Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

-Kur an ı Anlamak / Okumak-

vivavale

Öne çıkan mesajlar

Dark_Soul said:

Asteroth said:

Bu vahiy Zeyd'in eşiyle evlenmeden önce mi, sonra mı geliyordu?

Ne farkedicek abi , hatta eşi Ayşe bile hadislere göre demiş ki "ne zaman güzel bir kadın görsen gökten vahiy geliyor"

Tabi bu hadislerin hangisi gerçek hangisi yalan onu bilmek bile imkansız.

atatürk ün söylemediği şeyleri söyledi denmesi gibi işte abi.

öyle boktan bir konu ki, ne doğru ne yalan doğrulaması mümkün değil.

sonra aklı başında adam din var mı yok mu onu tartışıyor kendi kendine. tam deli işi ya.
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

incildede bir suru zirva var ama "allah indirdi" kafasi olmadigi icin hristiyanlar asabildi birseyleri :P

muhammed orda beceremedi bence, cebraili ve allahi sahti gostermek yerine ben yazdim deseydi bu kadar sorun olmicakti barisin dini

Aslinda tam tersi - onu Islam zaten patch'leyip circular reference'a bagladigi icin cozebilmis ondan sorgulayamiyorsun. Bug'ini bulmus yani aslinda baya akillica.

Acmis iterative calculations i loop donuyor. Bir 20 sayfa once filan izah etmeye calismistik da sonra kesildi tabii muhabbet bir yerden sonra dfs.
Sosyal ağlarda paylaş

evet evet, hristiyanlarda "allah indirdi" kafası olmadığı için çok güzel aşabildiler :)

misal mesela bu "aşmaya" (bkz. şu linkte 4. madde http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&kelime=A%C5%9EMAK :) )
çok güzel bir örnek olarak: St. Bartholomew's Day massacre görünen nedeni ise çok basit incil latince okunur ve ayin latince yapılmalıdır, fransızca değil... https://www.wikiwand.com/en/St._Bartholomew%27s_Day_massacre, bakın ölen beş bin on bin veya sayısı belirsiz adamın öldürülme nedeni başka bir dinden veya başka sunni-şii veya Ortodoks luk gibi temel faklar yüzünden değil, basit ibadet dili yüzünden... ve adam komşu şehirdeki adamı, veya parisli orleanslıyı öldürmüyor -yani din kisvesi adı altında mahalli bir kavga falan değil-, parisli, belki iki üç kuşak komşusu olan adamı, karnında çocuğu olan hamile kadını hatta çocukları falan öldürüyorlar.

bu süreç içinde yapılan din savaşlarında zaten kitle gütme sebebi olarak bu argüman kullanılıyor ama asıl neden bu değil. asıl neden viking çağı sonrası 11. yüzyıl sonları gibi diyelim, bir kalkınma programı olarak hristiyanlığın, kuzey avrupaya, vatikan ve satın aldığı bölgesel kral ve beyler aracılığı ile sokulması ama sonrasında sonra sonra mevzunun farklı olduğunun anlaşılması ve bütün paranın kilise aracılığı ile güneye aktığını keşfetmeleri ile "başların böyle gümrük birliğine" diye ses çıkarmaları ama tabi o zamanlar imkanlar az olduğu için ingiltere gibi müstakil bir ada ülkesi de olmadıkları için "ula sizi gidi kafirler" diye kafalarına binilmiş, bkz. bir örnek florian geyer

tabi halkada anlatamıyorsun bu kadar hristiyanlık yeter birakıyoruz şimdi incilleri diye, zira güney ile ticaret yapacağım diye 400-500 sene kiliseyi musallat etmişsin adamların başına o yüzden işi kılıfına uydurup, "artık incil latince değil, almanca beyler" diye kurnazlık yapıyorsun, tabi vatikan kaçın kurası, kanarmı böyle çakalıklara, incilin latince dışında okutulmasının, daha doğrusu kilise ayinlerin yerel dilde herkes tarafından kotarılması dolayısı ile kendi kontrolünden ve kendi tornasından adamların dışlanması vs. gibi nedenler ötürü güç ve para kaybedeceğini biliyor ve kendi adamları toplayıp biniyor biniyor bunların üzerine...

