düzgünce yazmak istedim. Ota boka kulp takıyor gibi bakmayıp + ları görürsen iyi olur. Bunlar bakış açını düzeltir, kendi hatalrını görüyor duruma gelirsin.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...