tabi artık devir ve çelik de değiştiği için kuzeyliler basıyor tüfeği basıyor tüfeği tepeliyor bu latincileri...

neyse sıkıldım yazmaktan ama işin özüne gelirsek, bütün bu katliamın güdü motivasyounu, incilin tanrısal bir kelam ve dilinin latince değişmez olduğu tezi üzerine

islam coğrafyasında neden böyle bir şeyler olmadığına dair bir yazı yazmıştım zaten ama kısaca şu örnek verilebilir arap-emevi sömürüsünden illah eden doğunun abbasiler adında isyanı neticesi ile emeviden daha emevi olduğunu görebiliyoruz doğru yere bakınca...

neyse gerçekten yazmaktan sıkıldım
Sosyal ağlarda paylaş

gerçekten hiç anlamıyorsunuz dimi bu işlerden?

buraya ek yapayım, St. Bartholomew's Day olayları ve o protestan hareketi aslında güzel bir analiz imkanı da veriyor bence

tamam, protestan işini kaşıyan ve destekleyen beylerin ve kralların başka gayeleri var, para konuşuyor ama paris gibi bir alanda, genel olarak aynı ahlak ve eğitimi almış olan bir kitleye sen çıkıp diyorsun ki, "lan ne kadar saçma biz niye incili fransızca okuyamıyoruz?"

ve bunu bütün paris halkına diyorsun, yani herkesin haberi var bundan önce adamlar, kaç yıl yapıyor, 900-1000 yıldır aynı hristiyan ahlak ve kültürü ile yetişmiş ve büyük oranda aynı genetik/kabileden insanlar olmasına rağmen bundan sonra ikiye bölünüyorlar biri diyor "lan ne kadar mantıklı, benim niye daha önce aklıma gelmedi amk" -neden gelmediğini yukarıda anlatmaya çalıştım, diğer adam ise "lan olur mu öyle şey!" diyor

işte burada, eğitim, öğretim, kitapta yazan falan filan gibi şeylerin aslında genel bağlayıcı şeyler olmadığını düşündürüyor bana. zira aksi olsa toplumun büyük kesiminin bir tarafa kayması gerekirdi ama her ne kadar azınlık olsalar da daha önce benzer eğitimi nesiller boyu almış olan kişileri bir seferde devşire biliyorsun,
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam da senin argumanlarin niye Hristiyanlar da X yilinda boyleydi aslinda uzerine ki?

Bu forumda dini elestiren insanlarin hicbiri Islam kotu Hristiyanlik super demez zaten, sadece daha bariz olan - bugun icin - Hristiyan toplumlarin belli konulari asmis oldugunu ve bircok seyi daha cok sorgulayabildiklierini savunur ki bu gayet de dogru bir olay.

Sikinti inanc olmuyor bu konularda. Herkes herseye inanabilir. Sikinti, insanlarin sirf kendi inandiklari seyin - kendi kendine bunun daha dogru oldugunu iddaa ettigi icin- diger inanclardan ustun oldugunu dusunmeleri. Benim icin Islam'in temel problemlerinden biri bu. Donup dolasip musluman olmayan cennete gidemez kafasi gibi biraz da.
Yoksa dunyada 7 milyar insan varsa 7 milyar inanc olabilir buna itiraz edebilir miyiz?

Ancak soru su oluyor: Senin dogrun mu daha dogru benim dogrum mu? Kime gore/neye gore? Ve bu kadar degisken ve gorecelik arasinda absolut dogrudan nasil bahsedebiliriz?
Islam'in bana gore kacirdigi nokta bu. Bunu da kendini en son ve en dogru din olarak gostererek (yine kendini referans alarak) cozmeye calismis. Bugun bircok sorun bundan kaynaklaniyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Tamam da senin argumanlarin niye Hristiyanlar da X yilinda boyleydi aslinda uzerine ki?

bkz. Laurelin

ayrıca durum tespiti yapıyorum orada bu iyi veya bu kötü gibi şeyden bahsetmiyorum, gayem konuşulan şey hakkında en azında temel bilgilerin biliniyor olması

yazının diğer kısımı için üste ek yaptım, islamın veya her hangi bir dinin değil insanın genel yapısı ile alakalı bir durum bu...

yani ırktan bağımsız bir model insan var, bunu hindistandan, fransaya kadar gözlemleye biliyoruz ve dediğin gibi bu tip adam "benimki daha iyi" tezine daha bağlı olduklarını görüyoruz, yani adam paris olaylarında, belki eskiden akraba çıkacağı komşusunun çocuğunu kafir öldürdüm cennete gideceğim diye öldürüyor.

burada benim değinmek istediğim bir başka nokta mesela bu adam müslüman ahlakı ile bilim ve fenden uzak yetişmiş beyni yıkanmış bir adam değil, öldürdüğü komşusu ile aynı tornadan çıkmış ve ikisinede aynı tebliğ gelince birin inanmış biri inanmamış ve "dinimiz amin" diye katliam yapmış.

burada motivasyon ne bu, aslında aynı tepkiyi vermesi gereken adamlardan biri protestan olurken niye diğeri olmuyor? yoksa bu dinden bağımsız başka bir motivasyon mu? tamam lordların para ve mevki dertleri var ama kendi halinde burjuva ve avama ne oluyor?
Sosyal ağlarda paylaş

bende nasıl aştıklarını bahsediyorum, ve hayır sorgulama yaparak değil.

para için adamları hristiyan yaptılar, para için protestan yaptılar.

iykide protestan yaptılar zira ondan sonra kopan bağlardan insanlık buralara geldi ama protestan kilisesininde mutlak ilerici olduğunu iddia etmek de mantıksız bir iddia, kilise mantığının temeline ters

özetle hristiyanlar daha iyi bir dünya içinde dinde reform yapmadılar ve evet o protestan masallarını bende dinledim B)-

biraz işin tarihine girin zaten anlıyorsunuz
Sosyal ağlarda paylaş

çok espirili bir forum olduğumuz için işe yarar kısma gelemiyoruz,

misal çok işe yarar bilgi veriyorum ama konu yine kadını dövme bayalığına geliyor...

oradan bir yere ilerleyemezsiniz benim dediğim yerden gidin daha faydalı olur, belki birilerine birşeylerin farkındalık yaparsınız
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Laurelin su anda gunumuzden bahsediyor ki ve Hristiyanligin belli konulari asmis (sorgulama acisindan) oldugunu kabul ediyoruz sanirim?

yok hristiyan dunyasi hala kanli bicakli, bir turlu anlasamiyor bak katoliklerle ortadokslar ruhun tek babadanmi yoksa baba ile oguldanmi geldigi uzerine. dusun kac bin yildir bu kada ronemli bir mesele yuzunden ayrik hristiyan dunyasi!!1

islam oylemi? islamda ayrilik gayrilik yok. siiler hz aliye tapiyor hatta gizli gizli atese tapmaya devam ediyorlar iste o yuzden musluman diil, aleviler allahsiz, wahabbiler gercek islam degil. ISIS, hizbullah, boko haram ve el kaide islami temsil etmiyor

tek dogru islam sunni islamin hanefi mezhebi ama onuda anlayamiyorlar iste, safiler, sufiler filan keko ve din disi cunki.

tldr

sene 2017 hala senin dinin kotu benim dinim iyi, benim peygamberim seninkini dover muhabbeti (ノ͡° ͜ʖ ͡°)ノ︵┻┻
Sosyal ağlarda paylaş

Seele said:

vivavale said:

go go haberturk

Mehmet okuyan kıssaları anlatıyor

kuranda hakketigi zaman karimi dövebilirim diye birsey var mi?

@Seele soruna da cevap olur umarım.

Meale bakalım kime göre neye hafif peki. Ben böbreklere çalışşsam ya da sağ direk gözünün üstüne, aparkat, kroşe falan bi de side kick ile finish her! yapsam olur mu ya da poposuna tatlı sert şaplaklar mı atmalıyım? Ölçü ne?

Piyasada çoğu meal de dövün diye anlam verilmiştir. Elmalı, S.Ateş, Diyanet vs. vs
Ayette geçen vadrıbu-hunne kelimesi kur an da bir kaç yerde geçer. Kökü darabe aslında darp etmekten geliyor. Kur an da geçen anlamlarıyla darp etmek, dövmek, ayrılmak, kısa süreli ayırmak gibi anlamları var. Burada çeşitli mealler var mesala;

- Yaşar Nuri Öztürk: Erkekler; kadınları gözetip kollayıcıdırlar. Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından bol bol harcamışlardır. İyi ve temiz kadınlar saygılıdırlar; Allah'ın kendilerini koruduğu gibi, gizliliği gereken şeyi korurlar. Sadakatsizlik ve iffetsizliklerinden korktuğunuz kadınlara önce öğüt verin, sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihayet onları evden çıkarın/bulundukları yerden başka yere gönderin! Bunun üzerine size saygılı davranırlarsa artık onlar aleyhine başka bir yol aramayın. Allah çok yücedir, sınırsızca büyüktür.

- Edip Yüksel: Erkekler kadınları gözetirler. Zira ALLAH herbirine farklı yetenekler ve özellikler vermiştir. Nitekim erkekler evin geçiminden sorumludur. Erdemli kadınlar, (Tanrı'nın yasasına) boyun eğer ve ALLAH'ın korumasını emrettiği (onur ve iffetlerini) tek başlarına bile olsalar korurlar. İffetlerinden endişe duyduğunuz kadınlara öğüt verin, yataklarınızı ayırın ve nihayet onları çıkarın. Size itaat ederlerse onlara karşı bir yol aramayın. ALLAH Yücedir, Büyüktür.

- Mustafa İslamoğlu: Erkekler kadınların koruyup gözeticisidirler; çünkü Allah erkeklerle kadınları farklı alanlarda üstün yeteneklerle donatmıştır; bir de erkekler servetlerinden harcama yapmaktadırlar. Dürüst ve erdemli kadınlar hem (Allah'a) itaat eden, hem de Allah'ın koruduğu (iffetli eşlerin) yokluğunda da koruyan kadınlardır. Sadakatsizlik etmelerinden çekindiğiniz kadınlara gelince: onlara önce öğüt verin, sonra yataklarında yalnız bırakın, nihayet (geçici bir süre) ayırın! Daha sonra size itaat ederlerse, aşırı giderek onlar aleyhine bir yol benimsemeyin! Allah, gerçekten yücedir, büyüktür.

Nisa 34, Diyanet İşleri meali:

"Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah, insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün. Eğer itaat ederlerse, artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah, çok yücedir, çok büyüktür."

Hangisi doğru peki?

Peygamberin hayatına bakalım, ben peygamberin eşlerini dövdüğüne dair en ufak bir rivayet kırıntısı dahi görmedim duymadım. Kaldı ki ifk hadisesinde, Hz. Ayşe' ye atılan iftirada peygamber babasının evine Ebubekir ' e yollamıştır Hz.Ayşe yi.

Şimdi gelelim cevaba, kur an da her iki anlamda çıkıyor, her iki anlamda uyuyor. Fakat peygamber hayatında eşlerini dövme mevzusu ile ilgili bir örnek yok. Ben de buna dayanarak diyorum ki kadın dövülmez, hafifçede dövülmez, ayette neler yapılacağı belirtilmiş zaten 1400 sene öncesinde. hatta o döneme göre muhteşem bir sosyal öğütleme verilmiş. Dürüst ve erdemli kadınların namuslarını koruduğunu söylemiş patideki tüm erkekler böyle düşünüyordur diye tahmin ediyordum en azından böyle bir eş sevgili tercih ederler. Diğer yandan şüpheniz varsa öğüt verin, yataklarını ayırın ve nihayet kısa süreli de olsa ayrılın ya da peygamberin yaptığı gibi babasının evine gönderin ki akıllansın ya da ayrılmak isterse ayrılırsınız. Bence o dönemin şartları ile düşündüğümüzde muhteşem bir davranış şekli ha günümüze gelirsek aynı şekilde muhteşem bir sosyal davranış örneği. Evlilik müessesi yeni bir müessese değil insan var olduğundan beri var. o yüzden bu ayeti tarihsel olarak değerlendirmemek gerekli.

Kaldı ki kur an ı okurken siyak sibak yani ayetin anlam bağları bir önceki ayet ile bir sonraki ayetle bağlantıları.

Nisa 35 e bakalım;

- Diyanet İşleri: Eğer karı-kocanın arasının açılmasından endişe ederseniz, erkeğin ailesinden bir hakem, kadının ailesinden bir hakem gönderin. İki taraf (arayı) düzeltmek isterlerse, Allah da onları uzlaştırır. Şüphesiz Allah, hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdardır.

dövmek anlamı verildiğinde 35. ayet boşa çıkıyor, fakat kısa sürelik ayrılık evden ayırma dendiğinde 35. ayet anlam kazanıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

anlayan içi vivavale nin açıklaması gayet yeterli,

diğer taraftan normal başka bir durum da, vivavale gibi çıkarım yapmak yerine "anaaaa karını döv demiş..." diye tepki verenlerin "senin dinin benim dinim" diye yorum yapmaları

hayır şunu deseniz eyvallah, "hristiyanlar, protestanlık vesilesi ile sorgulayıcı ve akılcı düşüncenin önünü açtılar" tamamda, "hristiyanlar akıl ve düşüncenin önünü açarak protestan oldular" derseniz olmuyor işte, yok zira böyle bir dünya

ne diyelim yanı protestan misyonerlik mi yapalım? ziya paşanın dediği gibi herkesi kör, âlemi sersem mi sanıyorsunuz?

bilmiyor olmanız tarihin kronolojik yazılımını değiştirmiyor bu yani komik olmayın

ha dersin bunlar yalan ve yanlış, doğrusunu gösterin bizde bilelim
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale said:

Seele said:

vivavale said:

go go haberturk

Mehmet okuyan kıssaları anlatıyor

kuranda hakketigi zaman karimi dövebilirim diye birsey var mi?

@Seele soruna da cevap olur umarım.

Meale bakalım kime göre neye hafif peki. Ben böbreklere çalışşsam ya da sağ direk gözünün üstüne, aparkat, kroşe falan bi de side kick ile finish her! yapsam olur mu ya da poposuna tatlı sert şaplaklar mı atmalıyım? Ölçü ne?

Piyasada çoğu meal de dövün diye anlam verilmiştir. Elmalı, S.Ateş, Diyanet vs. vs
Ayette geçen vadrıbu-hunne kelimesi kur an da bir kaç yerde geçer. Kökü darabe aslında darp etmekten geliyor. Kur an da geçen anlamlarıyla darp etmek, dövmek, ayrılmak, kısa süreli ayırmak gibi anlamları var. Burada çeşitli mealler var mesala;

- Yaşar Nuri Öztürk: Erkekler; kadınları gözetip kollayıcıdırlar. Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından bol bol harcamışlardır. İyi ve temiz kadınlar saygılıdırlar; Allah'ın kendilerini koruduğu gibi, gizliliği gereken şeyi korurlar. Sadakatsizlik ve iffetsizliklerinden korktuğunuz kadınlara önce öğüt verin, sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihayet onları evden çıkarın/bulundukları yerden başka yere gönderin! Bunun üzerine size saygılı davranırlarsa artık onlar aleyhine başka bir yol aramayın. Allah çok yücedir, sınırsızca büyüktür.

- Edip Yüksel: Erkekler kadınları gözetirler. Zira ALLAH herbirine farklı yetenekler ve özellikler vermiştir. Nitekim erkekler evin geçiminden sorumludur. Erdemli kadınlar, (Tanrı'nın yasasına) boyun eğer ve ALLAH'ın korumasını emrettiği (onur ve iffetlerini) tek başlarına bile olsalar korurlar. İffetlerinden endişe duyduğunuz kadınlara öğüt verin, yataklarınızı ayırın ve nihayet onları çıkarın. Size itaat ederlerse onlara karşı bir yol aramayın. ALLAH Yücedir, Büyüktür.

- Mustafa İslamoğlu: Erkekler kadınların koruyup gözeticisidirler; çünkü Allah erkeklerle kadınları farklı alanlarda üstün yeteneklerle donatmıştır; bir de erkekler servetlerinden harcama yapmaktadırlar. Dürüst ve erdemli kadınlar hem (Allah'a) itaat eden, hem de Allah'ın koruduğu (iffetli eşlerin) yokluğunda da koruyan kadınlardır. Sadakatsizlik etmelerinden çekindiğiniz kadınlara gelince: onlara önce öğüt verin, sonra yataklarında yalnız bırakın, nihayet (geçici bir süre) ayırın! Daha sonra size itaat ederlerse, aşırı giderek onlar aleyhine bir yol benimsemeyin! Allah, gerçekten yücedir, büyüktür.

Nisa 34, Diyanet İşleri meali:

"Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah, insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün. Eğer itaat ederlerse, artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah, çok yücedir, çok büyüktür."

Hangisi doğru peki?

Peygamberin hayatına bakalım, ben peygamberin eşlerini dövdüğüne dair en ufak bir rivayet kırıntısı dahi görmedim duymadım. Kaldı ki ifk hadisesinde, Hz. Ayşe' ye atılan iftirada peygamber babasının evine Ebubekir ' e yollamıştır Hz.Ayşe yi.

Şimdi gelelim cevaba, kur an da her iki anlamda çıkıyor, her iki anlamda uyuyor. Fakat peygamber hayatında eşlerini dövme mevzusu ile ilgili bir örnek yok. Ben de buna dayanarak diyorum ki kadın dövülmez, hafifçede dövülmez, ayette neler yapılacağı belirtilmiş zaten 1400 sene öncesinde. hatta o döneme göre muhteşem bir sosyal öğütleme verilmiş. Dürüst ve erdemli kadınların namuslarını koruduğunu söylemiş patideki tüm erkekler böyle düşünüyordur diye tahmin ediyordum en azından böyle bir eş sevgili tercih ederler. Diğer yandan şüpheniz varsa öğüt verin, yataklarını ayırın ve nihayet kısa süreli de olsa ayrılın ya da peygamberin yaptığı gibi babasının evine gönderin ki akıllansın ya da ayrılmak isterse ayrılırsınız. Bence o dönemin şartları ile düşündüğümüzde muhteşem bir davranış şekli ha günümüze gelirsek aynı şekilde muhteşem bir sosyal davranış örneği. Evlilik müessesi yeni bir müessese değil insan var olduğundan beri var. o yüzden bu ayeti tarihsel olarak değerlendirmemek gerekli.

Kaldı ki kur an ı okurken siyak sibak yani ayetin anlam bağları bir önceki ayet ile bir sonraki ayetle bağlantıları.

Nisa 35 e bakalım;

- Diyanet İşleri: Eğer karı-kocanın arasının açılmasından endişe ederseniz, erkeğin ailesinden bir hakem, kadının ailesinden bir hakem gönderin. İki taraf (arayı) düzeltmek isterlerse, Allah da onları uzlaştırır. Şüphesiz Allah, hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdardır.

dövmek anlamı verildiğinde 35. ayet boşa çıkıyor, fakat kısa sürelik ayrılık evden ayırma dendiğinde 35. ayet anlam kazanıyor.

tam anlamiyla bullshit söylediklerin. kuran var? ee yok dur bir peygamberin hayatina bakalim. Niye? uymadi ondan. Sen sanki biliyormus yaninda yasamis gibi anlatiyorsun. sana mi inanicam allahin kitabina mi. Peygamber dövmedigini bilemezsin. Adam evde esi ile yatmadan önce tartisti atti bir tokat. Herhangi birinin bilmesi mümkün mü? Hayir. Sen "Bunu dayanarak kadin dövülmez" diyemezsin. Senin dediginin zerre kiymeti yokve kanitta yok. Oda yetmemis o zamanki kadinlar ne kadar namuslu oldugunu söylemissin. Evet simdi ikna oldum. Tam bir aydinlanma yasiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...